EN AIJVEBTEXTIE-BLAD VOOR RE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIELWS- 6de Jaargang. 1851. No. 3. Woensdag den 8 Januari], L t BINNENLAND. t i t t BUITENLAND. f I bij- I r k slig cas en den van ni- U-j 50- an ch en en en S» en de iet ■Ie n- dt le u nt Prijs der Alive. tcnliën van één Itot^n'er regels gewone letter, 40 cents, en voor q" 10 cents, behalve 35 cents zegeln plaatsing. Ikon regel meer Igt, voor iedere Deze Couiant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnenienis-prijs voor 3 maanden 1.40 builen de Stad franco f 1.65enkele nominees 7*. cent FRANKFORT, 29 December. Te Neurenberg verscbeeti den 21 dezer voor het hof van assi ses zekere koopman aldaar, Marius-Ueyn be schuldigd van 60 man geworven uitgerust en naar Slecswijk-Holstein gezonden te hebben ten einde tegen den koning tan Denemarken te dienen. Dit feit, door den beschuldigde niet ontkend zijnde, die er zelfs bijvoegde dat hij de hertogdommen steeds door alle mogelijke middelen zoude ondersteunen heeft de jury met algemeene stemmen op hem toepasselijk verklaard eene wet van 17 Mei 1697, welke de doodstraf eischl wegens eiken onderstand door een Beijersch onderdaan, zonder magliging zij ner regering, aan eene in oorlog zijnde vreem de mogendheid verleenden hem diensvolgens ter dood veroordeelddoor middel van ont hoofding. Dit vonnis is vooral daarom merk waardig omdat dit de eerste maal is, dat deze wet in toepassing komt, ofschoon zij reeds meer dan 150 jaren bestond. FRANKFORT, 31 December. Nopens de con- ferentiën te Dresden is nog weinig van belang bekend geworden. Naar men van daar ver neemt, zijn van de zijde der builenlandsche mogendheden aldaar nota’s ontvangen waarin tegen elke wezenlijke verandering van de oor spronkelijke organisatie des Duilschen bonds ge protesteerd wordt. FRANKFORT, 2 Januari}. Weinig belang rijk zijn de berigten welke in de laatste dagen des vorigen en de eerste van het tegenwoordige jaar uit Midden-Duitschland zijn mede te dee- len. De conferenliën te Dresden waarvan men eene definitieve organisatie verwacht, welke die dan ook zijn moge, veroorzaken natuurlijk een’ volkomen stilstand in de politieke aangelegen heden terwijl de wetgevende vergaderingen waar die nog in wezen zijntijdelijk zijn uit eengegaan om eerst in den loop van deze of liet begin der volgende maandweder bijeen te komen. op eene aldaar liggende hond die op dit gc- aanslneg, waardoor de schipper Eildert Jacobs Feiken uit zijnen slaap werd gewekt en op hel dek sprong. In de eer ste plaats gelukte het hem den grijsaard uit het water te redden, en vervolgens werd de vrouw opgenomen, en werden daarop heide, met be hulp van een paar mensebenvrienden naar hun ne woning overgebragt. De man heeft zich in de borst bezeerd, maar de vrouw, die reeds zwaar mank ging heeft den linkerarm twee maal en het been gebroken. ASSEN, 3 Januarij. Wij vernemen met ze kerheid, dal de plannen voor den bouw eener kerk en pastorij voor de Hervormden in het llollandsche Veld, gemeente Iloogeveendoor de betrokkene autoriteiten zijn goedgekeurd en dat de uitvoering dezer werken nog in den loop dezer maand te Assen in het openbaar zal wor den aanbesteed alzoo zal weldra worden tege moetgekomen aan de sedert lang in die Veen kolonie bestaande dringende behoefte aan gods dienstig onderwijs. oud 79 jaren die het zeldzame voorregt had den genoten van 58 jaren te zijn gehuwd. Al die oude lieden hebben dien avond in gulle vro lijkheid doorgebragt, GRONINGEN, 2 Januarij. De avond van den eersten dag dezes jaars was voor Nicolaas Busker, van beroep kleermaker en 63 jaren oud, en zijne vrouw Katharina Gerlach, oud 60 jaren alhiereen treurige avond. Deze oude lieden waren met meer anderen vereenigd geweest bij hunnen gehuwden zoon wonende in de Loppersummergang en vertrokken te elf ure van daar. Nadat zij d'gt bij den kolk aan het Damsterdiep genaderd waren wilden zij den aldaar