MEI WS EN ADVERTENTIE-BLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 6de Jaargang. 1851. No. 14. Zjttturdag den 15 Februari^ BINNENLAND. BUITENLAND. voor ver naai' uitvoeren, in geval bedreigt, v rees en buitenlandsche schul- i een niet geconsolideerd van welke jaarlijks zttl- aangewend 12 millioenen realen, van zekere goederen be- 5J- millioenen en eenige andere in- te zaaien geschat op 20 millioenen gerangschikt in de geheele bovenver- genoemd gebouw waarvan het nu sieraad uitniaakt. dat dit Museum eiken woensdag uur voor het publiek te zien is andere uren zal de bezigliging bezwaar opleveren daar de amanuensis het on- en de paus verlangt, komen dat het Prijs der Advertentie!)van één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegclrcgtvoor iedere plaatsing. SNEEK, 14 February. De minister van fi nanciën heeft bekend gemaakt, dat van de schat kistbiljetten d.iargesteld krachtens de wetten van 27 December 1840 en 30 October 1848 op 31 Januari] jl. in omloop is gebleven een ka pitaal van ƒ23,200, uitgegeven onder de na volgende dagteekeningen te weten 1 Septem ber 1849 ƒ100, l December 1849 13,500, 1 January 1850 ƒ9,600. En vermits de renten daarvan over geen lan ger tijdvak dan één jaar na de dagteekening van uitgifte kunnen worden goedgedaan zoo is daarbij tevens den houders dier stukken in bun belang aangeraden ze ter aflossing aan te bieden; terwijl tevens herinnerd is aan de vroe gere bekendmaking, blijkens welke de verdere uitgifte der opgemelde schatkistbiljetten voor- loopig is gestaakt. Zijn er van elders, uit deze provincie, reeds herhaaldelijk klagten gehoord over bet aanhoudend toenemen van den veldmuis in de greidlanden zulks schijnt hier, in sommige landen, ook wel degelijk het geval te zijn. Im mers in den streek van hier tot aan Ijlst, ziet men schier niets als geinnundeerde landen, lot wel ken maatregel men is overgegaan, eenig en al leen om dit schadelijk ongedierte te verdelgen. Indien het de hierbij betrokkene landbouwers gelukt, hunne nu overstroomde landen tijdig genoeg weder droog te malen dan hebben zij met dit Werk eene wijze keuze gedaan. Men leest in de Nederlander; De te Troyes, in het departement derAube, in Frankrijknieuwelings wederopgerigte Her vormde gemeente mist nog een kerkgebouw. De overheid heeft toegezegd voor haar eene kerk en pastorij te zullen doen bouwen on der de reglmatige voorwaarde dat de gemeente zelve een derde der kosten ongeveer 10,000 gulden, b'jdrage en vooraf storle. De gemeente is arm de geloofsgenooten in Frankrijk heb ben bij de wederopleving der Hervormde kerk aldaar uit eeuwenlangen druk, in vele behoef ten van dien aard te voorzien. Hierom vraagt ds. Chavannes, VVaalsch predikant te Amster dam, van de Nederlanders giften voor den kerk bouw te Troyes, die men bij alle VVaalsche pre dikanten hier te lande kan bezorgen. In Zweden heerscht hel volksgeloof, dat het bloed van een onthoofd misdadiger, versch gedronken het Jigchaam sterkt en van alle ziekten, bijzonder van vallende ziektegeneest. Daar nu den 28 Jan. jl. te IJstad twee perso nen wegens moord zouden worden onthoofd (het eerste doodvonnis, sedert 1843 in Zweden uilgevoerd) stroomde uit den omtrek eenegroo- te menigte toe, met kopjes, kommen, glazen, zelfs ketels, om het bloed der veroordeelden op te vangen. Toen de hoofden vielen, kon den de 600 soldaten die rondom liet schavot geschaard stonden de aandringende menigte naauwelijks stuiten er ontstond eene worste ling, waarin de militairen zich met de geweer kolven duchtig weerden. Onderwijl voerde de pollcie de lijken weg en deed den grond waar op het bloed gestroomd «as, onispitten, De menigte trok teleurgesteld af; omstreeks 200 personen waren meer of min zwaar gewond, en een nog grooter aantal anderen bad kneu zingen bekomen, De Amsl. Courant meldt s Even als op dit oogenblik in de meeste sta len