EN AI1ÏEHTENTIE-I1LAI) VOOR DE STAD EN «ET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- W'f 5de Jaargang. 1850. No. 99. Woensdag den 11 December. (O 1 I t b- t- ti 'J W N ieder# r- L BINNENLAND. BUITENLAND. 1 ran ten E l j)l r- t f L le e- le e- k ii g ii n e •nr Alen wil we- wets-on twerp Deze Couiant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag-. Abopiienients-piijs voor 3 maanden 1.40 builen de Stad j ram o ƒ1.65, enkele nummers 71 cent Prijs der Advei teniiën van één tot vier re gewone letter, 40 cents, en voor eiken regej 10 cents, behalve 35 cents zegehegt, voorled plaatsing. WETHOUDERS van de ter kennisse van de in- tjes, strengen bloedkoralen enz. En in den nacht van .den 2 op den 3 Dec. II. te Zaandam, ten huize van Trijntje Kuols weduwe van Ja cob de Boermede door braak bet navolgen de: 7 zilveren voorwerpen, als: eene tabaks doos, snuifdoos, ouderwelsch horologie, horo- Jogiekeiting twee cachetten en eene halsketting. AMSTERDAM. 5 December. Wij vernemen van eene welonderrigle zijdedat bij de Afge scheidenen het voornemen bestaat tot het op- rigleu eeuer theologische school aan welke de leeraars Brummell.amp en van Houten en nog twee andere geleerden zullen werkzaam zijn. Tot dit oogmerk hebben eenigen bunner zich dezer dagen vereenigd tot één zedelijk ligchaatn ouder den na am van Hel Christelijk Gerefor meerde Seminarie gevestigd te Amsterdam en bereids in die stad een gebouw aangekocht. Dit plan schijnt in verband te staan met ee ne poging, om de afscheiding terug te brengen tot haar oorspronkelijk Standpunt, als scheiding niet van de Hervormde kerk maar van de in 1816 ingevoerde kerkelijke organisatie. Men ■wenschl alzoo gelijk in Schotland de vrije Schot- sclie kerk, aan de afscheiding een meer natio naal karakter te geven en haar van bet secla- risch voorkomen, dat zij in de laatste jaren heeft aangenomen, weder te ontdoen. Dienten gevolge zou menals niet gescheiden van de kerk, maar van het kerkbestuur, al de leden der Hervormne kerk, tegen wier belijdenis en wandel geen bepaalde bezwaren bestaan, ook zonder dat zij afscheiden tol het ontvangen der bondzegelen voor zich en hunne kinderen Loelalen. AMSTERDAM, 7 December, ten dat bij het ministerie een aanhangig zou zijn, strekkende tot vaststelling van eenige nadere verordeningen op de druk pers. liet ontwerp zou voornamelijk ten doel hebben hen te bestraffen die zich mogteu schuldig maken aan befcedigingen van leden van het kouinkl. huisde staatsministers en andere hooge ambtenaren. In de vergadering van aandeelhouders der Ovcrijsselsche kanaal-maatscbappj op 4 dezer te Zwolle gehouden zijn de statuien goedge keurd en de acte van vennootschap gepasseerd. Daarna is overgegaan tol het benoemen van den thesaurier, waartoe jhr. mr. W. G. Uovy is gekozen, tegen pCi. belooning en toi secre taris mr. L. Hertzveld, advocaat te-Zwolle, le gen ƒ400 in het jaar, beiden tevens met resti tutie voor kantoor-behoeften. tschappy beslaat als hoofd beginsel en volgende be is aan te beve- jri WEENEN, 3 December. Volgens de Lilh. Corr. is te Ollmutz o. a. ook besloten dat de organisatie van den bond op geheel nieuwe grond slagen zal plaats hebben. Men heeft ten pleg- tigste beloofd niet tot den vroegeren toestand te zullen terugkeeren. Gisteren morgen hield Z. AI. de keizer groote ministerraad, waarin definitieve besluiten omtrent de Duilsche aangelegenheden genomen moeten zijn. De vredes-berigten oefenen reeds goeden invloed uit. Pasmunt, welke voor acht dagen geheel verdwenen wasis thans overvloedig voorhanden. FRANKFORT, 4 December. Na de vrede lievende berigten die men in de jongste dagen zoo wel uit Berlijn als uit Weenen heeft ont vangen wordt men heden hier zeer onaange naam verrast door de oorlogzuchtige mededee- ling uit Stuttgart van den 2 dezer, volgens welke het gebeele Wurtembergsche leger mo biel