NIEUWS- EN ADVEKTENTiE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1850. No. 101. fVoensdag den 18 December. g<i BINNENLAND. BUITENLAND. u- Ü- in L de r D uitschei’ Pe- t 3 5 t 1 Al fieri den pans, e e a k r\ s i I 3 ^0*0^ la in ijl >s- 2Q ë- ev us id 111 te a- n ;r n iir~ Zijn en resteerde. Ofschoon de stoutmoedige Duitscher alle schuldpligtigheid ontkende heeft men ech ter reden genoeg gevonden om hem in arrest te houden tot welk einde hij naar het huis van verzekering is overgebragt. ALLERLEI. Te Londen zalbij de aanslaande groolc tenloonstellinjy onder anderen, een Oostersch logement gevestigd worden, waar de Oosterlingen, van welken een dagblad wel 1000 verwacht, bunne gewone levenswijze kunnen volgen. Men schrijft uit Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abounenients-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 71. cent P AMSTERDAM, 12 December. De kerkeraad der Hervormde gemeente te Alblasserdam voor nemens zijnde, na bekomene koninklijke toe- stemmming een nieuw kerkgebouw aan de bui tenzijde van den rivierdijk te doen bouwen noodigt de deskundigen uit, tot inzending vóór 15 Febr. 1851, van een bestek, teekening en begrooting van een voor die gemeente van 3000 zielen geschikte, achtkanten of koepelkerk met consistorie-kamerop eene remuneratie van ƒ150 voor het beste plan, dat deswege zal wor den bevonden. AMSTERDAM, 13 December. Z. M. beeft onlangs eene gratificatie verleend aan de wedu we van den beeldhouwer P. J. Gabriël alhier. Men weet, dat deze kunstenaar, onze land en stadgenoot, koninklijk beeldhouwer was van Z. M. Willem 1, directeur van de koninklijke akademie van beeldende kunsten en lid van het kon. Nederl. Instituut. Hij vervaardigde on der anderen het borstbeeld van Willem I in marmer alsmede te paard (meer dan levens grootte) in pleistervoorts de graftombe voor den luit.-adm. van Kinsbergen in de Nieuwe Kerk en diens buste benevens die van De Ruijter, in het Kweekschool voor de Zeevaart; de tombe voor Meerman in de Pieterskerk te Leyden voor Gijsbert Japiks in Friesland en andere kunstwerken meer. In het jaar 1833 werd hij in den bloei der jaren aan zijn talrijk gezin door den dood ontrukt. Zoo gaf onze vorst weder M. den roem van zijnen vader van milddadigheid ware den bevat echter de minste aanleiding tot kwet sing der R. C. in Engeland. Men merkt op, dat de taal der antwoorden duidelijker is, naar mate de adressen in meer of minder hevige be woordingen zijn opgesteld. Zoo ontvangt de deputatie der stad Londen welker adres zeer eenzijdig was bijna niets an ders dan hernieuwde bevestiging van de roe ping, welke H. M. gevoelt, om haren titel van verdedigster van liet Protestantsche geloof te handhaven. In dat van liet hof van den alga- meenen raad wordt genoegzaam uitsluitend ge zegd, dat de vrijheid van godsdienst aan een ie der verzekerd zal blijven. Het antwoord, aan den city-lieutenant gegeven gaat iels verder en belooft de handhaving der constitutionele regten van de natie tegen alle aanranding en inmenging (deze laatste woorden komen in het adres voor). Toen trad de deputatie der uni- versiteit van Oxford voor, en de hertog van Wellington stelde zich, op zijnen meer dan taebtigjarigen leeftijd als kanselier van Oxford aan haar hoofd terwijl alle aanwezigen de nog zoo krachtige houding van den grijsaard en de uitdrukking van zijn gelaat bewonderden. II. M. hoorde liet lezen van dit adres met ingespan nen aandacht aan en gaf, terwijl lord John Russell, ter linkerzijde van den troon geplaatst met belangstelling den indruk op de deputatie gadesloeg, een antwoord, waarin eerstens be scherming aan de Engelsche staatskerk werd be loofd, terwijl vervolgens het hoofdpunt meer bepaaldelijk genoemd werd in de volgende zin snede: Terwijl ik van harte inslem met den wensch dat alle klassen mijner onderdanen zich in de vrije uitoefening harer godsdienst verheugen mogen zoo kunt gij u echter ver laten op mijn