AIIÏE1ITEATIE-IJLAIJ VOOR DE STAD EX HET ARRONDISSEMENT SNEER. XIElflS- EX 1851. Wo. 18. 6de Jaargang. Zaturdag den 1 Blaart. BINNENLAND. BUITENLAND. li 1- I e s i 4 I Sir Ja- efs anj m- i r n! en g n o f L‘f. in "S ei- »ni ef 1- n *S >e Is vv le- te id n. id at üi- m al ie t, er n i i oef JP' zou wor- minisleriezamengesteld uil man de partij Peel-Lincoln dat is te zeg hel jonge torisme. welke de meeste kanaal voor over Kaliira naar gemakkelijker en Hij berekent den dien afstand dan af kon leg en lord Aberdeen zouden de .por- financiën en van buitenlandsche De Globe zegt in zijn Cily- en 2) Veiling van patent. AMSTERDAM, 24 Februarij. sr-he kabinet heeft ll. zalurdag tegenspreekt, dat zij bij Coesfeld zoude zijn weder gevonden. De betrekkingen des eersten raadpleegden dezer dagen eene kaartelegster welke hun uit het boek der geheimen open baarde dat de vermiste met een scherp werk tuig was omgebragt en daarna begraven doch dat men het lijk later naar eene andere plaats had overgebragt. De ongeloovige justitie van Osnabruck beeft de wigchelares voor hare te- regtwijziug voor vier weken achter de grendels gezet. veer zuidelijke hemel was zet. de wind uit liet zuidoosten COEVORDEN, 23 Februarij. Deze Coulant verschijnt eiken Woensdag' en Za- turdag. Aboinienients-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco fl.üö, enkele noniniers 71- cent. aantal kleinere, zette de groote ster zich in middelmatige snelheid naar langen flaauwen slaaft met naslepende. Kort voor de er een drietal kleine boogs- een oogenblik in de bed uren schitterden. Na onge en alle pogingen tot opstand dadelijk in mes Graham tefeuilles van zaken erlangen. article dat de tegenwoordige lord-luitenant van den Het Engel- aan de ko ningin zijne demissie ingediend. Ziedaar het erode, hoewel niet onverwachte, nieuws, dat de berjgten uit Londen heden aan brengen. De demissie van het tegenwoordige liberale kaoinct is ongetwijfeld vooral in deze oogen- hlikkcn eene gebeurtenis van b<^ hoogste ge- wig'« Volgens de laatste berigten uit Londen zou de koningin lord Russell met het vormen van een nieuw ministerie belast hebben. Ierlandlord Clarendon chef van een nen van gen van het jonge torisme. Behalve deze twee combinatiën welke de meeste waarschijnlijk heid aanbieden deelen de bladen onderschei den andere mede. AMSTERDAM, 26 Februarij. Bij koninklijk btsluit van 21 Febr. is aan de na te melden personen, zoowel wanneer zij ter zake van eene aan hen voor ’s rijks dienst opgedragene commis sie in hunne woonplaats werkzaam zijn, als op de dagen dat zij, ter zake van eenige zoodanige commissie reizen of elders verblijf houden boven en behalve de vergoeding wegens reis- en verblijfkosten toegekend eene schadeloos stelling of vacatiegeld: aan de genees-, hed en vroedkundige!) de presidenten en leden van de provinciale of plaatselijke commissiën van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt daaron der begrepen ten bedrage van f per dag aan de personen van ’s rijks wege belast of te belasten met het onderzoek van stoomwerktui gen ten bedrage van ƒ5 per dag aan de per sonen van ’s rijks wege in dienst gesteld of te stellen als taxateurs bij onteigeningen ten be drage van ƒ3 per dag. ROTTERDAM, 25 February. Men schrijft dd. 22 Februarij uit OirschotZekere Sli- iius van der Sande schoenmaker in het nabu rige dorp Best, heeft eene vrouw, die niet vrij van waanzin is. Zij zat donderdag 11. met een bijna anderbalfjarig kind op haren schoottoen haar ander kind van zes jaren buiten speelde. De vader wilde het kind in buis hebben en liet zich in drift ontvallen: ik zal het zelf gaan halen en nog doodslaan, toen de moeder zeide nu dan zal ik het andere ook maar dooden en daarop bet op haar schoot liggend kind op den grond wierp met het ongelukkig gevolg van eenen onmiddellijken dood. De justitie doet onderzoek naar deze zaak. AARDENBURG, 22 Februarij. In den avond