NIEUWS- EN ADVERTEA'TIE-RLAD VOOR HE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1’ 5de Jaargang. 1850. No. 94. Zaturdag den 23 November. a 12 Sep- el '5 •p, nJ- 1- i BINNENLAND. BUITENLAND. ;z 8tk 31 Sak- Oos- 2| 9 i a. 'Tïï 8 3J le de O, :he it: >O IS len ien be id- e6- ive en De le te- ;re eff- T" en re ik z. rs 'jt nj id k- d- :n et le e- :n ü- ii- te :n n l- t- n 5- le et a n e. en n- Deze Couiant versclajnl eiken Woensdag en Za- turd.ig. Alwi.nenieins-piijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nomrners 71 cent Prijs der Advcrlenticnvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, cn voor eiken regel meer T" plaatsing. Den 23 van Sam bas ter reede van Batavia terruggekomen over- 10 cents, behalve 35 cents zegelicgt, voor iedere BERLIJN, 16 November. De geestdrift, welke door de mobilisering der armee was te weeg gebragt, maakt meer en meer plaats voor eene groote ontevredenheid dte zelfs tot in de meest conservative kringen doordringt. Men ziet algemeen in dat een toegeven aan Oosten rijk op een oogenblik waarop 500,000 man onder de wapens geroepen worden, voor Penis sen eene vernedering is, die het uit den rang der groote mogendheden wiscbl. Het. algemeen gevoelen veroordeelt de wankelmoedige politiek der regering en der op alle punten loegevende ministers. Het is dus niet te verwonderen wanneer men overal van de noodzakelijkheid eener abdicatie des konings, en zulks zelfs in andere goedgezinde kringen boort spreken. BERLIJN, 18 November. In den avond van den 15 dezer, hielden de onderscheidene con servatieve vereenigingen te dezer stede eene al- gemeene vergadering, waarin werd opgesteld en goedgekeurd een krachtig adres aan den koning met het doel om tegenover Oostenrijk eene na tionale politiek te volgen en het stelsel van con cession op te geven. VAN DEN RIJN, 15 November. Mep schrijft uit Berlijn, dat het llaagsche kabinet heeft in gezien dat het in zijne verknochtheid aan den Duitschen bond te ver was gegaan. Wij had den wel gevreesd dat het dien onvoorzigtigen stap zou moeten berouwen. Een kabinethet welk het aloude vrije Nederlandsche volk ver tegenwoordigt, zou nooit op de zijde van het absolulismus moeten te vinden zijn. Hoe zon derling luiden niet de woorden: Nederland ver heft de banier der handelsvrijheid, Nederland staat ten opzigte zijner beschaving en zijner po litieke vrijheden hooger dan Engeland maar het is een getrouwe bondgenoot van den Duit schen bond Ik heb u dikwerf geschreven, dat de volken van Wurtemberg, Beijeren en Saksen, in geval van eenen oorlog der vrijheid tegen het despotis- mus, hunne gouvernementen zouden afvallen. Welnu de Wurlembergsche regering is reeds gedwongen Oostenrijk in te roepen om haar land te bezetten, daar zij voor haar volk niet meer zeker is. Kan een gouvernement duide lijker aan den dag leggen, dat het slecht is! En zoo als Wurtemberg Oostenrijk inroept, moet Oostenrijk Rusland inroepen, om zijne ge westen in teugel te houden terwijl de geheele gewapende magt in Nederland en Belgie zou kunnen uittrekken zonder dat in het land zelf de rust en orde daardoor bet minste gevaar zou- - I den loopen. En om welke reden? Omdat de i van den heer Groen van Prin- SNEEK22 November. Zalurdag jl. is te Amsterdam eene vergadering gehouden waarbij de meeste zeepzieders uit ons vaderland verte genwoordigd waren, ten einde in gemeenschap pelijk overleg de middelen te beramen ter op beuring hunner industrie, die door de bestaan de accijns-wet zoo zeer gedrukt wordt. Er is in die vergadering eene commissie benoemd belast met het opmaken van een rekwest, waar van de hoofdpunten door de vergadering zijn vastgesteldstrekkende, om de algcheele af schaffing der accijns op de zeep te verzoeken. Dit rekwest zal door de gezamenlijke zeepzie ders in ons land geteekend en daarna door de commissie aan den minister van financiën wor den aangeboden. AMSTERDAM, 18 November. Een onzer correspondenten te ’s Gravenhage schrijft ons, dat de minister