NIEL'WS- EN ADVEIITENTIE-BLAI) VOOR ÜE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER'. 1851. No. 20. Zaturdag den 8 If 1 aart. Ode Jaargang* 25 E- =2 op wien de straf BINNENLAND. L S BUITENLAND. aangeplakt 1 Ie n n 6 is e e e- Tot hiertoe zijn van het belas- de leden En voort, lerlaatst met het: NO SMOKING ALLOWED. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnenients-prijs voor 3 maanden/1.40 buiten de Stad franco /1.G5, enkele Hommers 71 cent. Prijs der Advcrtentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. op wien de straf van rietslagen werd toegepast dat aanleiding gaf tot artikels in sommige cou ranten waarbij de militaire regtspleging bij de barbaarsebe tijden werd vergeleken. Daar nu heden op nieuw een korporaal van het 2de regement infanterie na alvorens tot soldaat te zijn gedegradeerd de straf van rietslagen heeft ondergaan en dit door slecht onderrigte correspondenten weder tot verkeerde uitleggingen zoude kunnen leiden zoo diene het volgende: dat volgens, eene bestaande aan schrijving de straffe van rietslagen bij de wet bepaald, niet dan in zeer zeldzame gevallen door de krijgsraden mag worden toegepastdoch door detentie moet worden vervangen en dat wanneer dit zeldzame geval zich voordoet, den beklaagde nog eerst de gelegenheid moet wor den gegeven, zich om gratie daarvan aan Z. M. te wenden welke dan zoover wij weten nim mer geweigerd is. Bedoelde korporaal nu heelt halstarrig geweigerd zich tot Z. M. te wenden zoodat hij als het ware vrijwillig zich aan de rietslagen heeft onderworpen. ’s GBAVENHAGE 3 Maart, de wetsontwerpen tot wijziging ting-stelsel nog niet gedrukt en aan der tweede kamer rondgedeeld. Intusschen deelt men het volgende mede, over de vermoedelijke uitkomst dier wijziging: Vermindering. 1. Afschaffing der belasting op de brandstoffen ƒ2,391.950; 2. verminde ring van het tonnegeld ƒ200.000 3. vermin dering van kanaal- en sluisgelden 185,000; en 4. vermindering van het palentregtmemorie te zamen ƒ2,776,950. Vermeerdering: 1. 3 pCt. belasting op de ren ten ƒ2,063,591 2. inkomend regt op de steen kolen ƒ100,000; 3. verbetering in de suiker- wet ƒ600,000; 4. verbetering op de zout-be- verbetering op het gedis- 6. verbetering in het ze- FRANKFORT, 2 Maart. Sedert gisteren ligt hier alles weder onder de sneeuw bedolven. Ook in Baden en Zwitserland is weder veel sneeuw gevallen. Hierdoor verdwijnt de bezorgd heid welke de buitengewone lage stand des waters langs den Bovenrijn den Neckar en an dere rivieren, beeft doen ontstaan, en die eene stremming der scheepvaart moest ten gevolge hebben. HAMBURG, 1 Maart. De Deensche over heid van het hertogdom Sleeswijk heeft veror dend, dat in het noordelijk gedeelte van het zelve en zuidwaarts tot de Schlei en tot eene van die rivier dwars door het land getrokken lijn in kerk en schoolalleen de Deensche taal moet worden gebruikt. Van de Duitsche zijde wordt dit eene poging genoemdom 100,000 Duitschers te verdeen- schen en wordt beweerd, datten gevolge van dat besluit100,000 ingezetenen die geen woord Deensch verstaan van het bijwonen der open bare godsdienstoefening en van bet schoolonder- rigt voor hunne kinderen verstoken zullen zijn. Aan de predikanten in de bedoelde streken is vooreerst nog vergund, des verkiezendeom den anderen zondag in het Duitsch te preeken. Doch aan de schoolonderwyzers is slechts vergund vier uren elke week in liet Duitsch onderrigt te geven. KONSTANTINOPEL17 February/ De kwes tie der Hongaarsche vlugtelingen die te Kutahia hun verblijf houden is eindelijk opgelost. De keizer van Oostenrijk heeft eene algemeene am nestie verleend aan deze refugiés, op voorwaar de dat zij verklaarden nimmer eeuige poging