ADVERTENTIE-BUD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN l?1 n; 1850. No. 104. 5de Jaargang. Zaturdag den 28 December, BINNENLAND. BUITENLAND. 12 12’ 1 van 30 2, l in de Sneeker Courant dienst i T die van som van volstrekt on- van vier dagen NB. Op zon- en toor gesloten des morgens rblijf binnén bet Rijk lieb- als ingezetenen moeten 9 9| 10 is opgegeven Augustus jl. Sneek den 27 December 1850. De Directeur voornoemd B. van HASSELT. feestdagen blijft het kan van 10 tot 11^- uur. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Za- turdag. Abounenients-prijs voor 3 maanden/1.4 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele iionuncrs 7‘. cent Prijs der Advcrtenliën van één tot vier rege|b gewone letter, 40 cents, en voor eiken reed meer 10 cents, behalve 35 cents zcgelregt, vo.r iedere plaatsing. WEENEN, 21 December. liet officiële Dagbl. van If7eenen deelt de nota’s mede, welke tus- sclien Oostenrijk en Engeland, omtrent het ge beurde met generaal Haynau te Londen, gewis seld zijn. Daar de generaal zelf van eene aan- klagte had afgezien heeft de Oostenrijksche zaakgelastigde zich deze zaak aangetrokken maar op zijne herhaalde nota’s steeds van lord Pal merston een weigerend antwoord verkregen. Hij deed daarop ten laatste eene missive aan het Britsche gouvernement toekomenwelke met de volgende verklaring eindigt: Na de herhaalde betuigingen der Britsche regering blijft ons alleen over, eene onderhandeling als geslo ten te beschouwen, welke.in een nutteloos twist geschrijf dreigt te ontaarden. Daar echter de regering van Groot-Britlanje zich onbevoegd heeft verklaard om van ambtswege tegen eenen aanslag op te komen welke het leven van een Oostenrijkschen staatsdienaar bedreigd heeft, zoo kunnen wij niet nalaten ons liet regt voor te behouden om in een voorkomend geval in overweging te nemen of het ons al dan niet behagen zal omtrent in Oostenrijk residerende E. i.van reciprociteit gebruik deze namens op den de volgende baldadige daad gepleegd Een falsoen- lijk meisje van omstreeks 25 jaren dochter van T. M. eene boodschap willende doen werd op het onverwachts door 5 jongelieden gegre pen en door dezen in het diep geworpen. Men verbeelde zich de schrik en ontsteltenis van het meisje dat zich zoo geheel onschuldig op zoo eene laaghartige wijze in dadelijk gevaar bevond. Dan of de daders deze grap wat al te gevaar lijk voorkwam of dat zij mogelijk nog Bij tijds voor erge gevolgen vreesden genoegzij werd door hen er weer uitgeholpen. Inmiddels is de zaak in handen der justitie overgegeven. Britsche onderdanen te maken. De Oostenrijksche regering meent dus het regt verkregen te hebben, om een Brit door de vuis ten van Oostenrijksche arbeiders te doen tuch tigen. FRANKFORT, 22 December. Van eene ge woonlijk zeer goed onderrigte zijde, wordt ons verzekerd dat de voorloopige onderhandelin- gen tusschen Pruissen en Oostenrijk reeds tot een resultaat hadden geleid zooals het Weener kabinet welligt niet had kunnen verwachten. De heer Manntenffel heeft inderdaad den terug keer tot de oude bonds-constitutie toegestaan het eenige wat nog te doen overblijftbetreft den overgang der uitvoerende magt op de beide groote mogendheden en beperkingen in de te genwoordige verhouding der stemmen bij het nemen van besluiten. Voor deze wijzigingen zijn over het algemeen de middelstanden gunstig gestemdzoodat in den tegenwoordigen staat van zaken welke men eigenlijk slechts kan be schouwen als eene volkomen onderwerping van Pruissen aan de oorspronkelijke eischen van Oos tenrijk de afloop der conferentiën te Dresden spoedig men