van oorlog en volgens sommi gen ook de minister van buitenlandsche za ken naar het Loo zijn vertrokken. Men wil de dat dit zou geschied zijn, ter zake van ont vangen depêches van den Duitschen bond. Uit Luxemburg wordt bij voortduring mel ding gemaakt van de hartelijke ontvangst, wel ke Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden in de onderscheidene Jocal'teiten ondervindt, wel ke Hoogstdezelve bezoekt. Z. K. H. begeeft zich namelijk naar de verschillende sleden van het groothertogdom, om daar het meest op mer- kenswaardige in oogenschouw te nemen. AMSTERDAN19 November. De voorlezin gen van den heer mr. Isaac da Costa werden vrijdag II. geopend in het Wapen van Amster dam hoek Kloveniersburgwal en Rusland De begaafde letterkundige onderhield zijne hoor ders en hoorderessen waaronder de geïntrodu ceerde gasten van buiten de stad met het ge ven van een kort overzigt van hel doel dier le zingen: Taal en hedendaagsche poëzy, ih ver band met geschiedenis en menschkunde. Inzon derheid bepaalde zich de spreker voor dezen avond tot eene beschouwing van den aard der menschelijke taal, in verband met hel wezen der poëzy, de muzijk enz., als inleiding met eene uitvoerige schets van het wonder dier taal en de Goddelijke gave van het spraakvermogen besluitende met de voordragt van eenige krach tige dichtregels van Bilderdijk waarin dat ver mogen der taal geschilderd wordt. In rijk dom van kennisböeijeride stijl en den schat van taalvorschingnaar de hoogte, waarop thans alom, in verschillende landen, de studie der talen en haar belang voor de geschiedenis slaat en tot hare éénheid in oorsprong wordt teruggebragtwas deze voordragt hoogst merkwaardig, vóóval ook, omdat alles tot den Bijbel, als de oudste oirkendeteruggebragt en op Christelijk terrein beschouwd werd. HULST, 16 November. Eenige weken gele den had zekere jager bij het schieten naar ee nige patrijzen, het ongeluk, een in zijne na bijheid staand meisje, mei éénen loodkorrel in de wang ie treffen. De jager, even getroffen als verschrikt over dezen misslag, begaf zich terstond bij de ouders van liet kind veront schuldigde zich over het gebeurdeen bood aan de genezing voor zijne rekening te laten bewerkstelligen, en bovendien zoodanige scha deloosstelling te betalen ais men billijkerwijze zoude vorderen; levens echter verzoekendehet gebeurde niet ter kennis der regterlijke magt te brengen. Deze namen hierin gaarne genoegen en hielden hun woord doch daar het voorval langs eenen anderen weg ter kennis van den regter kwam werd de jager in de lancstverloo- pen week te dier zake voor de regtbank van het arrondissement gedaagd. Het 0. M. eischie eene gevangenisstraf van drie dagen tot 2 maan den boete enz. De regtbank heeft bij de uit spraak de sli'af bepaald op eene boete van f 10 éti de kosten. Javasohe Courant25 September. September is het stoomschip Borneo bas Ier reede van Batavia terruggekomen ever brengende de tijding eener overwinningdoor grondbeginselen onze wapenen op de vijandelijke Chinezen be haald. Pe'mankat is veroverd en de vijand verjaagd. Er zijn drie honderd gesneuvelden aan de zij de des vijands. De gekwetsten daarnaar afge meten moeten zeer talrijk zijn. Het gevecht was verwoed: de vijand vocht wanhopend; de onzen streden met groolen moed. Maar de overwinning heeft ook bloedige of fers gekost aan onze zijde. Kolonel Sorgkommandant der expeditie en aanvoerder der hoofdkolonne die verscheidene wonden op liet slagveld te Bali verkreeg, is nu weder, bij het bestormen der boofd-redoule door een vijandelijk schot getroffen geworden zoodal hij het kommando heeft moeten overge ven hetgeen hij echter niet gedaan beeft, dan nadat de Hollandsclie vlag die der Chinezen had vervangen en de overwinning beslist was. Nog zijn gewond de luitenant der genie Maar schalk, de 1ste luitenant der infanterie Kirsch de luitenant ter zee Van der Bank, de luite nant ter zee Van de Kasteele en de officier van gezondheid der marine Muller, benevens 