i AÜVERTENTIE-DLAD VOOR DE ST H) EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEliWS- EN 4 I 1851. No. 22. Zaturdag den 15 Maart. I I bet BINNENLAND. s- e BUITENLAND. s tf 3 en en JUVT van 3 2 7 1 7 1^ I It ee- Sc- on- Is ijk- :de- ek- dt, tier ire- Z1J jen ne- ma en ter 11 en ige de m- 'Ü- te- an k, se rf, iet an de n. er lit >P nt id wol afnam hebbende in bet Iste en in het 3dcjaar Deze Com ant verschijnt eiken Woensdag en Za- tmdag. Abonncnients-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten lie Stad franco ƒ1.65, enkele Hommers 7 k cent geïnformeerd bendan is het tijdstip om examen aan te vangen, verdaagd lot aanstaan den vrijdag. Verder geloof ik, dat er, immers lot lieden niet meer dan twee candidalen zich hebben aangemeld, en wel: jhr. Van de Poll en baron van Brienen. GRONINGEN, 10 Maart. Aan den agent van policie J. F. J. Eijssensdie van zalurdag op zondag nacht de wacht had heeft men liet te danken, dal alhier een groot ongeluk, dat aan zeven menschen het leven had kunnen kosten nog even tijdig is voorkomen. Hij ontdekte na melijk in de Pelsterslraalin eenen kleinen woon- keldcr eene sterke brandluchtaanstonds opende hij de deur, en vond toen de bewoners, J. J. de Jong en vrouw en vijf kinderen reeds ge heel bewusteloos. Snel nam bij nu de kinde ren van bun bed en bragt ze op straaten ver volgens ook de ouders; waarna allen door de koele nachtlucht welhaast weder bij kennis kwa men. De oorzaak van hunne bewusteloosheid schrijft men toe aan eene vonk die van eene brandende en op de beddeplank geplaatste lamp moet zijn gevallen en de katoenen plunje der bewoners aan het smeulen beeft gebragtwaar door de kelder vol rook kwam. Als eene bijzonderheid wordt ons uit Ste- dum gemeld, dat door G. Post, zoon van den landbouwer T. G. Post, aldaar dezer dagen een vet schaap van Groninger ras afgeleverd is voor den aanzienlijken prijs van vijftig guldens. Het dier was nu bijna vier jaren oud, zonder ooit dragtig te zijn geweest, en werd gedurende d'en lijd altijd niet gerstenmeel en haver gevoed hebbende thans levend gewogen eene zwaarte van circa 225 halve Ned. ponden. Kenners ge tuigden nooit zulk een vel schaap gezien te hebben. Opmerkelijk was het, dat bij de toe nemende vetheid het schaap jaarlijks in hoe veelheid van jaar 16, in het 2de jaar 14 12 halve Ned. ponden wol. liet schaap is thans aangekocht door II. Boe- rema kastelein te Ustjuertdie het nu eenige dagen ter bezigliging wil stellen om liet ver volgens te laten verloten. Jammer, dat hel schaap niet op eene of andere tentoonstelling is te zien geweest, alwaar het zeker de aan dacht van liefhebbers voor de veefokkerij niet zou ontgaan zijn. thans alle opzigten als schouwd. ken geeft karakter. Hij is namelijk een bewijs van de zucht, die de regering bezielt, om op den weg van reactie voort te gaan welke als grondslag is te beschouwen van de Russisch-Ooslenrijkschc staatkunde zoowel te Warschau en Olmutz als te Dresden. FRANKFORT, 8 Maart. In weerwil van het gure jaargetijde, heeft de landverhuizing in het Wurtembergsche en Badensclie reeds een aan vang genomen. Velen dier landverhuizers zakken den Rijn af, om zich deels te Antwerpen, deels te Rot terdam naar Amerika in te schepen. De land verhuizers uit Keurhessenonder welke zich vele deftige lieden bevinden begeven zich per spoorweg naar Karlsbaven en van daar per stoomboot naar Bremen. Naar men verneemt hebben de direcliën der spoorwegen en der stoombooten ten behoeve van de onbemiddelde landverhuizers, de vorige prijzen zeer belang rijk verminderd. Bij den treurige» staat van zaken in Duitschland is bet te verwachten dat de landverhuizing aldaar, gedurende het aan staande voorjaar, eene ongekende uitbreiding zal erlangen. FRANKFORT, 9 Maart. In den avond van 6 Maart is het te Kassei tusschen Oostenrijksche en Beijersche soldaten tot botsingen gekomen. Eene Pruissische patrouille, welke te zwak was, werd aangevallen; het gelukte baar echter nigen der belhamels gevangen te