denkt tegen het midden van Januarij kan worden tegemoet gezien. Op uur voor Wordende wijders bekend gemaakt: Dat zij die hun ve ben komen vestigen en worden beschouwd voor zoo verre zij nog in de jaren der Militie vallen verpligt zijn zich insgelijks vóór het gemelde tijdstip aan te geven in dat register, waartoe zij volgens hunnen ou derdom behooren. Dat de inschrijving en loting moet geschieden zoo wel door hen, die gehuwd zijn of om wel ke redenen ook regt op vrijstelling vermeenen te hebben, als door de afwezenden in zijnde en alle andere in de termen vallende personen. Dat de ouders voogden of regenten verpligt zijn, hunne kinderen of pupillen in persoon, of door iemand daartoe door hen sch riftelijk gemagtigdte doen inschrijven, «ullende de na- latigen verbeuren eene boete van niet meer dan honderd, doch piet minder dan 25 gulden of ingeval van volstrekt onvermogen, gestraft wor den met eene gevangenis van ééne tot twee maan den. Dat zijwelke zich vóór den 20 Januarij niet hebben laten inschrijven verwezen zullen wor den tot eene boete van niet minder dan vijf guldenen niet te boven gaande de honderd gulden, of, ingeval van vermogentot eene gevangenis tot zes weken. Dat het inschrijvings-register finaal zal wor den gesloten op den 28 Januarij e. k. en dezul ken welke zich dan nog niet hebben laten in schrijven dadelijk zullen worden gearresteerd en naar de hoofdplaats der provincie worden overgebragten na voor de dienst geschikt be vonden te zijn aan den provincialen komman- dant ter inlijving worden overgegeven terwijl zij bovendien in het dubbel der boeten en straf fen hierboven genoemdzullen worden ver wezen. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden zal deze worden afge- kondigd en aangeplaktzoo als gebruikelijk is. Sneek den 21 December 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven illt.l. ■g—i a i MEPPEL21 December. Woensdag 18 de zer, werd in het logement te Frederiksoord door de directie der koloniën van wege de permanente commissie der maatschappij van wel dadigheid publiek aanbesleed, het bouwen van eene kerk en toren met pastorij aldaar en eene kerk en toren te Willemsoord beide voor de Nederduitsche Hervormde gemeente in die ko loniën. De pastorij met annexe schuur is aan genomen door eenen timmerman van Bolsward voor eene som van ƒ3400, en de beide kerken met de torens door den aannemer J. S. Uiter- wijk te Oldemarkten wel die te Frederiksoord voor 6600 en die te Willemsoord voor/5490. ’s I1ERT0GENB0SCH, 22 December. Bij menschcti geheugen is alhier het water, zonder ijsverstopping niet zoo spoedig opgeloopen als thans sedert 4 dagen heeft plaats gehad hetgeen moet worden toegeschreven aan den bevorderden spoedigen afvoer van boven en den vertraagden afvoer naar beneden door den slechten toestand der rivieren heden stond liet 4 el 51 boven A. P. ten gevolge daarvan loo- pen nu reeds de zomer weringen over en gera ken een aantal landerijen onder water terwijl de polderbesturen ook de sluizen hebben moe ten trekken ten einde grootere schade aan de dijken te voorkomen hierdoor zal nog heden de provinciale klinkerweg van hier op Geertrui- denberg en Heusden onder raken en alzoo de communicatie worden afgebroken terwijl mede de gemeenschap met het ongelukkige Maaskwar- lier wordt afgebroken dat van nu af, zonder uitweg, als in een eiland is herschapen. