EN ADVERTEXT1E-BLAI) VOOR DE STAD EN HET ARHONDISSEHENT SNEER. NIEUWS- Ijaturdag den 18 Januarij. 1851. No. 6. Ij r- k 1 BINNENLAND. i I BUITENLAND. er id reeks licht en dig geoordeeld is, ten einde doel te doen beantwoorden boot op Terschelling almede door 5 e rr ”J I id Is 0- 9 n et d- a e branden rên naati wordt., meedoen,” Dat zullen we u t i Deze Coiranl verschijnt e'ken Woensdag en Za- turdi’g. Aboonenients-prijs voor 3 maanden 1.40 builen de Siad franco /1.G5, enkele nummers 7' cent. Ik koom van Dan hebt gij ons gesprek ge- zult ge meedoen.” Ik moet Dat zullen we u wel afleeren I voelen. zag, is bij op bet gelukkig denkbeeld geko men, eene theorie op te sporen, waardoor men groole ruimten zalen gestichten kerken en andere gebouwen in een korten tijd door middel van een bijzonderen toestel eene soort van kagchel zonder hout, turf of steenkolen, kan verwarmen alleenlijk door het branden der dampkrings-luclit. Heeft de heer Mastenbroek de eer van uit vinder te zijn de maker van de kagchel de heer Van Laarschot alhier, verdient allezins hier vermeld te worden want hij beeft ons door de vindingrijke bewerking, even als de heer Lageinan van Haarlem, door de vervaar diging zijner voortreffelijke magneten hel be wijs geleverd dat, wat de werktuigkunde be treft, ook de Nederlander in dit opzigt voor de Engelschen noch voor eenig ander volk behoeft te zwichten. ROTTERDAM, 14 January. Luidens het de zer dagen bekend gemaakt jaarlijksch verslag der Noord- en Zuid-llollandsche Reddingniaat- scliappij zijn sedert October 1849 49 schepe lingen door hare tusschenkomst gered. De maatschappij beeft in den afgeloopen jaarkring buitengewoon groote onkosten gehad. Behalve ook dat eene vernieuwing der reddingsmidde len en eene verplaatsing daarvan op Texel noo- dig geoordeeld is, ten einde ze beter aan het en de reddings- - eene nieuwe heeft moeten vervangen worden zoo hebben nog bovendien de stormen, die het einde van 1849 hebben gekenmerkt, den ganschen duin op Vlieland weggeslagen, waarop de loods met al de reddingsmiddelen geplaatst was; deze zijn geheel door de zee vernield een verlies dat op ongeveer ƒ2000 moet begroot worden. In de alzoo op Vlieland ontstane behoefte is be reids voorzien door het plaatsen van nieuwe reddingsmiddelen. DEVENTER, 13 Januarij. Wij vernemen niet genoegen dat de beer K. P. ter Reehorst lector en beëdigd translateur te Kampen van de commissie der wereld-lentoonstelling te Lon den een zeer vleijendcn brief van dankbetui ging heeft ontvangen voor de inzending van een exemplaar van zijn werk The Mariners Friendin tien talen. Wij hopen, dat hem dit tol aanmoediging moge strekken om voort te gaan met de overzetting van dr. B. ten HaarsKerkhervorming in tafereelen uit liet Uollandsch in het Engelsch. GRONINGEN, 13 Januarij. van sema eene vallige wijze huize te pleg In den nacht den 6 dezer is de landbouwer W. B. Jan- wonende onder Siddeburen en wel op eenigzins afgelegene plaatsop eene toe- voor eene waarschijnlijk ten zijnen gen gewelddadige inbraak gelukkig bewaard gebleven. F. P. Veldman, verwcr, wonende te Siddeburen dien avond van Ap- pingedam komende en huiswaarts keerende hoorde op den grindweg, in de nabijheid van Steendam eenige minuten van den tolboom van Eppe Bos, bij herhaling fluiten, en dat gefluit nabij gekomen zijnde, hoorde hij twee personen hun misnoegen door zeer ruwe uit drukkingen te kennen geven, dat de maan al reeds eenigen tijd onder was en hunne makkers aldaar nog niet aanwezig waren. Deels, om zich voor de gevreesde, hem on bekende en ook voor hem gevaarlijke personen te verbergen deels om hun gesprek af te luis teren verschool hij zich achter het aan den weg staande plantsoen en hoorde hen met ont roering lot elkander zeggen Waar mogen die anderen toch blijven? De afspraak was, als de maan onder was, zouden ze hier zijn, en nu zijn ze er niet. Als we de handen nog maar niet vol krijgen. W. J. (de daar in de nabijheid wonende landbouwer) is een sterke kerel.” Dat kan niet schelen 2 bij deze deur, 2 bij die deur, 2 in buis en ik zal W. J. wel moffelen.” Wie zijt gij daar?” tot den man achter de boompjes. Appingedam.” 