ADÏE11TENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN Gdc Jaarg^qg. 1851. No. 21. I Woensdag den 12 Maart* fc A N BINNENLAND. i •P en er De Fransclic Zwitserland Met opzigt tut eene minzame Jan nen .20) en kan en oeg een juk een van der m, ko- zeer 100 zijn s en oud- bun Iers, rker een oed- wa- i’ma- ars ers er d. ï- te k- v. U 3 U II 41 4 4 n- >e- ne P- ju e. 'j- •h o- ije- ijs. het do lt De nie iet 11e de ei- fet tre de De overwinning van van prins Sch Jsehe ord- :olï£ Ollis-I Igen. men aan het Zon- een oude zee- zijne hooge Deze Courant verschijnt eiken Wueiifffeig en Za- turdagd Abonnenients-pnjs voor 3 rollanden 110 buiten de Stad franco f 1.G5enkele noininers TL cent. Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van Donderdag G Maart. In deze zitting zijn de beraadslagingen gehou den over het wetsontwerp tot wijziging der wet van 1846: burgerlijke pensioenen. Dat ontwerp js ten slotte in zijn geheel aangenomen niet 50 tegen 9 stemmen. SNEEK11 Maart. Vrijdag avond 11. heb ben de heer Frikel en mej. Zirgesin de con certzaal alhier, eene voorstelling gegeven van hunne, met roem bekende, bekwaamheden. De lieer Frikel loovert op eene wijzewelke elks bewondering ten top voert, en waarvan ieder zegt: zoo hebben wij bet nooit gezien.” Ge heel alleen op het tooneel gekleed in een zijn ligcliaam naauw omsluitend gewaad waaraan geene zakken of plooijen te vinden zijn, die an ders tot berging van voorwerpen zouden kun nen dienen niet omgeven door of verscholen achter talrijke mechanieke hulpmiddelen of schit terende zakenwaarmede men lieden van de kunst veelal ziet werken slechts met eene ge wone tafel op het tooneel, en alles bij en óm hem zeer eenvoudigziet men hem als het Vare, dingen uit niet te voorschijn brengen. En wat mej. Zirges betreft, deze zal wel hoogst zelden geëvenaard en nog minder overtroffen worden in overheerlijk spel op en in gemakke lijke behandeling van een zeer moeijelijk instru ment, de viool. Beide zijn zij inderdaad vir- tuosen in hun vak en hetgeen zij verrigten getuigt van eene langdurige oefening en van eenen vasten wil om in deze oefening zoolang te volhardentotdat er eene hoogst zeldzame bekwaamheid' verkregen is. M^n verzekert vrij stelligdat de tweede kamer, na de behandeling van eenige der inge diende ontwerpen van wet en na het onder zoek van al dv aanhangige voordragten van ge- wigtigen aard voor geruimen tijd zal uitéén gaan ten einde alsdan, na hare terugkomst, acjitervolgens de beraadslagingen over die ont werpen te houden. Gedurende dien vacantie-tijd zou de herbouwing plaats hebben der vergader zaal van de tweede kamerwaartoe bij de be raadslagingen over de staatsbegrooting voor 1851 besloten is. Volgens eene opgave in de Christian In telligencer bedraagt het getal Holl. Gerefor meerde kerken in Amerika 292 aantal predi kanten 293 kandidaten 3; huisgezinnen tot die kerk belioorende 23.267 leden met inbegrip der kinderen, 111,240; terwijl 33,553 hunne belijdenis hebben afgelegd. Volgens liet Zondagsbladzal de inspec- teur-generaal van het onderwijs in Turkije, Re- mat-Elfendidie op last van den sultan Euro pa bereist, om de voornaamste geleerde inrig- tiugi n en scholen te bezoeken en zich thans te Parijs ophoudt ook ons Nederland bezoe ken als zijnde bij voorzien met aanbevelingen van den Neder). minister bij de verhevene por ie aan onze regering. Hij wordt nog in den loop dezer maand te ’s llage verwacht. Het is een zeer beschaafd man van middelbare jaren die verscheidene Europesche talen speekt bij zonder echter de Fransche. Uit Vollenhove schrijft dagsblad: In deze gemeente is man woonachtig die zoowel om jaren als om het bezit van een buitengewoon vast ligchaamsgestel, als zoodanig een toonbeeld piag worden genoemd. Ofschoon men zijnen jukten ouderdom, evenmin als hij zelf, niet .jregt weet te bepalen, is het echter hoogstwaar schijnlijk dat er weldra een negentigtal jaren over ’s mans nog niet vergrijsd hoofd