EN AÖÏERTEWTIE-BLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 5de Jaargang. 1850. No. 96. Zaturdag den 30 November, M /Ik /m< m P n •k 1- I '^Z’v BINNENLAND. i BUITENLAND. ii i hoog i r - in i’. e aan 5 i 5 r 7 J I r e over den Handel de vrees geld 3 5 3 de dit- at jr en rgd 1 r sr at 12 t, is- s- Is it P B- 11 Zondag 11. be- van Sommelsdijk ikoers zettende Prijs der Ad verten tienvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cenls, behalve 35 cents zegelrcgtvoor iedere plaatsing. vol ontzetting oog- geweestdoor den >-5 Deze Coulant verscmjnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-pi ijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers 71. cent De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te SNEEK brengt ter kennisse van de belangheb benden, dat van af den 2 December e. k. de verzending van brieven naar Amsterdam en ver dere Hollandsche plaatsen, via Harlingen, lot nadere aankondiging zal ophouden uit hoofde van de aanstaande staking der stoombootdienst tusschen Harlingen en Amsterdam v. v. Sneek den 29 November 1850. De Directeur voornoemd B. van HASSELT. kleine kinderen te vuur te komen en Op haar angstgc- oude buurvrouw toe, en de- groot gedeelte met hare klee- nieuw vuur vatteden en liet kwaad verergerde. Door meer geschikte hulp werd men echter het vuur meester; men biagt het meisje te bed en haalde geneeskundige hulp; doch liet arme kind is gisteren morgen te 9 ure aan de gevolgen overleden. WEENEN, 22 November. De jongste berig- len uit Hongarije schilderen den toestand van dit land als buitengewoon troosteloos zonder eenige hoop op verbetering. In weerwil der verzekeringen van de regering gelooft men niet dat de reorganisatie van het land ooit tot stand zal komen. Kossuth geniet onder het volk nog altijd dezelfde populariteit welke bij zeer ve len zelfs naar eene godsdienstige vereen'ng zweemt. Intussclien is de toestand te Weenen zelfver re van te verbeteren. Handel en nijverheid kwijnen, zoo wel wegens de vrees vooroorlog, als wegens het gebrek aan geld en van de jong ste maatregelen van de bank betrekkelijk de hulpbanken. FRANKFORT, 24 November. Zelfs in de best onderrigte kringen, heerscht tegenwoordig de volkomenste onzekerheid omtrent de gebeur tenissen welke over Duiischlaud beschoren zijn. De lallooze wijzigingen en geheele veranderin gen welke de Duitsebe politiek in de laatste weken heeft moeten ondergaan maken voor het vervolg elke voorspelling omtrent den afloop der bestaande geschillen onmogelijk. Dezer da gen heeft men bij de diplomatie alhier groote drukte opgemerkt. Men schrijft verder uit Fulda, dat de toe stand der inwoners inderdaad onlijdelijk wordt. De Pruissen betaalden alles, wat zij ontvin gen en er werd behoorlijk voor toevoer ge zorgd maar de Beijeren schijnen gekomen te zijn om zich op kosten der Hessen eens regt te goed te doen. FRANKFORT, 25 November. Tusschen Pruis- sische en Beijersche troepen zijn gisteren avond in de Judengassen en omstreken twisten ont staan welke later op de Zeil in een formeel straatgevecht met blanke wapenen ontaardden. Alleen sterke, door officieren aangevoerde, pa trouilles waren in staat de strijdenden te schei den waarop de gezamenlijke troepen heden in de kazerne geconsigneerd zijn. Aan beide kan ten zijn er gewonden; ook de officier, die de patrouille aanvoerde moet een’ sabelhouw ont vangen hebben. De Oostenrijksche en Frank- forter soldaten hebben, naar het schijnt, aan deze buitensporigheden geen deel genomen. De respective commando’s hebben heden strenge maatregelen genomen om het herhalen van der gelijke tooneelen te voorkomen. BERLIJN, 25 November. Het bekende trouw verbond onder de zinspreuk met God voor koning en vaderlandheeft mede een adres aan den koning gerigten daarin gezegd, dat, volgens zijne overtuiging de oorlog thans het eenige middel was gewordenom