NIEUWS- EN ADIERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. i W 6de Jaargang* r 1851. No. 11. Woensdag den 5 Februari], - A :h- BINNENLAND. ui t 5 I en S 7 5 BUITENLAND. I 1 1 l een- vau go ten l'CU nte ler- iiii- die koninklijke be- navolgende terrein doen A i a in- >n- n> lo of >e- oo ie' te len len >od Te- ed- e- m m ie e- te lo an ke le- de koningin deszelfs 9 <‘n bedraagt acht weduwen laatst vcrloopen jaar uitkeeringen ge- liet uitgebragte verslag leverde blijken op bloei en kunst en eeniging. den. zoodat afgelost zijn. werkelijk zal van ’s rijks vee- inrigtingwel- het grootste he- VVij juichen van bin nenlandsche us de Nederlanden. van Philippi van Margaretha van over liet bestuur van Het begint niet een i Bronkborst, als intendent van Verschuur, lidderpro- schoolopziener te Arnhem en den AMSTERDAM 30 January. Gisteren werd alhier de algemeene huishoudelijke vergadering gehouden der Maatschappij Arti et amicitiae. van gestadigen vooruitgang dezer voor de de kunstenaars ijverig werkzame ver- Zij telt thans 635 contribuerende le- De geldmiddelen zijn in gunsligen staat, van de opgenomen gelden reeds/13,000 Het weduwenfonds ontving weder verscheidene aanzienlijke giften waaronder van, 1111. MM. den koning en kapitaal vermeerderde met /2400 f 19,100; uit de renten zijn aan in het 1 - 1 - daan. AMSTERDAM, 31 January. Deze Couiant verschijnt eiken Woensdag en Za- turilag'. Aboiitienieiils-piijs voor 3 maanden1.40, buiten de Stad raneo ƒ1.05, enkele nominees 71 cent. en hopen dat hij met krachtige hand het ver vallen gebouw waarvan in betere dagen pro fessor Planck uit München eenmaal zeide dat het eene der schoonste en voor wetenschap pelijk onderwijs doelmatigste inrigtingen in Eu ropa was” weder zal oprigten opdat het gelijk vroeger, tot nut en eer verstrekke van ons va derland. Zijn wij wel onderligt, dan zouden drie a vier docenten de hoogleeraren vervangen de aanstaande reorganisatie zich merkbaar de school te geven onderwijs doen FRANKFORT, 27 January. De heer Hein rich. von Gagern die nu uit de Sleeswijk-Hol- steinsche dienst is getreden kwam dezer dagen hier door, zich naar zijn landgoed in Rijnhes sen begevende. Naar men verneemtis bij voor nemens voorlaan in den kring zijner familie tc leven en zich aan den landbouw toe te wijden. Volgens mededeelingen nit Dresden, van den 24 dezer, hebben de volgende regeringen zich reeds tegen de nieuwe organisatie van den engeren en grooten bondsraad verklaard name lijk: de Nederlanden, voor zoo verre betreft Limburg en Luxemburg; Denemarken voor Hol stein wijders Oldenburg en Hamburg. Er wor den nog meer verklaringen van denzelfden aard van de overige kleinere staten verwacht. Over het algemeen kan men beweren dat de beslui ten tot dusverre onder den Oostenrijkschen en Pruissischen invloed te Dresden genomen niet alleen bij de kleinere staten maar zelfs bij die van den tweeden rang tamelijk veel ontevreden heid hebben verwekt, daar de beide groote mo gendheden er zigtbaar op bedacht zijn om ten koste der overige hare magt buitengewoon ta vermeerderen. Naar men hier weet, treedt het nieuwe voorloopige stadhouderschap in Holstein heden in functie. Het zal uit de twee bonds-kommis- sarissen en den graaf Von Reventlow-Criminil bestaan. Een regentschap van vijf leden waar onder men den baron Heintze von Bordershohn en den graaf Von Ahlefeldt-Ascheberg noemt, zal het land onder liet oppertoezigt van liet stadhouderschap administreren. Het departe ment van buitenlandsche zaken te Kopenhagen heeft het algemeene consulaat van Denemarken te Hamburg verwittigd, dat, van den 28sten af aan de scheepvaart op de Eider zal vrijgege ven worden. Uit Dresden wordt berigtdat de gebeur tenissen in Frankrijk aan de diplomaten aldaar ernstige bezorgdheid inboezemen, en zulks to meer, omdat men te weten is gekomen, dat do democratische partij in Duitsehland weder het hoofd verheft en