ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN 'I rff 5 1 6de ilaargaDg* Woensdag den 1 Januari]. 1851. No. 1. DE SNEEKER COURANT brengt, op den eersten dag van dit jaar, aan bare geëerde lezers haren welgemeenden groet met denhoewel korten nögtans opregten wensch, dat elk hunner, in zijnen stand en zijne betrekkingop zijnen weg door dit le ven moge uitgerust zijn met die middelen en die vereischtenwelke onmisbaar zijn zal men wezenlijk genoegelijk leven en reizen. rï 15. 1. 1 le 1. 126. 765. 10 10* 11 11*. 12 12*f 1 rei na- 2283. BINNENLAND. des morgens te 9 en des avonds te 4 te laatste ligting der 1 3 Fff r l 3 2. 15 Dat zij die hun ben komen vestigen voor die van Directeurs Iloofd-Inspecteurs 31 353 436 829 525 109 ir 13. 128. i van hare Hij brengt die voorwerpen z«l- '■He* •- 'jk I 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, NB. Op zon- en toor gesloten des morgens van na aankomst van ander is opgege- van 30 Augus- Linie-Inspectenrs Inspecteur voor de ambulante re cherche te water Controleurs Ontvangers Boekhouders Visiteurs Hooofd-Commiesen Commiesen der 1ste klasse 65. 16. 237. 35. 50. 140. 4. 14. 57. 59. 260. Voor de zoodanigen die verlangen in Zr. Als. zeedienst te treden hetzij als sclieeps-on- derofficieren of matrozen der Iste, 2de en 3du klasse ligt-matrozen en jongens bestaat toor het tegenwoordige gelegenheid. Zij kunnen zich daartoe aanmelden bij de kantoren van aanne ming van zeevolk te Amsterdam Willemsoord Rotterdam en Vlissingen. De raad der stad Zwolle heeft besloten om met 1 Januarij e. k. in het belang van den boterhandel de verpligte waag en het slechts eenmaal gebruiken der vaatjes in te voeren. Te Deventer zal men welligt hetzelfde besluit nemen. Eindelijk is er, naar men hoopteene eind uitspraak gevallen in de zoo veel geruchtma kende zaak van den heer II. J. Weddige te Amsterdam, beschuldigd van lasterlijke aanbren ging van een’ambtenaar der reglsoefening. Deze zaak is voor de regtbank en bet hof te Amster dam tweemaal voor den hoogen raadtwee maal voor het hof te Utrecht en nu laatstelijk voor de zevende maal en wel voor de regtbank te Amsterdam behandeld. Hij is thans vrijge sproken. ’sGRAVENHAGE, 26 December. II. M. de koningin-moedervergezeld ven Z. K. II. prins Hendrik, zijn heden middag ruim 2j ure, met eenen speciale» trein in goeden welstand van Soestdijk in deze residentie aangekomen. II. AI. heeft het buitenverblijf Buitenrust, aan den Scheveningschen weg, betrokken. Eene talrijke menigte bevond zich aan het stations-gebouw om II. AI. te begroeten, die sedert gernimen tijd de hofstad niet had bezocht. Z. AI. de ko- ning is Hoogstdeszelfs moeder, in de vestibule van het buitenverblijf, bij hare aankomsttege moet gegaan. Ook op den weg naar Buiten rusthet Alexandersplein verbeidde eene vrij talrijke menigte de komst van de vorstin. ’s GRAVENHAGE 28 December. In de zit ting der eerste kamer der staten-generaal van heden is met 28 van de 35 stemmen tot griffier dier kamer gekozende heer jhr. mr. J. A. Singendonck thans commies-griffler. AMSTERDAM, 26 December. Hoe de Ne- derlandsche nijverheid op de groote tentoonstel ling vertegenwoordigd zal zijn, is aan ons pu bliek nog onbekend, liet Onze Vader, twee maal geschreven op de ruimte van een halve centvond men hier al zoo opmerkelijkdat het berigt van dit knutsel werk voor de tentoon stelling alle dagbladen doorliep. Thans vernemen wij uit de Groninger Cou rantendat de heer J. J. Winter, te Gronin gen derwaarts zal zenden eene graanmachine dienende tot zuivering en verbetering van alle graansoorten. Tarwe daarmede gezuiverd liet zich tot 10^ Ned. ponden opvoeren. Ook heeft de heer Winter eene machine ge maaktdie gemakkelijk koffijboonen schil ontdoet. T 2de 3de 4de Buitengewone Commiesen Scheeps-AIeters Rijks-Roeijers Geadmitteerde Commies. Roeijers Aleters en Taxateurs van den Turf Eulreposeurs Afzonderlijke beambten bij de Ent. Verificateurs voor de comptabilit. Klerken der verificateurs Sloeproeijers Surnumerairen Deurwaarders der directe belastingen SNEEK 31 December. Wij zien ons thans in staat gesteldeenige nadere bijzonderheden mede te deelen omtrent de door den commis saris van policie aan het bestuur voorgestelde reorganisatie der ratel wachtswelke bereids door hetzelve zijn goedgekeurd en 1 Januarij e. k. eenen aanvang zullen nemen. Van dien dag af zal die dienst worden waar genomen door zes agenten van policie der 2de klasse, welke als zoodanig zijn benoemd en be- eedigdwaarvan één onder den naam van kor poraal het hoofd der wacht uitmaakt. Wijders is het ratelen en roepen van het uur afgeschaft en zal zulks alléén ten tien uur plaatshebben, ten dienste van die ingezetenen welke zouden wenschen des morgens vroeg gewekt te worden kunnende zulks alsdan worden verzocht; zul lende men na dien tijd zich aan de wacht on der de waag moeten vervoegen terwijl de ra tel gedurende den nacht binnen kort door een ander instrument zal worden vervangen om in geval van nood te gebruiken. Tol