EN AlllEIITENTIE-BLAü VOOR DE STAD EN HET NIEUWS- a ABBOADISSEJIENT SNEEK. 1851. No. 15. 6dc Jaargang. Woensdag den 19 Februari}. tuft iW 3 (I mm» ui 4 I 7. ft. i 3 BINNENLAND. i i (De Indiër). i shilling af te zonderen BUITENLAND. 4 s s 3 3 e e i 5 1 i D A 3 4 i 1 t e C t a een der gestich- lievig oproer was genoodzaakt met zijne fami- Prijs der Advcrtcntiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. en dat van een aangenomen kind behalve deze werden nog gedood en twee voerlieden drie andere zwaar gewond. Rappo zelf wonden. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnenieuts-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nommers 71 cent. SNEEK18 February. Vrijdag II. ’s mor gens ongeveer 5 ure, begaf Hendrik Zwiers stalknecht in den trekschippers-stal alhier, zich naar de grutterij van den heer S. ten Cate Bz. zijnen patroon en grutterij komende ontzettend flngstgescl bij het plaats De athleet Charles jn ophoudt, werd van Nischnei-Novgorod naar Sim- roovers aangevallen. Zijn gevolg wagens vergezeld van ver en bedienden ook had hij afgerigte honden bij zich drie als geschenk van eene akademie van zeevaartkunde te mogen op- riglen. Deze akademie zonde hier op de regte plaats zijn. Veendam telt eene bevolking van 7700, het naburige Wildervank 5533, en Sap- pemeerIloogczand en Pekel-A eene gezamen lijke bevolking van 17286 zielen welke plaat sen allen digt bij elkander liggen en bare wel vaart alleen aan de scheepvaart te danken hebben. EELDE, 12 February. Hier hebben zich eenige dames vereenigd tot het oprigten eener loterij. De nood onzer armen die zeer groot is, heeft haar hiertoe bewogen; zij wensehen dien te leenigen. II. M. de koningin heeft haar een’ schoonen prijs geschonken bestaande uit twee prachtige vazen. Zij zijn H. M. innig dankbaar voor dit bewijs van belangstelling maar ook gevoelen zij zich door hetzelve opge wekt, zelve sekoone prijzen in deze loterij te leveren. Mogten er zijn, die haar hierin wil len behulpzaam zijn hetzij door het geven van prijzen hetzij door het nemen van loten het zal haar zeer aangenaam wezen. Directrices zijn mevr. HesselinkBakkerj ufr. Begemann Valk en jufv. A. Hesselink. KOLONIËN. Men verneemt, dat onlangs aan Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden en den heer baron van Tuyl van Serooskerken concessie is verleend om op het eiland Billiton mijnen te openen tot het graven van tin. Aan den staat zal door hen eene zekere som voor eiken pi- kol tin dien zij uitvoeren moeten worden uit gekeerd. De baron van Tuyl van Serooskerken en de heer Louden als gemagtigde van Z. K. 11. prins Hendrik zijn met de laatste overland- mail naar Indië vertrokken ten einde met de Indische regering de noodige overeenkomst te sluiten, en dan hunne onderneming te beginnen. Op den 15 September 1849 heeft van gou- vernemenlswege de uitbesteding plaats gehad van de rijst, bestemd voor het eiland Banka, onder de zonderlinge bepaling, dat de aanne mer den 1 October daaraanvolgende, dus veer tien dagen later, reeds 100,000 pikols te Bata via moest ingeladen hebben. Dat was eene voor waarde waaraan niemand voldoen kon. Er was daarom genoegzaam geene corcurrentie en de heer E. nam de leverantie, tegen eenen zeer hoogen prijs, op zich. Zijne echtgenoot en zijn klerk werden zijne borgen! Door den betrokken ambtenaar, moet hem onder de hand te kennen gegeven zijn dat men hem niet zon noodzaken om aan de gestelde voorwaarde te voldoen, te minder, dewijl Banka nog genoeg zaam van rijst voorzien was. Er is dan ook niet aan voldaan. Naar men nu verneemt heeft niet alleen de lieer E. maar hebben ook anderen uitstekend goede zaken bij deze onder neming gemaakt. Alleen de schatkist moet er minder wel bij zijn gevaren. BERLIJN, 11 February. Rappo, die zich thans te Berlij op zijne reis birscli door bestond uit vier scheiden voerlieden vijf op den man waarvan hij er drie als