wordt opgcmerkl zoo beslaat ook in Pruis- sen eene partij welkena met kracht tegen revolutie en democratie te hebben mede gestre den thans, nu deze overwonnen zijn, op den weg van reactie verder voortgaat, en niet wil rusten voor de regering geheel is teruggebragt op het standpunt, dat zij voor 1848 had inge nomen. De Neue Pr. Zeit. en de Kreuz. Zeil. de hoofd organen dezer partij prediken dagelijks, met steeds mindere achterhoudenheid de ontbinding der kamers en de afschaffing der constitutie, geheel op dezelfde wijze als som mige Oostenrijksche bladen. De vrees voor te- ingkeercnde democratie strekt deze bladen tot FRANKFORT, 8 February. Men hoort niet bet minste van de conferentiën te Dresden waardoor men in bet vermoeden wordt beves tigd dat aldaar geene overeenstemming lusscheti de gevolmagtigden der onderscheidene staten heerscht. In onze politieke kringen verwacht men geen ander resultaat, dan de herstelling van den bondsdag in zijnen ouden vorm. FRANKFORT, 9 February. Men begint zich hier veel bezig te houden met de Zwilsersche aangelegenheden, welke na verloop van eerigen lijd weder de algemeene aandacht van Europa zullen trekken. Men houdt zich hier overtuigd dat l’ruissen zijne regten op Neufchatel met kracht zal doen gelden en dat ook Oostenrijk definitieve maatregelen zal nemen tegen den re volutionairen geest in Zwitserland. ITALIË. De paus heeft dezer dagen een be sluit uitgevaardigd voor hel burgerlijk bestuur van Rome. De raad zal uit 48 leden bestaan, die door Z. H. zullen worden verkozen uit eene hem te dien einde aan te bieden lijsten de vergadering zal bestaan voor de eene helft uit edelen, en voor de andere helft uit personen, behoorende tot de andere klassen der maat schappij. Aan het hoofd zal slaan een senator, door den paus te benoemen en deze zal in zijn bewind worden bijgestaan door 8 raadsle den onder den naam van conservators. De Oostenrijksche regering vordert schadever goeding van het pauselijk bestuur voor derhoud der troepen iu de Legatien Marken. De regering van den om aan dit bezwaar tegemoet te bedrag dezer troepen verminderd zal worden. Daarover wordt thans onderhandeld doch zoo veel schijnt zeker, dat die krijgsmagt nog niet genoegzaam is, om de openbare veiligheid te verzekeren. De berigten uit Rome luiden steeds zeer on gunstig ten aanzien van het bestand en den geest der Romeinscbe troepen. LONDEN 10 February. Een toegang-biljet voor den geheelen duur der openstelling van de tentoonstelling zal kosten voor één heer p. st. 3. 3.( 37.80)voor eene dame p. st. 2. 2. (ƒ25.20). Den eersten dag (I Mei) zullen alleen deze abonné’s toegelalen worden. De biljetten kunnen niet op andere personen overgedragen worden. Vrijdag en zaturdag2 en 3 Mei, zal de toe gang op p. st. I (ƒ12) gesteld zijn, en ver volgens 5 sh. (ƒ3) gedurende de eerste 17 da gen. Later, te weten van 26 Mei af, zal des maandags, dingsdags, woensdags en donder dags de toegangs-prijs 1 sh. (ƒ0.60) be dra- C0EV0RDEN, 6 February. Aangaande bet vroeger medegedeelde, betreffende den uitvoer van brood alhier, met ontduiking der sledelijke belasting kan men nog melden Sedert een jaar zekermogelijk reeds lan geris onze stadskas benadeeld bij den uitvoer van brood. Het heette als voerde vermoedelijk zekeren P.een buitenlander, bier in de na bijheid wonende van drie bakkers brood uit. Hij gaf bij dezen, alsook bij den sledelijken ontvanger voor, dat bij dat brood voor men- schen uit andere gemeenten baalde, lu stede echter van hetzelve uit te voeren, moet hij het in de stad verkocht hebben, en de liandteeke- ningen van eenige ambtenaren, niet het aftee- kenen der biljetten bij den uitvoer belast, heb ben nagemaakt. De ontdekking is onlangs door den sledelijken ontvanger gedaan, bemerkende, dat er eene o in plaats van a in eenen naam voorkwam. Hierop ontbood deze de ambtena ren bij zich welke