EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOK DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNIER. NIEUWS- 1851. No. 12. 6de Jaargang. Zat ur dag den 8 Februari] tl 1 BINNENLAND. i BUITENLAND. 1 niet f r r s t» r- 7 d T d I rijs der Advertentie»!van één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents,- belialve 35 edits zegelrcgtvoor iedere plaatsing. i naar welke op den Ham liep en vernemen bestaat bet plan dat reeds de- die 24 bunders zullen bezaaid en Aanvankelijk zijn tot dat einde 1 aangekocht. SNEEK7 Februarij. In ons noinmer van den 25 Januari) II. meldden wij onder an derendat ook in onze nabijheid de longziekte onder het rundvee werkelijk bestond. Dezelve bepaalt zich hier voor alsnog bij slechts weini ge stallen, maar zij schijnt zich toch allengs uit te breiden want zij is nu ook ontdekt on der de 45 runderen op den stal van den land bouwer Alberda die ongeveer uur van hier aan de trekvaart op Leeuwarden onder hel be hoor van het dorp Scharnegoïituni woont. Een tweetal runderen zijn daar reeds afgemaakt en het verdient opmerking dat het ontstaan der ziekte op dezen stal mede bijdraagt tot het raadselachtige van baren oorsprong: woont geheel op zich zelve vrij andere boerderijen afgezonderd en en ontmoette onderweg, verwijderd huizeneenen persoon die hem vroeg t Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nomincrs 71 cent. vervolgd al- aangekomen de waren minder, doch meer belangrijk. Tot nog toe zoo kenbaar gemaakte!» dader ontdekken hij moet volgens aan vat» den knecht en van onderscheidene die hem dien middag hadden zien Duitscher zijn,, met lang krullend en buis. gesproken dat van Luik tot aarts- Amsterdam zon worden benoemd, alzoo voor Nederland gelijken maal- Engeland moeten nemen. van Rusland heeft reeds te Lon- een Ook Alberda ver van alle sedert zeven jaren beeft hij geen vreemd vee aangekocht en geen ander in gebruik gehad als hetwelk door hem zelven is aangefokt. Men wil weten dat de tweede kamer der staten-generaal waarschijnlijk in de tweede helft van Februarij zal bijeenkomen, en dat haar als dan zullen worden aangeboden de volgende wets ontwerpen als: 1. op de regterlijke organisa tie; 2. dfc ministeriële verantwoordelijkheid; 3. de gemeentewet; 4. wet op de militaire pensi oenen voor oorlog en marine 5. op de comp tabiliteit, en 6. nog eenige wetten van minder belang behoorende tot de departementen van justitie en van financiën. Door de Nederlandsche bank is den 3 de zer voor een bedrag van zeven millioen gulden aan buiten koers gestelde tienguldenstukken ver kocht geworden, tot den koers van ll| pCt. agio, zijnde per tienguldenstuk ongeveer 71 tents. liet Staatsblad no. 7 bevat het koninklijk besluit van den 26 Januarij 1851, houdende, dat het daarbij vermelde gesticht te Franeker, van den 1 April 1851 af, zal behooren tot de geneeskundige gestichten voor behoeftige krank zinnigen van beide kunnen. Den 25 Januarij, des namiddags, bevond zich op weg naar Wierdenom zijne familie te bezoeken zekere Egbert Jansen boeren knecht wonende te Marie, gemeente Hellen doorn en ontmoette onderweg, verwijderd van den weg die na dat bij liem op zijne vraag had geantwoord, na eenig over en weder praten hem bij zijn halsdas vatte, met oogmerk, om hem te be- rooven van een zilveren zak-horologie met dito ketting, terwijl hij hem oogenblikkelijk meteen pennemes eene wonde toebragt over de vingers en twee in bet aangezigtgelukkig echter voor den aangerande, dat de das los ging en de aan rander hem daarbij niet koude vasthouden doch Dog gelukkiger, dat bij was voorzien van een mes, hetwelk in eene scheede in zijn’broekzak stak dat hij als wapen tegen den aanrander bezigde en hem daarmede eene zoo belangrijke wonde in bet aangezigt toebragt dat bet mes geheel met bloed was bedekt de vreemdeling schijnt hierdoor van zijn stuk te zijn gebragt en de knecht, van deze