EN AI)¥ERTEXTIE-BLAI) VOOR ÜE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 4 1851. No. 13. 6de Ja Woensdag den 12 Februari]. u a BINNENLAND. BUITENLAND. 21 erd :ent id, cu- 1 >3; 2- aai' 15’ jn ti er lin iaal* bij- de rer- laal der lau tou 'er- ub- lan no- :ne I, r J tot eft ca- lOg ;in uit vn a n ot- de il- en ie- an an oi- u s en ak en an iet n. e- 12 n- ik ui r. t, e- n "j ii e- P .0 r- ic des anderen Jdaags Aldaar moet hij onaangenaaine tijding uit en daarop onmiddelIijk Te- een ge- na- met initialen aangeduiden hoofd- Ik gelooof u ter opheldering hiervan lieden Noord-IIolland van N. C.post- hem schuldig ver- ee- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Za- turdaff. Abonnemenls-prijs voor 3 maanden 1.1(1 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers 71 cent. Prijs der Advertentie»van één tot vier regels, {Jewoue letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregtvoor iedere plaatsing. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van de Stad SNEEK noodigt, ter voldoening aan art. 7 der wet tot regeling van liet kiesregt enz. van den 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37), de inwoners dezer gemeente uit om zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen daarvan vóór den 15 dezer maand te doen blijken. En zal deze worden afgekondigd en aange plakt zoo als gebruikelijk is. Sneek den 10 Februarij 1851. De Burgemeester voornoemd (#ef.) S. TEN CATE, vens heeft hij zijne demissie ingezonden aan het ministerie van oorlog en daarbij zijne de coratie en het metalen kruis maar niet de bre vetten die hem tot het dragen van een en an der magtigden. In de troonrede, waarmede koningin Vic toria liet Engelsche parlement op den 4 dezer opende, komen de volgende zinsneden voor, nopens de tegenwoordige kerkelijke kwestie in dat rijk De onlangs plaats gehad hebbende aanmati ging (assumption) van zekere kerkelijke titels door cene vreemde mogendheid verleend heeft de openbare meening in dit land in hevige be weging gebragten uitgestrekte vereenigingen mijner onderdanen hebben niij petitiën aange boden waarin zij hunne gehechtheid aan den troon te kennen gaven en verzochten dat men deze aanmatigingen zou weerstean. Ik heb hun de verzekering gegeven van mijn besluit om de regten mijner kroon en de onafhankelijkheid der natie tegen elke aanranding, van welken kant die ook komen mogtte handhaven. Ik heb tegelijk mijnen hartelijken wensch en mijn stel lig besluit te kennen gegeven, om met de hulp der Voorzienigheid, de godsdienstige vrijheid, welke teregt door het volk van dit land zoo hoog wordt gewaardeerd ongeschonden te bewaren. liet zal aan u staan, om den maatregel welke u omtrent deze aangelegenheid zal wór den aangeboden in overweging te nemen.” ROTTERDAM, 8 Februarij. Bij de nadering van de wereld-tentooonstelling te Londen ach ten wij het niet ongepast te vermelden dal aldaar het Nederlandsche boekbindersvak op ee ne waardige wijze zal vertegenwoordigd worden door een meesterstuk van den reeds gunstig be kenden kunstenaar in dat vak den heer II. J. Regeer, hier ter stede. Het is het bekende groote Engelsche plaatwerk van Hogarth gebon den in een’ prachtband. Wij noemden liet kort weg een meesterstuk omdat elke beschrijving van dien band ontoereikend zoude zijn om een denkbeeld van deszelfs schoonheid en pracht te doen vormen. Men weet niet wat meer te be wonderen Is, de smaak, waarmede de vele gou den figuren zonder een’ zweem van bontheid te verraden zijn aangebragtof den rand en rug met geëmailleerde figuren zeldzaam schoon inderdaad, of het geduld en de moeite die aan dit zware, zoo moeijelijk te behandelen kunst werk zijn ten offer gebragt. Het is waarlijk streelend voor het nationaal gevoel, dat dit En- schreven dat gelsche werk in zulk eenen Nederlandschen band op de Londensche tentoonstelling prijken en daar zeker eene waardige plaats innemen zal. Moge dit kunstwerk voor den talentvollen werk man