besluit, om te gelijk de regten mijner kroon en de onafhankelijkheid mijns volks, tegen alle aanranding en indringingvan welke buitenlandsehe magt ook te handhaven.” PARIJS, 11 December. Voor eenigen tijd was in Duilsebland veel sprake van eenen per soon wiens achtbaar uiterlijk wel geschikt was om eerbied in te boezemen, en die voorzien was van (gelijk later bleek) valsche recomman- datie-brieven. Hij gaf zich den naam en dim titel van kardinaal-legaat van dié hem volgens zijn zeggenmet eene zen ding bij de bisschoppen en andere hoofden van de Katholieke kerk in het Noorden belast'had. Overal met blijken van groole achting en eer bied ontvangen, bediende hij op verscheidene plaatsen de mis had met verschillende bisschop pen talrijke bijeenkomsten, om in naam van den paus de zaken der Katholieke kerk in Duilsebland te regelen en wist zijne valsche rol zoo goed te vervullen en hun een zooda nig vertrouwen in te boezemen dat zij hem aanzienlijke sommen overhandigden, om tot ver scheidene godsdienstige doeleinden en tot ver schillende behoeften van de Katholieke kerk aan gewend te worden. Het Pruissische gouvernement vatte het eerste achterdocht op over zijne zending. Door de policie van stad tot stad vervolgd, slaagde hij er in om Polen te bereiken waar hij naar men thans verneemtdoor de bemoeijingen van den generaal Abramowitz gearresteerd en naar de gevangenis te Warschau gevoerd is. ware naam schijnt Gonicz Polski te zijn naar men zegt is hij van Poolsche afkomst. PARIJS, 12 December. Heden morgen is op het Elyséeonder voorzitterschap van den pre sident der republiek ministerraad gehouden om zoo men zegtover de Duitsche aangele genheden te beraadslagen. Het bijeentrekken van een aanzienlijk Russisch corps aan de Pruis sische grenzen schijnt bij onze regering eeni gen indruk gemaakt te hebben. Twee depêches zijn alzoo naar onze gezanten te Berlijn en lersburg verzonden. WEENEN9 December. De Lloyd meldt lieden, dat, gelijk met het Pruissische, ook liet Oostenrijksche leger zal worden verminderd en op den gewonen stand teruggebragt. Voor eerst zal ons leger weder van de zoogenaamde vierde bataljons ontheven en de 76,000 man recruten naar huis worden gezonden. BERLIJN, 10 December. De Staats-Anzei- ger deelt lieden een koninklijk besluil mede, waarbij alle verdere maatregelen tot mobiel ma king der armee worden gestaakten de troe pen van lieverlede tot hunne normale sterkte zullen worden teruggebragt. Als grond voor dit besluit wordt gezegd, dat, door eene over eenkomst met de keizerlijk Oostenrijksche rege ring, de oorzaken zijn uit den weg geruimd, welke tot het besluit tot mobielmaking van 6 November hadden aanleiding gegeven. BERLIJN, 11 December. Gisteren is uit Weenen de circulaire ontvangen, waarbij alle Duitsche regeringen worden uitgenoodigd zich te doen vertegenwoordigen op de vrije confe- rentiën die den 25 dezer te Dresden geopend zullen worden. LONDEN, 10 December. Van de openbare meening des publieks in de kerkelijke aangele genheden heeft men zich gisteren avond weder iu den schouwburg komen overtuigen. Het stuk, dat werd opgevoerd, was de King John van Schakespearewaarin eene worsteling van den wedijver tusseben den pausel ijken zetel en de Britsche monarchie voorkomt. De tooneel- speler, die den kardinaal Pandulph voorstelde, had geene benijdenswaardige rol hoe goed hij die ook vervulde daar het publiek niet naliet hem den geheelen avond uit te jouwen. De be kende woorden van King John: dat geen Ila- liaansche priester in dit rijk tienden of tollen heffen zal werden nog vóór zij uitgesproken waren met een dof geraas ontvangen dat na derhand in daverende toejuichingen overging. LONDEN, 11 December. De stedelijke raad van Londen de universileit van Oxford en die van Cambridge zijn gisteren de tegen de nieu we R. kalh. hiërarchie opgestelde adressen aan de koningin gaan aanbieden. Wat de Londen- sche deputatie betreft, deze was in plegligen