zijn heen gegaan zonder d^t die merkwaardige leeftijd de eigendommelijke gebreken des ouderdoms bij hem hebben doen ontstaan en ziilks in weer wil dat de stormen des levens van der jeugd af aan zijn ligclniam op eene gevoelige wijze hebben geteisterd. Nadat bij zijne eerste jonge lingsjaren aan bet visschersberoep gewijd had Begaf hij zich, als matroos dienst nemende, BUITENLAND. WEENEN4 Maart. Bij het Turksche ge zantschap alhier, moeten brieven uit Konstanti- nopel ontvangen zijn, volgens welke de vroe gere medegedeelde berigten betreffende het Turksch Egyptisch ge'sclii'l van allen grond ont bloot zouden wezen. Men voegt er bij dat de Turksche autoriteiten alle moeite doen om den verspreider van deze geruchten op het spoor te komen. FRANKFORT, 5 Maart. De Fransclic rege ring liebft dezer dagen aan Zwitserland een nieuw bewijs gegeven van hare bereidwilligheid om hetzelve de moeijelijk heden te besparen die niet opzigt tot de staalkundige vlugtelingen ont staan kunnen: zij heeft verklaard dezelve op bare kosten naar Engeland of naar Amerika te willen vervoeren hetgeen door den bondsraad met dankbaarheid werd aangenomen. Het getal dier vlugtelingen bedraagt thans naauwelijks 500 en, door derzelver verwijdering van het Zwilser- sche grondgebied, wordt aan Oostenrijk het voorwendsel henomen vijandelijk tegen de Zwit- sersche kantons op te treden. Neufchatel moet het mede tot schikking met Penissen komen. BERLIJN, 5 Maart. De overwinning van do I al te stoutmoedige' staatkunde van prins Schwar zenberg op het diplómatiëke terrein, schijnt nog zoo geheel zeker niet te wezen. Wilde men oordeelen naar de bittere uitdrukkingen van dien prins tegen den Franschen gezant over Pillis sen eii naar de niet minder lievige aanvallen van de Oosten rij ksclie van hoogerhand ouder- levendig onderkou- steunde bladen op Pruissen en zijne bondge- nooteli dan zou men daaruit opmaken dat do Oostenrijksche minister-president geen vertrou wen meer stelt in het gelukken zijner politiek. Hij die den draad der eigenlijke Oostenrij ksclie politiek in handen heeft, liet den prins rustig begaan en handelen om grepen den verhoogen. dat men zelfs uitslag der politiële voedt, en den raad naar 0. Indiënwerwaarts hij verscheidene rei zen deed en menigmaal in lovensgevaar ver keerde. Later kwam hij alhier in de stad zij ner geboorte terug en voorzag in zijn levens onderhoud door bij vernieuwing het hem be kende visscherswerk bij der hand te nemenen tot schaamte van jeugdige varensgezellen trot seert hij de stokoudenog heden storm en onweer, golfgeklots en nachtelijke duisternis, indien óf beroepsvoordeel óf ’s naasten levens gevaar dat vereischen. De onwankelbare ge zondheid en lange levensduur van dezen hoog bejaarden visscherman is des te opmerkelijker, naardien hij bijna levenslang een slaaf van den sterken drank was, en zich daaraan ontelbare malen op eene onmatige wijze vergastte wan neer zijne winsten hem daartoe slechts in staat stellen. AMSTERDAM 7 Maart. Met betrekking tot de nieuwe inrigting der vee-artsenijkundige school te Utrecht, waarvan de cursus met 1 April aanstaande zal aanvangen, vernemen wij, dat het de bedoeling des ministers van binnen- landsche zaken is, om deze school vooral eene practische rigting te doen geven dat is eene gezonde studie van dat vakzonder buitenge wone geleerdheid in zaken vreemd aan de vee artsenijkunde en de kosten van onderwijs enz. zoo te stellendat deze school voor elk toe gankelijk zij. Heden heeft de procureur-gencraal bij den Hoogen Raad de heer Van Maanen conclusie genomen in de zaak van jhr. Andringa de Kem- penaereischer tegen de erfgenamen van wij len koning Willem II gedaagden. De proc.