NIÉUWS- EN ADVEBTEXTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER? 6de Jaargang. 1851. No. 4. I, I k BINNENLAND. r i t BUITENLAND. r genie, al spoe- worden daar- ecne door hem drukpers r Ss 1 4 d e n 3- e id le nt d- let ld 1- ic- ir Ie- 'P el ;de J 0- in f er bi- in- rs. iet d, JC- ini Deze Cquiant verscliijnl eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden ƒ1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7; cent Prijs der Advei tentiëtivan één tot vier regëfs, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel mfiJ 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, vóór ii’wfrT’ plaatsing. .._E van vernemen heeft Oostenrijk als van liet bondsbesluit COEVORDEN, 5 January, Volgens de hier van wege het departement van oorlog ontvan gen berigten is bij koninklijk besluit de verla ting dezer vesting bepaald. Naar men verneemt zal het materieel der artillerie en dig van hier worden vervoerd en toe reeds voorbereidende maatregelen genomen. De bruggen zullen door aarden dammen wor den vervangen. De buitenwerken der vesting en de gebouwen, eenige uitgezonderd, om nog eenige troepen te kunnen kazerneren zullen overgaan aan het domein en later verhuurd en verkocht worden. De binnenwallen blijven be staan, en zal deze eertijds leen als veldwerk blijven RODEN, 5 Jan narij, voorzigtigneid met tot een droevig ongeluk, laatsten dag van de jagt eene ove weder, eenigzins dof was daarom in eenen warm gemaakten pot en zette dezen bij de tafel zonder daarvan aan alle zijne huisgenooten kennis te geven. Na eenigen lijd wilde zijn broeder de pijp bij liet vuur aanste ken nam een kool vuur in de tnng en ge raakte daarmede, zonder het te welen, boven den pot met kruid, waarin eene vonk is geraakt die eene dadelijke uitbarsting te weeg bragt. De vlam sloeg den ongelukkigen om het aange- zigthetwelk geheel is verbrand zelfs is liet twijfelachtig of hij ooit wel weer zal kunnen zien. TILBURG, 3 Jannarij. De laken-, duffel en baai-fabrijken alhier hebben in het afge- loopen jaar buitengewoon druk gewerkt en het laat zich aanzien dat zij dit jaar nog meer zullen bloeijen daar, naar men verneemt, er nog eenige fabrijken bijgebouwd en eenige ver groot zullen worden. De groole aanvoeren van allerlei soorten van vreemde wol blijven onop houdelijk voortduren. Onlangs hebben twee voorname ingezetenen alhier eene koehaarspin- nerij opgerigtdie door hare groote uitgebreid heid zoo wel hier als in verscheiden omliggen de dorpen aan vele honderden arme menschen werk verschaftwelke anders wel ligt tot meer deren last van het armbestuur zouden komen. van Heidel berg heeft de Badcnsche regering het beroem de mineraliën kabinet van den bergbouwraad dr. Schuier, te Jena, aangekocht; hetzelve is een der volledigste in Duilschland, en wordt op 80,000 gulden geschat. Om hetzelve te vor men hbeft dr. Schuier gedurende verscheidene den. van liet comité van voor- secretarissen en algemeenen penning meester van het koninklijk Ned. Instituut van Wetenschappen gehouden te Amsterdam den 30 December 11. is de vraag overwogen wat in den tegenwoordigen stand der zaken (de goedkeuring van de begrooting voor het depar tement van binnenlandsche zaken op welke na liet verwerpen van het amendement Van den heer Groen, slechts ƒ6000 voor die instelling, als genoegzaam voor de wezenlijke uitgaven zijn uitgetrokken) behoorde te worden gedaan en is, na breedvoerige wisseling van gevoelens dienaangaande besloten dat de vier klassen in eene daartoe te beschrijvene vergadering, bij monde harer voorzitters zullen worden uitge- •noodigdingevolge den wensch van het comité om voorloopig hare werkzaamheden te schor sen. Men leest in de Nederlander: v> Met betrekking tot het Christelijk Gere formeerde Seminarie gevestigd te Amsterdam vernemen wij nader, dat de opriglers zich in het algemeen ten doel stellen het oprigten van eene geschikte