geschenk van de mon niken van den St. Bernard had ontvangen. Mid den in het woud werd Rappo door eene me nigte gewapende roovers aangevallen, die een touw dwars over den weg spanden om den doortogt te beletten. De athleet sprong met twee geladen pistolen van den wagen doch hoe hij en zijne bedienden zich ook verweer den zij zouden toch voor het groot aantal hunner vijanden hebben moeten onderdoen, zonder de hulp zijner honden die de zege be vochten. Van de roovers werden negen gedood en zeven gevangen genomen de overigen gin gen op de vlugt. Rappo had het verlies van zijn jongste kindeen meisje van drie vierde jaars te betreuren dat door een pistoolschot Het Journal des Dé- meer bepaald als verdedi- den president der republiek in de Daarin zegt het be- eene overwinning; het zij als verleden jaar 3 mil- lioen inkomen gehad hebben nu heeft hij 1,200,000 fr. Zal hij er te minder om zijn? Hy gaf bals nu niet meer. Hij had 40 paar den op stal nu 8 of 10. Had hij eenige neiging tot het spelen van eene prinselijke rol hij kan die nu niet volgen maar kiest eene andere. Hij zal den Amerikaanschen president navolgen leven als iemand, die het doen kan met eene kleine, zoowel als met eene groote dotatie, en de eerste rol zal zijne populariteit niet verminderen. Het keizerrijk heeft geen kansen minder dan voorheen. Maar zeggen wij de geheele waarheidhet keizerrijk had God zij gedanktnooit geene kansen en zal die ook niet hebben doch als iets in staat was den pre sident te verhoogen en zijne populariteit op eene gevaarlijke wijze te vermeerderendan was Tiet de stemming der dotatie.” gedood werd van vijf jaren een bediende personen werden ontving vijftien VAN DEN RIJN, 11 February. Sedert ecu jaar is Duitschland ettelijke millioenen armer geworden. Men kan dit nog niet in dit jaar gewaar worden, maar in het aanstaande zult gij er de nadeelige gevolgen van zien. Overal heerscht lusteloosheid. En terwijl het hof te Berlijn door schitterende feesten, als het ware den smaad der vernedering wil uildooven of zijn knellend geweten wil doen zwijgen, wor den overal de van ouds beminde volksfeesten niet gevierd. Te Keulen zal er dit jaar geen carneval plaats hebben. De lieden hebben geen geld. Burgers, die gewoon waren wijn te drin ken gaan nu nog slechts in het bierhuis de winkels van luxe staan ledig; de bankbreuken nemen meer en meer toe; en toch opent de regering de oogen niet en toch gaat zij voort in de constitutionele vrijheden de ergste vijan den der zamenleving te willen ontdekken, ter wijl de geschiedenis leert, dat er zonder poli- tieken vooruitgang geene welvaart denkbaar is. Hel kan zoo niet blijvenis een gezegde dat hier in ieders mond is. Waarlijk niemand wil eene omwenteling; maar iedereen vreest, dat de reactie do zaak tot liet uiterste zal drij ven. Daarvoor behoede ons de Hemel! LONDEN, 12 February. In ten te Scoffolk is 11. maandag een uitgebarsten. De muitelingen, ongeveer hon derd in getal, wierpen de ruiten in, verbrand den de boeken en meubels, terwijl zij al de in voorraad zijnde levensmiddelen bemagtigden. Het gebruik van eene groote menigte bier strek te om hunne opgewondenheid niet weinig te vermeerderen. De directeur lie te vlugten een der administrateurs had veel moeite te voorkomen, dat men het gebouw in brand stak. Daar de policemen niet konden binnen dringen, ging men te Ipswick de hulp inroepen van een detachement lanciersdat ech ter mede niet in slaat was het oproer te be dwingen. Niet dan na veel moeite kon men het gebouw binnen dringen en eerst na een lievige worsteling mogt het gelukken de oproer lingen die bijna alle beschonken waren, te overmeesteren. Vijftig hunner werden in ver zekerde bewaring genomen. Men vreest voor het leven van eenige zwaar gekwetsten. Op den zelfden dag hebben ongeveer 2000 zeelieden te Liverpool geweigerd het werk voort te zetten. Zij doorkruistten de stad voorafge gaan door