AÜVERTENTIE-BLAÜ VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN 5de Jaargang. Zjaturdag den 14 December. 1S5O. No. 100. BINNENLAND. BUITENLAND. i i P f- bewijs ook Alen v as el ns e- m )k Als een :n weten, dat hij Deze vertrouwende voor eenen nieuwen doen begaven zij vriendelijk opgenonien van 1 Madras naar BERLIJN, 5 December. Op de verdaging der kamers is eene zekere politieke rust gevolgd. De bevolking dezer stad heeft deze gebeurtenis vrij onverschillig opgevat, daar de kamers wei nig sympathie vinden. Men is in de middel klassen bijna algemeen van oordeel dat het constitutionele stelsel gevaar begint te loopen een gevoelen hetwelk door de JV. Preuss. Zlg. gevoed en waarvan door de partij wier orgaan dit blad is, gebruik gemaakt wordt. De heer von Mannteuffel toont, dat hij dit gevoelen nog geenszins toegedaan is. Gisteren toch heeft hij eene som van onderscheidene millioenen welke door de reactionnaire partij voor alle eventua liteiten ter zijner dispositie gasteld was be paald geweigerd. De heer von Mannteuffel zal zich nu vooreerst onledig honden met de voor stellen, die bij de vrije conferentiën ter tafel moeten komen alsmede met de aanvulling van het ministerie. Zijn voornemen is, om de vrije conferentiën zoo kort mogelijk te laten duren er zal daar’ alleen gehandeld worden over de aanneming der aangebodene voorstellen. Oos tenrijk zal zijne bondgenooten zoo als Pruis- sen de zijne, te Dresden vertegenwoordigen. BERLIJN, 9 December. Uit Weenen zou onze regering eene depêche ontvangen hebben, waarin het Ooslenrijksche gouvernement mede deelt, dat Beijeren en Wurtemberg verlangen, dat men de te Bregenz genomene besluiten als grondslag aanneme der te Dresden te houdene conferentiën. De besluiten te Bregenz zijn bij het publiek niet uaauwkeurig bekend men ge looft, dat daarbij een groepen-systeem is aan genomen in den geest van het bekende Mun- cliensche ontwerp. Mogt zulks werkelijk bet geval zijn dan zal onze regering zich wel wach ten aan die voorslagen gehoor te geven. HAMBURG, 7 December. Onlangs wilde een Hollandsch schip, met rogge geladen de haven van Kiel binnenloopen doch werd door het Prijs der Advei lenliënvan één tot vier gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel tuSiWj* 10 cenls, behalve 35 cents zcgelregt, vodr ieJeiB,' Plaatsing.Wfc' V ten, strekke het volgende: In den namiddag van den 3 dezer bevond zich op de streek het sehut in deze gemeente een kind van ongeveer 10 jaren achter het huis zijner ouderstoen een jager in deszelfs onmiddellijke nabijheid een geweer loste, waarvan het schot zoo digt digt bij het kind langs kwamdat het hoofd haar van hetzelve daardoor is gezengd terwijl de lippen en de tong zijn opgezwollen; het regter oog is voor het tegenwoordige blind en verder het aangezigt zeer beschadigd geworden. De jager, welke dit onheil door verregaande onvoor- zigtigheid heeft veroorzaakt, heeft zich, zoodra hij het gehuil van het kind vernam weten te verwijderen en het is daardoor niet bekend aan wien hetzelve is toe te schrijven. Het is opmerkelijk, dat, nu ongeveer vier jaren gele den aan een ander kind van datzelfde gezin bijna een gelijk ongeluk was overkomen door dien een jager een haas geen vier passen van het kind doodde. KOLONIËN. CURACAO, 17 October. Er heeft te Curacao een vreemd verschijnsel in de entomologie plaats gehad. In het jaar 1838 verscheen er een nieuw iusekt, een schildluis of kermes. Door hetzel ve werden alle kokosboomen vernielden een gedeelte van andere vruchtboomen. had naauwehjks jonge kokosboomen van de te kust overgebragtof dezelve werden door de kermes op nieuw aangetast. Geen der menig vuldige middelen die men tegen de schildluis had aangewend heeft kunnen baten. Men gaf den moed op, om ooit weder kokosboomen op Curacao te zien. Thans begint dit iusekt van zelven te verdwijnen. De nieuw geplante