NIEUWS- EN ADVERTENTIE-ULAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1851. No. 2. 6dc Jaargang. Zaturdag den 4. Januarij, I binnenland. des na- t 4 t te i een toegesneld r BUITENLAND. Men schrijft ure als do If !e e a a t e i le in 5'j 'eg h of p e- n rs e- een leven- treffende verlies hetwelk is de nieuw be- van Neêrlandsch boord van Zr. Ms. Reeds sedert ee- teoe- hadden de geneesheeren alle NB. Op zon- en toor gesloten des morgens Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Za- turdag. Abonuements-prys voor 3 maanden 1.40, builen de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 71 cent van den misslag des vadersin het worden gestort. ten gevolge ongeluk zou AMSTERDAM 29 December. Met genoegen verneemt men het aanvaf&élijk welslagen der pogingen om ook in Nederland eene land- bouw-kolonie tot stand te brengen bestemd om zoo als te Mettray in Frankrijk en in het Rauhe-llaus bij Hamburg geschiedt, verwaar loosde en onvermogende knapen op te nemen om hun eene op Christelijke beginselen gegron de opvoeding te geven en hen tot werkzame en nuttige burgers te vormen. Reeds is uit de aanzienlijke bijeengebragte gif ten een geschikt landgoed aangekocht en de verwezenlijking van het weldadig ontwerp zal nu afhangen van de toetreding van velen om door giften in de verdere kosten van eerste in- rigling te voorzienmaar vooral van liet ver krijgen van genoegzame jaarlijksche bijdragen tot bestrijding van de uitgaven van dagelijkse!) beheer en van verpleging der opgenomen kwee- kelingen. Tot dat einde worden thans pogin gen aangewend en men vleit zich ook daarin te zullen slagen op grond dat zeker vele wel dadige landgenooten in de overtuiging deelen, dat het meest afdoende middelotu het toene mend pauperisme tegen te gaan, te vinden is: in de aankweeking van godsdienstzin in de be vordering van zedelijkheid en in de opwekking tot nuttigen arbeid in het algemeen en lioofd- zakelijk bij het groot aantal verwaarloosde kna pen uit de lagere volksklasse. AMSTERDAM, 31 December. De arrondisse- ments-regtbank derde kamer, heeft heden uit spraak gedaan in onderscheidene zaken wegens onwettig brievenvervoer. De regtbank heeft in al die zaken vrijspraak gegeven. Meerendeels berustte deze op de om standigheid dat de proccssen-verbaal door de ambtenaren der posterijen opgemaakt, niet vol deden aan de voorschriften van het wetboek van strafvordering. In enkele zaken werden echter bepaalde vraagpunten uit de wet van 12 April 1850 beslist. Zoo heeft de regtbank o. a. overwogen, dat, terwijl een ieder strafregtelijk verantwoordelijk is slechts voor zijne eigen da den en de wet van 12 April 1850 geene van dit beginsel afwijkende bepaling inhoudt, de ondernemers van postwagens niet wegens onge oorloofd brievenvervoer kunnen veroordeeld wor den wanneer blijkt, dat het vervoer niet door hen, maar door een ander persoon, al zij die ook in de onderneming werkzaam gepleegd is. De regtbank heeft insgelijks aangenomen, dat, volgens de wetniet kan worden onderschei denop welke wijze de brief of het pakket tot boven de vijf oneen is bezwaardzoodatal blijkt, dat een brief slechts door het aanhech ten van een steen tot dat gewigt gebragt is de overbrenging daarvan niet strafbaar is. Aan gaande art. 28 der postwetwaarbij aan gezag voerders van binnenvallende zeeschepen de ver- pligting is opgelegd om opgave te doen van de brieven, welke zij aan boord hebben en met welker overbrenging zij belast zijn heeft de regtbank beslist, dat ook in dit geval, zal er van overtreding sprake zijn moet blijken dat de overbrenging der brieven tegen genot van vracht geschied is. ROTTERDAM, 31 December. uit den Helder dd. 30 December het vol- De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te