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETUOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze op, alle mans personen binnen deze gemeente hunne wettige woonplaats of domicilie hebbende, die op den 1 Januarij 1851 hun 19de jaar zijn ingetreden en gevolgelijk allen, die in den jare 1832 gebo ren zijn ten einde zich te doen inschrijven hl het register voor de Nationale Militie van gemeentezullende daartoe door en Heeren Burgemeester en Wethouders Raadhuize worden gevaceerd: Maandag den 6 Januarij 1851 ’s morgens om ’s middags ’s namiddags w ij k 1 3, 4, 5 6, 7, 8, 9, 10, AMSTERDAM, 23 December. Nadat gisteren in den morgen en voormiddag de lucht reeds zeer beneveld was, begon tegen 1 ure een bij zonder zware mist over onze stad zich uit te breidendie den ganschen dag en avond aan hield en hier en daar zelfs zoo hevig was dat de zich op straat bevindende personen in levensgevaar verkeerden; eerst met middernacht begon de mist op te trekken. Omtrent de ongelukkenten gevolge dezer donkere weersgesteldheid voorgevallen wordt ons het volgende medegedeeld In het Binnen-Gasthuis zijn ingebragt de lij ken van twee mans- en twee vrouws-personen die voor alsnog onbekend zijn gebleven. Daarenboven zijn voor zoo veel bekend nog een twintigtal personen meerendecls hoog bejaarde vrouwen in het water geraakt die echter allen gelukkig zijn gered. Op het Rokin bij de Olieslagerssteeg is de postkar in het water gereden die echter met behulp van de op de Oude Turfmarkt wacht hebbende dragonders, oumiddellijk daar weder is uitgehaald. Zoo ook is een brievenbestellerdie de brie venbus in de Amstelstraat had afgehaald bij de Deventer Houtmarkt in het water gevallen hij heeft zich echter zelven gered en de brie venbus bevattende 94 stuks brieven is in den afgeloopen nacht opgehaald. De nacht-diligence van hier op Rotterdam, die gisteren avond te 10 ure vertrok, kon aan de Willemspoort gekomen niet verder. Zij heeft echter in den nacht de reis voortgezet. Onderscheiden bewoners hadden zich beijverd aan hunne verpligtingen te voldoenen ter voorkoming van meerdere ongelukken langs de hoornen voor hunne huizen lijnen doen span nen enkele kwaadwilligen maakten zich aan liet ontvreemden van zoodanige lijnen schuldig voor een dezer volgde de straf spoedig op de misdaadhij viel met het ontvreemde touw in het Damrak en verdronk. In eenige gemeenten nabij onze stad zoo als onder anderen te Zaandamte Muiden enz. was volstrekt geen mist te bespeuren ja in de eerstgemelde plaats was het aangenaam weder. GRONINGEN, 23 December. Zaturdag mid dag zijn alhier onder behoorlijk geleide binnpn- gebragt de vreemdelingenvoerende den fami lienaam Rosenberg, bestaande oud en jong uit twaalf personen. Genoemde vreemdelingen heb ben zich, in het begin dezer maand alhier een paar dagen opgehouden maar zijn alstoen vol gens de wet op de vreemdelingen over de Han- noversche grenzen gebragt. De personen zijn nadat zij aldaar aangekomen waren onderzocht en, omdat hun domiciliutua aldaar niet was, wederom op onze grenzen gebragten alzoo hier wederom binnengekomen. De justitie het niet wenschelijk voor de maatschappij achtende hen alhier te laten loopen heeft hen tot nader order in verzekerde bewaring genomen. Zondag avond II. is er te Sappemeer De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te SNEEK brengt ter kennisse van de belangheb benden, dat met den 1 Jannarij 1851 het kan toor voor frankeren en aanteckenen zal worden opengesteld des morgens van 8 tot 9f en van 10 tot 12. uurdes namiddags van 3 tot des avonds 5 uur, en des avonds van 8 tot 9 uur; alles in verband met het vertrek der verschil lende posten en onverminderd de gelegenheid tot aflialen van brieven en couranten na aan komst van iedcren postzoo als een en ander

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1