AIJVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN I r- M3 <w| 1851. No. 7. Woensdag den 22 Januari}. r aargang. Vs i- Ot&o, militaire verzekering overgebragt* ten einde Zij- BINNENLAND. BUITENLAND. I 4 - Kr 1 a we de pro- Friesland ir r- it n r t e e r- it k ït van het beschermheerschap der Rot- Amerikaansclie Stoomvaart - Maat- en naardien eenige nichten hare erfgenamen zijn zoo eenige tonnen goudsvolgens sommi- dan een millioen, aan successieregten gewezen zijn de verzoeken te Sneek om f 10, waartoe Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag'. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco fi.üb, enkele nummers 71 .cent. 311111 Prijs der Advertenliënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrtgtvöor iedere plaatsing. ALLERLEI. Volgens de laatste Oost-Indische berigteuwas de gezond heidstoestand der geblesseerde officieren en manschappenbij de jongste gevechten met de oproerige Chinezen op Borneo, minder gunstig dan vroeg*. De verdienstelijke luitenant-ko- lonel Sorg had de ambulatic van zijn gekwetst been moeten ondergaanaan de gevolgen waarvan hij is bezweken. Te Breda gaat thans eene pokziekte om, over welker aard dc ge- ueeslieeren niet eens zijn namelijkof het de zoo vreesselijke echte kinderziektedan eene daarop in gedaante gelijkende is. Zij spaart oud npcb jong en tast gevaccineerdeumaar ook zelfs door natuurlijke pokken deerlijk geschondenen aan. De president der Fransche republiek heeft een zonderling ge schenk van den markies van Hereford een der rijkste edellie den van Groot-Briltanjc ontvangen, namelijk 125 levende ba zen uit een der parken van den markies en bestemd voor bet park waarin Napoleon dikwijls gaat jagen. Volgens beril len uit Koningsbergen heeft het ijs op de Wcichscl en Memel zich reeds gezet. In liet afgeloopcn jaar zijn bij het Pruis- sischc leger nieuwe wapenen aangekocht voor eene som van 454.640 thalers. Met eiken dag zoo meldt men uit Londen wint het gebouw voor de teutoonsteliing in schoon heid cn dagelijks begeeft zich eene ontelbare volksmenigte naar het zoogenaemde kristallen paleis. De constructiede kleur en de doorzigtigheid geven het meer bet aanzien van een tooverpaleisdan wel voor een gebouwdoor meuseben daargesleld. De Times kondigt als eene half officiële tij ding aan de afschaffing der belasting op de vensters in Enge land welke door eene matige belasting op de buizen zal ver vangen worden. Op de groote tentoonstelling Ic Londen zal FRANKFORT* 15 January. Uit Dresden wordt thans stellig berigtdat behalve dc kei zer van Rusland de keizer van Oostenrijk en de koning van Penissen nog meer andere Duit» sche vorsten eerstdaags in deze stad eene bij eenkomst zullen houden. Het houden van dit vorsten-congres werd zoo geheim gehouden dat de meeste gcvolmagtigden aldaar zeer verwon- *dei'd waren toen ztj dit vernamen. In bet koninklijk slot worden reeds de noodige toebe reidselen gemaekt voor den ontvangst der vor stelijke gasten. Men wil hierin zien. BERLIJN, 14 January* In een van goeder- liand afkomstig berigt uit Dresden dd. 12 de zer leest men het volgende: »ln de den 10 dezer gehoudene vergadering der Conferentie de derde volle vergadering, die zij gehouden heeft was de vertegenwoordiging van Luxem burg en Limburg een onderwerp van beraadsla ging. Voor Luxemburg is namelijk de lieer Willmar, voor Limburg de heer von Scherff als gevolmagtigdc verschenen. Daar echter Lim burg geen regt heeft op afzonderlijke vertegen woordiging bij den bond maar slechts als een aanhangsel van Luxemburg, als vergoeding voor het aan Belgie afgestane gedeelte van Luxem burg te beschouwen is rezen er bezwaren te gen de toelating der twee gemagtigden in de volle vergadering. Nederland heeft het voor nemen om Limburg in te lijven en heeft daar om ook in zijne nieuwe grondwet eene bepaling opgenomen die aan de regering bevoegdheid geeft tot verandering van de grenzen der pro vincie en das ook tot splitsing van Limburg. De zending van eenen bijzonderen vertegenwoor diger van Limburg naar Dresden doet het ver