rijke vruchten opleveren en hij nog dik werf in staat zijn, om door de schoone vruch ten van zijne vlijt het vaderland tot eere te strekken. De bescheiden kunstenaar zal wij zijn er zeker van gaarne’ eiken kunstminnaar in staat stellen om door zijn werk te laten bezigtigen ons oordeel ter toetse te brengen. Directeuren der Ziiid-Hollandsche maat schappij tol redding van schipbreukelingen alhier gevestigd, hebben in hunne vergadering van heden besloten, te doen uitreiken de groo te zilveren madaille aan Dirk Smitgezagvoer der van het hier ter stede te huis beboerende Nederlandsche barkschip Dorothea Henrietta voor bet op den 10 December 1). bij stormweer en hoogloopende zeeop 48 gr. 55 m. noor derbreedte en 16 gr. 25 m. westerlengte, red den der equipage, bestaande uit elf personen, van het in eenen zinkenden staat verkeerende Pruissische brikschip la Prosperitygevoerd door kapitein J. Miedbrodthen aan zijn boord met zeemans gastvrijheid te verplegen en den 19 derzelfde maand te Hellevoetsluis veilig aan wal te zetten terwijl door directeuren mede aan onderscheidene weduwen uit het zoo wel dadig fonds van wijlen niejufvrouw Ida Maria de Raatli op nieuw onderstand is verleend. ROTTERDAM 9 Februarij. Het Israëliti sche IKeekblad berigt, dat ook te Middelburg eene afdeeling der maatschappij Tot Nut ‘der Israëlieten in Nederlandis gevestigd. Hetzelfde blad deelt mede dat het hoofdbe stuur dier maatschappij in zijne laatste drie- maandelijksche vergadering, het besluit heeft ge nomen z'di voortaan bezig te houden om Is raëlitische jongelingen uit de verschillende oor den van het rijk op te leiden lot den land bouw. Reeds dit jaar zal eene proeve worden genomen met vijf jonge lieden. Eene commis sie, bestaande uit de lieeren dr. S. Sarphati dr. I. Teixeira de Mattos en J. E. First al hier, en mr. S. J. van Lier, te Utrecht, is met de uitvoering belast. GRONINGEN, 3 Februarij. Door de com missie van landbouw in deze provincie is aan den heer U. G. Sehilthnis Jz. alhier, toege kend cene gouden medaille voor de op de laatst hier gchoudene tentoonstelling voor land- en tuinbouw ingezondene zeer rijke verzameling van binnen- en buitenlandsclie granen, peulvruch ten oliezaden enz. bestaande uit 59 soorten tarwe, 31 rogge, 35 gerst, 13 boekweit, 13 haver, 22 boonen 18 erwten en wikken, 27 koolzaad lijnzaad mosterdzaad enz. GRONINGEN 7 Februarij. Ten aanzien van den invloed van liet zachte luchtsgestel op ver scheidene planten hoornen heestergewassen enz. wordt ons weder berigt dat te Usquert bij dr. llintzen op den 3 dezer de spiuasie eet baar stond alhoewel liet eene éénjarige plant is; de kervel, cberophillum sativum, ook eene éénjarige plant, stond te bloeijen zoo mede de gewone knolselderij, eene tweejarige plant; terwijl de gewone kroeze bilterkers of tuinkers en de gewone, salade in vollen wasdom ston denalles op den konden grond. ’s HERTOGENB0SCH 6 February, heeft het prov. geregtshof van uitspraak gedaan in de zaak directeur te Oosterhout, en klaard aan het, als ambtenaar of bekleeder uer openbare bediening, verduisteren of weer loos maken van acten of bescheiden, die hij als zoodanig in bewaring had of die hem althans ter zake van zijnen post waren toevertrouwd en hem dien ten gevolge eerloos verklaard eu veroordeeld tot een confinement van 6 jaren. Men verneemt, dat de veroordeelde zich in cassatie zal voorzien. WEENEN, 3 Februarij. Uit Triest wordt ge inen tegenwoordig het heerlijkste lenteweder geniet. WEENEN, 4 February. Volgens keizerlijk besluit van 28 January, zal de reductie van het leger op groole schaal worden voortgezet. De infanterie zal behalve het leger in Honga- ryen en Italiëmet 150,000 man verminderd worden. BERLIJN. 