liggenden brug passeren maar zijn de zen misgeloopen en is de vrouw van den bo ven op den onder-walmuur gevallen, en aldaar blijven liggen. De man echter geraakte in het water. Er was niemand tegenwoordig, die het ongeval ontdekte; maar tjalk bevond zich een rucht herhaalde malen SNEEK7 Januarij. In den laatsten nacht van het afgeloopen jaar, tusschen 11 en 12 ure, zijn ten huize van de gebroeders Weijgel kashouders op den Nieuwedijk te Amsterdam welk huis op dat tijdstip door niemand bewaakt werd, gestolen een groot aantal gouden en zil veren voorwerpen lioedanige men bij goed gesorteerde kashouders vindt, alsmede 21 gou den en ruim 100 zilveren horologiën. De s Gravenhaagsche Nieuwsbode gelooft met grond het berigl der akademische courant Luciferbetrekkelijk het verplaatsen van Hoogen Raad naar Utrecht, tol vergoeding het verlies der akademie te mogen tegenspre ken. ’s GRAVENHAGE 31 December. In de eer ste kamer der staten-generaal zitting van 11. zalurdag is uitgebragt het verslag der afdeelin- gen over de begrootingswetten. In den buiten gewonen toestand waarin de kamer met be trekking tot dat onderzoek geplaatst is heeft de commissie zich alleen bepaald tot de opmer kingen dat liet der kamer onmogelijk is ge weest het dadelijk aangevangen voorloopig on derzoek nader voort te zetten doordien de 24 December bijna was verstreken toen de drie laatste wetten van de tweede kamer inkwamen. De kamer heeft in dien stand der zaak beslo ten om van het nader onderzoek af te zien onder ernstig en nadrukkelijk protest over de miskenning der regten van de eerste kamer en van de pliglenwelke op haar rusten. HUIZEN, 1 Januarij. Heden heeft alhier een droevig ongeluk plaats gehad. Men vierde al hier eene bruiloft, waarbij zich, hoewel niet genoodigd een zekere I. B. vervoegdevragen deom zijn pijp te mogen aansteken; dit werd toegestaan, doch daarna blijvende zitten, werd bij verzocht zich te verwijderen dit scheen hem niet te bevallen en men moest besluiten hem met geweld de deur uit te krijgen hier over misnoegd geworden zijnde, trok hij zijn mes en gaf een van het gezelschap twee steken onder den arm, waarna hij zich eindelijk ver wijderde. De gewonde bevindt zich niet bui ten gevaar. De dader is zaturdag jl. door den officier van justitie gevankelijk naar Amsterdam getransporteerd om teregt te staan. 0UDD0RP (eiland Goedereede)30 December. Sinds eenige dagen spoelde aan de noordzijde van ons dorp eene menigte graauw zwarte boon tjes, met witten pit, op het strand aan; nie mand wistwelke soort bootten dit was men begon dezelve echter te verzamelen en weldra te proeven de smaak was eenigzins zoet en vetachlig en daar dit tamelijk wel beviel, wer den al meer en meer van deze boonen gebruikt dit had echter ten gevolge, dat eene menigte onzer inwoners, vooral tot de mindere klasse behoorendezich weldra zeer onpasselijk be vonden hetgeen spoedig gevolgd werd door hevige en herhaalde braking, sterke diarrhae, geweldige benaauwdheid en bij sommigen door een gevoel van branding in keel en buik. Ge lukkig herstelden de lijders spoedig, en heeft men geene verdere onheilen van het onvoorzig- tig gebruik dezer ons onbekende vrucht te be treuren. Een deskundige, die deze boontjes onder zocht heefthoudt ze voor het zaad af kom- van eenen kleinen boom Jalropha Cur- L. die in Zuid-Amerikade VVest-Indiën tegenwoordig ook in Oost-Indië gevonden wordt. GRONINGEN, 30 December. Als eene zonderheid deelen wij hel volgende mede: Een 15tal inwoners dezer stad, hoog van ja ren hadden gedurende het afgeloopen jaar we kelijks eenige centen weggelegd, ten einde zich hiervoöi* den tweeden Kersavond te vermaken. In den avond van dien dag kwamen deze lie den dan ook werkelijk bijeen bij welke bijeen komst bleekdat de jongste van hen was ze ventig jaren en de oudste zesentachtig jaren. Onder dit gezelschap bevond zich Evert Ren- gers Marwilz, oud 80, en Diena van den