SNEEK brengt ter kennisse van de belangheb benden, dat met den 1 Jannarij 1851 de cor respondentie met Leeuwarden waarover mede verzonden worden de brieven voor Groningen Assen en omliggende plaatsen zal worden ge regeld als volgt Van 1 Maart tot ultimo November. Vertrekdes morgens te 5 en 9 ure namiddags te 1, en des avonds te 4 ure. Aankomstte 9 ure morgens1 ure middags en te 5 en 8 ure des avonds. Van 1 December tot ultimo February. Vertrek: des morgens te 9 en des avonds te u re. (Bij besloten water alleen des morgens 8 ure.) Frankeren aanteekenen en laatste ligting der bus uilerlijk Aankomst: des te 8 ure. (Bij besloten water des avonds te 7 ure.) Uitgifte en bestelling uur na aankomst. De brieven voor Groningenwelke met de expeditie van 9 ure ’s morgens verzonden wor den komen aldaar denzelfden dag des avonds te 8*- ure aan; terwijl die, welke des avonds te 4 ure van hier gaan den volgenden dag des namiddags te 3| ure te Groningen zijn. Verder, dat, in verband met het vertrek der posten, zoo als dit op 1 Januarij plaats heelt, bet kantoor voor frankeren en aanteekenen zal worden opengesleld des morgens van 8 tot 9J en van 10 tot 12 uur; des namiddags van 3 tot des avonds 5 uur, en des avonds van 8 tot 9 uur; onverminderd de gelegenheid tot af ha len van brieven en couranten na aankomst van iederen postzoo als een en ander is opgege ven in de Sneeker Courant van 30 Augus tus jl. Sneek den 31 December 1850. De Directeur voornoemd B. van HASSELT. feestdagen blijft het kan van 9|- tot 11| uur. SNEEK, 3 Januarij. Bij besluit van Z. M. van 30 December jl.is de lieer II. Clz. Wou- da bij continuatie, tot wethouder dezer stad benoemd. Volgens de te Utrecht uitkomende Acade mische Courant liep te’s Hage het gerucht.dat liet denkbeeld zou geopperd zijn om den IIoo- gen Raad der Nederlanden met al zijne ap- en dependentiën van uit de residentie naar Utrecht te verplaatsen staande dit geopperde denkbeeld in verband met de geprojecteerde opheffing van de Utrechtsche akademie. Men verhaalt, dat de Joodsclie familie Moeijon te Assen waarvan eenige leden zijn betrokken geweest in de criminele procedure over inbraak en diefstal bij M. van Zuiden al daar, liet voornemen had, om de Christelijke godsdienst der Hervormden te omhelzen en zich op het jongst gehouden Kersfeest te laten doo- pen doch dat zij dat voornemen niet heeft vol- voerd, omdat eene der dochters, welke berouw gevoelde, des daags te voren in stilte het ou derlijke huis heeft verlaten en de vlugt geno men naar Medemblik alwaar hare oudste zus ter met eenen Israëliet is gehuwd. ’s GRAVENIIAGE 1 Januarij. Men zal zich herinneren dat eenigen tijd geleden een der wachters aan de Wittepoort te Haarlem afgezet werd omdat hij den Franschen minister had beleedigd. Thans verneemt men dat Z. Exc. de minister van Frankrijkvernomen hebben de, dat het gezin van dien man iich in onge lukkige omstandigheden bevindt, zich beijverd beeft aan de autoriteiten te verzoeken den por tier in zijne betrekking te herstellen daar de minister niet gaarne wenschee dat het gezin 1 uur vóór het vertrek. namiddags te 1 en des avonds ons gende Heden middag te vier noemde gouverneur-generaal Indiëde heer Bruceaan 1 korvet Sumatra overleden, nige dagen werd deze treurige gebeurtenis moet gezien en hoop opgegeven. Een ieder te dezer plaatse neemt dig deel in dit zoo t voorzeker door het geheele vaderland eenen die pen indruk zal maken vermits in den overle dene een kundig regtscliapen en geacht bur ger is ten grave gedaaldvan wien men voor onze overzeesche bezittingen de schoonste ver wachtingen koesterde. De Amst. Cour. dd. 1 Jan. zegt hieromtrent Veel wordt er op den eersten dag des jaars gesproken over het treurig afsterven