ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN 1850. No. 92. Saturday den 16 November. 5de Jaargang. i c f k 1 L t- t i BINNENLAND. i L I BUITENLAND. 1 l toont gewa- ’sGRAVENHAGE, 9 November. Dezer dagen is door een’ onzer stadgenooten den heer med. doet. S. Hoven eene allermoeijelijkste operatie (staphyloraphie') met bet gelukkigst gevolg ten uilvoer gebragt. Een jongeling van 18 jarcn lijdende aan eene splijting van het verhemelte {palatum fissum) waardoor zijn spraakvermo gen ten eenemale belemmerd werd is zoodanig door hem genezen, dat het verhemelte zijn’na tuurlijken vorm herkregen heeft, en de lijder, met geringe oefeningweldra het spraakvermo gen volledig te zijnen dienste zal hebben. Deze zwaarwigtige operatie werd dooi' verscheidene deskundigen bijgewoond die allen de ervarend- heid roemdenwaarmede zij werd bewerkstel ligd. ’s GRAVENHAGE11 November. Heden is de commissie van rapporteurs van de tweede kamer der staten-generaal over de ontwerpen der begrootings-wetten voor den jare 1851 ver gaderd geweest tot het opmaken van haar ver slag over die ontwerpen. Men verneemt, dat het onderzoek over de ontwerpen der begroo tings-wetten in de afdeelingen der tweede ka mer reeds is afgeloopen. Men verwachtdat de commissie van rapporteurs haar gemeld ver slag, over die ontwerpen, weldra in gereedheid zal gebragt hebben. AMSTERDAM, 13 November. De minister van justitie heeft de collegiën van administratie over de huizen van arrest te SneekAssen Al melo en Winschoten doen aanschrijven, dat de in genoemde huizen sedert eenigen tijd toege paste afzonderlijke opsluiting van veroordeelde gevangenen niet meer behoorde plaats te heb ben in afwachting dat eene transitoire wetde ze aangelegenheid betreffende, zal zijn tot stand gebragt ten zij de gevangenen zelven eene af zonderlijke opsluiting mogten verlangenhet geen zij dan bij rekweste kunnen vragen. FRANKFORT, 9 November. Niet zonder be vreemding verneemt men, dat de dochter van den door zijnen aanslag op het leven van den koning van Pruissen ter dood gebragten Tscbech thans nergens in Duitschland geduld wordt. In de jongste tijden bad zij zich in Mainz opge- liouden van waar zij zich nu ook, op last der policie, heeft moeten verwijderen. Overal ver volgd, blijft haar thans geen andere toevlugts- oord over dan in een ander werelddeel en zij roept thans den bijstand van weldadige perso nen in om dit te kunnen bewerkstelligen. Volgens berigten uit Fulda, is het tot eene schermutseling tusschen de bouds- en de Pruis- sische troepen gekomen. De Beijersche voor posten zijnde kavalerie waren, zoo men zegt, geavanceerd met opgestoken sabel. De Pruissi- sche officier had daarop laten vragen, wat dit Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abontiemenis-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nummers 71 cent ALLERLEI. Men meldt, dat de lieer Van Vliet op nieuw aanvraag heeft gedaan, om concessie voor spoorwegen op Java, en dat deze zaak veel belangstelling begint te ondervinden terwijl de re gering deze ontwerpen reeds onderzoekt. Een boer te Erin, in Drentheging verleden week naar het veldom plaggen te steken en scheen, hoewel niet geregtigd tot de jagt, toch zin aan eenig wildbraad te hebben, want, behalve de spade, nam bij ook een geladen jagtgewecr mede. Dit ontduiken der wet kwam licin echter duur te slaan, daar het geweer afging en zijn eene hand zoodanig werd getroffendat hij dezelve wel nimmer weder zal kunnen gebruiken. De Kaleidoskoap meldt bet volgendeAls ecu staaltje van den invloed dien de taal-congressen reeds op het zuiver gebruik van liet Neder- duitsch beginnen uil te oefenendeelen wij de volgende circu laire mede, dezer dagen te Leyden (het brandpunt van ver lichting en beschaving) rondgezonden Het Pu Bliek wort bekent gemaakdat den 15 October de dillicschans van de Heeren Gcnd Loos kwart voor agt uren uit Leiden zal gaan Loopen. (get.)Dikertcur.” «Jammer, dat er op het oogenblik geen professoraat in de