geheime bijeenkomsten houdt. Van daar dan ook dat door velen aangedron gen wordt, om de uitvoerende bondsmagtzon der dralen in functie te doen treden. FRANKFORT, 29 January. In het paleis van den voormaligen bondsdag wordt thans ijve rig gearbeid om alles weder voor de zittingen der nieuwe bondsvergadering in te rigten Do kosten zullen uit de bondskas bestreden worden. Men schijnt alzoo met zekerheid er op te reke nen dat zoowel de engere als grootere bonds raad eerlang weder in functie zullen treden en zulks in weerwil der oppositie van kleinere staten. Uit Schwerin wordt medegedeeld, dat do regering door Oostenrijk is verwittigd dat 4000 man Ooslenrijksche kavalerie in het Mecklen- burgsche, en wel in de omstreken van Witten burg, gedurende dezen winter, kantonnemen- ten zullen betrekken. De regering heeft weinig lust aan deze aanschrijving te voldoen, maar zal zich waarschijnlijk aan dezelve moeten on derwerpen. Ook de senaat van Lubeck heeft eene aanschrijving ontvangen, volgens welke het gebied dier vrije rijks- en hansestad met 2 ba taljons Oostenrijkers zal bezet worden. Hoe on gaarne ook moet de senaat deze militaire be zetting dulden waartoe eigenlijk geen wezen lijke grond bestaat. Sedert twee eeuwen wel na den beroemden Wallenstein, heeft men in deze gewesten geene Oostenrijksche troepen gezien. LONDEN, 28 January. Hoe meer liet tijd stip van de opening der parlementszitting na dert des te ernstiger voorkomen krijgt de zaak van de wederoprigting der Roomsclie hierarchic in Engeland. De meeste dagbladen gaan voort, dien stouten maatregel van het Roomsche hof met gronden van regt en van staatsbelang te bestrijden. De heer Milner Gibson die steeds in het parlement liberale beginsels voorstond heeft eene brochure uitgegeven waarin hij be toogtdat de nieuwe inrigting der R. C. kerk niets gevaarlijks heeft voor het land, daar zij aan de bisschoppen wel een nieuwen titel maar geene de minste vermeerdering van mag geeft. Dit betoog wordt uitvoerig bestreden en weder- legd door liet Londensche blad de Globehet orgaan van het ministerie. Hoe rustig en ordelievend ook de bevol king van Londen zij, de regering acht thans, wegens de aanstaande groote tentoonstelling en de bij het parlement weldra in behandeling ko mende vraag der Roomsclie bisdommen voor zorgen voor liet behoud der orde niet overbo dig: het garnizoen der hoofdstad dat thans zwak en voor eene zoo groote stad nietsbedui- dend is, zal op bevel van den hertog van Wel lington verdubbeld of althans veel vermeerderd worden. LONDEN29 January. In eene correspon dentie uit Rome aan de Times gerigtwordt de aanstaande abdicatie des pausen als niet on waarschijnlijk voorgesteld. Reeds vroeger, tij dens zijn verblijf te Portici zou hij zijn voor nemen om te abdiceren, aan de kardinalen te kennen hebben gegeven, doch destijds door hen zich hiervan hebben laten terugbrengen. De heer Ga- chard rijks-archivarius in Belgie heeft het tweede deel in druk uitgegeven van de Brief wisseling van Philippus II, welke hij in de Spaansche staats-archien te Simancas gevonden heeft. IIij is thans in staat, de geleerde we reld bekend te kunnen maken niet het vervolg der geheime en onuitgegevene briefwisseling van Philippus II in betrekking tot de gebeurtenis sen in de Nederlanden. Het eerste deel der briefwisseling van Philippus II omvat het be stuur van Margaretha van Parma. Het tweede loopt over liet bestuur van den hertog van Al ba. liet begint met een verslag van hetgeen Gachard op zijne tweede reis verrigt heeft, en bevat in een aanhangsel 164 stukken getrok ken uit de Belgische archiven. AMSTERDAM, 1 February. Van eene zeer geachte band ontvangen wij de volgende belang rijke mededeeling Het is bekend dat Z. M. de koning herhaal delijk zijn verlangen heeft uitgedrukl, om den vaderlandsclien landbouw krachtig te onder steunen en te ontwikkelen. Een vernieuwd bewijs van langstelling vinden