EN ADVERTEATIE-DLAD VOOli DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. MEI AA S- 5de Jaargang. IS50. No. 93. Woensdag den 20 November, r- BUITENLAND. 4 1 r Is le der r>S|F ll e 3 7 EHemectte I’ De gedelegeerden de oude civiele lijst heb- e 1 dat 'eene tei- at, te om ge- el de rs 2U1 Be* lar de 11 :u- te- liij ir- ;e- ne ;r- n- e- il- h- te e- e s- P f. F d It 'j i welks en dat O ai adres aange- te New-Orleansen ■age van en New-York. In Te Durham is we- kolenmijn gesprongen en wel met dat dal 26 personen daarbij .jo «ei nufu Ldiviviivuil ten lui vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgtvoor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Z.a- turdag. Abonnement" prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nummers 7J. cent 1 BERLIJN, 13 November. De noodzakelijke militaire maatregelen voor het uitbreken van den oorlog, zijn thans alle genomen. Het ver keer van ons ministerie met de vertegenwoor digers der buitenlandsclie mogendheden is zeer levendig. Van onderscheiden kanten wendt men nog altijd pogingen aan om eene vriendschap pelijke beslissing te verkrijgen en schikkingen aan te bieden. Wat het eerste punt in behan deling betreft, namelijk de Ilessische aangele genheden zoo staat Penissen alleen in eene vij andelijke houding tegenover Oostenrijk en den bondsdag. Rusland zal zich daarmede niet in laten en dan alleen met militaire magt tegen Penissen optreden wanneer een tweede punt de Sleeswijk-Holsteinsclie aangelegenheid tot vijandelijkheden aanleiding geeft. In elk geval echter zal Rusland wanneer Oostenrijk in een oorlog wordt gewikkeld, Galiciën en Hongarije niet zijne troepen dekken. BERLIJN 14 November. De Reform han delt heden weder in een zeer belangrijk arti kel, over de onderhandelingen met Oostenrijk. Het zijn drie vragen zegt het blad van beslissing de vrede of oorlog afhangt, i wel IJ de eigenlijke Duilsche kwestie. trent dit punt volhardt Pruissen bij het in tober door het vorsten-collegie genomen besluit waarbij verklaard werd, dat de constitutie der unie tegenwoordig niet uitvoerbaar is, maar eisclit tevens, de volkomene gelijkheid der bei de Duilsche groote mogendheden het regt van vrije vereeniging en liet regt van den bondsdag niet te erkennen 2) de Ilessische aangelegen heid. Pruissen verlangt daaromtrent niet den constitutionele!! staat van zaken in het keurvor stendom te herstellen, ofschoon het zulks har telijk wenscht maar alleen bet waarborgen zij ner eigene politieke en militaire stelling; 3) de Holsleinsche aangelegenheid. 0 ml rent dit punt blijft Pruissen zich verzetten tegen eene gewelddadige interventie van den bond, ten na- deele der hertogdommen en zal het ook in geen geval gedoogen dat Oostenrijksche troe pen met die bedoeling, over het Pruissiscli grondgebied heen trekken. KEULEN, 13 November. Het gerucht, dal Russische troepen zich naar het Westen in be weging stellen, geeft aan de Köln. Ztcj. aan leiding, om in een hoofdartikel op de gevaren te wijzen, welke niet alleen voor Duitschland, maar voor alle constitutionele staten in Europa uit de nadering dezer legers ontstaan. De Rus sische geallieerden toch, zoo meent de schrijver van dit artikel trekken slechts door Duitsch land om zich naar Frankrijk te begeven. Dit zegt ieder Russische officierieder Russische soldaat in Polen want het doel is de revolu tieden representativen regeringsvorm te on derdrukken en Frankrijk is de haard der revo lutie. Wanneer Pruissen, door allen verlaten, zou onderworpen wezen, wanneer in Duitsch land de rust hersteld is, dan wordt Frankrijk gerestaureerd. Op het graf der vrijheid moeten de lelien geplant worden, dat is een oude re gel. De president der Fransche republiek zal geen oogenblik vergeten dat bij tot nu toe slechts geduld is geworden dat de legitime be- heerschers van Oostenrijk en Ruslandhoe zij voor het oogenblik ook huichelen mogen des niettemin met eene onverzoenlijke verachting op den neef des Corsikaans nederzien. VAN DEN RIJN, 13 November. De Klini sche Zeiluncj van heden maakt eene opmerking die wij in deze brieven reeds voor eenige we ken nedergeschreven hebben namelijk dat de burgeroorlog in Duitschland wel in een religie oorlog zou kunnen