a NIEUWS- I EN AIWEIITENTIE-BLW VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. r 6de Jaargang. J ifc- ï5? I 13t’J 13? 13T’r 38 33/,1 1851. No. 16. Zahir dag den 22 Februari}. 1 ge- BINNENLAND. inteekening op de 1 1 BUITENLAND. 2i{! I toestel Vlis- i en doen en de in lat an iet 18. an- jven ge- i blij- tllig ring son- toe- ien- oed- baat ut ti n's», an- p9 •sb. ie: 35. :n- J, de de lts er •é- :r- 1 lil. II laatstgenoemde van van en koning dienst te land bevolen Het departement J van prins marine het eerste geroep tegenwoordig in een oogenbli water en derom had dit gevolgen bekeiid. kamer geen vuur is geweesten het binnen een paar jaren de derde of vierde maal is, dat hier brand in eene bedstede ontstaat. WEENEN, 14 February. De jongste berig- teu uit Italië hebben onze regering bewogen den maarschalk Radetzky nog meerdere waak zaamheid aan te bevelen, om de revolutionaire waarvan Italië in weerwil der stren- nnog steeds overstroomd is te eiken opstand in de kiem te smo- Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgtvoor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnenlents-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nonimers 7‘_ cent. aan elementen ge maatregelen verdrijven en ren. WEENEN, 15 February. In de laatste tele- graphische depêches uit Alexandria wordt de aandacht meer bijzonder op Turkije gevestigd, d?.ar tnsscben de porte en Egypte eene botsing op handen schijnt te wezen, die eene bloedige wending in de Oostersche kwestie zou kunnen veroorzaken. Onderscheidene cathegorische ei- schen welke de divan plotseling en onverwacht aan den onderkoning gerigt heeft, zijn door 4|? 35- 35/, 71J 38/, 81| 82 Men verneemt, dat door de zorg van Z. Exc. den minister van justitie, in de laatste maanden van het voorleden jaar gelijk vroeger ten aanzien van de overige deelen der regter- lijke magistratuur, thans ook van debOkanion- geregten des rijks statistieke opgaven zijn ge vraagd en in bet midden der vorige maand ingeleverd nopens het getal behandelde straf zaken burgerlijke regtszakeu en andere bemoei- jingen van heerep kantonregters oypr 1847 1848, 1849 en 1850, zoodat thans aan het daaromtrent uitgedrukt verlangen in de staten- generaal zal voldaan zijn en de regterlijke sta tistiek hierdoor eene aanmerkelijke aanvulling zal hebben verkregenwanneer die resultaten zullen verzameld zijn. Men schrijft ons uit ’silage: Belrekkelijk het op te rigten standbeeld voor koning Willem II alsmede tot rectificatie voor zooverre het noodig mogt zijn van hetgeen men er over geschreven heeftkan ik u liet volgende verzekeren. Het standbeeld zal stellig worden opgerigt en wel uiterlijk in liet volgende jaar? zoo niet eerder. Het zal van metaal ge goten worden in dezelfde grootte als het mo nument van Willem de Zwijger, dat alreeds op het plein staat en even als dat, den vorst te voet, (dus geen ruiter-standbeeld) voorstellen. De vervaardiger is de heer George te Utrecht wiens werk zoo als ik verder verneem bijna voltooid is. Pat het te ’s Hage zal opgerigt worden is zeker, maar omtrent de plaats waar, schijnt men liet nog niet eens te zijn. GRONINGEN, 17 February. Te Kantens wer den den 14 dezer des morgens omstreeks vier uur, de bewoners, nabij het kerkgebouw wo nende hevig verschrikt door eenen geweldigen slag, even als van den zwaarsten donder. Wel dra bleek hetdat zulks ontstaan was door eene gedeeltelijke instorting van het gewelf bo ven het koor, en wel ter lengte van dertig en ter breedte van tien voet, door welke instor ting de grafkelder, onder het koor aanwezig, mede instortte, en de daarin aanwezige doodkis ten zigtbaar werden. Merkwaardig is het, dat de nachtmaalstafel met een marmeren blad on der de ingestorte opening staande geheel on beschadigd is gebleven. Had dit ongeluk gedu rende de godsdienstoefening plaats gevonden dan zouden er zeker nieiisclienlevens te betreu ren geweest zijn. GOEVORDEN, J6 February. Heden omstreeks den middag ontstond hier brand ten huize van den olieslager