1 boord nu naar huis,” 1 wij zullen u wel zóó kapoenen, dat gij ons niet verraden kunthetwelk op hetzelfde oogenblik aanving met slagen snijden en mis handelen. Gelukkig echter voor hem dal hij langen lijd in militaire dienst geweest is en daardoor, ervaren in de schermkunst, menige snede met zijn stok heeft afgeweerd wat ech ter niet belette, dat hij verscheiden sneden over de handen en in zijne kleederen kreeg. Eindebjk gelegenheid ziende, zich door de vlagt uit deze netelige positie te redden zoo heeft bij daarvan gebruik gemaakt en is zeer ontsteld met achterlating van pet en eene schoen aangekomen ten huize van den tolgaar der E. Bos. Daar eenige oogenblikken vertoefd hebbende en een weinig tot bedaren gekomen zijnde, heeft hij, na alvorens daar van de ont brekende kleedingstukken voorzien te zijn, zij ne reis naar Siddeburen vervolgden bij zijne aankomst genoemden landbouwer dadelijk wekkende, en hem zijn wedervaren mededee- lende laat zich de ontsteltenis van dezen hier over gemakkelijk ‘gevoelen. Toen Z. E. wijlen de heer Bruce, uit Overijssel naar het Nieuwe Diep werd overge- bragt met eene stoombootom zich tot de verre reize in te schepen bevond zich op dat vaar tuig een arme visscherman van Schokland dienst doende als loods; minzaam tegen een ieder van welken rang of stand onderhield bij zich ook met dien nederigen maar in zijnen stand ver dienstelijken zeeman en vernam hoe hij door mislukte vischvangst, door vermeerdering van gezin door tegenspoeden meer en meer was achteruit gegaan, zich van zijn vaartuig had moeten ontdoen, en thans met de zijnen in kom mervol len toestand verkeerde. De liefdadige man zweeg, maar het voornemen tot redding, tot hulp was genomen. In liet Nieuwe Diep aangekomenkonden noch veelvuldige bezigheden noch schitterende eerbewijzen zijnen Imogen rang verschuldigd en bewezen hem den arme doen vergeten het eerste oogenblik van vrijheid waarover hij be schikken koude, werd benut, om zich te ver staan met zijnen waardigen behnwdvader, den heer Schimmelpenninck lot bereiking van zijn edel doel, door diens tusschenkomst eene viscli- schuit aangekocht, in gereedheid gebragtmet zeil, treil en alle benoodigdhedenen geschon ken aan den armen Schokker, om te dienen tot eerlijk middel van bestaan voor hem en du zijnen. Edel voorbeeld voorwaar voor den rijke FRANKFORT, 11 Januarij. Zeer treurig lui den de berigten uit Keurhessen bijzonder uit de provinciën Hanau en Fulda, waar de inge zetenen door de Beijersche en Oostcnrijksche troepen als het ware tot op het merg uitgezo gen en voor langen tijd te gronde gerigt zijn. Vele huisgezinnen zijn tot den bedelstaf ge bragt de onroerende goederen zijn tot op de helft hunner vorige waarde gezonken. Bij ge mis aan geld staan de fabrijken stil en de be kwaamste arbeiders zien zich genoodzaakt liet land te verlaten om elders voor hunne huis gezinnen het noodige onderhoud te verdienen. BERLIJN, 11 Januarij. De Sleeswijk-Hol- steinsche aangelegenheid zal waarschijnlijk zon der wederstand afloopen. De landsvergadering heeft liet stadhouderschap gemagtigd om de eisclien* der commissarissen aan te nemen, wan neer Rendsburg en Friedrichsort door Slees- wijk-Ilolsteinsche troepen bezet blijven. Daar de bij liet bondsbesluit van 17 Sept. 1846 ge waarborgde regten der hertogdommen moeten gehandhaafd worden zoo eisclit het stadhou derschap van de commissarissen eene uitlegging van dit bondsbesluit. Het is echter nog do vraag of Denemarken met de schikking tevre den zal zijn. VAN DEN