ontaarden. Wee ons! in dien dit het geval isen indien de krijg los breektdan is dat maar al te zeer te vreezen want Oostenrijk zal zijne benden niet kunnen aanyoeren in den naam van het despotismusen Pruissen met bet tegenwoordige gouvernement aan het hoofd zal zekerlijk niet te velde trek ken in den naam der vrijheid! Het zal dus een onmenschelijk bloedbad zijn tusschen Ka tholieken en Protestanten! KONSTANTINOPEL 2 November. Te Alep po heeft een opstand tegen de Christenen plaats gehadbij welke gelegenheid zeer vele hunner vermoorden in het Kranken-kwar- BINNENLAND. SNEEK, 19 November. Zondag namiddag 11. heeft de beroepen leeraar bij de Cliristely- ke Afgescheidene gemeente alhier, de wel eerw. heel- K. van Goor zijne intrê-leerrede gehou denmet Ps. 122: 9 tot tekst; nadat hij des voormiddags was bevestigd door den wel eerw. heer N. Drukker, leeraar bij dat genootschap te Hindelopen c. a. die daarbij predikte over Baud. 20: 28. De minister van financiën heeft den be langhebbenden herinnerd dat de muntbiljetten van tien gulden en van vijf gulden uitgege ven krachtens de wet van den 18 December 1845 (Staatsblad no. 90), en waarvan het tijd stip van intrekking op den 31 December 1848 is bepaald bij liet koninklijk besluit van den 13 November 1848 (Staatsblad no. 78), met den 3J December aanslaande zijn verjaard; dat die muntbiljetten van ƒ10 en ƒ5 daarna geene waarde hoegenaamd voor den houder hebben en alleen lot evengemelden dag bij de Neder- landsche bank worden overgenomen. Men leest in de Indiër: Uit eene vergelijking van hetgeen op 1 Jan. 1850 aan Engelsche en aan Nederlandsche zee- magt in Azië aanwezig was, blijkt, dat, terwijl de Engelsche oorlogsvloot in Azië bestond uit elf zeilschepen met 272 stukken geschut en drie stoomschepen met 1131 paardenkracht, de Ne derlandsche oorlogsvloot eene magt telde van drieëntwintig zeilschepen met 332 stukken ge schut en tien stoomschepen met 1311 paarden kracht. De Amerikanen hebben nimmer meer en meestal minder dan vier oorlogsvaartuigen in Azië. Het Fransche hoofdstation is dat van het eiland Mayotte, nabij Afrika, en het aan tal oorlogsvaartuigen in Azië bedraagt meestal twee a drie schepen. Uit deze vergelijking blijkt, dat wij in het Oosten niet zoo magte- loos zijn als men het soms wil doen voorkomen. Uit Petersburg wordt van den 29 Oct. II. het volgende gemeld: «Nadat de koude zatur- dag avond tot op 10 gr. gestegen was, werden wij gisteren eensklaps met ijsgang overvallen waardoor de communicatie met de stad gestremd is. Wanneer deze vorst aanhoudt, zal dit ge wis eene groote belemmering in onzen handel gevendaar nog 200 schepen te Kroonstadt liggen waarvan eenige gedeeltelijk geladen en andere nog niets aan boord hebben, terwijl nog meer dan 50 schepen aldaar verwacht worden, lieden is het weder iets zachter en het is te hopen dat de nu heerschende zuidelijke wind op nieuw dooi zal aan brengen echter is onze reede vol ijs, en ziet men zelfs daar buiten ijs- schollen drijven. Tusschen hier en Kroonstadt zijn eene menigte ligters met Russische produc ten in het ijs bezet of zitten door den lagen waterstand aan den grond.” AMSTERDAM, 15 November. Men wil we ten dat het ontwerp van wet tot wijziging der wet op de burgerlijke pensioenen van den 9 Mei 1846 (Staatsblad no. 24) hetwelk in de afdeelingen van de tweede kamer der staten-ge- neraal tot vele en gewigtige bedenkingen van verschillenden aard heeft aanleiding gegeven van regeringswege zal worden ingetrokken ten einde in nadere overweging te worden geno men. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal vergaderen heden tot het onder zoek der wets-ontwerpen nopens de vestingen en de dadingen, UTRECHT, 15 November. Op eene boekver- kooping te ’s Bosch is eene volledige verzame ling van alle werken van Bilderdijk en diens echtgenoot, met eenige losse dichtstukjes en manuscript, voor de aanzienlijke som van 430 gekocht door jhr, de Jonge van Oostkapelle. tier verwoestingen aangerigt zijn. Het Turk- sche militair is daarbij lijdelijk toeschouwer ge bleven. LONDEN, 13 November, der een I ongelukkige gevolg zijn omgekomen. Eene oude legende in het graafschap Kent dat namelijk in de nabijheid van Lymue-Caslle