wordt gemaakt, om binnen den korist mo- gclijken tijd te velde te kunnen trekken. Het zelve beslaat uit 8 regementen voetvolk, 3 re- gemenlen kavalerie en de garde te paard wij ders uit 40 stukken geschut, zijnde naar men I zegtbestemd, om naar den Rijn te marche- I ren. Daarbij worden nog de verlofgangers op- SS’* voor Bij de maat zuinigheiddie ook voor deze langrijke ondernemingen zeer len. GRONINGEN, 3 December. Het is opmer kelijk, dat op ai de drie vergelijkende examens welke dezer dagen in drie onderscheidene dis tricten en in twee verschillende provinciën ge houden zijn, ter vervulling van vacante school- onderwijzersplaatsen van welke in onze cou- van heden melding gemaakt is, kweeke- litigen welke onze kweekschool voor school onderwijzers bezocht hebben no. 1 hebben ge kregen namelijk G. II. Limborg onder zeven opgekomen sollicitanten te Solwerd in het derde district van Groningen R. Koning Niehoff on der tweeëntwintig opgekomen sollicitanten te Stellingen in het zesde district dezer provincie, en H. Welp onder eenendertig geëxamineerde sollicitanten te Roswinkel in Drenthe. Dit is waarlijk wel een bewijs voor de doelmatige in- rigting van het onderwijs alhier voor hen die leeren kunnen en leeren willen. Het museum van natuurlijke historie on zer hoogeschool is op nieuw verrijkt geworden met een zeer zeldzaam en zeer kostbaar voor werp, te welen: een zeer groot en schoon op gezet exemplaar van den wilden paauw zoo niet de allerschoonste zeker een der schoonste vpgelep van onze Overzeesche bezittingen die den lammen paauw in grootte en schoonheid nog zeer verre overtreft. Het is een nieuw geschenk van den heer G. P. Servalius, oud- Oost-Indiscli ambtenaar, thans wonende te As sen aan wien de hoogeschool reeds zoo vele belangrijke voorwerpen voor haar museum te danken heeft. ALA ASTR1CIIT4 December. Gisterenavond is door de maréchaussees even buiten de stad aangehouden en eenige oogenblikken daarna in bet huis van burgerlijke en militaire verzeke ring gevankelijk overgebragtzekere Alphonse Louis Napoléon Sorel, notaris in Frankrijkbe schuldigd daar te lande van v’alscliheid in eene publieke acte, in De uitlevering van dien persoon mediair der Belgische policie aan sche gevraagd geworden en van dagleekenden dan ook de nasporiogen ter zij ner ontdekking. Alen verhaalt, dat die persoon reeds sedert eenigen lijd alhier in de omstre ken zich zoude hebben opgehoudenen wel bepaaldelijk in de gemeente St. Pieter. Genoeg zij het evenwel hier te vermelden, dat de aan de policie gesignaleerde persoon thans in verzekerde bewaring is, dank zij der immer onvermoeide en doelmatige pogingen van deu zoo zeer verdienstelijken luitenant Kiöller, onder wiens kundige en beradene leiding de manschappen der maréchaussée onder zijne or ders staandede bovengemelde arrestatie heb ben bewerkstelliigd. KOLONIËN. De hertog van Saxen-Weimar is den 24 Sep tember 11. van zijne inspectie over Java terug gekeerd. Hij is geheel hersteld van de ernstige ziekte, die hem ie Soerakarla overvallen was, en oorzaak is geweest, dat de aangekondigde festiviteiten aldaar geen plaats hebben gehad. Weinig had het gescheeld, of hij was, tijdens zijn verblijf in deze bolstad met een groot ge deelte der plaats in de lucht gesprongen. Een sergeant-condnctenr van de artillerie had zich, namelijk heimelijk welen meester te maken van de sleutels van hel kruidmagnzijn welke een der officieren in bewaring h,.d. Hij was reeds bezig de deur te openen toen de op post siannde schildwacht het gelukkig bemerkte. Hij had een brandende cigaar in den mond. On- middellijk werd hij gearresteerd. Na zijne ge vangenneming heeft hij onmiddellijk bekend, dat het zijn voornemen was om den brand in het kruid te steken. Dij was echter noch dronken, noch zinneloos, zoodal de beweegre den welligt aan eene soort van .tegenzin in het leven moet worden toegeschreven. In bel ma gazijn was eene hoeveelheid van 80,000 Ned. ponden kruid voorhanden, zoodat, wanneer de ontploffing^ had plaats gehad, geheel Soerakarla zou zijn verwoest. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en Stad SNEEK brengen gezetenen Dat de gearresteerde Begrooting voor deze Stad voor den jare 1851 van af Woensdag den 11 dezer maand, gedurende 8 werkdagen, des voormiddags van 9 tot 12 uur, ter Stads Secre tary voor een’ ieder der ingezetenen ter inzage zal liggen. En zal deze worden afgekondigd aangeplakt en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 7 December 1850. Burgemeester en W et houders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven HACtA. SNEEK, 10 December. Misschien kan het van nut zijn, dat wij nog met een paar woor den terugkamen op de, in den grond gezeilde jaagschuit, waarvan wij in ons vorig notnmer herigt gaven. Volgens ontvangene inlichting, aan wier deugdelijkheid wij niet twijfelen heeft dit geval zich volgenderwijze toegedragen: D. van Dalsen en A. G. Dijkstra, schippers op die jaagschuit verlieten den 3 dezer ’s na middags 4 ure Leeuwarden. Ongeveer twee uren later ontmoette hen, nabij de Dille, de jaagschuit, die van Sneek kwam. Voor deze moesten zij volgens bestaande bepaling uit wijken of, zoo als men het noemt, haar bin nen door laten. Dit geschiedde goed en wel maar onmiddellijk op deze jaagschuit volgde een zoogenoemd boterschip met snelle vaart,, hetwelk genoegzaam midden in het vaarwater .zeilde en hen zoo digi bij genaderd was dat jnen om het te vermijden naar den landkant moest sturen, in plaats, van zoo als anders ge woonte bij de jaagschuiten is, de rigtiug naar het trekpad te nemen. De jaagschuit was diep buitengewoon diep geladen, en stuitte daardoor af op de ondiepe glooijing der vaart aan den landkant; zij luisterde niet meer naar het roer, maar week van den wal af, en ontving alzoo de gebeele kracht van het zeilend schip op haren voorsteven, die met de daaraan verbondene boe gen naar binnen gedrukt werd en volle ruimte voor bet invloeijende water opende. In een oogwenk zonk de vooreind van liet schip, doch het achtereind niet zoo spoedig, omdat eene hoeveelheid van drie en een half last lijnzaad in zakken in het ruim liggende, den doorto^t van het water naar achteren eenigermate belem merde. Daardoor gelukte het dan ook dat de zes zich in de roef bevindende passagiers nog tijdig, en zelfs voor het water tot naar achte ren was dóórgedrongen op het boterschip kon den overgenomen worden. Aan eigen toedoen of eigene schuld valt hier bij deze ramp niet te denken. Alen moet de zelve toeschrijyen aan oorzaken geheel onaf hankelijk van deze ter goeder naam en faam be kend staande trekschippers. Het onmiddellijk op elkander volgen van twee hen tegenvarende schepen bij donker, de diepgang van eigen schip en de ondiepte der glooijing aan den landkant der vaart beslisten deze noodlottige en zeer schadelijke uitkomst. En nog gelukkig van achteren beschouwd dat de man te roer naar den landkant henen stuurde, want had hij de rigtiug .naar den trekweg genomendan zou de aanzeiling hoogstwaarschijnlijk de jaagschuit in dcrzelver midden getroffen hebben en alzoo nabij zoo niet op de plaats waar zich de passa giers bevonden; en welke ijsselijke gevolgen had dat niet kunnen hebben! Tusschen den 30 Nov. en 3 Dec. jl.zijn te Beverwijk ontvreemd .ten huize van C. Usij door -middel van braak de navolgende voor werpen 3 Cerl’fï. 4 pCt. VV. Schuld ieder van ƒ500; 2 bankbiljetten, één van ƒ100 en één van ƒ25 nommers onbekend; 5 rijk<daal- ders en 4 of 5 guldens; 181 zilveren of gou den voorwerpen, als: sloten, ringen, lepel- v’alsclibeid in eene zijne betrekking als notaris, is door inter- de Nederland- af dat tijdstip ntdekking. Alen verhaalt, dat die persoon

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1