AÖÏEIITENTB-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEIAAS- EN 1851. No. 19. Woensdag den 5 Maart. 6de Jaargang. BINNENLAND. BUITENLAND. II. J. BEKENDMAKING. Het PLAATSELIJK BESTUUR J 1 3 1 I s I 9 som va it geboden e il e n I I r’. r’g ft 'j 11 sche be den zijn re ld tot sbo- bbe- t. 11'J oo t Vljf- cll se- o te ge ls n n ;r de en >r- :r- >e- t in >ie d. o- I, e- e. ;s le haar kan den Z.Vll I IJltCll de ambte- 1846 bewezen te moeten vergelden, overige meent de regering de opvatting ten eer dan ■n te ren die nder aren naar ielde leeft een waak- dat dit kunstgenot niet met het eindi- den laatstgehoorden muzijktoon is ver maal* eene betrekkelijk ruime som den behoeftigen natuur den eersten genootschap ringen. meer geslagen ongelukt, man in zijn vak mer aa n i aan een Deze Courant verschijnt eiken Woensdag' en Za- turdag. Abounements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nomnicrs cent. oprigterde eigendom is van het en het gewone locaal der vergade- De zaal was nu voor deze plegtige ge legenheid rijk versierd met onze nationale kleu ren en zoo doelmatig ingerigt, dat zij meer toe hoorders dan gewoonlijk kon bevatten. Nadat de spreker de hoogleeraar Van Swin- deren in eene voorafspraak op het zeldzame geluk gewezen bad dat hem te beurt viel nu hij vóór 50 jaren een der oprigters en insge lijks de redenaar op den 25sten verjaardag des genootschapsook op het halve-eeuwfeest mogt optreden om de feestrede te houden en op de hooge zeldzaamheid dat er van de zes op rigters nog vier in leven zijn sprak hij over den bloei waarin het genootschap zich thans verheugt, en schetste hij vervolgens in korte trekken de verdiensten van de beroemde man nen, die daartoe vroeger hadden medegewerkt, en van hen die nu nog hunne uitstekende be kwaamheden aan liet genootschap toewijden en deszelfs roem verbreiden. In bet tweede ge deelte zijner rede betoogde de spreker, hoe het genootschap kennis en beschaving aankweekle en bevorderde onder alle standen der maat schappij. Eenige toepasselijke woorden en dank zegging aan God besloten deze feestelijke rede, die door den grijzen spreker met eene hartelijk heid werd uitgesproken welke aller harten trof en die eenen aangenamen indruk maakte op de talrijke menigte der in deze feestviering innig belangstellende toehoorders. De gedenkpenning, tot aandenken van dit feest geslagen ter grootte van 42 strepen in zilver en brons is gegraveerd door den heer Van der Keilen, graveur aan ’s rijks munt te Utrecht. Deze medaille heeft aan de voorzijde het beeld der Natuur, niet een daartegen aan rustend schild voerende het wapen der stad Groningen en gestoffeerd met voorwerpen tot de beoefening der natuurkundige wetenschappen behoorendezijnde het randschrift: Het Ge nootschap voor natuurkundige wetenschappen te Groningen; en daaronder: Geslicht door Th. van Swinderen d80J. Aan de keerzijde is een krans van laurier en klimopmet het randschrift: Bevorderde kennis en beschaving en in den krans: Bloeide vijftig jaren d85d. SNEEK 4 Maart. Het is ons aangenaam te kunnen melden dat het aangekondigde con cert ten voordeele der armen, op vrijdag jl. door het corps muzijkanten der dd. schutterij ter dezer slede alhier plaats gehad hebbende onder de leiding van den stedelijken muzijk- meester den heer Knölh zoowel wat de har- monie-muzijk als de enkele solo-partijen be treft, allezins loffelijk en tot algemeen genoe gen der talrijke bezoekers is uitgevoerd gewor den en gen van vlogen maar eene ter ondersteuning van genoot, heeft achtergelaten. Jelle Crolis scheepsbouwmeester te Ijlst, begaf zich benevens een zijner kinderen, een volwassen jongeling, zaturdag morgen II., met eene zeilboot naar Bakhuizen om familiezaken. Des nademiddags ongeveer 3 ure namen zij van daar de terugreis aan naar huis, welke zij ech ter niet hebben mogen volbrengen, want, na dat zij omstreeks 5 ure ’s avonds de Galama Dammen gepasseerd en vervolgens op