- generaal heeft geconcludeerd tot verwerping van den eisch. De Raad zal heden over vier weken uitspraak doen. AMSTERDAM, 8 Maart. Het Koninklijk Ne- derlandsch Instituutwelks bestaan dooi1 te ge ringe subsidie, uit ’s rijks kas toegelegd, met eene opheffing, die in het vorige jaar doof de aanzienlijke gift van Z. M. den koning werd voorgekomen werd bedreigd ontving weder een verrassend blijk van belangstelling. In de eergisteren gehouden buitengewone algemeene vergadering zond eene onbekende hand de be langrijke som van vier duizend gulden. Het Instituut besloot van deze edelmoedige onder steuning aan Z. M. den koning bij eerbiedig adres kennis te geven. GOOR, 4 Maart. Gisteren werd alhier, tot gtoote ontsteltenis der goede ingezetenen, een verschrikkelijk bloedbad aangerigtgelukkig evenwel dat liet zich slechts bij hondenbloed bepaalde. Een hond namelijk had de water vrees gekregen en zijne gevangenis ontsnapt zijn de hier en daar andere honden gebeten al thans men vreesde, dat hij dit gedaan zoude of koude hebben, en het duurde derhalve niet lang of mën was hem meester en maakte hem van kant, terwijl voorts een 1 den tirailleur-vuur te kennen gaf, dat ook ver scheidene zijner makkers de slagtolfers zijner dolheid werden, doordien menige scherpschut ter lederen hond nedervelde dien hij maar on der bet schot koude krijgen een voorzigtige maatregel voorwaardie zich mede tot het vrij willig dooden zijner honden door onderscheide ne inwoners, uitstrekte. Er is dan ook bijna in geheel Goor geen hond meer te vinden hetgeen, zoo blijvende, een gevoelig verlies voor de stads kas zal opleveren, daar die dier soort alhier belast is met f\ per hond in het jaar. STEDUM3 Maart. Zoo als bekend is wor den uit deze provincie jaarlijks duizenden van de beste 4 en öjarige koeijen naar de provin ciën Noord- en Zuid-Holland uitgevoerd die daartoe afzonderlijk bestemd en gemestmeestal door de Friesche en Hollandsche kooplieden bij de landbouwers worden opgezocht. Dit is nu sedert eenige dag,en wederom het gevalen hoewel ze algemeen niet zoo duur betaald wor den (van ƒ80 tot ƒ113) dan in vroegere jaren schijnen de verkoopers toch met den prijs ta melijk wel voldaan zijn, Men heeft echter opgemerkt dat liet aanfok ken van de zoogenaamde Hollandsche koeijen niet zoo algemeen bij de landbouwers plaats heeft, als in vroegere jaren het het geval was; sommigen begrooten dit mindere wel op het j- van vroegere jaren. Indien deze vermindering blijft aanhouden dan zal dit voor de genoem de provinciën, op den duurzeker veel invloed moeten uitoefenen op den veestapel. Thans be gint men hier met het mesten van ossen dio of als weidëösscn of als voljarige, gemeste os sen worden verkocht welke handelwijze de land bouwers algemeen voor Voordeeliger beginnen te houden. Deze ossen worden thans verkocht voor 150 170 en daarboven. Als eene bijzonderheid dient hierbij vermeld te worden, dat, voor rekening' van eenige Oost- friezen, in dit gewest eenige van de allerbeste, zeogenaamde Hollandsche koeijen worden opge kocht om aldaar (Oost-Friesland) met een’ En- gelschen stier te kruisen ten einde zoo doenda een beter en meer veredeld ras te bekomen. Vier van deze, door de Oostfriezen opgekochte koeijen staan hier bij den landbouwer J. R. Kuipers, die door zwaarte uitmunten cn waar voor ƒ113 wordt besteed. door diplomatieke kunst rang van den staat in Europa te Het is echtei’ opmerkenswaardig van die zijde aan den goeden Van Schwarzenberg twijfel van een man inriep, wiens inzigten vroeger beslissend warenen thans ook niet zonder gewigt zijn. Toen de Dresdener conferentiën geopend zou den worden werd prins Metternich te Weenen geraadpleegd over de Duitsche aangelegenheden. De prins gaf zijne meening in een uitvoerig verslag te kennen hetwelk aan eenige hoogge plaatste diplomaten ter inzage werd gegeven. De grijze staatsman waarschuwt hierin voor de gevaren eener te ver getrokkene centralisatie van de Oostenrijksche staalsligchamen cn wijst op de stelling der Pruissisclie monarchiewelke groote voorzigtiglieid vordert, Pruissen zegt hij heeft dooi’ de overleveringen zijner ge schiedenis regten welkeindien men de zaken

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1