de zegenin gen des vredes te kunnen genieten. MADRID 20 November. De door de rege ring benoemde commissie belast met het op stellen van een ontwerp tot regeling der open bare schuld heeft haren arbeid volbragt en dien reeds aan het ministerie van financiën ver zonden. Naar men uil eene goede bron wil weten zou het ontwerp zeer onvolledig en - Over de grondslagen eenig ontwerp had de commissie het j er drié aangeboden ten einde een definitief ontwerp zou zamen- zou geenszins definitief zijn, van een niet eens kunnen worden weshalve zij den minister had deze daaruit stellen. PARIJS, 21 November. Een rijk koop eener stad in het zuiden van Frankrijk had bediende bij zich op het kantoor, in wien hij veel belang stelde, en dus zag hij met smart, dat deze sedert eenigen tijd als verkwijnde. Hij besloot hem naar de reden te vragen en kwam nu, niet zonder moeite, te welen, dat zijn om den 2 der volgende maand weder bijeen te komen. Bij de hooge regering zijn overwegingen aanhangig, om wijzigingen te brengen in de be staande verordeningen op de beurt-markt en veerschepen ten einde die meer in overeen stemming te brengen met de beginselen van vrijheid van vaart en handel. ROTTERDAM, 26 November, vond zich de beurtschipper op de hoogte van Vlaardingen naar Rotterdam. Het stormde hevig met in spanning hield de schipper met zijn’ zoon hun vaartuig in den regten koers, toen de felle wind een scheur in het zeil deed ontstaanwelke steeds verder opengereten, het weldra ónmoge lijk dreigde te maken, om het schip te bestu ren. Fluks schoot de schipper toe greep touw en naald en trachte bet gescheurde doek eenig- zins te hechten, doch het zeil sloegdoor eene nog heviger windvlaag dan de vorige, over, en de hierop niet bedachte schipper werd in de hoog en woest golvende rivier gesmeten. De man behield echter zijne legen woordigheid van geest; bij zijnen val pijlsnel in de diepte nederdalende, ontdeed hij zich ten zelfden tijde van de klompen aan zijne voeten die hem in het zwemmen moesten hindereneene seconde later weder boven water gekomen zijnde en zich zwemmemde boven de bruisehende oppervlakte trachtende te houden, zag hij, dat hij slecht ee nige ellen verwijderd was van de boot, die ach ter zijn schip met een lang touw was bevestigd met inspanning van alle krachten slaagde hij er in de boot te bereiken en klemde zich met de eene hand er aan vast. De zoon des schippers was getuige van het voorgevallene schrik als het ware verlamd zag hij zijn’ vader met den dood kampen doch eindelijk de red ding belovende boot bereiken. Toen ook kreeg bij de kracht, om te handelen, terug; in een oogwenk was hij aan den achtersteven greep het touw en trok de boot waaraan zijn vader zich nog altijd klemde, naar zich toe maar in zijne ontsteltenis deed hij dit te wild, te on bedacht. Een geweldige ruk bragt wel is waar de boot aan de zijde van liet schip, doch de ongelukkige drenkeling was legen de kracht van dien ruk niet bestand moest los laten en zag zich zijn eenig redmiddel uit de handen ge wrongen. Andermaal was hij ten prooi aan door den storm voortgezweepte golven en maal uitgeput van vermoeijenis en zonder kracht, om door zwemmen tot zijn zelfbehoud te kun nen bijdragen. De zoon stond radeloos bij het aanschouwen der noodlottigste gevolgen van dat- geen hetwelk hij had gehoopt, dat zijn’ vader het leven zoude redden en deze laatste zag het oogenblik naderen waarop hij in de diepte zou de verdwijnen, om niet weder boven te ko men toen de Voorzienigheid anders beschik kende het redmiddel van zelve deed opdagen. De boot met te groote kracht naar het vaar tuig getrokken was met den steven tegen de wanden van hetzelve te land gekomendoch werd door den schok weder teruggedreven en juist in regte linie naar de plek, waar de dren keling met den dood worstelde. Deze zag haar naderen; dit verlevendigde zijnen