moeden opkomen dat Nederland door dcnzel- ven het tot stand komen van de vereischte een stemmigheid en bij gevolg van verbindende be sluiten te Dresden verhinderen wil, opdat men tot vermijding van stoornis, het kleine Limburg uit den bond late gaan. De conferentie dringt daarom aan op verandering van de volmagten der beide genoemde liecren zullende het hun vrijstaan gezamenlijk voor Luxemburg en Lim burg op te treden.” LONDEN 14 January. Het Hollandsche gou vernement bezit op dit oogenblik nog eene waarde van 28 millioen gulden aan goudstuk ken waarvoor het thans naar eenen kooper zoekt. Een Engelsch huis heeft aangeboden, een gedeelte te koopenmaar men heeft het geweigerd omdat de regering voor de geheele massa slechts eene enkele operatie wenscht te doen. eene tweede heilige alliantie land Java, in de maanden October en Novem- i ber, door hevige stormen, vergezeld van veel ne zaak verder te instrueren, regen bezocht geworden die even als talrij ke branden, groote vernielingen hebben aange- rigt. AMSTERDAM, 18 January. Onze correspon dent te Antwerpen schrijft: De nieuwe staat van Californië wedijvert reeds met de oude A- merikaansche staten in de grootte van stoom- boot-ongelukken eene stoomboot werd aange- loopen en zonk, eene tweede vloog in de lucht en eene derde werd overzeild en zwaar bescha digd alles binnen drie dagen tijds en boven dien nog een brand die veel vernielde. Ee- nigen van de schipbreukelingen der gezonkene stoomboot werden den volgenden dag met de boot naar Stockton gebragt vlogen daarme de in de lucht, de gewonden werden in het hospitaal gebragt, alwaar zij ter naauwernood het gevaar, van levend verbrand te worden, ontkwamen, daar het hospitaal den volgenden nacht, benevens 7 huizen, door brandstichting verwoest werd. Het brandbluschwezen is thans beter ingerigten voor groote branden bestaat geene vrees meer. ROTTERDAM, 17 January. Aan den opper- strandvonder A. Swaan te Terschelling die zich ten opzigte der equipage van de gestrande Fransche brik Ie. Jeune Augustein den nacht van 27 op 28 September 11. zeer verdienste lijk heeft gemaakt, is eene gouden eeremedaille der 2de klasse van wege de Fransche republiek geschonken, nadat hij bereids door Z. M. onzen koning tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw was benoemd. ROTTERDAM, 18 January. Z. K. II. prins Fredcrik der Nederlanden heeft een nieuw be wijs gegeven van zijne voortdurende belangstel ling in alles wat de welvaart van het vader land bevorderlijk kan zijn, door het welwillend aannemen terdamsche schappij. RIJSWIJK, 11 January. In den loop dezer week is alhier zeer plegtig ter aarde besteld en bij haar voorgeslacht bijgezet, mevrouw de we duwe Onderwater, in de vorige week te ’s Gra- venhage overleden. Groot waren de weldaden welke de geheele en inzonderheid de Hervorm de gemeente alhier van haar genoot. Bij hare uiterlijke wilsbeschikking heeft zij de Hervorm de kerk de diaconie en andere inrigtingen en personen zeer ruim bedacht. Hare nalatenschap bedraagt eenige millioenen neven en zullen er gen meer dan een millioen, in ’s rijks schatkist vloeijen. ’sHÊRTOGENBOSCH, 14 January. Op den 7 Dec. 1842 werd te Ileusden vermist de agent van policie Busken den daarop volgenden dag werd zijn lijk uit de haven opgebaald, waarin men vermoedde, dat hij door de duisternis van den avond gevallen was. Geen vermoeden van misdaad aanwezig zijnde, werd na ter aardebc- stelling de ongelukkige al spoedig vergeten. De knaging van het geweten heeft echter, nadat 8 jaren verloopen zijn eene misdaad aan den dag gebragt, welke voor een ieder onbekend was. In de strafgevangenis te Leyden verzocht dc aldaar gedetineerde soldaat, Jan Elias Wil kens een jongeling van nu slechts 23 jaren om door de justitie gehoord te worden ten einde bekentenis af te leggen van eene euvel daad, welke hem drukte, en werkelijk beleed hij dat hij nu 8 jaren geleden en dus in den jeugdigen leeftijd van 15 jaren te Heusden den policie-agent Buskendien men door on geluk verdronken achtte, des avonds, door de duisternis