II. S. en wel in eene bedstede op eene kelderkamer waar beneden eene groo- te hoeveelheid olie geborgen is. Ook zijn de zolders dier woning met oliezaad bedekt. Door de vlueheid van den brandmeester en de brand- o spuitgasten, welke met hunne brandspuiten op ep tegenwoordig waren, was men ik den brand zonder aanvoer van zonder groote schade meester. We- "t voor ons stadje de nadeeligste kunnen hebben. De oorzaak is niet Het is echter zonderbaar, dat op die en het binnen van bevenaarEngelende Mo- van Domburg Storm Van der en Limpens is, onder anderen de lijst opgemaakt van drie kandidaten voor het voorzitterschap, fer vervanging van den heer mr. Duymaer van Twist, thans gouverneur-ge neraal van Indië, en zijn daartoe gekozen: als eerste kandidaat, jhr. W. Boreel van Hoge- landen; als tweede, mr. J. W. de Man; en als derdejhr. mr. D. T*. Gevers van Ende- geest. AMSTERDAM18 February. De beer L. Roulethier te Vinde geoctroijeerd voor toestel len tot het distilleren en drinkbaar maken van zeewater, zal in deze maand zulk een ju liet etablissement der heeren Paul van singen, Groote Oostenburgerstraat, plaatsen voor belangstellenden op bepaalde tijden c werken. Te Stuttgart verschijnt in afleveringen eene uitgave van al de gedichten van Bilderdijk in het Hoogduitse!: vertaalddoor P. W. Quack en T. W. Duttcnhofer, roi-W van de hand gewezen. In plaats te voldoen aan den eisch tot vermindering het leger tot eene sterkte van 20,000 man onttakeling van- de vloot, heeft de ondcr- eene ligting van 40.000 man voor de - J en van 15,000 voor de dienst ter zee bevolen en schijnt geneigd te zijp ge weld met geweld te keepen. Men staat tq A- lexandrië verbaasd over deze houding dep di vans en deszelfs ondernemingszucht, doch her innert zich bij deze gelegenheid een toast wel ken de gouverneur-generaal van Britsch Indië in het afgeioopen jaar op de landing van En- gelsche troepen in Egypte uitbragt. FRANKFORT13 February. Naar men ver neemt zal Pruissen even als in 1848 zijne bijdragen tot de Duitscbe vloot niet naar Frank fort zenden maar dezelve bezigen tot het on derhoud en de vermeerdering der Duitsch-Pruis- sische marine het bopwen van scheepswerven enz. Het departement van marine is daar on der de leiding van het ministerie vap oorlog geplaatst en prins Adalbert is chef van het zelve. Deze marine bestaat thans uit de oor- logskorvet Amazone, het oorlogs-stoomvaartqig Pruissische Adelaar, het transportschip J/er- kur2 stoomjagten, 36 kanonneerbooten6 jollen en 3 sleepvaartuigen. Het personeel der marine bestaat uit den commodore Schröder, 5 kapiteins, 23 luitenants, 9 tweede luitenants 32 kadelten 66 onjer-officieren435 matrozen en 100 scheepsjongens. De kosten van onder houd en bezoldiging zijn voor dit loopeude jaar op 353,488 rijksdaalders geraamd. FRANKFORT15 February. Als eene ge- wigtige bijdrage tot de belangrijkheid van den tabaksteelt in den Paltz kan dienen dat in dat gewest, in den loop van het vorige jaar, 6,370,000 pd. tabak werden gewonnendezelve werden verkocht tot den gemiddelden prijs van f 12 per centenaar. liet grootste gedeelte is naar Frankrijk en Spanje gegaan. KEULEN, 13 February. Men is niet zonder vrees dat de voltooijing van den dom alhier groot gevaar zal loopen. De kostbare steiger- werken die hier ter hoogte van meer dan hon derd voet aangebragt zijn kunnen hoogstens nog drie jaren aan den invloed van het weder weerstand bieden en moeten alsdan vernieuwd worden; ten minste wanneer liet werk dan nog niet zoo ver gevorderd is dat men ze missen kan. Zulks zou eene uitgaaf van 40 a 50,000 thaler veroorzaken. De commissie voor den dombouw heeft de algemeene aandacht op deze omstandigheid gevestigd, ten einde de bijdragen voor het groote werk beter mogen vloeijendan tegenwoordig het geval schijnt te zijn. LONDEN, 15 February. De Times deelt het volgende mede: Voor ongeveer drie weken ver dween uit de woning van eene adelijke en rijke vreemdelinge, in de hoofdstad van Frankrijk gevestigd, hare eenige dochter, een