van 21 dezer' ontwaarde men ongeveer te half zeven ure eene der schoonste verhevelingen. Bij buitengewoon helder sterrelichtmerkte men aan den oostelijken hemel eene ster op, die viermalen grooler dan de grootste gewone, een buitengewoon helder licht verspreidde. Eens klaps schoten er een aantal kleinere, zeer hel dere sterren uit en beweging met eene het zuiden eenen schitterende slippen verdwijning schoten gewijde stralen uit die derste regenboogkle vijf minuten verdween de vcrlieveliirg. De met donkere wolken be en koud. TeBraamsche, den accijns op het zout; 5) tot wij- kon. Hannover, is zeker landman eigenaar van een bosch. Sedert lang bemerkte hij, dat men hout uit dit bosch stal. In hel laatst der voor gaande maand op eenen vroegen morgen begaf hij zich van huis naar het bosch om zoo mo- gelijk de dieven te betrappen diensvolgens zei de hij zijne huisgenootendal zij zijn ontbijt in het bosch zouden brengen als zijnde hij voornemens er den dag in door te brengen. De huisgenooten kwamen met het ontbijt ter bestemder plaatsemaar konden hem nergens vinden. Hiervan aangifte gedaan zijnde, deed de policie huiszoeking bij een van ho.uldicverij verdachten arbeider, waar men echter niets dan eenig hputvermoedelijk gestolen vond. Hij ontkende geenszins dicnzelfden morgen met zij ne kinderen in het bosch te zijn geweest, doch had den vermisten niet gezien. Ook deze land man is nog niet terug gevonden en even spoor loos verdwenen als de dienstmaagd van den Laagschen molenaar, ten aanzien van welke een officieel berigt uit Nieuhuis het gerucht stellig WEENEN, 21 February. Men schrijft uit Alexandrië, dat de beroemde ingenieur Stephen son welke zich naar Suez begeven had om de zoo veel besprokene doorgraving der landengte op te nemen daar weder is teruggekeerd. Vol gens de meening van dezen bekwamen practi cus is het niet anders dan met verbazende kos ten en moeijelijkheden mogelijk om een te graven. Stephenson slaat daarentegen van Alexandrië een’ spoorweg Suez aan te leggen hetgeen minder kostbaar zoude zijn, tijd waarop men gen op 3 uren. BERLIJN, 19 Februarij. Het half-ofliciële Bcrlijnsche blad, de Deutsche Reform behelst het volgende berigt uit Weenen: De jongste tijdingen uit Italië hebben onze regering bewogen, om den maarschalk Radetzky eene verhoogde waakzaamheid aan te bevelen ten einde de revolutionaire elementen, waarvan Italië, in weerwil van de gestrengste maatrege len nog steeds vervuld is in bedwang te hou den den kiem te onderdrukken ingeval het inder daad der revolutionaire propaganda in Londen, met Mazzini aan het hoofd, mogt goeddunken haar reeds voorbereid ontwerp ten uitvoer te brengen en in het aanstaande voorjaar eenen opstand in Italië te beproeven. Men weet uit goede bronnen dat de beweging in Sicilië en Napels eenen aanvang nemen en zich van daar over het geheele schiereiland uitbreiden zon hetgeen de demagogen te gemakkelijker hopen te bereiken, daar het in Rome, Florence en Livorno van misnoegden wemelt, en ook in Sardinië de gisting toeneemt. Eerst wanneer de overige gedeelten van het schiereiland zich aan de beweging hebben aangesloten wil men i ook Lombardije te wapen roepen wel weten dedat dit het moeijelijkste gedeelte der dol zinnige onderneming zal zijn. De regering heeft reeds besloten, bet Italiaansche leger aanmerke lijk te versterken gelijk dan ook al de troe pendie uit Lombardije ontboden waren, om naar Bohetne te trekken, weder naar hare vroe gere standplaatsen terugkeeren. FRANKFORT, 22 February. De Turksche regering spaart moeite noch kosten ter verbe tering barer marine. Tot dat einde heeft zij onder anderen op het eiland Chios eene kweek school voor zeelieden gevestigd waarbij onder scheidene Europesche officieren geplaatst zijn. LONDEN 22 February. Deze week ontving II. M. twee vrij scherpe brieven van een’ der hofkapellenen waarin de schrijver het konink- lijk paar onderhield