NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1850. No. 95. 5de Jaargang. fVoensdag den 27 November. n ïj Pruissengeen BINNENLAND. zelfs 8 BUITENLAND. K- ‘P 'g 3J 9 51 cl. [n M ie A en- .■en esti- .500 naai bij 3 nis dat aar ein- 3oe- be- tifi- laat 7 dat liet uen ba- 2» 2A Ier ia. )8 ort aj. ide n J bc- igt el- g ie- oe in de ze >k- tr- sl- j« d- >n li e ten oor dat en- lan uf- en- v. zes lan ien liet i ten. in I ven. len van dat de worden, derhandelingen schijn lijk Prijs der Advertentie!)van één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnenients-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nommers 7*. cent en niet zóó onveranderlijk ’s lands geldmiddelen tot men wenschelijk en nood- Al neemt men ook aan al het gebeurde bij de grond- van de bespa- van de gewig- de gewone jaarlijk- sche uitgaven tot stand te brengen zijn, te hoog gespannen is geworden al erkent men tevens dat wanneer eenmaal inkrimpingen en vereen voudigingen van eenig belang bewerkstelligd zijn, het voortgaan op dien weg met iederen voetstap moeijelijker wordt, dan kan men toch niet ontveinzenzich te hebben voorgesteld dat het standvastig doorgezet stelsel van bezui niging op de staatsdienstvan hetwelk in de aanspraak des ministers van financiën van den 14 October jl. gesproken wordt, betere, meer in het oog vallende vruchten zou opleveren dan die waarvan de thans ingediende staatsbe groting blijken draagt. Indien ook bij het behoud van het tegenwoordige stelsel van uit gaven geene zeer afdoende bezuiniging op de staatsbegrooting meer te verkrijgen ware ge weest, dan had men toch van eene regering als de tegenwoordige mogen verwachtendat zij zou hebben en onver- zettelijken wil alles af te snijden wat slechts naar weelde zweemt, en vooral door liet geven van eene betere, vereenvoudigde inrigting aan de verschillende takken van het staatsbeheer. Uit dit laatste oogpunt zouden sommige leden het wenschelijk hebben geacht, dat de regering, bij het indienen der tegenwoordige begrooting meer bepaald en duidelijk bare inziglen omtrent de grondslagen waarop de huishouding van slaat voortaan moet worden gevestigd had opengelegd. Het gezamenlijk bedrag van de bij deze be grooting aangevraagde rijksuitgaven wordt, door de tevens voorgedragene middelen ruim gedekt maar die uitkomst bad niet kunnen verkregen worden indien onder de middelen de Oost- Indische baten niet tot een zeer aanmerkelijk bedrag waren opgenomen. Het behoud van het evenwigt tusschen ontvangsten en uitgaven, ja, men mag zeggen de dragelijke toestand onzer geldmiddelen in het algemeen blijft dus voort durend afhankelijk van eene bron van inkom sten, die men niet anders dan onzeker kan noe men. Het is eene bron diebij het uitbreken van eenen zee-oorlog op eens kan ophouden te vloeijen het zijn inkomsten waarop ook in vredestijd, misgewas, daling van den prijs der koloniale producten hetzij dan ten gevolge van het overvoeren der markten hetzij van andere oorzaken den noodlottigsten invloed kunnen uitoefenen. Indien men vroeger al dit oordeel met den naam van overdrevene bezorgdheid had kunnen bestempelen dan is zulks thans niet meer mogelijk nu de in 1848 ondervondene teleurstellingten aanzien der Oost-Indische ba ten, waarvan de naweeën eerst in den loop de zes jaars zijn uitgewischtnog zoo versch in het geheugen ligt. Naar het gevoelen der groote meerderheid ech ter is het doel om wat de gewone staats-uit- gaven betreft, geheel onaf hankelijk van de Oost- Indische baten te zijn vooreerst nog niet te be reiken. Dan alleen zouden de uitzigten op dit punt gunstiger zijn wanneer van eene staats begrooting van 69 a 70 millioen niet ongeveer 36 millioen, en dus meer dan de helft, voor de renten der nationale schuld moest worden afgezonderd. Maar daardoor werd men dan ook van zelf geleid tot de vraag, of de trapsgewijze vermindering van dien rentelastdoor het ge bruik maken van het middel van amortisatie bij den tegenwoordige!! toestand onzer geldmid delen niet denkbaar is Nagenoeg