i ADVEIÏTEA’TIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEliWS- EN I 6de Jaargang. 1851. No. 17. Woensdag den 26 Februarij. (I 1 =====-=—=—— te e- >n e- n- n u] d r r e BINNENLAND. 1 t 1 t 10 BUITENLAND. n ii 3- ■1 ’s avonds; laatste lig- uui' ’s avonds; frankeren zoodanigop den irkelijk in dienst is getreden IJke Leijenaar. wets- i hun bet den het uit krachte der (Staatsblad dat te den i spraak geven. Zoo is boord raai wij goedvinden uur ’s avonds laatste 's avonds frankeren tot uur ’s avonds. ’s morgens laatste ’s morgens franke* enz. overweging genomen hebben muntbiljetten daargesleld door Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zcgelregtvoor iedero plaatsing. SNEEK 25 Februarij. Bij de nieuwe inrig- ting van het postwezen alhier, zijn de werk zaamheden, ook van den brievenbesteller, zoo danig vermeerderd, dat U. van der Meer, die anders bij uitnemendheid voor zijne taak als brievenbesteller, geschikt is, en deze betrekking reeds 26 jaren aaneen tot algemeen genoegen heeft bekleed, dezelve alleen niet meer naar behooren kon waarnemen. Immers het klagen over eene late bezorging der brieven was vrij algemeen geworden en daarom is bet ons aan genaam te kunnen melden dat het verzoek aan den minister van financiën om bier eenen tweeden brievenbesteller te benoemen ingang heeft gevonden terwijl als 15 dezer, reeds wei de persoon van IJ’ j Door de policie alhier is in de vorige week gearresteerd C. Rlorn, wegens diefstal in een winkelhuis bij nacht. Men meldt aan liet Zondagsblad uit Leeu warden Onder de zelden voorkomende correc tionele veroordeelingen behoort voorzeker die welke in den loop dezer maand, bij de arron- dissements-regtbank alhier uitgesproken is tegen zekere L. T.koopvrouw, wonende te Leeu warden en II. P. V., geboren te Vollenliove, doch zonder vaste woonplaats, zijnde de eerste bij bovenbedoeld vonnis schuldig verklaard aan diefstal van eene Cyprische kat! en de tweede beklaagde aan medepligtigheid aan dien diefstal door des bewust het gestolene te hebben ge kocht, of althans het vel van die kat, wetende, dat dezelve gestolen was, te hebben verkocht,, ten gevolge van welke schuldigverklaring beiden gelijkelijk zijn veroordeeld tot eene maand cor rectionele gevangenisstraf, en solidair in de kos- Dczc Courant verschijnt eiken Woensdag' en Z.a- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden f 1.40 buiten de Stad jrumo ƒ1.05, enkele nummers 71 cent. wet van 18 December 1845 no. 90) voor vele bezitters van muntpapier het verlies van die waarden heeft weeg gebragt, ten gevolge van omstandighe- welke hun op eenige toegevendheid aaii- rectiouele gevangenisstraf, ten der procedure. Het ware te wenschen dat deze veroordee- ling eenen panischen schrik onder de stroopers -Van dit zoo hoogst nuttig en vreedzaam huis dier te weeg bragtdewijl daardoor welligt me nige bij hare meesteres teeder beminde kat of kater, nu en dan bij schemeravond, meer ge rust een builcnluebtje op den -drempel bafer, kend‘e tot Verlenging woning zoude kunnen scheppen. De tweede kamer der1 staten-generaal hield den 21 dezer eene zitting en ontving een ko- ninkli|k besluit, waarbij jlir. rur. W. Boreel van llogelandcn benoemd werd tot voorzitter der kamergedurende het nog overig gedeelte De DIRECTEUR van bet POSTKANTOOR te SNEEK brengt ter kennisse van de belangheb benden dat er met 1 Maart e. k. behalve met de reeds bestaande diensten ook posten zullen vertrekken naar: Leeuwarden 5 uur ’s morgens: laatste ligting der bus des avonds ten 10 uur; frankeren en aanteekenen des avonds tot 9 uur. Idem 12 uur ’s middags laatste ligting der bus ten 11} uur ’s morgens; frankeren tot 11} uur ’s morgens aanteekenen tot 11!, uur's mor gens. Heeg en IPoudsend 5} ligting der bus 5^ uur ’s 5’ uur ’sax onds; aanteekenen tot 5} Ijlst dste exp. 8} uur ligting der bus ten 8k uur ren tot 8*- uur ’s morgens. Idem 2de exp. 6 uui ting der bus ten 5| tot 5} uur ’s avonds. Verder: dat de regeling der correspondentie op Amsterdam per stoomboot dezelfde blijft als vroeger; zullende de verzending over de Lem mer weder beginnen zoodra die stoomboot- dienst in werking komt. En eindelijk, dat de volledige aanwijzing van bet vertrek en de aankomst der posten en alles wat daarmede in verband staat, ten post- kantore te bekomen is, tegen betaling van cent, ten voordeele der brievenbestellers. Sneek den 25 Februarij 1851. De Directeur voornoetnd B. van HASSELT. het dat wij den raad van state ge en met gemeen overleg der stalen-gene- hebben goedgevonden en verstaan gelijk en verstaan bij deze Eenig Artikel. Tot de inwisseling der muntbiljetten danr- gesteld krachtens de wet van 18 Dec. 1845 (Staatsblad no. 90) en welke ten gevolge der koninklijke besluiten van 30 April 1847 (Staats blad no. 20) en van 30 Mei en 13 Nov. 1848 (Staatsblad no. 19 en 78) thans door verjaring zijn getroffen wordt een nieuwe termijn geo pend van den dag der afkondiging dezer wet af tot en met den 31 December 1851. AMSTERDAM, 21 February. Z. M. heeft op de rapporten van den minister van binnen- landsche zaken, van den 12 en 21 January en den 18 Februarij jl. goedgevondenen verstaan 1) aan den heer dr. A. Namanniet den l Maart dezes jaars op zijn verzoek eervol ont slag te verleenen uit zijne betrekkingen van hoogleeraar en directeur van ’s rijks veeartsenij school onder dankbetuiging voor de onmisken bare diensten door hem aan den lande bewe zen en met vrijlating, om zijne regten op pen sioen te doen gelden 2) aan den heer dr. P. J. J. de Fremery, met den 1 April dezes jaars eervol ontslag te verleenen uit zijne be trekking van hoogleeraar aan genoemde school 3) aan den heer dr. P. II. J. Wellenbergh met den 1 Maart e. k. eervol ontslag te ver leenen uit zijne betrekking van buitengewoon hoogleeraar aan genoemde school 4) tot directeur van ’s rijks veeartsenijschool, op den 1 Maart e. k. te benoemen dr. P. II. J. Wel- lenbergh, op eene jaarwedde van ƒ2000; 5) tot leeraren aan ’s rijks veeartsenijschool, in te gaan met 1 April e. k. te benoemen: a. J. Jennes, veearts der 1ste klasse te Zwolle; b. F. C. Ilekmeijerpaardenarts bij de kon. militaire akademie te Breda; c. G. Wit, veearts der 1ste klasse te'Nieuwer-Amstel elk op eene jaarwedde van ƒ1400; d. B. J. C. Rijnders, veearts 1ste klasse aan ’s rijks veeartsenijschool e. dr. J. R. E. van Laermath. mag. pliil. I nat. doet, te Utrecht, elk op eene jaarwedde van ƒ1000; 6) den minister van binnenl. zaken te magtigen bij ’s rijks veeartsenijschool te benoemen een opziener op eene jaarwedde van ƒ700; een prosector anatomes, tevens cus tos der kabinetten op eene jaarwedde van ƒ300; een smid, tevens onderwijzer in bet prac- tische hoefbeslag, op eene jaarwedde van ƒ500; en de noodige bedienden wier bezoldigingen te zinnen de som van ƒ2300 jaarlijks niet mo gen te boven gaan. LONDEN, 19 Februarij. Men heeft voorze ker den buitengewonen indruk niet vergeten, op alles wat tot het Engelsche zeewezen in bet algemeen en tot den scheepsbouw in het bij zonder behoort, gemaakt, door den volmaakten bouw van the Oriental, die bewonderenswaar- dig afgewerkte type der zoogenaamde Clippers of vaartuigen voor de groote vaart bestemd dat meesterstuk van het genie der Amerikaan- sclie scheepsbouwers. Door deze gunstige uit komst werd de eigenliefde der Engelschen in hooge mate opgewekten wel verre van de palm der overwinning aan hunne ondernemende me dedingers af te staan, zoo noodigden de scheeps bouwmeesters van het Vereenigde Koningrijk hen integendeel uit, tot het