over de wereldlijke gezind heid welke hij aan het hof meende op te mer ken levens aan H. M. de pligten herinneren de die de waardigheid van hoofd der kerk haar oplegde. Gelijk men denken kan, is dit schrijven onbeantwoord gebleven maar heeft men den prediker te kennen gegeven, dat zijne diensten in het vervolg van tijd niet meer ge vorderd zouden worden. De Puseyistische par tij tot welke de bedoelde geestelijke behoorde is over dit ontslag zeer gebelgd. Dezer dagen overleed lord Bexley, de eer waarde en algemeen geachte voorzitter van het Britsch en bnilenlandsch Bijbelgenootschapin den ouderdom van 85 jaren. Dit genootschap in 1804 opgerigtheeft nog maar twee voor zitters gehad, lord Seignmoulh en lord Bexley TWEEDE KAMER DER STATEN-GEJiERAAL. Zitting van maandag 24 Februarij. In deze zitting zijn ingekomen drie konink lijke boodschappen ten geleide van verschil lende ontwerpen van wet, als: l) zeven ont werpen tot het brengen vair wijzigingen in het beslaande stelsel van belastingen2) vier ont werpen betrekkelijk de bevordering, het ontslag en het pensioneren der officieren van de land en zeemagten 3) een ontwerp houdende nieuwe verordeningen nopens de schatkistbiljet ten. Deze ontwerpen, met de daartoe behoo- rende stukken, ziillen worden gedrukt en rond gedeeld en ter overweging verzonden. Het thans openhaar gemaakte wetsontwerp op de zamenstelling der regterlijke magt en het beleid der justitie houdt, onder anderen ook in dat door de afschaffing van elf provinciale geregtshoven en in de plaats-steliing van vier hoven van appel eene dadelijke bezuiniging zal verkregen worden van 192,000. Door de af schaffing van bezoldigde deurwaarders, zal men verder ƒ10,800 besparen; behalve deze twee regtstreekschc bezuinigingen verwacht de re gering nog andere door het opheffen van ee nige arrondissements-reglbankenvermindering Van geregtskosten enz. ’sGRAVENHAGE, 22 February. Den 21 de zer is voor den hoogen raad bepleit het regts- geding van jhr. R. L. van Andringa de Kem- penaer tegen de erfgenamen van wijlen Z. M. koning Willem II strekkende tot uitbetaling van eene jaarlijksche som van ƒ3600, geduren de zijn leven, en van ƒ2100, gedurende vijf jaren; verzoekende de eischer tevens tot een getuigenverhoor te worden toegelaten, tot nader bewijs zijner vorderingen. Voor den eischer is de zaak bepleit door den heer mr. D. van Raal- tevoor de erfgenamen, die de vorderingen tegenspreken door de lieeren mrs. Faber van Riemsdijk en Delprat. Den 7 Maart zal de pro- cureur-generaal bij den hoogen raad zijne con clusion voordragen. ’s GRAYENUAGE 25 February. Gisteren zijn er bij de tweede kamer der staten-generaal in gekomen verschillende ontwerpen van wet, tot het brengen van wijzigingen in het bestaande belastingstelsel. Die ontwerpen zullen worden gedrukt en alsdan aan de leden der tweede ka mer rondgedeeld. Men verneemt intusseben dat die ontwerpen spoedig door nog een paar voordragten zullen worden achtervolgd die dan met de aangebodene een geheel uitmaken. De ingediende ontwerpen zijn de volgende: 1) tot het heffen eener belasting op de renten van ka pitalen, niet beslaande in onroerend goednoch aangelegd tot eenigen tak van nijverheid; 2) tot afschaffing van den accijns op den turf en op de steenkolen en tot liet invoeren van een regl van invoer op die voorwerpen 3) tot vermin dering van liet tonnegeld der zeeschepen met welk ontwerp zal worden verbonden de vermin dering van sluis- en kanaalreglen 4) tot ver betering van ziging van den vrijdom van accijns op het bin- nenlandsch gedisteleerd en 6) lot wijziging en aanvulling der wet op het zegelregtvan 3 Oc tober 1.843 (Slaalsbl. no. 47). Nog zuilen aangeboden worden: 1) een ont werp tot verbetering van den accijns op de sui ker; en 2) eene voordrag! tot wijziging en aan- de bestaande wetten op het regt van Prijs der Adver tentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1