ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN r ft X 1851. No. 5. Woensdag den 15 Januari) 6de Jaargang. BINNENLAND. BUITENLAND. J- i. dat deze laatste biljet- en tot op het tijd- geluk- van aan hun weg vol va n 46) en Deze Couiant verschijot eiken Woensdag en Z.l- turdag. Abonneinenis-pi ijs voor 3 maanden 1.10, buiten de Stad franco ƒ1.63, enkele nominees 7^ cent FRANKFORT, 8 January. liet schijnt zich te bevestigen dat de overeenstemming iusschen Oostenrijk en Pruissen op dezen oogenblik ge stoord is. Er moet zich onder de aanwezige gevolmagtigden een zigtbaar wantrouwen open baren, en zeer weinigen schijnen geneigd te zijn elkander onderling wezenlijke concession te doen, daar er aan geene werkelijke wijziging der bonds- acte te denken is. Ook is Oostenrijk niet ge zind het gezag der staten van den 2den rang ten gunste van Pruissen te bekorten. Er moe ten o’ok reeds over sommige punten ernstige geschillen ontstaan zijn. Met dat al zal de Oos- lenrijksche politiek daar wel de bovenhand be houden. Gisteren zijn door Fulda gepasseerd een groot aantal amtinitic- en andere wagens met de noodigc pontons, tot het leggen van eene schipbrugten dienste van het naar Holstein macberende Oostenrijksche legerkorps. Dit laat ste zal de Elbe bij Wittenberge» op Pruissisclt grondgebied liggende, passeren. Ofschoon de Pruissisclie troepen voor ’s hands geen werkda dig aandeel aan het bezetten van Holstein zul len nemen, zullen zij echter als reserve der Oosten rijkers mede te velde trekken. Overi gens is er in Holstein geen ernsligen weerstand te verwachten en men wil zelfs weten, dal de leden van het stadhouderschap vóór het binnen rukken der Oostenrijkershunne functiën ne- derleggen en zich verwijderen zullen. BERLIJN, 7 January. Uit goede bron kan ik n verzekeren, dat de goede verstandhouding lussclien Pruissen en Oostenrijk-op hel punt is van verbroken te worden. Oostenrijk wil na melijk niet alleen met zijne gezamenlijke pro vinciën behalve Italië, tot den bond toetre den maar het wil ook alléén of door of na mens de met hem vereenigde staten heerschen iets, waardoor het dualismus met Pruissen ge heel en al geparalyseerd wordt. Pruissen wil van zijne zijde óf de uitvoerende inagt met Oos tenrijk deelen óf alle Duitsche stalen tot de zelve toelaten. BINGEN, 7 January. Het zachte weder, waarin wij ons sedert eenigen tijd verheugden veroorzaakt, dat in onze omstreken, vooral in de tuinen de viooltjes bloeyen in het naburige dorp Kempten plukte men zelfs eenige rijpe aardbeziën. Hoe aangenaam dit zij wanneer men duurzaam op dat zachte weder konde re kenen zoo baart deze werkzaamheid van het plantenrijk aan onze wijngaardeniers veel zorg daar de geringste vorst thans meer schaden zou dan wanneer de geheele natuur, zoo als ge woonlijk in dezen tijdin den diepsten win terslaap lage. DRESDEN7 January. Aan de Wurtem- bergsche Slaais-Couranlwordt uit deze stad het volgende geschreven: liet doel der vrije conferenliën is enkel en alleen eene revisie der bonds-conslitutie. Zoo iemand meende, dat dezelve eene hoogere strekking hadden dan de herstelling van de banden tusschen de bijzon dere Duitsche regeringen die door de gebeur tenissen der jaren van 1848 tot 1850deels verzwakt deels verscheurd zijn die zou zich bedriegen vooral zouden diegenen zich bedrie gen die meenden dat ten gevolge van dezel ve veranderingen in het uitwendig bestaan der bijzondere staten zouden geboren worden. Wij kunnen verzekeren dat de tegenwoor dige kaarten van Duitschland na afloop der conferenliën in alle opzigten bruikbaar zullen blijven. Het eerste wat gedaan moest worden, is Pruissen en Oostenrijk te vereenigen en zulks wordt door beide mogendheden uit den aard der zaak beproefd buiten de conferenliën der overige gevolmagtigden der staten van daar de uitnoodiging van prins Schwarzenberg te