houden van een concours, ten einde eens voor goed uit te ma ken aan rtelke zijde van den Atlantischen Oce aan men de beste scheepsbouwmeesters kon vin den. Die uitdaging werd onlangs in de Times gedaan in den vorm van eenen brief, geteekend een der meest bekwame Engelschen in het van dit zittingjaar. De nieuw benoemde voor zitter aanvaardde die betrekking met eene korte aanspraak en dat ernstig en bezadigd woord hetwelk zoo geheel den geest van de kern on zer natie uildruktzal met groot genoegen wor den gelezen. De staatkunde van den beer Boreel van Iloge- landen ten aanzien onzer staats-inslellingen was en isherziening en verbetering zonder omverwerping van het bestaande, zonder stoo ping van nationale instellingen. Oilbreiding van volksreglenmet eerbiedi ging van de regten der kroon en handhaving van orde en rust bedaarde vooruitgang en ontwikkeling zonder overdrevene verwachtin gen of vrees voor schrikbeelden. «Alleen de regering zegt de geachte voor zitter die wars is van overdrijving en par tijzucht en zich steeds gematigd en ordelie vend billijk en onpartijdig gedraagt, kan duurzaam op goedkeuring en ondersteuning bij de natie rekenen. Als zoo, tusschen regering en vertegenwoor diging, gemeen overleg wordt gevonden, dan mogen wij vertrouwen dat onze beraadslagin gen onder den zegen des Allerlioogsten strek ken zullen ten nutte van het vaderland tot bevestiging van den band die Nederland aan zijnen koning en aan het vorstelijk huis hecht.” TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van vrijdag 21 Februarij. In de zitting der tweede kamer van heden heeft de heer Boreel van llogelandcn het prae- sidium aanvaard met eene korte toespraak. Op voorstel van den heer Van Znylen van Nijevclt, wordt door de vergadering besloten, de gehouden aanspraak te doen drukken en ronddeelen. Zijn ontvangen drie koninklijke boodschap pen ten geleide van even zoo vele ontwerpen van wet, als: 1) nopens de zamenstelling der regterlijke magt en bet beleid der justitie; 2) tot bet buiten werking stellen van eenige bepalingen betrekkelijk de seberpregters en ne adsistenten en 3) tot verbooging van Vlllste hoofdstuk der staalsbegrooting voor jare 1851, tot herstelling eener sluis aan drooge dok te Willemsoord. Wordt besloten deze ontwerpen met de daartoe behoorende stuk ken te doen drukken en ronddeelen. liet ontwerp nopens de regterlijke organisatie stelt de vestiging voor van vier boven de ze tels daarvoor zouden nader bepaald worden. Men verneemt, dat de heer Duymaer van Twist, den 15 Maart van Deventer naar Wezel zal vertrekken met eene boot van de Rijn- en IJssel-Stoomboot-Maatschappij om vervolgens langs den spoorweg de reis naar Triest te on dernemen. Naar men verneemt, wordt eerlang de re organisatie van bet wapen der kavalerie van het Nedcrlandsche leger tegemoet gezien. Ook verneemt men, dat, ten gevolge der reorganisatie van de militaire administratie bij het leger, eene groote vereenvoudiging zal plaats hebben bij kompagnie’s-administratiën van de regementen. In Belgie is in den laatsten tijd als genees middel tegen de longziekte onder bet vee aan bevolen en hier en daar, naar het schijnt, met goed gevolg aangewend het zwavelzuur ijzer (sulfas ferri). De regering heeft 300 fr. uit geloofd aan den veearts, die vóór 1 Nov. e. k. aan bet departement van binnenlandsche zaken de meeste en volledigste waarnemingen over de werking van dat middel zal hebben ingezon den. ’s GRAVEN» AGE 22 Februarij. Bij de twee de kamer is ingekomen eene koninklijke bood schap ten geleide van een wetsontwerp, strek- r van den verjarings-ter- ■mijn der muntbiljetten van 1845hetwelk luidt als volgt Wij WILLEM III, Al zoo wij in dat de verjaring der

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1