begunstigd in het water had gestoo- ten en dit wel uit wraak omdat gemelde agent hem eenige dagen vroeger met zijnen stok ee nige slagen had toegebragt. De officier van jus titie alhier mr. Pape begaf zich op de ken nisgeving van het feit, naar Heusden ten einde te dier plaatse de zaak te onderzoeken en ten gevolge van dat 'onderzoek heeft men thans Wilkens alhier in het huis van burgerlijke cn SNEEK, 21 January. De Slaats-Courant berigt, dat dezer dagen van regeringswege af- i van 24 veehouders kwijtschelding der geldboete van ieder hunner door de aiTondis- sements-regtbank te Sneek is veroordeeld gens overtreding van liet reglement voor vinciale belasting op het rundvee in van 28 Maart 1849. Volgens het Uandelsblad is dezer dagen, in de nabijheid van Winschoten, eene gruwe lijke misdaad gepleegd. Zekere meid bij eenen boer op den Pruissischen Polder uit besteed had ƒ700 uit de loterij getrokken. Deze gel den wilde zij bij hare ouders brengen, wijl zij ze bij haren patroon niet veilig achtte. Nog dien zelfden avond begaf zij zich op weg naar hare ouders die niet ver van daar woonden. Eenen dragonder, dien zij ontmoette, verzocht zij met haar tot een huis hetwelk zij aan wees terug te willen rijden wijl zij vreesde nog te zullen aangerand worden. Deze echter mogt zijnen weg niet veranderen, maar zeide dat, zoo haar iets overkwam, zij slechts be hoefde te schreeuwen, hij kon dit altijd op dien afstand liooren en zou dan dadelijk terug snellen. Eenige oogenblikken daarna boorde hij een’ kreet, hij snelde terug, vond haar le venloos, met denzelfden boer bij zich bij wien zij was uitbesteed. Deze was toen zij den weg naar huis vervolgde onverwacht uit eene sloot gesprongen en had haar met eenen slag in den nek geveld. De misdadiger bevindt zich in han den der justitie. AMSTERDAM, 16 January. Gisteren avond verspreidde zich eensklaps het gerucht door de stad, dat het der justitie was gelukt, den Hon- gaarschen kwakzalver, oliekoop of zoogenaam- den wonderdoctor te arresteren die in een der logementen alhier eenen moord heeft gepleegd aan een’ zijner landgenooten. Tot lieden is dit echter nog niet mogen gelukken hetgeen des te meer te verwonderen is, nademaal de dader of liever de daders zich èn door taal èn door bleeding zijnde hunne gewone dragt on derscheiden. Als nadere omstandigheden van dat geval vernemen wij dat er een twist was ontstaan tusschen twee zoodanige oliekoopen doch dat die twist later bijgelegd en door hen werd afgedronken. Eenigen tijd daarna kwam echter de dader met zijn’ broeder in de kamer van den persoon waarmede de een twist had gehad cn sneden hem op verraderlijke wijze de nekspieren door. Op het oogenblik vernemen wij, dat de beide daders van den moord in het logement de Wijnberg alhier gepleegd te Tiel zijn gevat. De een 20 jaren oud is hier heen vervoerd doch den lioofddader 27 jaren oud, is het ge luktgeboeid te ontkomen. Men twijfelt ech ter niethem weder te arresteren. Het ontwerp van wet op het onderwijs is spoedig te wachten. Groote veranderingen zul len er waarschijnlijk in voorgesteld worden, te Utrecht voor het hooger te Haarlem voor liet lager onderwijs. Naar men verneemt, zal door den heer Joost van Vollenhoven Cz.te Rotterdam op de Londensclie tentoonstelling worden ingezon den eene glazen kastbevattende eenen model- kotter, volledig geconstrueerd en afgewerkt, over de lengte doorgesneden zoódat men dien kan openen waardoor men de constructie in wendig even zoo goed als uitwendig, kan be- zigtigen. Een volledig barkas-model met kano- nadeeene dito sloep, een dito giek cn een dito jol. AMSTERDAM, 17 January. De berigten die de gisteren avond ontvangen landmail ons uit Oost-Indie aanbrengt, zijn weinig belang rijk. Onze troepen bleven voortdurend te Sam bas op Borneo gecampeerd daar de Chinezen, wel verre van den strijd op te geven ijverige toerustingen maken tot eenen nieuwen strijd. De zeerooverij in de Java-zee duurde voort en had zich zelfs nitgebreid. Overigens is het ei-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1