allerliefst meisje van vijf en een half jaar tevens eenige erfgename van een aanzienlijk vermogen. Daar de bedroefde moeder reden had te gelooven dat het kind haar door zekeren Duitschen graaf met name M...., ontroofd en naar Londen gevoerd was deed zij haar beklag bij den pre fect van policie te Parijsvergezeld van eene naauwkeurige omschrijving, zoowel van den be- wusten graaf als van het kind. Die ambtenaar gaf de noodige instructiën aan de policie te Londen welke hare taak met een gewenschten uitslag volbragt. Na tien dagen onafgebroken nasporing ont dekte de inspecteur Field den kinderroover in een der achterwijken van Londen; hij eischte 1000 p. st. voor de teruggave van het kind. Weldra had de beer Field zijn plan beraamd, om deze schandelijke speculatie te doen misluk ken. Voorgevende in zijn verlangen toe te stem men zoo noodigde hij, onder eenen verdichten naamden graaf M. uitom den volgenden ochtend bij zekeren notaris te verschijnen ten einde de zaak te regelen. Deze stemde toe en toen nu de heer Field zich verlatende op de geregtsdienaren die eiken toegang tot het huis bezet hielden eenmaal tegenover den roover SNEEK21 February. Bij Zijner Majesteits besluit van den 12 February 1851, no. 69, is benoemd tot substituut-griffier bij de arrondis- sements-regtbank alhier, mr. M. van He lorna thans griffier bij het kantongeregt te Oldcber- koop. Naar wij vernemen, zal te dezer stedeop vrijdag den 28 dezer, een Concert worden ge geven door het corps muzijkanten der dd. schut terij alhier, welks opbrengst (na aftrek van on vermijdelijke kosten) geheel ten voordeele der armen van onderscheidene gezindheden zal strek ken. Wij juichen dit voornemen van harte toe en wenschendat de pogingen hiertoe door genoemd corps aangewend, rijkelijk mogen be loond worden door ruime inteekening op de reeds circulerende lijst. Den 17 dezer heeft de heer Duymaer van Twist, in handen des koningsden gevorder den eed afgelegd als gouverneur-generaal van Neêrlandsch-lndië. Die heer is door Z. M. be noemd tot ridder met de ster der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft goedgevonden eene gouden medaille der 1ste klasse in te stellen als on- derscheidingsteeken voor hen die door buiten gewone bekwaamheid of verdiensten jegens Hd. in de beoefening der schoone kunsten zoodanig standpunt hebben bereiktdat zij zich eene billijke aanspraak op de algemeene achting of op Zr. Ms. erkentenis verworven hebben. Het is de lieer B. J. van Hove te Amsterdam, die zich, door zijne talenten als decoratie-schilder deze onderscheiding heeft waardig gemaakten wien de eer der uitreiking eener dusdanige me daille is te beurt gevallen, als blijk van ’s ko nings erkentelijkheid en van Zr. Ms. hooge te vredenheid over de geleverde bewijzen van uit stekende bekwaamheid in de door hem beoe fende schoone kunst.” ’s GRAVENU AGE 17 February. Naar men verneemt, zal tot de ontwerpen die morgen aan de tweede kamer der staten-generaal worden aangeboden behooren dat betrekkelijk de nieu we regterlijke organisatie. Reeds bevinden zich vele leden van de tweede kamer in de residentie. Ingevolge art. 10 van het reglement van orde der tweede kamer van de staten-generaal wordt het voorzitterschap der kamer, bij afwe zigheid van den voorzitter, waargenomen door een der leden, die met hem op de laatst aan gebodene opgave aan den koning zijn gebragt. Het lid, wiens naam in de volgorde der opgave vroeger is geplaatst, komt voor deze tijdelijke waarneming liet eerst in aanmerking. Dat lid is de heer mr. B. Wichers. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van dingsdag 18 February. In deze zittingdie niet bijgewoond werd door de heeren: Reinders ZijlkerWesterhoff Van der Veen, IJpeij Huguenin Jongstra, Van Nispen raaz Slicher Heijden Bots tans met ster van Fan nen irde v er van uk ble- rna- gt, ij n. are ren bu- de len ng- a li res pie In on ver pc- ild di ers :ou ige en :de :en 'de Hg :ns m- ne

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1