Ned. taal en stijl vacant is.” De uitgever van het weekblad, de Ekster, is veroor deeld, krachtens artikel 375 van hel wetboek van strafregt, tol eene geldboete van ƒ250ter zake van een in dat blad opgeiiomen artikelhoudende telastlegging van eene bepaalde ondeugd tegen eenen bepaaldelijk aangeduiden persoon. Als een bewijs van de drukkende lasten waaronder de ongelukkige bevolking van Keur-Hessen, bij de interventie van twee groole legers, gebukt gaat, kan strekken, dat sommige personen te Fuldana liet binnenrukken der bondstroe]>en 50 man moe ten inkwartieren. Den 23 Oct. 11. is te Worcester, in de V. Stalen, eene vergadering van vrouwen gehouden, die talrijk bezocht was en liestond uit eene mengeling van dames van alle standenleeftijden en zelfs kleuren. Onder andere spreeksters, zeide Lucrelia Mott, van Philadelphia, op hevige» van personen die in het le en de landweer vrijwillig dienst nemen, is groot. Vele gepensioneerde officieren bie den zich ook daartoe aan. Alleen te Berlijn beloopt hun getal reeds 260. Eergisteren isnamens de koopmanschap, aan de staatsregering eene leening aangebo den van veertien millioen thalers. MADRID, 4 November. De arbeid van de commissie, belast met de zamenstelling vaneen ontwerp van wet tot regeling der schuld, vor dert thans slechts langzaamhetwelk lioofdza- kelijk veroorzaakt wordt door het verschil van gevoelen dat tusschen de leden der commissie bestaat. PARIJS9 November. Een onlangs overle den gewezen diplomaat, de heer Charles Mot- teley, bekend als een ijverig en kundig boek- verzamelaarheeft zijne prachtige bibliotheek aan het rijk vermaakt, met bepaling, dat zij in de Louvre, de Tuilerien of het Luxembourg zal geplaatst worden onder den naam van Muséa bibliographiqueen dat zij onder toezigt zal staan van den president der republiek. In die verzameling, onderscheiden zich bijzonder een keurig stel der uitgaven van Elzevier en eene met zorg bijeen gebragte reeks fraai ingebonden boeken aanwijzende de voortgangen der boek- bindkunst van Lodewijk XII lot op onze dagen. De erflater heeft in zijn testament de voorwaar de gesteld dat in deze verzameling geen ander boek of handschrift mag ingevoegd worden en dat de catalogus moet worden opgemaaktdoor den bekenden boekenminnaar Paul Lacroix. was gekomen dat het zijne handelingen niet meer door vreemden invloed mogt laten leiden. De minister gaf den wensch te kennen dat dit antwoord ter kennis van het kabinet van St. Petersburg mogt worden gebragt. BERLIJN, 10 November. De tegenwoordige mohilisering van het Prutssiscbe leger de voortreffelijke wijze aan, waarop de pende mngt alhier is ingerigt. Sedert den vrij- heids-oorlog werd de Pruissische krijgsmagt niet zoo volledig opgeroepen als thans, en de verwachting, die men daaromtrent koesterde, wordt nu nog overtroffen. De order tot het mobiel stellen werd gegeven op 6 dezer, en op 8 nam men te Berlijn hen reeds niet meer aan die zich voor de landweer aanmeldden. De geestdrift tot den strijd is zeer opmerkelijk zoo nam de heer Jacobs, lid van den raad van Pots dam, de volledige uitrusting op zich van 12 jagers. Een boer, uit de omstreken dezer stad stelde zijne zes zoons aan den minister van oor log voor en verzochthen in het leger op te ne men zij zijn waard voor den koning te ster ven” zeide hij. De toevloed ger zeer BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de stad SNEEK maken bekend dat door den Raad dier stad, bij resolutie van den 7 October 1850 no. 6 is gearresteerd navolgende KEER op het bevrachten van B.ol-, Krui en Handwagens binnen deze stad. De RAAD van de stad SNEEK: Ontwaard hebbende, dat vele ingezetenen de zer stad klagten hebben geuitdat hunne met klinkerts bevloerde stratendoor het daarover rijden met Handwagens, worden vernield; Overwegende dat de geringe breedte van som mige stralen dezer stad niet toelaatom bet ver bod van het rijden met zoodanige voertuigen over de klinkerts ook daarop toe te passen; Overwegende, dat aan de klinkerts