wij in het Z. M. heeft bij liet Loo een terrein doen aan- koopen waarbij eene school zal worden opge- rigttot geheel kostelooze opleiding van die knapen uit de gemeente Apeldoorn van minver mogenden die door een voorbeeldig gedrag die onderscheiding verdienen. Deze zullen alzoo voor ’s konings rekening gevormd worden, bij voorkeur tot bek wame am bachtslieden of tot landbouwers, als de ouders buiten staat zijn de kosten te dragen om hun ne zonen te zenden naar landbouwkundige of technische gestichten. Het hoofdbestuur is door Z. M. toevertrouwd aan jonkh. L. van op het Loobaron vinciale staten en i den hoogleeraar Mulder, te Utrecht, directeur der akademie te Delft, den heer dr. G. Simons. Bij koninklijk besluit van 22 January, is goedgekeurd het door den raad van bestuur van de Nederlandsch’e telegraaf-maatschappij voorge dragen tarief der prijzen voor de over te bren gen berigten met den electro-magnetische!! te legraaf lusschen Amsterdam en het Nieuwe Diep. Van het Nieuwe Diep naar Amsterdan zijn de kosten van een berigt in gewoon letter schrift, als volgt: eerste tien woorden 75 cents eerste 20 woorden 150, iedere 20 woorden meer 100. (Antwoord) eerste 10 woorden 57 eer ste 20 woorden 115, iedere 20 woorden meer 75 cents, Het berigt in Cijfer- en geheim schrift: eerste 20 woorden 300 centsiedere 20 woorden meer 200. (Antwoord) eerste 20 woorden 230iedere 20 woorden meer 150 cents. ROTTERDAM, 31 January. Men verneemt uit vrij goede bron dat men overgaan tot de reorganisatie artsenij-spliood te Utrecht eene ke vooi‘ ons veerijk land van lang mag genoemd worden, harte toe, dat de minister van zaken tot dezen gewigtigen slap besloten heeft en op het aan gevoelen. ROTTERDAM, 1 February. Door een’ der rijks veeartsen is de aandacht van den gouver neur van Zuid-Hol land gevestigd op de nadee- lige gevolgen welke het gebruik van mest uit de loodwit-fabrijken afkomstig, voor de ge zondheid van het vee hebben kan. In eene ge meente waren 24 koeijen van denzelfden vee houder op die wijze vergiftigd. Overigens schijnt de bedoelde mest, ook met andere vermengd, voor de landen insgelijks nadeelig te zijn en ofschoon het verkoopen en gebruiken van den- zelvcn niet kan worden verboden beeft de gou verneur thans echter gemeend te moeten waar schuwen tegen het gebruik van bovengemelde mest. HELDER 24 January. Heden is hier de voor deze gemeente gewigtige tijding ontvangen dat het Z. M. den koning heeft behaagd eene gunstige beschikking te nemen op bet door ee- nige ingezetenen ingediende adres, om de ge meente Helder te verklaren tot los- en ladings- plaats bij in- en uitvoer ter zee. Dat dit be rigt algemeen groote vreugde te weeg brengt behoeft te naauwernood gemeld te worden vermits men wel als zeker stellen kan dat de ze plaats, nu zij is ontheven van de belemme ringen die hare ontwikkeling tegenhielden eene sclioone toekomst tegemoet gaat en maal welligt met de grootste koopsteden ons vaderland zal kunnen wedijveren. DALEN, 28 January. Woensdag avond 22 dezer, ongeveer ten 9 ure, werd door onder scheidene ingezetenen van de gemeente Sleen alsmede te Dalvervecn lot twee malen <oe een zeer kort elkander opvolgend en bonzend luid geboordmet dreuning vergezeld naastenbij overeenkomende met eene op verren afstand plaats gehad hebbende ontploffingee ne schudding van liet aardrijk of een in de ver te gelost stuk zwaar geschut; velen begaven zich ten einde naar de oorzaak hiervan te ver nemen naar buiten, doch dit verschijnsel her haalde zich niet weer. Ongeveer een half uur te voren viel er op de wijze eener zoogenaamde vallende ster eene klomp vuur van den hemel, welke eene vuurstraal achter zich liet van meer dan 100 ellen en waardoor eene zoo groote ver lichting werd te weeg gebragtdat enkele woon vertrekken met ongesloten vensters daardoor voor dat oogenblik geheel verlicht werden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1