vaandels en een troep muzijkanten. Aan eenen langen stok hing het beeld van den heer Laboucbère. Zij protesteerden niet slechts tegen de nieuwe maritieme acte, maar ook te gen de oude welke hun de verpligting oplegt elke maand eene shilling af te zonderen voor het hospitaal. PARIJS, 12 February. bats treedt allengs ger op van dotatie-kwestie. haalde de eigenliefde zoo. De president zou Genees- en heelkundigen die genegen zijn zich als officier van gezondheid, 3de klasse, voor de militaire geneeskundige dienst der land- magt in Oost-Indië te verbinden, kunnen zich daartoe, bij gezegeld en portvrij verzoekschrift aan het bureau van den waarnemenden inspec teur der geneeskundige dienst, en, na bekomen antwoord in persoon aldaar aanmelden. Voor de vereeniging Nederlandsch Met- trayop Rijsselt hij Zutphenworden in on derscheidene plaatsen van ons land afdeelingen samengesteld. Zij ondervindt allerwegebij aanzienlijken en burgers, veel belangstellingen deelneming. De heer W. H. Suringar zeide in eene vergadering van medestichters leden en belangstellenden, dezer dagen te Arnhem ge houden, dat de inrigting in het klein begonnen en daartoe geen geld opgenomen werd dat het personeel klein en aanvankelijk slechts bestaan zou uit een’ directeur en weinige ondergeschik ten. Overigens hing het van de weldadigheid der Nederlanders af, of de aanvankelijke jaar- lijksche opvoedings-som a ƒ60 voor eiken kweekeling, op den duur kon verminderd wor den. ROTTERDAM 15 February. De corrcction- nele kamer van de arrondissements-regtbank al hier ter stede, heeft op 13 dezer uitspraak ge daan in de zaak van den minister van finan ciën eischer tegen William Miller, kapitein, voerende het brikschip Walker, in regten ver volgd wordende wegens het verbreken der ze gels, waarmede door de belasting-administratie onder anderen het vooronder van zijn vaartuig dat met steenkolen was geladen verzegeld was. De regtbank heeft het beweren van den gedaag de dat er namelijk tot die schending noodzaak bestaan had om een stuk hout tot het I igten van het anker te krijgen, niet aannemelijk, in allen gevalle onbewezen verklaard en hem ver oordeeld in den tiendubbelën accijns der lading steenkolen, ten bedrage van 17001, en inde kosten en bij onvermogen tot eene gevange nisstraf van zes maanden. VEENDAM, 11 February. Dezer dagen is hier aan de bevoegde autoriteit verzochtom den heer S. ten Cate Bz. werd in de nabijheid dier plotseling verrast door een direi. Hij wist natuurlijk nachtelijk duister, niet terstond de waar deze noodkreet werd aangeheven doch ontdekte weldra dat dezelve voortkwam uit eene op die hoogte liggende praam en wel uit haar vooronder. Beraden en zonder aarze len springt Zwiers in het vaartuig rukt het luik van het vooronder open en helpt daaruit, met alle inspanning van kracht, eenen schier bedwelmden en magteloozen man die zeker door kolen-damp gestikt zoude zijn had Zwiers zijnen angstkreet niet gehoord en hem vervol gens niet gered. Aan de besturen is medegedeeld dat Z. M. de koning verlangt dat ook in dit jaar lid. geboortedag niet afzonderlijk zal gevierd wor den en dal te dezer gelegenheid geene open bare feest-plegtigheden zullen plaats hebben. Z. M. de koning heeft een vernieuwd be wijs gegeven, hoezeer lid. den bloei der akade- mische studiën ter harte gaat. Z. M. toch heeft besloten ’sjaarlijks acht gouden medailles uit Hd. eigene fondsen ter beschikking te stellen beurtelings van elk der drie hoogescholen te Leyden Utrecht en Groningen tot bekrooning van de meest voldoende antwoorden op de prijs vragen welke de onderscheidene faculteiten der aan de beurt liggende hoogeschool zullen uit schrijven. De Delftsche Courant meldt, dat Z. M. de koning eene geldelijke bijdrage van ƒ500 heeft gegeven, als blijk van Hd. belangstelling in de t°t standbrenging van een Nederlandsch Mettray.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1