het Hee- ger meer gekomen waren is de boot aldaar omgeslagenen zijn beide deze personen ver- Een door kundig en zeer bekwaam zijnde, ontbrak het hem nim- werk zoodat menig huisgezin te Ijlst hem het brood verdiende; dit, en dat hij talrijk kroost nalaat, van hetwelk hij, als weduwnaar, de eenige verzorger was, maakt dit droevig ongeluk des te treffender. Vrijdag den 28 February des namiddags te 1’ ure, vertrok van Goedereede naar Helle- voetsluis eene boot, waarin gezeten waren, behalve den schipper Jan Kievit de navolgende vier personen: A. Schop, G. Kerseboom VV. Oreinus en II. J. van Aalst, liet uitvaren der haven had zonder ongeluk plaats, totdat, op eenigen afstand van dezelve eene windhoos, ko mende nit het W. N. W.de boot, waarvan bereids de scholen gevierd waren in het rond deed gieren, en lot driemalen het onderstboven keerde. Na ongelooflijk veel inspanning, ge lukte het der bepianning eindelijk, zich aan het vaartuig vast te klemmen, om zoo mogelijk hun leven te redden. Drie vierde uurs hielden zij het, in weerwil der holstaande zee, manmoe dig vol doch waren op het punt te bezwijken toen Marinus Lokker het gevaar ontdekte, en zulks aan Rokes Kanters mededeelde. Dadelijk begaf laatstgenoemde zich met Marinus Lokker en Frederik Roos in zijne eigene boot van Goe dereede naar de plaats des gevaars en had het geluk de vijf in doodsgevaar verkeerende man nen behouden te Goedereede terug te brengen waar hen behalve de gelukwensclien van ve len ook de tranen van dankbaarheid der ge-, redden in ruime mate ten deel vielen. Een zeer verdienstelijk Nederiaudsch kunst- beoefenaar is wederom ten grave gedaald. De bekende knust- kaart- en leltergraveur Daniel WEENEN, 24 February. De uit den oorlog tegen de Hongaren bekende generaal Urban die zonder vroeger krijgsman geweest te zijn een aanzienlijk vrijcorps bijeenbragt en door zijne bewezene dapperheid in liet Karpalhisclie ge bergte de Maria Theresia-orde ontvingis nu tot brigadier te Weenen benoemd. De regering heeft hem voor zijue opofferingen de 80,000 fl. als schadeloosstelling aan welke hij echter geweigerd heeft, BERLIJN, 25 February. De Duilsche demo cratische emigranten te New-Yorkzijn daar onder elkander zeer woelig. Zij komen veelal bijeen in de herberg: De roode Republiek, of in de restauratie de Vorslen-galg. Dat zijn localen van de minste soortmaar er zitten toch gewoonlijk even zwaar geknevelde lieden, als in Sliaekspeares hotelLindenmuller’s tap perij en Scwabhe’s bierhuis. Men schreeuwt in al die verzamelplaatsen even sterk om het bloed der Duitsche vorsten en regelt daar het toekomstig lot van bet oude norsche Europa. Lindenmuller deed onlangs, aan het hoofd van ettelijke Duitsche democratische broeders, eenen optogtmet vaandel en tromen hield daarna op de markt eene hoogdravende redevoering. Men Jachtte er ontzettend om. Intussclien houdt de policie toch zaam oog op de gasten. Andere Duitsche partij-lioofden als Brentano Schoffel enz. houden zich zeer bedaard en spreken niet over de staatkunde, doch onder houden met hun vaderland eene levendige cor respondentie. Schoffel heeft een elegant bierhuis. FRANKFORT, 25 February. De algemeeno aandacht is thans bijzonder op de Zwitsersche lan 'ten ide oe- uit Jus :et- ;la- te ieu ve- I Het PLAATSELIJK BESTUUR van de Stad SNEEK, brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat liet Kohier van omslag over de gebouwde en ongebouwde ei gendommen in deze Gemeente wegens het twee de en laatste termijn der kosten van de slatting van de Woudvaart, ten laste der Stad komen de, van af den 3 Maart e. k. gedurende 14 da gen van ’s morgens 9 tot 12 uur, ter Secre tary dezer Stad ter visie zal liggen en dat de bezwaren die de belanghebbenden tegen hun nen aanslag mogten hebben binnen 14 dagen na den laatsten dag der ter visie leggingschrif telijk bij hel Plaatselijk Bestuur moeten worden ingediend. Sneek den 1 Maart 1851. Het Plaatselijk Bestuur voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van hetzelve, HAGA. Veelwaard geboren te Amsterdam 14 Augustus 1766is den 28 Febr. in bijna 85jarigen ou derdom bezweken. Behalve vele andere ver dienstelijke werken, beeft men van zijne be kwame hand het kapitale werk bestaande in 70 groot folio ontleedkundige platen voor het museum anatomicum. Door de Nederlandsclie Handel-Maatschap- pij zijn bevracht geworden de navolgende 38 schepen, als: voor Amsterdam 19; voor Rot terdam 16; voor Dordrecht 2; voor Schie dam 1. Ten einde de instandhouding van het bur gerlijk pensioenfonds te kunnen verzekeren heeft de regering gemeend hetzelve te moeten ontheffen van twee bezwaren, als: van de pen sioenen aan hoofden van departementen van al gemeen bestuur te verleenen onafhankelijk van het vervullen van zekeren diensttijd, en der halve zonder dat het fonds daarvoor eene rede lijke vergoeding heeft kunnen ontvangen en van de verpligting, om kerkelijke, militaire of koloniale diensten, zelfs vóór den eersten July Voor het te tnoe- legenspreken als of het pensioenfonds veel de eigendom der gezamenlijke ambtenaren, van den staatzoude wezen. Volgens gevoelen is liet fonds rijks-eigendom en daarover, behoudens de verpligting van slaat, om de aanspraken te verwezenlijken, welke, tegenover de bijdragen, aan de ambte naren zijn toegekendbij de wet worden be schikt. Wijlen mej. E. P. van Benthem weduwe van ds. L. Jutting in leven predikant te Nieuw en St. Joostland heeft ƒ1000, vrij van suc- cessieregt, gelegateerd aan de Herv. diakonie van Middelburg eene gelijke som aan die van Nieuwland, en verder aanzienlijke legaten aan het Nederiaudsch Godsdienstig Tractaat-Genoot- schap alsmede aan de Dorcas-vereen iging de Soepcommissie en de commissie Loon voor Werk alle drie te Middelburg gevestigd. In het Brusselsche blad de Indépendance leest men het volgende berigthetwelk voorze ker nadere toelichting behoeft: Sedert eenigen tijd begaf een te Brussel woonachtig persoon zich des zondags geregeld naar Mechelen om er predikatiën te houden ten voordeele der Pro- testantsche godsdienst, en veelal vlocht hij in zijne leerredenen de beginselen van liet verst gedreven socialisme. Zondag jl. zou bij naar gewoonte, in de zaal van eenen bekenden kroeg aldaar preêken doch kort voor zijne komst drong een volkshoop in de zaal. Hij kwam eindelijk maat- werd door de aanwezigen uit gejouwd uit de deur gejaagd en vervolgd met de bedreigingom hem in het water te wer pen. Gelukkig kwam de policie tijdig tusschen beide anders zou de ongelukkige prediker niet ongedeerd aan het spoorwegstation gekomen zijn waar bij dadelijk eene plaats nam om naar Brus sel terug te keeren.” GRÖNINGEN, 27 February. Gisteren werd alhier het vijftigjarig bestaan gevierd van het genootschap ter bevordering der natuurkundige wetenschappen te Groningen. Dit genootschap heeft zijn ontstaan voornamelijk te danken aan den man wien het zeldzame voorregt is te beurt gevallen dat hij op dit halve-eeuwfeest de feestrede heeft kunnen houden aan den hoogleeraar mr. Th. van Swinderen. Toen hij nog student was aan de Groninger akademie gevoelde hij grooten lust tot het doen van na tuurkundige proeven, en deed daarom aan.ee- nige zijner medestudenten den voorslag om wekelijksche bijeenkomsten te houden ten ein de natuurkundige proefnemingen in het werk te stellen. De voorslag werd aangenomen en op den 28 February 1801 hield liet gezelschap hetwelk bestond uit de lieeren Th. van Swin deren Warmolt en Johannes Tonckens, Si- brandus Slratingh Jan Gerard Woldringh en Onno Joost Sickinghe zijne eerste bijeenkomst. liet feest is gevierd in eene openlijke verga dering in de groote zaal van het concerthuis dat thans door eene gunstige beschikking van X -e-5» N Prijs der Advertentie!): van één tot vier regels, gewone letter. 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregtvoor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1