gelegenheid gebruik ma kende en nog bevangen van schrik heeft in allerijl zijnen weg naar Wierden waar hij sterk bloedende is wonden in het aangezigt die over de vingers heeft men den niet kunnen duiding personen gaan een haar, gekleed met blaauwe pet In Belgie wordt er van Mgr. van Bommel hisschop bisschop van Pius IX zou regel als voo»- De keizer den. voor de aanstaande tentoonstelling, prachtig hotel gehuurd tegen ƒ600 daags. WIJ zen zomer bepoot zijn. reeds eenige ladingen straatvuil de koning van Pruissen en de keizer van Oos- tenrgk zijn, zegt men, voornemens, die ten toonstelling in de maand Junij te bezoeken. Uit Petersburg schrijft mendat meer dan 10,000 Russen behoorende tot de aanzienlijk- ste familiën van dat land aan den keizer ver gunning hebben gevraagd om eenige maanden te Londen tijdens de groote tentoonstelling, te mogen doorbrengen. AMSTERDAM, 4 Februarij. Wij werden he den in de gelegenheid gesteldeen kunststuk te zien door een’ onzer stadgenooten vervaar digd en bestemd voor de wereld-tentoonstel- ling te Londen alwaar bet voorzeker die be wondering zal wekken welke reeds hier dooi' verscheidene kunstminnaars en liefhebbers van zeldzaamheden daarover is aan den gelegd. liet voorwerp, dat wij bedoelen, is een borduur werk in menschenhaar op wit Gros-de-Naples en voorstellende een tafereel uit Miltons jeugd. Men weet niet wat meer te prijzen en te be wonderen, of het geduld van den vervaardiger den beer F. H. Otlo kapper, in de Warmoes- straat alhier, of de voortreffelijke uitvoering, zoo van de drie beelden zelven, als van hunne kleeding en vooral van de, wij zouden bijna zeggen, natuurlijke uitdrukking hunner gelaats trekken. Al de schakeringen en er zijn ve le zijn met de meeste naauwkeurigbeid in acht genomen en niets anders is gebezigd dan menschenhaar van verschillende kleur en eene naald. liet zal dan ook niet vreemd schijnen dat een voornaam kunstlied hebber onzer stad den hoogst bekwamen vervaardiger 1000 beeft aangeboden om in liet bezit van het zeldzame voorwerp te geraken. AMSTERDAM, 5 Februarij. De Nijmeegsche Courant van 4 dezer meldt het volgende He den is voor de arrondissements-regtbank alhier behandeld de actie van de heeren C. de Bruijn en Zonen te Amsterdam tegen de stad Nijme genlot schadevergoeding wegens de weigering om de stads stralen te laten openen tot bet leg gen der pijpen dienende ter exploitatie der concessieverleend dooi’ Z. M. aan de heeren De Bruijn, om alhier op te riglen eene fabrijk van pijp-gaz. Met belangstelling ziet men de regterlijke uit spraak tegemoet. Te beoordeelen naar de ge voerde pleidooijen zal bier de vraag moeten beslist worden of stads straten zijn de bepaalde eigendom der stad, in dien zin, dat zij daar over kan beschikken als baren bepaalden eigen dom even als over andere zaken, aan de siad in eigendom toebelioorende. De conclusion van het openbaar ministerie zijn bepaald op 25 Fe bruarij e. k. UTRECHT, 4 Februarij. Het zich noemende Centraal Comité der Democratische Associa tie in Nederland (welk bestuur, gelijk de as sociatie zelve, bestaat uit A. van Bevervoorde, G. W. van der Voo’ en twee of drie andere personen) heeft den 30 Januarij jl. zich ont bonden en opgebouden te bestaan als reden daarvan geven beide genoemde personen op dat hunne pogingen niet ondersteund maai- mis verstaan of miskend zijn, zoo zelfs, dat zij werden uilgekreten als revolulionnairen en an archistenwaarvan zij zelfs den schijn wilden hebben. Zij hebben ten einde de wettigheid en on berispelijkheid hunner handelingen te bewijzen alle de papieren der onlbondene associatie aan den minister van justitie gezonden om er naar goedvinden gebruik van te maken. H00GERSM1LDE 1 Februarij. Wij hebben het genoegen te kunnen melden dat voor ee- nigen tijd alhier eene aankoop is gedaan van 24 bunders heideveld, door den heer De Wal, te Smilde en dat deze uitgestrektheid