van den heer mr. G. I. Bruce. Zie hier wat onze ’s Gravenhaagsche corres pondent van den overledene zegt: hij was kom manden!' der orde van den Nederl. Leeuw, rid der van de 4de klasse der Militaire Willems orde, kommandeur der orde van de Eikenkroon; voorts staatsraad in buitengewone dienst enz. Vroeger had hij de betrekking vervuld van of ficier van justitie bij de arrondissements-regt- bank te Zwolle, alsmede van lid en voorzitter van de tweede kamer der staten-generaal. Groot was de achting die de waardige man van zijnu medeburgers, van zijne vele vrienden in en bui ten zijn gewest genoot, welks belangen hij nog weinige maanden geleden met zoo veel ijver en geestkracht behartigde. Ondubbelzinnig was het vertrouwen, dat hij van den koning genoot die hem met eene, vooral in den tegenwoordi ge!) tijd, zoo hoogst aanzienlijke betrekking ver eerde I Nog vóór zijne afreize naar zijne be stemming in Oost-Indië door eene noodlottige ziekte overvallen werd hij daardoor ten grave gesleept, nog in eenen krachtige!) leeftijd. On vergetelijk zal hij den Nederlander zijn om zijne kalme standvastigheidzijne onbekrompene gevoelens, zijne regtschapenheid in zoo menige gewigtige betrekking, in zoo menig moeijelijk oogenblik aan den dag gelegd. De koning ver liest in hem een trouw dienaar, het vaderland een kundig en waardig burger, de maatschappij een edel ménsch 1 Het blijktdat nog voortdurend valschc muntstukken binnen deze stad in omloop zijn. Heden is wederom door een handelsliuis alhier een valse!) vijfentwintig centstuk ontvangen; het stukje is blijkbaar gegoten en wegens kleur en grootencteels mislukte uitvoering gemakkelijk van de echte te onderscheiden even als meest al de tegenwoordige in omloop zijnde valsche munt is het stukje op het gevoel glad en het ware velachtig in tegenoverstelling van echte munt, die hard en scherp is. AARDENBURG, 27 December. Hoogstwaar schijnlijk eischte de sterke drank weder een offer. J. Reichler, een niet onknap muzijkantkeer de heden nacht of vroeg in den morgen van een concert, uit Oostburg, naar zijne woon plaats Sluis terug en werd heden in den vroe gen morgen gedeeltelijk in het water gevonden waarschijnlijk is hij den steenweg en het hek eener heul (uaauwe brug) misgeloopen. Hij gaf nog teekenen van levenmaar was weldra be zweken en laat eene jonge weduwe eu hulpeloos kind na. 1100GEVEEN, 29 December. Gisterenavond is alhier, zoo men zegt, wegens de duisternis, doch ook door het misbruik van sterken drank daar de reverbère genoegzaam licht verspreid de een jongeling, nabij de zoogenaamde Noord- sche brug, in de algemeene vaart geraakt, en zoude waarschijnlijk hierbij het leven verloren hebben zoo niet op zijn geroep eenige men schel) waren toegesneld en hem hadden gered. FRANKFORT, 28 December. Ten gevolge van de weder ingetreden dooi, is de schipbrug te Meints weder hersteld, en zal de stoomvaart voor ’s hands wel weder hervat worden. Hiel' was heden bijna geen drijfijs meer te zien. Onmiddcllijk na den intogt der Keurhessi- sche troepen in Kassei hadden daar bloedige vechtpartijen plaats met de Beijersche soldaten die overal in de herbergen door de eerstgenoem de!) in gemeenschap met de Pruissenaange vallen en zeer mishandeld werden. Velen der- zelve werden door de vensters op de straat ge worpen. Er heerscht eene onbegrijpelijke ver bittering tusschen deze militairen die nog tot ve le bloedige tooneelen aanleiding zal geven in dien de Beijeren niet spoedig aftrekken. In de stad Fulda is hiermede reeds eenen aanvang ge maakt daar gisteren ochtend de gansche bezet ting den weg naar het Beijersche grondgebied heeft ingeslagen. plaatsing. gewone letter, 40 cents, en voor

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1