uitvoering der dienst, is de stad in vier binnen- en ééne buitenwijk verdeeld in welke gedurende bijna den gebeden nacht onafgebroken zal worden gewaakt. Aan die agenten is even als aan de overigen het constateren van policie-overtre- dingen opgedragen. STATEN-GENERAAL. De staats-begrooting met al bare hoofdstuk ken is, met hier en daar eene kleine wijziging door de tweede kamer aangenomenover het geheelmet groote meerderheid van stemmen. Deze kamer is, tot nadere bijeenroepingthans gescheiden. Volgens het jaarboekje voor de ambtena ren der directe belastingen in- en uitgaande regten en accijnsen over 1850, is het personeel dezer administratie volgenderwijs zamengesteld BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze op, alle mans personen binnen deze gemeente hunne wettige woonplaats of domicilie hebbende die op den 1 Januarij 1851 hun 19de jaar zijn ingetreden en gevolgelijk allen, die in den jare 1832 gebo ren zijn ten einde zich te doen inschrijven in het register voor de Nationale Alilitie van deze gemeente zullende daartoe door en namens Heeren Burgemeester en Wethouders op den Raadhuize worden gevaceerd: Maandag den 6 Januarij 1851 ’s morgens om 9 uur voor die van w ’s middags ’s namiddags 9 uur 9*- Ij Wordende wijders bekend gemaakt: verblijf binnen het Rijk heb- i en als ingezetenen moeten worden beschouwd voor zoo verre zij nog in de jaren der Alilitie vallen, verpligt zijn, zich insgelijks vóór het gemelde tijdstip aan te geven in dat registerwaartoe zij volgens hunnen ou derdom behooren. Dat de inschrijving en loting moet geschieden zoo wel door hen, die gehuwd zijn of om wel ke redenen ook regt op vrijstelling vermeenen te hebben als door de afwezenden in dienst zijnde en alle andere in de termen vallende personen. Dat de ouders voogden of regenten verpligt zijn hunne kinderen of pupillen in persoon of door iemand daartoe door hen schriftelijk gemagtigd te doen inschrijven, zullende de na latige» verbeuren eene boete van niet meer dan honderd, doch niet minder dan 25 gulden, of, ingeval van volstrekt onvermogengestraft wor den met eene gevangenis van ééne tot twee maan den. Dat zijwelke zich vóór den 20 Januarij niet hebben laten inschrijven verwezen zullen wor den tot eene boete van niet minder dan vijf gulden en niet te boven gaande de som van honderd gulden, of, ingeval van volstrekt on vermogen tot eene gevangenis van vier dagen tot zes weken. Dat het inschrijvings-register finaal zal wor den gesloten op den 28 Januarij e. k. en dezul ken welke zich dan nog niet hebben laten in schrijven dadelijk zullen worden gearresteerd en naar de hoofd plaats der provincie worden overgebragten na voor de dienst geschikt be vonden te zijn aan den provincialen komman- •dant ter inlijving worden overgegeven, terwijl zij bovendien in het dubbel der boeten en straf fen hierboven genoemdzullen worden ver wezen. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden, zal deze worden afge- kondigd en aangeplakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 21 December 1850. Burgemeester en JVethouders voornoemd S. TEN C ITE. Ter ordonnantie van Dezelven II1LA. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te SNEEK brengt ter kennisse van de belangheb benden, dat met den 1 Jannarij 1851 de cor respondentie met Leeuwarden waarover mede verzonden worden de brieven voor Groningen Assen en omliggende plaatsen zal worden ge regeld als volgt: Van 1 Alaart tot ultimo November. Vertrek: des morgens te 5 en 9 ure, des namiddags te 1en des avonds te 4 ure. Aankomst: te 9 ure morgens, 1 ure middags en te 5 en 8 ure des avonds. Van 1 December tot ultimo February. Vertrek ure. (Bij besloten water alleen des morgens 8 ure.) Frankeren aanteekenen en uur vóór het vertrek. en des avonds bus uiterlijk Aankomst: des namiddags te 1 te 8 ure. (Bij besloten water des avonds te 7 ure.) Uitgifte en bestelling uur na aankomst. De brieven voor Groningen, welke met de expeditie van 9 ure ’s morgens verzonden wor den komen aldaar denzelfden dag des avonds te 8*- ure aan; terwijl die, welke des avonds te 4 ure van hier gaan den volgenden dag des namiddags te 3J ure te Groningen zijn. Verder, dat, in verband met het vertrek der posten zoo als dit op 1 Januarij plaats heeft liet kantoor voor frankeren en aanteekenen zal worden opengesteld des morgens van 8 tot 9’ en van 10 tot 12 uurdes namiddags van 3 tot des avonds 5 uur, en des avonds van 8 tot 9 uur; onverminderd de gelegenheid tot af ha len van brieven en couranten iederen postzoo als een en ven in de Sneeker Courant tus jl. Sneek den 31 December 1850. De Directeur voornoemd B. van HASSELT. feestdagen blijft het kan- 9| tot lij- uur. gewone letter, 4ü cents, en voor 10 cenis, behalve 35 cents zegelicgt,.voor^ plaatsing. tl e e e l- Deze Commit 'verseli'jnl eiken Woensdag en Za- turdag. A bounemcnts-pi ijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad jratico f 1.65enkele nominees 7J. cent

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1