algemeen meende men die vraag toestemmend te moeten beantwoorden. Wel erkende mendat voor alsnog slechts een betrekkelijk gering bedrag voor amortisatie van schuld kon worden afge zonderd maar men meende toch tevensdat verscheidene middelen aan de band konden wor den gedaan, om dat bedrag allengs te verhoo- gen middelen die misschien alle bij nadere overweging, niet even bruikbaar zouden wor den bevondenmaar waaronder er toch zeker waren die zonder eenig wezenlijk nadeel kon den worden aangewend. In allen gevalle meen de men dedeswege bij bet onderzoek der be grooting in de afdeelingen geopperde denkbeel den zeer bijzonder aan de aandacht der rege ring te moeten aanbevelen. De commissie van rapporteurs mag dit ge deelte van haar verslag niet eindigen zonder te vermelden datbij de algenieene beschou wingen over deze staatsbegrootingvele leden verklaard hebben grootelijks teleurgesteld te zijn doordien de regering in gebreke is gebleven onderscheidene der wetsontwerpen die men naar aanleiding van uitdrukkelijke bepalingen der .grondwet of uit anderen hoofde reeds se dert langeren of korteren tijd tegemoet bad ge zien bij de kamers in te dienen. BERLIJN, 19 November. Heden zijn hier depêches van het kabinet van St. Petersburg ontvangen waaruit schijnt te blijken dat het zelve, in de Duitsche kwestie, van zijn’invloed I die vonden ook beter dat ik eenen anderen man op Oostenrijk ten nadeele van gebruik zal maken. FRANKFORT, 20 November. Uit Kassei wordt geschreven, dat, ten gevolge van uil Ber lijn onlvangenc bevelen het Pruissische leger zijne linie uitgebreid en zijne voorposten in de rigting van Fulda, tot in Neukirchen ge plaatst heeft. In het laatst genoemd stadje wa ren tevens Beijersche kwartiermakers versche nen die, ziende, dat zij door de Pruissen voorgpkomen waren hetzelve dadelijk verlic- Het schijntdat de Pruissen zich alsnti hunne tegenwoordige positie willen liandha- Men wil weten dat de ontvangeue beve- eenen oorlogzuchtige!! aard zijn, en wapenstilstand eerlang afgebroken zal In den tegenwoordige!! staat der on- is dit laatste wel niet waa-'- zoo lang namelijk geene formecle oor logsverklaring gedaan is. Intusschen hebben de Pruissen zich in liet bezit van den Kasseier spoprweg gesteld en gedreigd dien te vernie len ingeval over denzelven aan de bondstroe- pen levensmiddelen mogten toogevoerd worden. Het hoofd kwartier van den prins van Thurn en Taxis bevindt zich bij voortduring te Fulda. KEULEN, 21 November. Eene heden alhier uit Berlijn ontvangene telegraphische depêche deelt de belangrijkste zinsneden mede van de troonrede, waarmede de koning lieden de ka mers geopend heeft. Zij luiden: Mijn doel, om eene staatsregeling in het leven te roepen die aan de behoeften der natie beantwoordt bleef lot dusverre onbereikt. Aan het denk beeld dat den grondslag uitmaakt van mijn te genwoordig streven, heb ik, in de hoop op de toekomst, vaslgehoiiden ik kan deszelfs verwe zenlijking op nieuwe grondslagen slechts dan eerst weder beproeven, wanneer de vaststelling van den Duitschen bond voor het vervolg zal zijn beslist. Ik hoopdat de onderhandelin- geu nopens dit punt weldra tot een goed einde zullen leiden; ik hoop dat onze wapening strekken zal om ons regt te handhaven zij is, wanneer dit bereikt wordt, zonder gevaar voor de rust van Europawant mijn volk is niet minder bezonnen dan krachtig. Wij zoe ken den oorlog niet, wij willen niemands regt verkorten maar wij willen het algenieene va derland op eene wijze geconstituëerd zien, die met Pruissens stelling overeenkomt. VAN DEN RIJN, 21 November. Men berigt uit Antwerpen dat men daar voornemens is eene regelmatige vaart van stoombooten op New- York op te rigten. Het daartoe gevorderde ka pitaal wordt op 3 millioen francs begrootwaar van reeds voor 1,800,000 fr. in Engeland is in geschreven. Er zijn uitnoodigingen aan de fa brikanten in de Pruissische Rijnlanden gezon den strekkende, om deze tot deelname aan deze onderneming aan te sporen ten einde daar door zooveel te zekerder