4 February. De electro-magneti- sche telegraaf schijnt op den weg naar zijne vol making eenen grooten stap voorwaarts te hebben gedaan. Volgens berigten uit New-York zou men aldaar het middel hebben uitgevonden otn 20,000 woorden in den tijd van 10 minuten te telegrapheren en dat wei zuiver mechanisch zonder lusschenkomst van een’ beambte en zon der het maken van eene fout. Dit wonder moet verkregen zijn door verbinding van den eleclro- magneiischen telegraaf met de even wonderbare uitvinding der photographic. BERLIJN5 Februarij. Uit onze Oostzec- provinciën ontvangen wij bij voortduring berig ten van hevige koude. Alle rivieren en wate ren zijn sterk Jievroren. FRANKFORT, 5 February. Van de uit Hol stein hier aangekomen soldaten hebben velen zich lot liet Nederlandsch gezantschap gewend en hun verlangen te kennen gegeven om on der de koloniale troepen dienst te nemen. Daar dit gezantschap niet gemagtigd is, aan een ver langen van dien aard te voldoen zijn de ver zoekers wier passen zich ook niet in den ver- eischten vorm bevonden, door hetzelve afgewe zen geworden. Dezer dagen is door de porie op aandrang van den Brilschen gezantte Konstanlinopcl een SNEEK, 11 February. Ook de alhier geves tigde Vrouwen-vereeniging: Ter ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen mag zich ver heugen over de, in zoo vele opzigten werk zame. liefdadigheid van Neêrlands tegenwoordi ge koningin daar het II. M. dezer dagen heeft behaagd, aan gemelde Vereeniging eene gift van 50 te schenken. De vroeger aangekondigde gemaskerde ver makelijkheden, door eenige ingezetenen alhier, hebben vrijdag II. plaatsgehad. Inzonderheid de optogt ’s avonds bij fakkellicht aan welks hoofd zich het met roem bekende militair corps ho renblazers uit Leeuwarden bevond, ten gelalle van 16 man, en dat van tijd tot tijd voortref felijk werkte heeft algemeen genoegen verschaft hetwelk ons aangenaam is te kunnen melden alsmede, dat er, niettegenstaande de straten en grachten waar langs de trein passeerde opge propt vol van toeschouwers warengeene on gelukken hoegenaamd hebben plaats gehad ter wijl overigens dit geheele feest in de beste orde is afgeloopen. De Tijd verklaart het gerucht, aangaande eene benoeming van mgr. van Bommel tot aarts bisschop van Amsterdam ongegrond en de Echo l/niversel de la Presse Calholique zegt dat een pauselijke maatregel als jegens Enge land is genomen hier niet zou te pas komen omdat: 1) hier geene staatskerk beslaat; 2) er een concordaat bestaat lusschen Nederland en Rome3) wij een gezant te Rome hebben en een pauselijke nuntius te ’s Ilage (welke drie omstandigheden in Engeland niet bestaan) en 4) omdat onze grondwet het aannemen van ee nige waardigheid of eerbewijs van eene buiten landsclie mogendheid zonder voorafgaand ver lof van onzen koning verbiedt. Volgens de in de Staals-Courant van den 5 Februarij 1851 door den waarnemenden in specteur van de geneeskundige dienst der land en zeemagt gedane oproeping, is er weder ge legenheid om jongelingen lusschen de 16 en 20 jaren oud, onder de daarbij gestelde voor waarden als kweekelingen aan ’s rijks kweek school voor militaire geneeskundigen te Utrecht te plaatsen ter opleiding als officier van ge zondheid voor de landmagt, zeemagt of voor de Oost-Indiën voor welke twee laatstgenoem de diensten aan de kweekelingen gedurende bunnen vierjarigen studie—tijd eene jaarlyksclie toelage van ƒ400 zal worden verleend. Men schrijft uit ’s Gravenhage In de dagbladen is melding gemaakt van in de militaire geschiedenis van ons land lukkigerwijze vreemd voorval, de desertie melyk van eenen i officier. bet volgende te kunnen mededeelen. De naatn van den bedoelden persoon is door de initialen zeer juist aangeduid. Hij is een hoofd-officier der genie en geldelijke verlegen heid of andere oorzaken bragten hem tot den noodlottigen stap. Nog zeer onlangs, indien ik het wel heb, den 28 January jl. is hij al hier wegens dienstzaken ter audiëntie bij den minister geweest, en des anderen Jdaags naar Rotterdam vertrokken. Aldaar moet hij aan gaande geldzaken eene Amsterdam ontvangen de wijk naar Engeland genomen hebben,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1