van die straten door het te zwaar beladen dier voer tuigen te groote schade wordt toegebragt aan de onderhoudpligtigen Hierin zoo veel mogelijk willende voorzien zonder de gebruikers van zoodanige voertuigen meer te bezwaren dan noodzakelijk is; Heeft goedgevonden met uitdrukkelijke in standhouding zijner keuren van den 28 October 1835, no. 2, en van den 11 January 1849, no. 4 te bepalen Art. 1. Na den l December 1850 zal bin nen deze stad langs de beide zijden der vol gende grachten namelijk van het Groot- en Kleinzand het Hoogënd Achterom, de Wip, Suipmarkttusschen de Zijlen de Pol en de Kleine Palen tot het gelijktijdig vervoeren van meer dan één voorwerp op eenen Rol-, Krui- of Handwagen en dergelijke slechts één per soon mogen worden gebezigd welke bepaling evenwel niet van toepassing is bij het oprijden van eene brug of andere hoogte. Art. 2. Geen Rol- Krui- of Handwagen waarvan de bodem of de plaats, waar deze ge woonlijk zich bevindt eenen grooteren inhoud heeft of beslaat dan van dertig vierkante Ned. palmen, zal, na den 1 Januarij 1852, langs de in artikel 1 gemelde straten mogen worden ge bruiktten zij de velgen der raderen van dus danige voertuigen en de daarom gelegene hoe pen ten minste 4,j Ned. duimen breed zijn. Art. 3. Niemand zal aan eenen ambtenaar, belast met het opsporen van policie-overlredin- gen de bezigtiging of de metingen van de ge noemde voertuigen mogen weigeren of die be lemmeren. Art. 4. De overtreding van elke der voren staande bepalingen zal worden gestraft met ee ne geldboete de som van drie gulden niet te boven gaande, en bij onvermogen met eene ge vangenis van één tot drie dagen. Voorts dat een afschrift van bovenstaande Keur bij onzen brief van den 21 October jl. no. 878is gezonden aan Heeren Gedeputeerde Stalen van Friesland en door Hun Edel Groot Achtbaren bij resolutie van den 1 November jl. no. 2, is aangenomen voor notificatie. En opdat deze kome ter kennisse van een’ ieder, die daarbij belang heeftzal dezelve wor den bekend gemaakt en aangeplakt, zoo als in deze gemeente gebruikelijk is. Sneek den 9 November 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven IIAGA, beduidde waarop de Beijersche militairen met lagchen hadden geantwoord. Daarop zouden de Pruissen doch eerst na eene tweemalen her haalde waarschuwing vuur hebben gegeven. Men vleit zich echter, dat dit onaangename voorval zonder ernstige gevolgen zal zijn voor het be houd van den vredeen algemeen hoort men verzekeren dat binnen kort een congres van vorsten te Dresden zal gehouden worden. FRANKFORT 10 November. De sedert drie dagen ten hoogsten top gestegen vrees voor oor log heeft in de laatste vierentwintig uren on verwacht plaats gemaakt voor vredelievende uit- zigten. Reeds gisteren avond zeide men dat door Oostenrijk de vrije conferenliën met voor- loopige schorsing van den bondsdag waren toe gestaan terwijl de Keur-Hessische aangelegen heden door Oostenrijk en Pruissen gemeenschap pelijk zouden worden geregeld. Ook heden von den deze geruchten algemeen ingang. De groo te drukte bij de diplomatie en het nacht en dag voortgezette telegraphische verkeer doen in elk geval aan gewigtige onderhandelingen geloo- ven. Het is buitendien duidelijk dat de Pruis sen Fulda niet zullen hebben ontruimd, zon der dat hun gewigtige concessiën zijn toege staan. Ten slotte moeten wij er echter bijvoe gen dat nog geen dezer geruchten heden avond officieel bevestigd was. BERLIJN, 9 November. De Russische ge zant baron von Rudbergheeft aan den heer von Mannteuffel eene verklaring gevraagd no pens de mobielmaking des legers en of de om standigheden een zoo gewigtige» maatregel vor derden. De heer von Mannteuffel moet daarop een zeer bepaald antwoord gegeven en in het bijzonder verklaard hebben dat Pruissen na zoo veel toegevendheid eindelijk tot een punt [T s n [- Prijs der Ad verten liënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cenls, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1