tot terugkeering in Hongarije te zullen aan wenden. Acht personen alleen waaronder Kos suth en de graaf Bathiany, zijn van deze am nestie uitgesloten en zullen tot nader bevel te Kutahia moeten verblijven. De overigen zullen eerstdaags naar Mondanië vertrekken waar een Turksch schip gereed ligt, om hen naar de plaats, werwaarts zij zich willen begeven, over te brengen. De porte draagt al de reiskosten van vervoer. LONDEN, 1 Maart. Aan den ingang van het gebouw der groote tentoonstelling hangt een groot borddat als een voorbeeld van de al gemeene taalkennis onzer policie kan dienen het is een rookverbod voor alle volken. Daar de Duitschers als de eerste lookers bekend zijn heeft hunne taal den voorrangen men leest Das Rauchen wird nicht, erlaübt. Il n’est pas permis de fumer. Non permesso di fumare. NO ES PERMETTIDO FÜMAR. NaO BE PERMITTIDO FÜMAR. zoo gaat het verbod in een aantal talen Bescheiden komt het Engelscli het al iasing 100,0005. lilleerd 115,000 en gelrcgt 100,000 te zamen ƒ3,078,591. Overeenkomstig het verlangen van Z. M. den koning, zijn de leeraars der verschillende godsdienstige gezindheden uitgenoodigd om in hunne gebeden indachtig te zijn aan den geze- genden staat, waarin zich H. K. IJ. mevrouw de erf-groot-hertogin van Saxen-Weimar-Eise- nacli bevindt. Op eene missive van een der lieeren ar- rond.-directeurs der directe belastingen, aan gaande de bevoegdheid om vijftig cents leges te vorderen ter zake van liet overschrijven van meetbrieven op den naam van nieuwe eigenaars of schippers, mitsgaders aan de te verleenen consenten, om nieuwgebouwde schepen van de werf naar elders te vervoeren, ten einde te wor den gemeten heeft de minister van financiën te kennen gegeven dat de op het stuk van de heffing van leges beslaande bepalingen zooda nige perceptie noch wettigen voor de bedoelde overschrijving van meetbrieven noch voor het verleenen van consenten tot vervoer der sche llen naar een’ scheepsmeester. ’s GBAVENHAGE4 Maart. De prins van Oranje is werkelijk gisteren morgen uit deze re sidentie naar het instituut van den heer P. de Raadt, te Noordhey vertrokken, vergezeld van lioogsldeszclfs gouverneur jhr. de Cascnibroot. Tot hiertoe was nimmer een der kinderen van liet koninklijk gezin op een dergelijk instituut geplaatst. Men verzekert, dat het ’s konings verlangen is, dat de jeugdige vorst op het in stituut geheel op denzelfden voet worde behan deld, als de overige daar geplaatste jongelingen. ’s HERTOG EN BOSCH, 27 February. Een geruimen tijd geleden had alhier voor het front der parade het afstraffen plaats van een’soldaat BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis der ingezete nen dat door hen op heden zijn vastgesteld de lijsten, de personen aanwijzende die tot het kiezen van leden van de tweede kamer der sta- ten-generaal en van de provinciale staten bin nen deze gemeente bevoegd zijn dat deze lijs ten zijn aangeplakt en gedurende 14 dagen te rekenen van heden op de Stads Secretary voor een’ ieder ter inzage nedergelegd. Wijders wordt bekend gemaakt dat bij de herziening van de lijsten daarvan zijn geschrapt: J. F. Bakker, 0. N. Bounia B. de Boer, 1’. W. Cool, J. Dijkstra, L. Fockens G. Feenstra P. HagaP. Jongbloed, J. S. de Jong, J. W. KleinschmitK. T. v. d. Meuten T. K. v. d. Meulen H. Napjus, 0. P. Sevensina A. Sto ker, H. loens en J. A. Fontein; alle welke of de bij de wet gevorderde vereischten hebben verloren of overleden «ijn. En opdat zulks kome ter algemeene kennis zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 6 Maart 1851. Burgemeester en IVel houders voornoenid S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven 1IAGA. PARIJS, 26 February. Toen de heer Cousin in