Ber lijn. Eerst dan, als deze vereeniging in de voornaamste punten lot stand gebragt is zul len de eigenlijke discussiëtt over de herziening der constitutie beginnen. LONDEN, kaansch onder handenom Staten met Oregon en spoorweg te verbinden, grenzen van Missouri Francisco, 1600 m trict op de gansche lengte zal 100 UI naar het project, land vereischt. T voering wordt SNEEK14 January. De Overijss. Cour. meldt: In de beroemde tapijt-fabrijk te De venter heeft men een zeer prachtig tapijt voor de tentoonstelling te Londen bijna gereed ter wijl ook D. Draaisma aldaar er uit zijne fabrijk zal zenden eenige poreuse potten voor de gal vanische electriciteit van allerlei afmetingen die in kwaliteit met de Engelsche volkomen ge lijk staan en wegens hunnen uiterst lagen prijs alle aanbeveling verdienen. Toen de jaagschuit, die lieden morgen ten 4 uur van Leeuwarden naar hier vertrokken was, op de hoogte van het Weidumerhout kwam geraakte het paard met den daarop zit- tenden jager in de trekvaart; met het on; kig gevolg, dat laatstgenoemde, een knaap ruim 12 jaren daarbij is verdronken. In de laatste weken werden te dezer ste dedoor onderscheidene jongens verschillen de kleine diefstallen gepleegd waaromtrent te gen dezelve geregtelyke vervolgingen worden in gesteld. Laatstleden vrijdag avond werd door drie jongens weder eene dergelijke daad begaan, waarop de policie onmiddellijk K. J. Ifytsma meer bekend onder den naam van Aas Puk en anderen G. Aarsen en A. Veldman in verze kerde bewaring nam, tot bekentenis bragten aan de regterlyke magt overgaf, welke hen, in het belang der veiligheid in bewaring heeft gehouden. Ook deze drie jongens, waarvan de oudste 21 en de jongste 16 jaar oud is, moeten nog onderscheidene andere diefstallen gepleegd hebben waarvan zij weldra verant woording zullen hebben te doen. De minister van financiën, in ervaring ge komen zijnde, dat bij sommige ingezetenen twij fel bestaat omtrent den wettigen koers van de muntbiljetten van ƒ10, uitgegeven krachtens de wet van 17 September 1849 {Staatsblad no. 46) en vermeenendedat tot dien twijfel kan hebben aanleiding gegeven de intrekking der muntbiljetten van ƒ10 en 5 daargesteld volgens de wet van 18 December 1845 (Staats blad no. 90), heeft het, ter wegneming van alle onzekerheid daaromtrent bij de ingezete nen niet overbodig geachtvoor zooveel noo- dig onder de aandacht te brengen van het al gemeen dat de muntbiljetten van ƒ10 en 5 waarvan de intrekking en buiten koers stelling bij koninklijk besluit van 13 November 1848 (Staatsblad no. 78) werd bepaald op tien 31 December 1848, en welke biljetten alzoo, vol gens art. 9 der voormelde wet van 18 Decem ber 1845 met den 1 dezer maand zijn verjaard zijn daargesteld geworden krachtens de wet van 18 December 1845 (Staatsblad no. 90) ter za ke van de inwisseling en buiten koers stelling van zilveren muntspeciën dat gezegd konink lijk besluit niet van toepassing is op de munt biljetten van ƒ10, welke naar aanleiding van de wet van 17 September 1849 (Staatsblad no. 46) voor de inwisseling der gouden muntspe ciën zijn uitgegeven en ten van ƒ10 bij voortduring stip voor hunne intrekking vast te stellen wet tig betaalmiddel zijn, gelijkstaande met gereed geld. Dat overigensbehalve andere kenteekenen van verschil op de voortdurend wettigen koers hebbende muntbiljetten een dubbele kunstrand voorkomtwaarvan niet voorzien waren de muntbiljetten uitgegeven volgens de wet van 18 December 1845 (Staatsblad no. 90). De ’s Gravenkaagseke Nieuwsbode meldt dat de heer C. Kaler Tz. woensdag avond de eer heeft gehad aan Z. M. den koning voor te Stellen het door hem ontworpen en vervaardigd model eener bonten brug over het Y. uil ne gen bogen bestaande, waarvan de middelste, lang 150 voeten 84 voeten boven den water spiegel verheven zoude zijn. Z. M. heeft het ontwerp in al