nu reeds byna geheel is bewerkt. Menig arbeider heeft bier alzoo in dezen zacliten winter een stukje brood kunnen verdienen. Velen hebben deze gelegenheid dan ook niet nutteloos laten voor bijgaan dagelijks toch waren er 150 tot 200 man aan hel werken ofschoon dat getal te genwoordig niet meer zoo groot is, zoo zijner evenwel nog velen, die er werk vinden. Naar FRANKFORT, 31 Januarij. Naar men ver neemt heeft II. M. de koningin der Nederlan den aan de gravin van Bergen vele kostbare voorwerpen toegezonden om van dezelve ge bruik te maken voor de uitloting ten behoeve van de provinciën Fulda en Hanau, die het meest door de vreemde inlegering der troepen geleden hebben. BERLIJN, 1 Februarij. Sedert heden mid dag half één ure staat liet schoonegroote etablissement van Kroll, op de exercilieplaals in vlam. Voor zoover op dit oogenblik bekend is, moet.de brand ontstaan zijn door het sprin gen eener gaspijp. Door de vele aldaar voor- handene brandbare stoffen nam liet vuur zoo spoedig de overhand dat van de gebouwen be zwaarlijk iets zal te redden zijn. Gelukkig dat de brand geen half uur later uitbarstte want reeds waren eenige honderde schoolkinderen voor welke te 2 ure eene voorstelling van het daar geplaatste beweegbare schilderij der Ohio en Missisippi plaats zou vinden op weg der waarts een vrij groot aantal derzelve was reeds aangekomen toen de brand zigtbaar werd. Voor zoover tnet» tot op dit oogenblik weet, heeft men geene menschenlevens te betreuren het geen welligt in eene verschrikkelijke mate het geval zou geweest zijn wanneer deze uitge strekte zalen met menschen opgevuld geweest waren. Op dit oogenblik, 2^- ure, is het exer* citieplein met toeschouwers opgevuld welke het vreesselijke schouwspel van den brand gade slaan. Volgens latere berigtenwas de brand ge- bluscht, maar van het gebouw niets over, dan eene ruïne. Het gebouw zelf was voor 80,000 thalers verzekerd maar niet de zich daarin be vindende schoone expositie noch het panora ma van de Missisippi en Ohio, welk alles zoo wel als het schoone huisraad eene prooi der vlammen werd. BERLIJN, 2 Februarij. Op 22 Jan. heeft men te Neuhaus (Hannover) in eenen aarden pot van 1|- voet meer dan vijf honderd Ro- meinsche zilveren munten gevonden. Zij zijn uit den lijd der keizers afkomstig en dragen voor het grootste gedeelte de beeldlenis van Augustus, Alba, Vespasianus en Trajanus. LONDEN, 1 Februarij. Het laatst uitgeko men nommer der officiële courant van Pekin meldt dat korten tijd te voren een pleizier- trein van verscheiden jonken, gekommandeerd door eenen mandarijn van de derde klasse, uit Canton naar Engeland is vertrokken. Iedere jonk bevat vier familiën die voor het grootst gedeelte tot de klasse der thee-* en porcelein- handclaars behooren. De trein Wordt door stoom- booten gesleept. LONDEN, 1 Februarij. Een Engelse!» hou- der van Spaansche fondsen had op eene som gelds welke de Spaansche regering aan baar fi- nanciëlen agent te Londen tot eenige betalingen had toegezonden beslag doen leggen ten ein de daaruit de achterstallige rente de»- in zijn bezit zijnde Spaansche staatsschuld-brieven te bekomen. Tegen dit beslag verzet gedaan zijn de van de zijde der Spaansche regering, heelt de lord-major van Londen den 30 Januarij uit spraak gedaan dat het beslag geldig is en dat de bedoelde gelden in beslag moeten blijven tot einduitspraak in deze zaak. PARIJS3 Februarij. De bewoners van de om deze hoofdstad gelegene gemeenten werden in den laatslen tijd bezocht door een’ monnik; liet was een grijsaardmet zilverwitte»» baard, die binnen de huizen trad, met de ouders praat te de kinderen streelde, aan den algemeenen disch plaats nam en daarna als ware het tot belooning voor de genoten gastvrijheid vrn zijne reizen en van zijn lijden verhaalde. Hij had het Heilige land bezocht. Barrevoetszon-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1