optogtwaarbij ongewone luister werd tentoon gespreid, van Guidball naar het spoorweg-sta- lion vertrokken en had daar in niet minder dan 70 wagens plaats genomen. De andere cor poration kwamen in speciale treinen. Te Wind sor vormde zich de geheele massa in eene groo- te on meielijke en schitterende stoet en begaf zich te midden der opeengehoopte bevolking naar het paleis. Elke corporatie werd afzon derlijk bij de koningin toegelaten, die, door de ministers en eenen prachtigen hofstoet om ringd haar ontving en na het voorlezen van elk adres daarop een kort antwoord gaf, dat te voren was opgeschreven. De woorden die de koningin bezigde, waren dan ook zeer voorzig- tigzij dankt voor de hartelijke blijken van liefde en trouw en belooftdat zij de vrijheid van godsdienst zal handhaven en eiken aanvalvan welken kant die ook komen mogtmet kracht weren. Maar over de zaak in kwestie heeft zij zich niet uitgelaten. LONDEN, 11 December. De adressen der verschillende corporation betrekkelijk de pause lijke benoemingen zijn gisteren aan II. M. aan geboden en de antwoorden daarop heden be kend gemaakt. De belangstelling waarmede die antwoorden verwacht werden deed ze met graagte lezen. De inhoud is in eenige van zeer algemeenen aard en in andere van meer be paalde strekking. In allen worden de vrijheid van godsdienst en de burgerlijke regten van elk onderdaan, tot welke klasse ook belioorende op den voorgrond gesteld. Geen der antwoor- een blijk dat Z. en grootvader en waardeering van deugd en ware kunstverdiensten, naar vermogen weet te handhaven en aan de nagelatene betrekkingen te beloonen. UTRECHT13 December. Ten gevolge van minder gunstige berigten omtrent het zendelings- werk van Gülzlaff in China ook hier te lande verspreid wendde de heer Hiebink directeur van het zendelings-instituut te Rotterdam zich om inlichting daaromtrent tot twee Duitsche geestelijken, den heer Wallman, zendings-in- spector te Bannen, en den heer Josenhans, zendings-inspector te Bazel welke beide in staat waren inlichting te geven, daar zoowel het zendeling-genootschap te Barmen als dat te Bazel zendelingen in China heefi. Thans be- rigt de heer Hiebink in de Kerkelijke Courant dat hij van beide mannen verklaringen heeft ontvangen die de gunstige berigten en beschou wingen van anderen, omtrent dr. Gülzlaffen Evangelieverkondiging in China, bevestigen. Uit Nijmegen meldt men, dd. 11 Dec.: Het geregtelijk onderzoek ingesteld omtrent de oorzaak des doods van het 23Jarig boeren meisje, Petronella Willems, te, Hatertwaarvan vroeger is gewag gemaakt wordt onafgebroken voortgezet. Onderscheidene omstandigheden moe ten bet vermoeden hebben doen geboren wor den dat deze in slaat van zwangerschap ver keerd hebbende jonge dochter, door de hand eens sluipmoordenaars is gevallen. Men ver neemt dien ten gevolge dan ook dat door de arrond.-reglbank dezer dagen regts-ingang is verleend met bevel tot gevangenneming tegen den 20jarigen zoon van eenen welgestelden land bouwer als beklaagd van zich aan dien moord te hebben schuldig gemaakt. Genoemde jonge ling moet zich door de vlugt aan de regtsver- volging hebben onttrokken. Den 12 dezer is te ’s Hage een gearresteerd, die voor ruim een jaar, in het hotel de l’Europe en in een ander voornaam hotel dezer stad, zilver moet hebben gestolen. Een der bedienden van eerstbedoeld hotel die thans in een ander dienstbaar is ontmoette den genoemden persoon in de nabijheid van het spoorweg-station en in hem den heer herken nendedie tijdens den diefstal in het hotel de rEurope gelogeerd had en op wien het ver moeden le laat gevallen was, om hem destijds te kunnen aanhouden, gaf van zijne ontdekking aan eenen in de nabijheid zich bevindenden agent van policie kennisdie den verdachte ar- Prijs der Advcrtentiënvan één tot vi«r reg^Lj^® gewone letter, 40 cents, cn voor eiken 10 cents, behalve 35 cents zegeircgt, v VI plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1