verklaarden dat eene mas sa biljetten valschelijk en door eene hand ge- teekend waren. Men verwacht ieder oogenblik de inhechtenisneming van den vermoedelijk schul dige de instructie der zaak heeft een aanvang genomen door dagvaarding op heden van zes conuniesenwelke aanstaanden maandag den regter-commissaris te Assen moeten schijnen. leus: al wat nieuw is vindt bij Len, reeds om die reden alleen, afkeuring, even als men wel eens aan hunne tegenstanders verwijl van alles omver le werpen en te laken wat oud is. Ter wijl zij aan liet liberalismus zijne droombeelden verwijlen, doen zij zelve eischendie in de te genwoordige omstandigheden niet minder bui tensporig niet minder onuitvoerbaar zijn. Men verneemt thans, dat deze party, welke wel verre van rust en orde te bevorderen slechts strekte, om schrik en vrees te versprei den de bijzondere aandacht der regering heeft getrokken. De koning zelf zou deze nieuwe propaganda ten strengste hebben afgekeurd en uitdrukkelijk verklaard dat hij de grondwet baren geest en letter zal handhaven en Dij wil niet, dat men de kamers, van oppositie, met eene ontbinding Men voegde er zelfs bij dat om alle voor eene schending der constitutie te verbannen, de ministers in de zitting van dings- dag daaromtrent de meest geruststellende ver klaringen zouden afleggen. ROTTERDAM 10 February. Volgens schrij ven van den heer J. Wertheim dato Madrid 1 February 1851 is het volgende plan tot re geling der schuld aan de cortes ingediend: Conversie der 4 en 5 pCt. aeliven in een 3 pCt. fonds, beginnende met 4 jaren a 1 pCt. en dan klimmende J pCt. elke 2 jaren, geven de alzoo het 19de jaar 3 pCt. ingang van rente 1 July 1851. Rentebetaling te Madrid of Lon denter keuze van de houders. Conversie der achterstallige coupons voor de helft van derzelver bedrag, of 50 pCt. in gelijk eflect. Alle andere binnen- den zouden overgaan in fondstot amortisatie len worden verder de opbrengst rekend op komsten realen. ROTTERDAM, 12 February. Voor cenigcn tijd werd, aan liet Handelsbladuit Kampen geschreven: dat op liet eiland Java in een zeer aangenaam en gezond oord eene bijzondere in- rigling voor hel middelbaar onderwijs zou tot stand gebragt worden. Later is daaromtrent vernomen dat bet gebouw reeds aangekocht was en dat de gouverneur-generaal het in oo- genscliouw bad genomen. Verder is daarom trent berigt: dat dr. Leemans herwaarts was ge komen om in het vaderland bet vereischte per soneel van onderwijzers voor die inrigting op te sporen. Thans verneemt men dat deze daar in naar wensch geslaagd is, en dat tot directeur van die inrigting benoemd is een voormalig pre dikant uit de provincie Groningen Oostvries van geboorte, en thans docent in de Lalijnschc taal aan het stads gymnasium ter dier stede. Wie zijne medeonderwijzers zijn schijnt nog niet bekend. In de volgende maand zal de di recteur reeds de reis naar Java aanvaarden. GRONINGEN, 10 February. Het Museum van Natuurlijke Historie, waarvan de verplaat sing naar ons nieuw Akademiegebouw natuur lijk eenigen tijd gekost heeft, is thans overge- bragt en g dieping van een waar Men weet van 12 tot 1 doch ook op geen I Berghuis in het gebouw zelf woont. ASSEN, 11 February. Wij vernemen, dat de heer dr. H. J. Nassau officiéél bedankt heeft voor zijne betrekking als rector der Latijnscbe school alhier. Eene brutale onverdiende en ten hoogste af te keuren bejegening dezer da gen ondervonden, moet een besluit verhaast hebben, dat voorzeker ieder met leedwezen zal vernemen die de verdiensten van den heer Nassau, ten aanzien van het onderwijs, weet te waarderen en in den bloei der Latijnscbe school alhier belang stelt, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag’ en Za turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad jruuco /1.G5, enkele nomniers 7L cent.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1