zijne deelen onderzocht en met de meeste belangstelling daaromtrent inlichlin-' gen ingewonnen. In het afgeloopen jaar is van wege de aka- demie Minervate Groningenaan negentien personen het diploma uitgereikt, als de ver- eischte bekwaamheden bezittende van opper stuurman. UTRECHT, 10 January. De hoogleeraar dr. G. J. Mulder, te Utrecht, heeft een gouden rijksmedaille ontvangen met het opschrift: Sep- temviris Pharmac. Neerl. scribendae G. J. Mulder, chem. Prof. Rex. d. A°. MDCCCXLIX. De overige leden der commissie tot hel vervaar digen der nieuwe Nederlandsche Pharmaeopaea zullen eene gelijke medaille ontvangen hebben. Een Zwitsersch landmeter Joh. Coaz uit Cliur, heeft den hoogsten bergtop in Granbun- derlaud de Bernina, die eene hoogte heeft van 4052 Neder!, ellen beklommen en aldaar de vaan van het Zwitsersch Eedgenootschap geplant. Sedert 1836 waren verscheiden pogingen ge daan om dezen gletscher te beklimmen maar te vergeefs. Coaz is de eerste, wien het ge lukt is. GRONINGEN, 9 January. Henderikns Brink huis, oud 78 jaren, vroeger van beroep tim merman thans gehuisvest in het Roomsch-ka- tholiek armengesticht alhier, eindigde dingsdag morgen op eene allezins treffende wijze zijn le ven. Ter maaltijd uitgenoodigd bij een lid zijner familie, kwam hij in den morgen van dien dag te tien ure aldaar, doch bevond zich op dat oogenblik niet wél. Hem werd daarop eenige verversching gereed gemaaktmaar bij het overhandigen daarvan viel hij achterover en was een lijk. Uit den staat der Nederlandsche zeemagt en koopvaardij-vloot blijkt, dat zich op den 1 January 1851 in Nederland 9 19 galjoot-kof- tjalk- en smakschepen bevonden. Hiervan zijn 529 uit de provincie Groningen, als: Ap- pingedam 4, Beerta 2, Deffzijl 32, Ezinghe 1, Farmsum 12, Groningen 85, Hoogezand 23, Leek 2, Martenshoek 3, Muntendam 7, N. Schans 3 Oostwold 1 Pekeln 91 Sappe nneer 43 Stads-Kanaal I Teiinun terzijl 2 Uithuizen 1, Veendam 149. VVarlfum 2 VVil- dervank 52, Winschoten 22, Winsum 1 Zout kamp 2 en Zuidhroek 8. NIEUWE STADS-KANAAL, 6 January. De zen morgen waren wij getuigen van eene aan doénlijke plogtigheid. Een vroom jongeling van behoeftige oudersbezweek op den eersten dag dezes jaars na een vierjarig onbeschrijflijk lij den, en werd heden morgen door 114 jonge lingen ten grave gedragen voorafgegaan van 86 jonge dochters, en gevolgd door de ouders en naaste aanverwanten des overledene bene vens door een groot aantal ingezetenen van verschillende gezindten. Toen de lijkbaar bij het graf werd neerge zet, zongen de aanwezigen Ps. 103 vs. 8. Nu werd de kist neergelaten, en een paar schop pen aarde daarop geworpen, waarna de eerw, ds. B. J. Riedel eene korte doch treffende toe spraak hield naar aanleiding van Ps. 126 vs. 5. De begrafenis geëindigd zijnde, zong men eerbiedig en plegtig Ev. Gez. 187 vs. 1 en 2, en verliet men langzaam in treurige stemming de begraafplaats. 4 January. liet Noord-Ameri- congres heeft het reusachtig project het westen der Vereenigde Californië door eenen De weg zal van de van St. Louis tot San ijlen lang zijn, en zijn dis- eene breedte van ijlen innemen zoo dat het aanleggen ten minste 150 mill, acres Men twijfelt niet aan de uit want deze nieuwe wereldhandel-weg voor de Vereenigde Staten eene onver mijdelijke noodzakelijkheid willen zij ne bestemming beantwoorden. Is de tooid dan kan men ten hoogste in veertig da gen van Liverpool in China komen, zal Nieuw-Yorl dingster van wereldhandel worden, slechts 60,489 inwoners had, heeft thans vol gens officiële opgave 517,849. LONDEN, 7 January. Volgens officiële op- bestemming beantwoorden. i men 'pool in China komen. En daa •k spoedig eene gevaarlijke mede- Londen als stapelplaats voor den Deze stad die in 1800 plaatsing;. Prijs der Advcrtenliënvan één tot vief re| gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1