instelling, waar jongelingen en ook meer gevorderden in ja ren onder den zegen des Heeren door grondig wetenschappe lijk onderwijs kunnen worden opgeleid en ge vormd tot de vervulling van de diensten en pliglen tot welke Christelijke Godsdienstleer aars en Zendelingen geroepen zijn.” Wat den aard van het Seminarie betreft heeft men verklaard te wenschen bevorderlijk te zijn aan de levende voortzetting en organi sche ontwikkeling van de in Nederland bestaan de Gereformeerde Gezindheid in haar geheelen omvangen dat men daarom als grondslag en ter karakterisering der werkzaamheden heeft aangenomen de drie belijdenisschriften van de Gereformeerde kerk: de Belijdenis des Geloofs den Heidelbergschen Catechismus en de Arti kelen vastgesteld op de Synode gehouden bin nen Dordrecht in de jaren 1618 en 1619.” DE HELDER, 3 January. Ten gevolge van stormachtig weder is eerst in den vroegen mor gen van heden het lijk van wijlen den heer Bruce met een schip naar Kampen overgevoerd. Mevrouw de weduwe en de heer Van Schreven secretaris des overledenen zijn mede van hier vetrokken. Voorzeker eene zonderlinge Jotsver- wisseling! Voor negen weken zagen wij den heer Bruce op de Kamper boot, Versierd met vlaggen en wimpels, deze haven binnenstoo- men, om, overgevoerd ap een vorstelijk schip ten toppunt van magt en aanzien, ginds over duizenden te gebieden en nu werd zijn ziel loos overschot, naauwelijks opgemerkt, meteen gewoon vaartuig van hier weggevoerd. GRONINGEN, 6 January. Als eene bijzon derheid zijn wij verzocht te melden, dat er ge durende dit zachte saizoen in eenige tuinen- al hier vruchtboomen staan die ten vorigen jare sterk hebben gedragen en thans wederom met nieuwe bladeren beginnen te prijken. Verder Vermelden wij dat de weiden om deze stad een heerlijk aanzien hebben; het gras begint te groeijen en daar tusschen vertoonen zich blóe- men welke reeds zijn ontloken. Een paar landlieden, wonende één uur buiten deze stad maakten op nieuwjaar hiervan gebruik en zon den aan een’ inwoner alhier tot 'geschenk eene menigte bloempjes, welke zij op hun land had- den geplukt. FRANKFORT, 3 January. Sedert eenige da gen hebben wij bij 8 graden warmte volkomen zomer. Dit is mede langs den ganschen Bo- venrijn het geval en alom is de scheepvaart weder in volle werking. Deze wordt nog bij zonder door den bnitengewonen Imogen stand des waters begunstigd. Men is echter niet zon der reden beducht, dat, bij aanhoudend warm weer, dat zich zelfs tot Zwitserland uitstrekt, de veelvuldige sneeuw in het gebergte smelten en dit overstroomingen ten gevolge zal hebben. Uier staat het water reeds vele voeten boven het gewone peil. FRANKFORT, 4 January. In Wurtemberg zoo als mede in het groothertogdom Baden is thans, meer dan ooit, de aandacht op de fa- brijkatie van beetwortelsuiker gevestigd. Ver scheidene nieuwe fabrijken van dien aard zul len dan ook in het voorjaar geopend worden. Ook voor den landbouwer belooft men zich hiervan beduidende voordeelen. Op een mor gen lands van ruim 38,000 vierkante voet kun nen 280 centenaars beetwortelen gewonnen wor den waarbij nog komen 6000 pd. bladeren die, zoo als de ervaring geleerd heeft, gelijk staan met 1000 pond hooi. Dit een en ander maakt den aanbouw van dit product tot een der voordeeligste in deze gewesten. -—Ten behoeve der universiteit De binnenwallen blij zoo sterke vesting al- dienen. Den 2 dezer was on kruid alhier de aanleiding Een jager had den hoeveelheid kruid rgehouden welke misschien door het natie geworden hij deed het gemaakten pot SNEEK, 10 January. Iti het jaar 1850 zijn alhier geboren 138 kinderen van het mannelij ke en 132 van het vrouwelijke geslacht, te za nten 270en overleden 82 personen van het mannelijke en 87 van het vrouwelijke geslacht, te zamen 169, zoodat er 101 meer geboren dan gestorven zyn. De overleden zijn geweest van de volgende jaren: Beneden de 5 jaar 