op het transport van derzelver fabrijkaat te kunnen rekenen. Er zul len 5 schepen gebouwd worden die ook tot het transport van landverhuizers zullen worden uitgerust. Men beschouwt deze onderneming als genoegzaam verzekerd dftar de Belgische regering 4 pCt. rente guaranderen wil. LONDEN, 17 November. Eene vrouw inde omstreken van Manchester, wier man voor een aantal jaren tot transportatie op een der voor misdadigers ingerigte schepen te Woolwich ver oordeeld iszond hem eenige dagen geleden den volgenden troostrijken briefLieve man ik neem deze gelegenheid waar, om u deze weinige regelen te schrijven hopende dat zij u in goeden welstand mogen aantreffen, zoo als ik dien ook genieten mag. Lieve manik ga mijne wijze van leven veranderen, in de hoop dat dit goed voor mij zijn zal. Ik moet u vertellen, dat ik ga trouwen, en hoop, dat gij er niets tegen zult hebben, want gij weet, dat gij mij niet behandeld hebt zoo als het ee nen echtgenoot past gij en uwe familie heb ben mij zeer slecht behandeld maar iedereen weet, dat ik u nooit aanleiding daartoe gegeven heb. Ik heb de wijkmeesters geraadpleegden meer dan tot nu toe naar dat doel r- gestreefd door met krachtige hand SNEEK26 November. Uit het jaarlijksch algemeen verslag van het bijbelgenootschap den 17 dezer te Amsterdam uitgebragtblijkt, dat in het afgeloopeu genootschappelijk jaar 25,992 bijbels en nieuwe testamenten zijn verkocht of afgegeven het grootste cijfer sedert de oprig- ting. De uitgaven zijn tot eene halve ton gonds geklommen, waarvan een belangrijk gedeelte aan de zendelingen in Oost-Indie is ten koste ge legd. De vertaling van het 0. T. in het Ja- vaanscli spoedt ten einde; de verspreiding van het N. T. in die taal geschiedt met vrucht. Aan eene bijbelvertaling in het Makassaarsch wordt gearbeid, even als aan eene vertaling ten dienste der Batta-landen en in de taal der Djajakkers. Men schrijft uit de Kaapstad van 19 Sept. 11. De Synodale commissie, te Zwellendam ver gaderd heeft onder anderen gehandeld over de oprigting eener theologische kweekschool voor de kolonie. Zij hoopt in het aanstaande jaar hoogleeraren uit Nederland te kunnen beroepen. De ingezetenen van Stellenbosch in de nabij heid der Kaapstad hebben de drosldij (een zeer groot gebouw, te voren bewoond door den opperregter) ten geschenke aangeboden voor het fonds des seminariums; en onder deze voor waarde is het bepaald, dat het aldaar zal wor den gevestigd. Behalve de betaling van 4 p. st. door ieder’ student, zal het traktement des hoog- leeraars 300 p. st. per jaar zijn.” STATEN-GENEKAAL. Staatsbegrooting voor d85d. Aan het verslag der afdeelingen nopens het onderzoek der begrootingswetten welk verslag in zijn geheel op te nemen onze beperkte ruim te niet toelaatontleenen wij een paar trekken Algemeen heeft men erkend dat de tegen woordige begrooting, wat hare inrigting betreft van zucht tot verbetering getuigt. Men steller prijs op, dat de leden der kamer ditmaal inde gelegenheid zijn gesteld om de geraamde uit gaven over 1851 te vergelijken met hetgeen voor dezelfde behoefte over 1849en dus over het laatste dienstjaar-, waarvan de uitkomsten met genoegzame zekerheid bekend zijn werkelijk is uitgegeven. Zoo doende laat zich den grond waarop de ramingen steunen, beter beoordeelen dan bij het vaststellen van vroegere staatsbegro tingen mogelijk was. Het gezamenlijk cijfer der voor de dienst van 1851 aangevraagde uitgaven beeft bij vele leden een minder gunstigen indruk gemaakt en zelfs een gevoel van teleurstelling opgewekt. Zij meenden in dat cijfer zelf, en nog veel meer in de bijzonderheden der tegenwoordige begroo tingswetten het bewijs te vinden dat bij de regering over het algemeen de overtuiging der behoefte aan naauwgezette spaarzaamheid nog niet zóó levendig is bij het gebruik van rigtsnoer strektals zakelijk moet achten, datten gevolge van i wets-herziening de verwachting ringen, die, zonder benadeeling tigste belangen des rijks, in

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1