ko kosboomen groeijen op en beloven tegen het aanstaande jaar reeds vruchten. De geschiede nis van het verschijnen van deze verwoestende insekten ligt geheel in het duister. Het is een vraagstuk dat nog moet opgelost worden. SNEEK, 13 December. Bij herstemming over de heeren mr. S. A. Verweij en mr. F. J. J. baron van Heemstra is de heer Verweij be noemd tot lid van de provinciale staten, met 224 stemmen, terwijl de heer Heemstra 216 heeft verkregen en 6 stembriefjes van onwaar de zijn verklaardbedragende het getal stem briefjes 446. In het Handelsblad van den 10 dezer leest men het volgende ingezonden stuk Tot inlichting van de belangstellenden ver klaren wij, dat wij geheel vreemd zijn aan het voornemen tot oprigling der theologische school waarvan in het Handelsblad en in de Arnsler- damsche Courant van den 6 dezer melding ge maakt wordt. Tevens verklaren wij naar aan leiding van hetgeen verder bij dat berigt in laatstgenoemde courantovergenomen uitrfelVe- derlandervoorkomt, dat de afscheiding onder ons niet van haar oorspronkelijk standpunt is afgegaan, en dus ook niet van een aangenomen sectariseh voorkomen behoeft ontdaan te worden. De acte, die, van het begin der scheiding af, door iedereen, bij de aansluiting aan de gemeen te onderteekend is geworden, is zelfs letterlijk onveranderd gebleven. Zoo lang wij echter in gemoede deze afscheiding voorstaan worden gee- ne personen, builen de gemeente, tot de bond zegels onder ons toegelaten. Wij wenschen zeer, alle vereeniging te bevorderen die met waar heid en goede trouw overeengebragt kan wor den. Gaarne nemen wij een’ ieder aandie zich in opregtheid bij de gemeente voegt. Maar wij wenschen anderen niet behulpzaam te zijn in tegenstrijdige handelingen. Wij leenen de hand niet aan eene vermenging van kerkgenoot schappen noch aan de dadelijke verwerping van kerkbesturen, van welke men zich niet be geert te scheiden. Een ieder behoort overeen komstig zijn geweten de godsdienst te kunnen uitoefenen. Dochom niet meer te zeggen zoo zeer wij dit beginsel voorstaan zoo afkee- rig zijn wij, om verwarring, wanorde of wille keur te bevorderen. De Kerkeraad der Christelijke Afgeschei- dene Gemeente te Amsterdam Den 9 December 1850, S. van VELZEN, V. D. AL, Praeses. A. MULDER, Scriba.'’ ’s GRAVENHAGE10 December. De discus- siën in de tweede kamer der staten-geheraal gisteren begonnen zijn heden voortgezet. In deze twee zittingen, die te zamen 12 uren duur den hebben nog slechts 21 leden het woord gevoerd, en alleen algemeene beschouwingen in het midden gebragt. Het schijnt dus te blij ken dat het nog wel verscheidene dagen zal duren eer het lot der begrootings-wetlen bij|de tweede kamer zal beslist zijn. Hoe veelvuldig evenwel en zoo als het zich mede laat aanzien, hoe scherp en puntig zelfs de discussiën hier en daar beloven te zullen zijn zoo wordt het er toch vrij algemeen voor gebonden dat de uitslag niet twijfelachtig is en het budgethet zij dan met of zonder ee ltige wijzigingmet eene niet onaanzienlijke meerderheid zal aangenomen worden. GRONINGEN, 9 December. Voorleden don derdag avond liep eene dienstbode te Assen die uit een bankeiwinkel kwam in de Singel- gracht aldaar. Op haar noodgeschrei schoten onderscheidene personen toe en daaronder de veldwachter Prijs die zoodanige hulp verleen den dat de in het water gevallene weldra werd gered, met verlies echter van banket, taartjes, ulevelletjes en chocolaadjes die bij lantaren licht en vreugdejuich opgevischt werden door de straatjongens, die luide genoeg hunne hulde bragten aan Sint Nicolaas voor het hun zoo on verwacht te beurt gevallen lekkers waarop zij niet hadden kunnen rekenen. H00GEVEEN, 7 December. haven binnen te loopen, en hij maakte den kom- mandant aansprakelijk voor de gevolgen zijner weigering. Door de vaste houding van den Hol- landschen kapitein van zijn stuk