67 onderofficieren en manschappen, zoo van de zee- als van de landmagt. Bovendien zijn er acht gesneuveld. Gemelde gevechten hebben op 11 en tember plaats gehad. slerer en zijne partij in die beide landen niet de beginselen der regering zijn. Wat die grond beginselen te weeg brengen vrage men aan sen, aan Wurtemberg, aan Beijeren, aan tenrijk VAN DEN RIJN, 17 November. Onderwer ping van Penissen aan Oostenrijk zal het einde der Diiitsche verwarring zijn: onderwerping der vrijheid aan de willekeur, van de verlichting aan hel obscurantisme, en er zal niels overig blijven als dat zij, die aan den vooruitgang niet wanhopen om dat dezelve in de geschiedenis der menschlieid ligt den sisyphus-sieen der vrijheid die nu aan den voet van den berg ligt, wederom naar boven rollen! KIEL. 16 November. Zoo men zegt is uit Berlijn bier de aanschrijving ontvangen, dat, wanneer ons leger niet voor 15 December ont wapend is, de executie ten uitvoer zal worden gebragt. Het antwoord van onze regering moet in dien geest luiden dat de Sleeswijk-Holstei- ners tot den laatsten man voor hun regt en hun vaderland zullen welen te sterven. St. PETERSBURG5 November. Ofschoon de soldaten, naar men zegt, dikwijls door hun ne officieren mishandeld worden schijnt zulks toch, wanneer het Ier oore des keizers komt, strengel ijk gestraft te worden men leest name lijk het volgende in het Journal de Si. Pe- tersbourg Bij een door den keizer bekrachtigd vonnis is de luitenant-generaal a la suite Schwartz I, voormaals bevelhebber van liet militaire district Djaro Bélokany en van de geheele Lezghiscbe cordon-linieuit de dienst ontzet, zonder er ooit weder in loegelaten te kunnen worden wegens misbruik van magt en wreedheid jegens soldaten. De majoor Pelclikovskygewezen kommandant der vesting Nat ozakalalyen de majoor a la suite Gribovsky, vroeger plaats majoor in dezelfde vesting zijn gedegradeerd van hunnen adel en de door hen bezetene rid derorden vervallen verklaard, en veroordeeld tot 10 jaren vestingstraf, wegens wreedheden op de soldaten gepleegd. De luitenanl-kolonel a la suile Asséiff 1voormaals president van den krijgsraad in de vesting Novozakatalyis uil de dienst ontzet en tot 2 maanden vesting-arrest verwezen, ter zake van willens en wetens de begane wreedheden in de instructie van het te dier zake aangevangen militaire proces te heb ben verholen. LONDEN, 13 November. Geen der opper- officieren wil het kommando over de krijgsmagt van llong-Kong op zjch nenien dewijl de aan dien post verbonden emolumenten niet in even redigheid slaan met de daaraan verknochte moei- jelijkhcden en gevaren reeds heeft de regering dat aanbod door zes personen zien afslaan zoo- dat de generaal Havely op zijn’post zal moeien blijventotdat men eenen opvolger gevonden heeft. Men heeft thans het 16de rapport bekend gemaakt omtrent bet volks-onderwijs in Ierland. Daaruit blijkt dat bet getal scholen in 1833 nog slechts tot 789 geklommen, thans 4,321 bedraagt; terwijl het aantal scholieren dat toen maals slechts 107,042 bedroeg op dit oogen blik tot meer dan 500,000 gestegen is. Alleen gedurende 1849 werden niet minder dan 146 nieuwe scholen opgerigt. LONDEN, 16 November. De Times geeft in zijn bcursberigt eene opgaaf van het uit Ca- lifornië aangevoerde goud sedert de ontdekking der mijnen. In Engeland is tot hiertoe aange voerd drie millioenen ponden sterling, of zes endertig millioen Holl. Aan de munten in de V. Stalen is ruim vierenzeventig mill. Holl, ont vangen terwijl er onlangs zes bijgekomen zijn zoodat de geheele uilvoer naar Noord-Amerika en Europa nabij de honderd twintig millioenen bedraagt. Daarbij komt nog de uilvoer naar China, Australië, Oregon, de Sand wichs-eilan- den enz. Wanneer men den rijkdom in goud der bevolking in Californië, welke thans op lusschen de twee honderd en drie honderd dui zend menschen geschat wordta/120 per hoofd stelt, dan zal het gevondene goud, in alles

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1