Berg, Het keurvorstendom Hessen is nog de eenige plaats waarvan dagelijks eenige nieuwstijdingen tot ons komen; maar deze zijn voortdurend van zeer treurigen aard. De executie-maatregelen worden ijverig voortgezet, en reeds is een per manente krijgsraad georganiseerd welke met de behandeling van de hem toevertrouwde zaken een begin heeft gemaakt. Mag men de berigten gelooven welke ons uit Kassei toekomen, dan zou deze raad reeds onderscheidene burgers ver oordeeld hebben totstokslagen Een Bei- jersch officier vervult de betrekking van audi teur, daar de Keur-Hessische ambtenaren zich dan'i'ioe niet wilden leenen. BERLIJN, 31 December. De aanwezigheid van prins Schwarzenberg heeft het lot van Slees- wijk-Holstein beslist. Pruissen en Oostenrijk zijn overeengekomen om binnen den kortst mogehjken tijd de rust in de hertogdommen te herstellen. De hiertoe benoemde commissaris sen graaf MennsdorfF Bouilly en de nvtenant- generaal von Thumen zijn heden morgen van hier vertrokken en zullen ten spoedigste met hunne werkzaamheid een aanvang maken. Tus- sclien prins Schwarzenberg en den heer von Mannteuffel beslaat in deze aangelegenheid de meest volkomene overeenstemming, en zij heb ben besloten dat het werk der pacificatie met den meesten nadruk zal worden doorgezet. Dien ten gevolge zullen de regten der hertogdommen nadrukkelijk gehandhaafd worden. Voor dit ech ter geschieden kan moet de rust daar hersteld zijn de armee alzoo terugtrekken en geredu ceerd worden. Een dergelijke maatregel zal dan van Denemarken worden geëischt. De in- slrucliën der commissarissen luiden in dien geest. Tot ondersteuning van derzel ver eiseben zal zich eene vereeo'gde Oosienrijksch-Pruiss'sche armee van 50,000 man in beweging stellen. Deze volkomen bevestigde daadzaak toont ove rigens, dat Oosienrjk en Pruissen reeds faclisch hel beginsel van hel dualismus willen handhaven. HAMBURG, 2 Januarij. De stemming in de hertogdommen is thans, nu de bonds-executie waarmede zoo lang gedreigd werd lot uitvoe ring zal komen, ten hoogste treurig. Ofschoon het stadhouderschap verklaard heeft, zich tot het uiterste te zullen verdedigenzoo gelooft men noglans nietdat het zich inderdaad le gen de bondst roepen zal verzetten. Protesteren zal wel het eenige, niet gevaarlijke en tegen woordig zoo zeer versleten wapen zijn dal het bij de hand neemt. Maar liet is vooral de vrees voor het bezoek van sterke leger-corpsen welke aanleiding geeft tot de treurige stemming der bevolking. Men heeft hel in Kcur-Hessen gezien, welke rampen een langdurig verblijf van vreemde troepen met zich voert. LONDEN, 1 Januarij. De Times begint be den zijn overzigt van den handel in het afge loopen jaar met de volgende opmerking. In de handelsgeschiedenis is nimmer een jaar ge weest, waarop met meer voldoening kan worden teruggezien dan op 1850. Bij zijn’aan vang had de vroegere verwarring geheel opgehouden en er was alle mogelijke uitzigt op een tijdvak van gelukkige krachtsontwikkeling bij alle klassen onzer bevolking. Deze beloften zijn in weer wil der beroeringen op het vaste land verwe zenlijkt, en bij de beschouwing van den loop der zaken is het onmogelijk niet te gevoelen, hoe daardoor het zegel gedrukt is op Engelands breede en moedige staatkunde.” LONDEN, 1 Januarij. De heeren Tonge Curry en Co., aanzienlijke reeders te Liver pool hebben eene circulaire doen drukken welke betoogtdat de voorzeggingen omtrent de noodlottige gevolgen der scheepvaarwetten. valsch warenen zich geenszins verwezenlijkt hebben. LONDEN 2 Januarij. Binnenlandsch nieuws van eenig belang is er heden niet. De meeste bladen honden zich dezer dagen bezig met re trospectieve beschouwingen omtrent het afgeloo pen jaar dat zij eenstemmig gelukkig en voor spoedig voor Engeland noemen. Met trots wij zen zij op de spoedige voltooijing van hel prach- :h na at a- n u- n it tt n n ia

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1