der tijd tot minister van onderwijs benoemd werd was eene zijner eerste daden de afzetting van den heer Giraud, uit zijne betrekking van rector, welke hij toen bekleedde. De beer Gi raud thans minister geworden heeft zich ge wroken door den heer Cousin thans te herstel len in de verschillende betrekkingen welke hij vroeger vervulde. PARIJS, 1 Maart. De gebeurtenissen in Duitschland worden dagelijks belangrijkeren dreigen op nieuw het evenwigt van Europa te verbreken. Het is een opmerkelijk feit dat liet kabinet van Weenen hetwelk naauwelijks eene crisis doorstaan heeft, die het dreigde te vernietigen terwijl nog het geringste incident nieuwe op roeren in zijne staten kon te weeg brengen en het tot een bankroet kon voeren reeds aan de uitvoering van een plan denkt, dat ten doel heeft het tot scheidsregter over het lot van Duitschland te stellen. Nogtans melden dit de berigten uit Dresden Weenen en Berlijn. De lioofdbeginselendie het gouvernement bij de herstelling van den Duitschen bond wil doen bovendrijven zijn de toelating van Oos tenrijk met al zijne Slavonische en Italiaansclic provinciën in den Duitschen bond en de vor ming van een staand leger van 125,000 man onder het bevel van eenen Oostenrijkschen aarts hertog. De koning van Pruissen had bijna zijne toe stemming tot dit ontwerp gegeven toen het protest der kleinene Duitsche staten en de 0|>- merkingen van Frankrijk hem deden inzien dat dit zou leiden, tot de volslagene vernietiging van den Pruissischen invloed in Duitschland en het begin zou zijn van een nieuw Duitsch kei zerrijk uitsluitend ten gunste van het Oosten- rijksche huis. Men beweert, dat zelfs de kei zer van Rusland zich niet zeer ingenomen toont met de ontwerpen van het Oostenrijksche kabi net, en prins Schwarzenberg van dien kant on verwachte belemmeringen ondervindt. Frankrijk en Engeland hebben reeds bij af zonderlijke nota’s verklaard datindien de nieu we Duitsche bond zou gevormd worden op de door Oostenrijk verlangde grondslagen en met afwijking van de bepalingen der Weener tracta- ten zij hunne gevolmagligde ministers zouden terugroepen en den Duitschen bond niet erken nen. PARIJS, 3 Maart. De heer G.lioofdamb- tenaar aan een der ininisleriënwoonde onlangs een der bals bij die dikwerf in het lokaal der opera gegeven worden. Des nachts te 2 ure bevond hij zich alleen in eene loge toen een domino zich in zijne nabijheid plaatste. Het gesprek was spoedig geopend en vóór nog het bal ten einde was geloopen wist de heer G. dat hij met eene jeugdige, schoone en gehuwde vrouw te doen had die hem evenwel uit vrees van haren goeden naam te schaden hare woon plaats niet wilde opgeven. Zij nam evenwel deel aan een ontbijt dat de heer G. haar aan bood en verliet hem toen onder belofte van hem te zullen schrijven. Eeuige dagen later ontving bij werkelijk een’ brief van den volgenden inhoud: Mijn lieer! Gij hebt u jegens mij zoo beminnenswaar- dig en wellevend getoond dat ik mij haast mijn woord te houden. Een mijner bloedver wanten te Bourget woonachtig, geeft overmor gen een familiebal. Mijn echtgenooteen rei ziger is op dezen oogenblik afwezig, zoodat hij mij niet vergezellen zal. Eene mijner vrien dinnen, de vertrouwde van alle mijne kleine ge heimen en tevens vriendin mijner bloedverwan te, wil zich wel belasten met u aan hen voor te stellen. Wanneer gij mij dus eenigzins be hagen wilt, bevind u dan overmorgen, te 11 ure des avonds, op den Boulevard des Italiens. Op den hoek der straat Lafitte zal een rijtuig geposteerd zijn waarin ik mij met mijne vrien din bevinden zal.” De uwe. E. M. Men zal ligt begrijpen, dat de heer G. zorgde op de aangeduide

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1