gebragt, liet de Deensche gezagvoerder hem de haven bin nenzenen. Een Engelsch schip had zich kort te voren laten afwijzen. HAMBURG, 10 December. Het stadhouder schap heeft bij proclamatie bekend gemaakt, dat generaal Willisen het opperbevel neergelegd heeften dat hetzelve op den overste von der Horst overgaat. Alen wil hierin een voorbode zien van eene aanmerkelijke vermindering van het leger, over eenkomstig het verlangen der vreemde mogend heden. LONDEN, 6 December. De bisschop van Exeter, die zijne onderteekening geweigerd heeft aan het door de overige Engelsche bisschoppen bij de koningin ingediende adres tegen de jong ste maatregelen van den paus heeft nu eenen brief openbaar gemaakt, waarin hij de redenen uiteenzetdie hem hiertoe geleid hebbenof schoon hij wat de zaak zelve betrefthunne gevoelens deelt. De vraag, of de handeling van den paus eene schending is der Engelsahe constitntie, komt hem voor, door de mannen van de wet be slist te moeten worden. In allen gevalle beeft de II. vader zich geenerlei wereldlijke magt aan gematigd en bovendien zijn er sedert twee eeu wen Katholieke bisdommen in Ierland opgerigt zonder dat zulks tot eenigerlei protestatie van den kant der Anglicaansche kerk aanleiding heeft gegeven. Voorts kan hij het met zijn geweten niet over eenbrengen om de koningin als opperhoofd der kerk aan te merken. Het gouvernement der Vereenigde Staten heeft, naar men zegt, eene zonderlinge nota aan de Engelsche regering gezonden. Daarin klaagt het kabinet van Washington, datdeBrit- sche gouverneur van Sidney de emigratie van in die kolonie aanwezige misdadigers naar Ca lifornië begunstigter moeten zich op dit oo- genblik ten minste 3000 Britsche veroordeelden uit Australië, in Californië bevinden. LONDEN, 9 December. De Engelsche bark Saxon, van Greenock, die met eene lading steenkolen en andere goederen naar Aden be stemd was, is den 18 Sept. jl. in volle zee verbrand op 600 mijlen afstands van Aladagas- car en 750 mijlen van Mauritius. De brand ontstond den 16 September in de steenkolen en bood weerstand aan alle pogingen tot blussching, zoodat de equipage twee dagen later genood zaakt was, het schip te verlaten. Vijf dagen lang zwierven 26 personen in drie booten op zee rond lot dat zij vriendelijk opgenomen werden aan boord van het schip Essexdat van Calcutta en Aladras naar de Kaap de Goede Hoop stevende. Eene vrij merkwaardige omstandigheid wordt door de Amerikaansche dagbladen ten aanzien van het Californische goud medegedeeld, name lijk dat de specie in de gezamenlijke banken der Ver. Staten welke in Junij jl. 11,653,339 doll, bedroeg in Sept, nog slechts 10,045,380 doll, beliep. Genoemde bladen werpen de vraag op, waar dan toch de ontzaggelijke hoeveel heden goud blijven, welke Californië oplevert? PARIJS, 3 December. Omtrent het dempen van den opstand te' Aleppo, worden uit Kon- stantinopel dd. 20 November, de navolgende nadere bijzonderheden medegedeeld In den avond van den 7 November-11. liet Kerim-Pacha militair kommaudant van Aleppo den hoofden der oproerlinge hen wenschte te spreken. dat men hen uit vrees opstand geen letsel zou doenbegaven zich tot hem. Kerim-Pacha nam hen in bewaring. Zoodra deze krachtige maatregel in de stad bekend was geworden stonden de insurgenten op nieuw op, en, ten getale van ongeveer Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. A bonne men Is-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers 7J. cent 11 blokkade-eskader afgewezen de kapitein gai echter niet toe, aangezien de bepalingen der blokkade de vreemde schepen niet verboden die dat men bij het jagen op wild niet te voorzig- tig kan zijnen men vooral zich moet wach ten van in de nabijheid van woningen te schii;- hand de in vrijheid stelling hunner opper hoofden. Kerim-Pacha had zich voorbereid,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1