moed; eene laatste krachtsinspanning bragt hem meer in ha re nabijheid hij had het geluk haar ahdermaal te grijpen de zoon thans met meer beraden heid te werk gaande trok haar langzaam naar het vaartuig en de drenkeling was gered. GRONINGEN, 25 November. Vrijdag voor middag te 11^- ure had een 12jarig meisje al hier, genaamd Trientje Martens, wonende in de Groote Leliestraat, het ongeluk van, terwijl zij alleen met 4 nog zeer huis was te digt bij het zoo in brand te geraken, schrei snelde eene ze had voor een deren die van het kind reeds gebluscht, toen een ander persoon mede toesnelde het onge lukkige kind opnam en er de deur mede uit liep waardoor de nog smeulende kleederen op SNEEK 28 November. De stemming in dit hoofd-kiesdistrict van een lid ter vergadering van de provinciale staten in plaats van den heer F. Witteveen diedaartoe bij herstemming benoemd evenwel heeft kunnen goedvinden te bedanken, heeft deze uitkomst opgeleverd dal van de 401 stemmen, de heeren mr. S. A. Ver- weij 106 mr. F. J. J. baron van Heemstra 93 Jolle Meinesz 35 jonkh. J. B. van Andringa de Kempenaar 26 en E. Cats 20 hebben ver kregen terwijl de overige onder 37 verschil lende personen waren verdeeld zoodat er eene herstemming zal moeten plaats hebben over de heeren Verweij en Heemstra. Zondag jl. is in al de R. Catliolijke ker ken afgelezen een herderlijke brief van den hoog eerw. heer C. Belgrado vice-superior der Hol landsche zending, mededeelende dat de II. Va der eenen vollen aflaat, bij wijze van jubilé heeft vaslgesteld welke een’ aanvang zal nemen op maandag den 2 December, en op dingsdag den 31 December, met den lofzang Te Deum in alle kerken zal gesloten worden. ’s GRAVEND AGE 26 November. II. M. de koningin heeft heden middag het diaconie vrou wen- en kinderhuis der Ned. Hervormde ge meente en het R. katholiek weeshuis met een bezoek vereerd zich in beide gestichten met de weezen op de minzaamste wijze onderhou den en Hd. bijzondere tevredenheid aan bestuur- deren der beide gestichten te kennen gegeven over den staat dier inrigtingen. Men verneemt, dat de commissie van toe- zigt over de executie en plaatsing van het stand beeld van wijlen Z. M. Willem IIbinnen de ze residentie, zich naar Utrecht heeft begeven om het model van het koningsbeeld dat op de helft der bepaalde grootte is vervaardigd, te gaan zien en alle reden heeft gevonden dit kunstgewrocht hare tevredenheid aan dag te leggen. AMSTERDAM, 27 November. Onze gewone correspondent te *s Hage geeft heden nopens liet maandag jl. door ons medegedeelde, aan gaande het ontslag vragen des ministers van ma rine en het geruchtdat nog een ander minis ter hetzelfde deed de volgende tijding De sedert eenige dagen in deze residentie omloop zijnde geruchten van de mogelijke aftreding van sommige der ministers, blijven aanhouden. Inzonderheid spreekt men van de ministers van justitie, marine en oorlog. Naar men zeide, zou het verslag van de tweede ka mer, over de begroolings-wetten voor 1851, aanleiding tot het besluit dier ministers heb ben gegeven. Men wilde zelfs, dat de minister van justitie dringend om zijn ontslag zou heb ben verzocht. Men voegde er echter bij dat de minister van marine reeds sedert gernimen tijd, dat ontslag verzocht en het laatstelijk vóór zijne afreize uit de residentie, slechts herhaald zou hebben. Zie daar de geruchten van den dag. In hoe verre zij nu geheel of ten deele met de waarheid overeenkomen, zal gewis spoe dig moeten blijken. Men deelt ze mede, zoo als zij in omloop zijn. Maar men acht zich verpligter bij te voegen, dat zij allezins na dere bevestiging behoeven.” De ’s Gravenhaagsche Nieuwsbode bevestigt ons berigt dat de minister van marine, admi raal Lucas zijn ontslag vraagt. De leden van de tweede kamer der sta- ten-generaal zijn den 21 dezer uiteen gegaan

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1