Romeinsche stad in eene aardstorting be dolven was is op verrassende wijze bevestigd. De overblijfselen van eene oninetelijke muur ga ven aanleiding tot opgravingen waardoor rueds verscheidene huizen in volkomen goeden toe stand ontdekt zijn. Zij onderscheiden zich van de buizen van Pompeji slechts door eene zeer doelmatige inrigting tot verwarming, doormid del van verwarmde lucht. Men wil weten dat deze stad dezelfde is die op oude Romeinsche platen voorkomt, onder den naam van Lemanus Porlus. PARIJS, 13 November. De boodschap van den president is gunstig opgenoraen ook in de voorsteden en werkplaatsen. De werklieden zeg gen na de lezing van liet stuk: dit is beter taal dan die der Elyséesche bladen. Ook de handel en nijverheid verkregen als door een’too- verslag hunne levendigheid, en dat vooral is een. welsprekend teeken van den degelijken inhoud der presidale boodschap. PARIJS, 13 November, der schuldeischers van ben bekend gemaakt, dat'al hunne vorderingen volkomen, met kapitaal en intrest, afbetaald zijn. Er bestaat geen voorbeeld van eene liqui datie van zulk eene uitgebreidheid, die in den zoo korten tijd van twee jaren afgeloopen is. Bij het dorpje Montbouyaan de Loing, zijn dezer dagen verscheidene Romeinsche oud heden ontdekt, waaronder de overblijfselen van eene badplaats, welke meer dan 50 acres gronds beslaan en versierd zijn met nog zeer heldere en blinkende muurschilderijen. Overigens vond men er stukken mosaik medailles, stukken aar dewerk en beeldjes. De uitgravingen worden verder voortgezet. BRUSSEL, 14 November. De baron de Ter- loo is met het schip Aurora, hetwelk hij voor eigene rekening heeft doen uitrusten en laden uitsluitend met Belgische producten, naar San Francisco vertrokken. Voor zijn vertrek beeft een aantal industriëlen en fabrijkanten te Brus sel, als een blijk van erkentelijkheid voor zijne wakkere pogingen, hem eene medaille geschonken. ALLERLEI. Volgens brieven van Malta, heeft eene waterhoos op den 14 Oct. II, de, naar Livorno stevenende, brik Lady Flora zoo danig geteisterd en op zijde geworpendat zij niet 9 man ge zonken is; slechts aan éénen man gelukte liet, zich te red den. Als een staalije van hetgeen Kenrliessen te verwachten beeft van het herstelde gezag des keurvorstenmag dienen dat terstond na het binnentrekken der bondstroepen in Fnlda op last van dien vorstaan twee leden der onlbondene ka mer, alsmede aan den president van het hooge gereglshof al daar, elk 59 soldaten met 1 officier als inkwartiering in huis zijn gezonden. Men meldt van Goesdat op den avond van den 11 dezer aldaar gevankelijk zijn binnengehragt 2 boeren arbeiders, verdacht vau geldafpersing met bedreiging van moord bij eenen landbouwerook een veldwachter van een nabijgele gen dorp is gearresteerd ter dezer zaak. Onlangs is over leden de Engelsche vice-admiraal Richardson, die 81 jaren oud was en 63 dienstjaren telde. Professor Kinkelonlangs nit Spandau onlvliigt, wil men, dat thans in Zwitserland be houden en wel is aangekomen. Den 6 dezer werd te Brussel een prachtig parelsnoer, ter waarde van 25,000 francs, verlo ren door iemandlangstraat gaande. Zekere Trinette van Grosdelpli, eene werkster, vond dit kleinood en wendde ter stond alle moeite aan, om den eigenaar uit te vinden en het aan hem ter hand te stellen. Van 1 Mei tot 31 October dezes jaars, is Spa, in België, bezocht door 2458 Belgen, 1229 Engelschcn 1012 Franschcn, 604 Nederlanders, 377 Duitschers, 72 Russen, 37 Polen, 34 Amerikanen, 29 Italia nen, 23 Spanjaarden, 16 Portugezen, 11 Zwitsers, 7 Zwe den, 6 Decnen, 17 Turken en 1 Egyptenaar. De bekend» sociëteit lUomus te Maastricht viert thans haar jubilé vrolijk en welmaar vergeet daarbij naar gewoontede armen niet. De kas dier sociëteit bezit thans ruim ƒ2200. Haar mede lid, de graaf van Limburg Stirumgaf baar zijne staatsie- koers present, ter verloting voor de armen. Vijf honderd advocaten te Londen hebben aan de koningin een boden om tegen den pauselijken bul te protesteren. Zekere heer Mac-Dorming overleed dezer dagen te New-Orleansen vermaakte zijne gehecle fortuin, ten bedrage van 25 milliocn guldensaan de armen van Baltimore

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1