nemen, dert dien dag doorkruissen sterke piketten, der aanvoering van officieren, de stad. LONDEN 8 Maart. In den kabinetsraad op 5 dezer gehouden, is bepaald, welke houding Engeland ten opzigle der vreemde mogendhe den zou aannemen en wel voornamelijk in de Duitsche, Zwitsersche en Italiaansche aangele genheden. Naar men wil zijn er, na bet hou den van den raad instruction aan lord Nor- manby gezonden die weder naar Parijs zal te rug kéeren om de Franscbe regering bekend te maken met het besluit van Engelandom bij de Noordsche mogendheden te protesteren tegen bare houding jegens Zwitserland en Pie- inonten Frankrijk tevens uitnoodigen zich in WEENEN, 3 Maart. In Hongarije is eene voorloopige verordening, die met 1 April ek. in werking komt, afgekondigd betrekkelijk de Uitoefening van neringen en ambachten. Zij be helst de volgende bepalingen «Niemand mag wegens de godsdienst, die hij belijdt, of den volkstam, waartoe hij behoort, nog wegens zijne afkomst en den stand zijner ouders belet worden eenige nering of ambacht aan te leereu of uil te oefenen. Bij alle neringen en ambachten moet het beginsel van vrije mededinging gevolgd worden zoodal elk die aan de wettelijke vereischten vol doet ook aanspraak beeft op bet verkrijgen van het bedoelde regten op klaglcn over benadee- ling van andere handeldrijvende» of ambachts lieden niet mag worden acht geslagen. Dit geldt ook van de vroeger gildematig uitgeoefende be drijven en geen gilde heeft als zoodanig regt, om op te komen tegen het bewilligen van nieu we aanvragen om het regt tot uitoefening van eenig bedrijf.” BERLIJN, 3 Maart. Reeds is de uitgave aan- gekondigd van nagelaten voorlezingen van den grootenonlangs overleden Evangelische» god geleerde Neander. Thans maakt zijn ambtge noot en leerling, Dr. Julius Muller, bekend, dat deze uitgave onder zijn toezigt zal geschie den en bestaan in drie afdeelingen: eene uitlegkundige bevattende voorlezingen over al le de boeken van het Nieuwe Testament behal ve de openbaring; eene historische, bevattende ’s GRAVENIIAGE 11 Maart. In de zitting der tweede kamer van heden heeft de heer Freineryvoor het kiesdistrict Steenwijk, zit ting genomen. Is ingekomen eene missive van den Hoogen Raad der Nederlanden, van 8 dezerwaarbij kennis gegeven wordt van het openvallen eener betrekking van raadsheer in dat collegie tfcn gevolge van het overlijden van den heer mr. W. 11. Hofstede. Tevens wordt medegedeeld eene door den Hoogen Raad opgemaakte lijst van aanbeveling, die zamengesteld wordt uit de hoe ren 1) mr. M. Wiardi Beekman raadsheer in bet prov. hof van N.-IIolland 2) mr. M. J. Gelei» Vitringa raadsheer in het prov. hof van Gelderland; 3) mr. P. Schmolck raadsheer in liet prov. hof van Zuid-Holland 4) m r. B. Servatius. procureur-generaal bij het bof in Drenthe; 5) mr. W. J. C. van Hasselt, regter in de arrond.-regtbank te Amsterdam en 6) mr. G. van JJsselstein raadsheer in het prov. hof van Zeeland. Wordt besloten deze lijst te doen drukken en ronddeelen en den dag waarop de verkiezing der vijf kandidaten door de kamer zal plaats hebben nader te bepalen. ROTTERDAM, 10 Maart. De Toekomst deelt het gerucht mede, dat de minister van marine, de vice-admiraal Lucas, het verlangen zou heb ben te kennen gegeven om met 1 April aan staande als minister af te treden. Het llandelsblad voegt daarbij nog een ander geruchtdat te ’s Ilage in omloop is volgens hetwelk ook de minister van justitie, de heer Nedermeijer van Rosenthalwaarschijnlijk zijn ontslag zou nemen vooral omdat de voorge- dragene wet op de regterlijke organisatie geene ondersteuning bij de leden der tweede kamer schijnt te verwerven. De leden van het natuurkundig gezelschap te Utrecht hadden liet genoegen vrijdag avond 11. den heer E. Wenckebach van Amsterdam te hooren spreken over den electro-magnetischen telegraaf. Hij wees er op, hoezeer ook in deze ons vaderland weder bij de Europesche staten ten achter was niettegenstaande het belang dat vooral de handel in dit