60; van 5 tot 10, 12; van 10 tot 207 van 20 tot 30, 14; van 30 tot 40, 17; van 40 tot 50, 15; van 50 tot 60, 14; van 60 tol 70, 12; van 70 tot 80, 12; van 80 tot 906 voorts zijn gehuwd 68 paar. In de vergadering zilters jaren in Spanje Italië Turkije den Levant en Afrika doorgebragt. BERLIJN, 4 January. Het blijkt hoe langer zoo duidelijker, dat Pruissen door het verdrag van Olmutz in de verpligting is, de maatrege len te helpen uitvoeren welke de bondsdag neemt, vooral met betrekking lot Sleeswijk-Hol- slein. De daarheen gezonden commissarissen moeten eenen wapenstilstand van drie dagen ge proclameerd hebben in welken termijn het stad houderschap een besluit nemen moet. Opmerkenswaardig is het, dat Oostenrijk het grootste gedeelte zijner troepen teruggetrok ken heeft, terwijl Pruissen niettegenstaande het reeds medegdeelde gerucht van liet demobilise ren van nog twee legerafdeelingenkrijgstoerus tingen maakt. Prins von Schwarzenberg moet geen vol vertrouwen op den tegenwoordigen stand van zaken hebben. KASSEL, 3 January. Een dfer raadsheeren in het hof van appel die van inkwartiering verschoond was gebleven heeft tegen deze onl derscheiding boven zijne ambtgenoolen geprote steerd en verzocht om op gelijken voet met hen behandeld te worden. De raadsheer v. Ilaynau die insgelijks geene inkwartiering had bekomen heeft gisteren de zitting van de jury geschorst, omdat onder den dwang, die tegen zijne ambtgenoolen uitgeoefend werd hem de voortzetting der zitting onmogelijk toescheen. Heden heeft de heer v. Ilaynau daarop insge lijks tien man inkwartiering bekomen. HAMBURG, 6 January. De beide commis sarissen voor Holstein generaal graaf Mens dot ff-Pouilly en generaal von Thumen zijn heden morgen met twee adjudanten naar Kiel vertrokken. Gisteren zijn op bevel van het stadhouderschap 2 compagniën van het 9de bat. naar Kiel vertrokken. Heden namiddag te 3 ure houden de commissarissen eene eerste con ferentie met het stadhouderschap. Eene pro clamatie der commissarissen kan men eerst na verloop van eenige dagen verwachten. Naar wij vernemen heeft men zoowel aan den kant van Oostenrijk als van Pruissen besloten otn aan liet bondsbesluit van 17 Sept. 1846, be trekkelijk het waarborgen van de reglen der hertogdommenvast te houden. Denemarken zal, naar wij vernemen, zich gedragen naar het manifest en de proclamatie van 14 July 1850, en het onmiddel I ijk aftreden van het stadhou derschap verlangen terwijl daarentegen de re geringen van Oostenrijk en Pruissen er op ge steld zijn dat dit stadhouderschap nog zoo lang zijne betrekking blijve vervullen, totdat het eerst zelf de noodige maatregelen tot bevredi ging genomen heeft. LONDEN, 4 January. Met de laatste naar VVcst-Indië vertrokken stoombootheeft het gou vernement verscheidene geneesheeren naar Jamai ca gezonden om de ongelukkige bewoners van dat eiland behulpzaam te zijn bij het woeden der cholera. Dezer dagen kwam van Mauritius te Bris tol aan de Rokeby een schip, dat op de te huisreis eenen zwaren storm te verduren had waardoor de kapitein, de stuurman en twee man der equipage door een’golf werden weggeslagen de kapitein en de stuurman kwamen om, doch de twee andere manschappen werden door den terugslaanden golf weder op het schip geworpen en dus wondervol gered. Het schip werd dooi" den tweeden stuurman behouden ;e Bristol ge- bragt. PARIJS, 5 January. Volgens een dagblad van de Isère, heeft de zoon van den afgevaar digde van dat departement, de heer E. Ronjat, aan het ministerie van landbouw en koophan del de plannen aangeboden van uitgevondene nieuwe soort van drukpers, waar voor hij een brevet van 15 jaren heeft verkre gen. Deze drukpers moet met zeer weinig kos ten gepaard gaan efi buitengewoon snel werken, daar bij voorbeeld 25,000 exemplaren van een dagblad binnen het uur zouden gedrukt wor- I den.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1