RIJN 9 Januarij. De behoefte aan de uitbreiding der spoorwegliniën tusseben de verschillende staten doet zich al meer ge- Ook Nederland en Belgie reiken elkan- SNEEK 17 Januarij. Door vriendelijke me- dedeeiing van heeren directeuren der afdeeling natuurkunde van de maatschappij Felix Meri- tisdaartoe in staat gesteld, kunnen wij zegt de Amst. Cour. met genoegen aan on ze lezers de oprigting eener zoogenaamde zelf- registrerende windvaan mededeelen waai voor4de werktuigen in de maand Sept. 11. op eene der hoogste vertrekken van liet gebouw Felix Me rités zijn geplaatst. De groote hoogte, waarop de windvaan aldaar boven de omringende ge bouwen verheven is, stelt haar aan de onbe lemmerde werking van den wind blooten ver zekert alzoo de juistheid der opteekening. Ofschoon de inrigting zeer eenvoudig is, ont houden wij ons van eene beschrijvingmaar raden liever degenen die er belang in stellen aan om dezelve te gaan zien op die uren welke ter bezigtiging van Felix Merilisvol gens wettelijke bepalingen daartoe zijn vastgc- steld. Dewijl de toestel in eene glazen kast is ge plaatst, kan de werking gemakkelijk beschouwd worden, en men zal ongetwijfeld met genoegen de beweging van het schrijvende potlood bij eenige windverandering gadeslaan. Deze optee- keningen geschieden op daarvoor ingerigte ta bellen, waardoor men als het ware den levens loop van den wind voor elk tijds-oogenblik door zich zelven beschreven verkrijgt. Overi gens behoeft het geen betoog, dat de kennis der windrigting, verbonden met derzelver sterk te, waartoe men al verder hoopt over te gaan voor de scheepvaart van groot belang is en daarom deze inrigting als zeer nuttig mag wor den beschouwd. AMSTERDAM, 13 Januarij. Gisterenavond, toen de eerw. heer ds. Kerklioff in de kerk der Herst. Evang. Luth. gemeente alhier bezig was met de inzegening van den te Hoorn be roepen predikant ds. Groote werd de eerstge- melde geachte leeraar plotseling door een ze nu w-toeval of, volgens sommigen door eene beroerte aangetast, waardoor men in het eerst voor zijn leven vreesde. Wij vernemen met genoegen dat lieden morgen de toestand van den zieke niet is verergerd. AMSTERDAM, 14 Januarij. Men verneemt dal er weldra te wachten is een door Giitzlaff zelven geschreven verhaal zijner reize van China over Egypte naar Engeland en Holland en door de verschillende landen van Europa tot zijne inscheping naar China terug. Dezer dagen las men in bet Algemeen Jlandelsblad een berigt uit het Journal de Tarn, dat zekere de Vabert, notaris te Alby, eene nieuwe uitvinding gedaan beeftom warm te door warmte en sloom door stoom voort te brengen. Wanneer door het Jlandelsblad zulk eene tijding uit een buitenlandsch blad wordt over genomen zal de Amslerdamsche Courant toch wel gaarne een plaatsje vergunnen, aan de ver melding van hetgeen bij ons voor'kunsteu en wetenschappen wordt gedaan. Reeds 13 jaren geleden werd door een onzer ijverigste schei kundigen den heer T. Mastenbroek in Felix Merilis en in Doclrina Amiciliae eene van verhandelingen voorgedragen over en warmte, over stoom en stoomwerktuigen, en eindelijk over kunstwarmte. In den avond van den 6 dezer deelde voor noemde lieer weder zijne beschouwingen mede óver kunstwarmte, en toonde door verschillen de galvanische, electrische en magnetische voor beelden en proeven aan hoe warmte zonder eenig organisch of onorganisch voedsel zonder bout, turf, kolen, olie, smeer of eenig ander voorwerp kan gevormd worden hoe door het branden van de atmospherische luchtdie door welijks merkbaren gas-stroom gevoed in eene liooge mate warmte wordt ver- preid zonder dat de dampkring daardoor in het minst voor de inademing schadelijk of on geschikt gemaakt wordt. Door een gaslampje ■dat de heer Mastenbroek te Londen toevallig

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1