middel van gemeen schap moest stellen bij betuigde dat dit ge mis vooral te verwonderen was bij de goede renten die de reeds bestaande lijnen opleve ren en verklaarde de meening van velen, als of de telegraaf slechts diende tol speculatie in fondsen, voor geheel ongegrond. De heer Wenc kebach zette vervolgens uiteen op welke wijzen de lijnen in de verschillende landen werden ge plaatst en wat er gedaan werd, ter afwending van de onderscheidene gevaren waaraan ze bloot staan belangrijk waren vooral de inlichtingen die spreker gaf over de inrigting van de lijnen, die onder zijn opzigt waren gevestigd tusschen Amsterdam en Rotterdam Amsterdam en den Helder. Nadat bij ook nog bad gesproken over de lijn die onlangs van Dover naar Calais was gelegd doch die door ongunstige» uitslag be kroond dezen zomer met nieuwe voorzorgen in zee zou worden neergelatenbesloot de ge leerde spreker met den wenseh dat, wanneer eene lijn van Londen naar Calcutta zou gereed zijn Nederland de tijdingen uit het Oosten niet langs zijne grenzen mogt zien snellen, zonder zelfs in staat te zijn van de vliegende woorden er eenige op te vangen! UTRECHT11 Maart. Het Weekblad van het Regt berigtdat ook het tweede gedeelte Tan het rapport der commissie van onderzoek aangaande de alsnog hier te lande vigerende wetten en verordeningen van Franschen en an deren vreemden oorsprong, benoemd bij kon. besluit van 5 Febr. 1849, thans ter landsdruk kerij ter perse is en eerlang op last van den minister van justitie zal worden uitgegeven. Men meldt uil ’s Gravenbage8 Maart: De leden uitmakende de staats-commissie tot Let examineren der adsnirant-dinlomaten ziin van liet Protestantisme en het Catbolicismeee ne dogmatische, bevattende voorlezingen over de geloofs- en zedeleer. BERLIJN, 8 Maart. Uit Weenen is eergiste ren avond alhier een schrijven van prins Schwar zenberg ontvangen hetwelk als een antwoord op de laatste Pruissische nota kan beschouwd worden. De N’. Pr. Ztg. noemt dit schrijven een van alle vorige geheel afwijkend hetwelk noch toestemmend noch afwijzend op de Pruis sische voorstellen antwoordt;” de overige Jialf- ofïïciële organen verzekeren, dat prins Schwar zenberg over enkele punten in de Pruissische nota nadere ophelderingen beeft verlangd. Te vens voegen zij er bij dat de heer v. Manteuf fel halstarrig op den terugkeer tot den ouden bondsdag blijft aandringen. Hieruit ziet men hoe de stand van zaken is. Doch men kan niet gelooven, dat die terugkeer tot den ouden bonds dag den heer v. Manteuffel zoo gemakkelijk zal vallen. Prins Schwarzenberg moet van oordeel zijn dat de Dresdener conferentiën alleen eene herziening der bondsconstitutie ten doel heb ben; de kwestie, betreffende de herstelling van den. bond kon daar over het geheel niet meer beslist worden dewijl eenmaal het bestaan van den bond door Pruissen betwijfeld en er daarom lot eene nieuwe zamenstelling overgegaan was men behoorde te Dresden iets, ten minste een magtig centraal bestuur op te rigten. Oosten rijk doet nu bij alle Duitsche boven werken om dit voornemen door te drijven, en de heer v. Manteuffel zal weldra weder voor 30 miilioen naar liet zwaard moeten tasten. Het ontwerp op de drukpers, zoo als dit thans aan de kamer is aangeboden, wordt in een ongelukkige maatregel be- Doch de tegenwoordige staat van za- aan dien maatregel nog een bijzonder II ij is namelijk een bewijs om op deze bij Groot-Brittanje aan te sluiten. Aan het gebouw der tentoonstelling heerscht bij voortduring de meeste bedrijvigheidde aan- Prijs der Advcrtentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel nicer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. alhier aangekomen. Zalurdag morgen hebben zij zich aan hel ministerie van buitenlandsche zaken geconstitueerd. eene schets der kerkgeschiedenis, eene dogmen- geschicdenis eene geschiedenis der Christelijke Indien ik evenwel goed zedeleer, en eene verhandeling over het verschil

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1