ADÏERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN I 1851. No. 23. Hoensdag den 19 Maart, L s P 1? BINNENLAND. 21 die nog niet weder gerecenseerd 7 (Beier Toen Z. M. de het vorige jaar te St. Pe- Lutherschen le t er- de len etn 5 7^ ft r® 3 I er en an Ke en rd iil- an ui- in ot >te i Is ie ist ?n as te 3 p 5 I. a- iii at "j d n 1- d n dat met de van wet oor- 'tuig •en ►rge< i in den >en nen hip. ukt dat gen >7ar los- nen bet aes-t id'g •ed- 11 op- laar *on zee ade we- ing olg een van de leden der zamenstelling van op de regterlijke Deze Courant verschijnt eiken Woensdag’ en Za- turdag'. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nornnicrs 7* cent. geheele gebouw uit, vigheid toe, dat men sche kerk de opera bliotheek waarop wel de ondernemers als den conducteur, van alle regtsvervolging de kosten door den staat te dragen. 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. burg de zestiende Evangelisch-Luthersche Sy node geopend ten. niet kinderen van de gemeente. Bij keizerlijke ukase is den vice-president der gemeente te St. Pe tersburg de titel geschonken eens Lulherschen bisschops. ’s GRAVENHAGE, 15 Maart. Wanneer wij wel onderrigt zijn dan zullen noch de heer Rijk noch de heer Van Franck de betrekking van minister van marine vervullen. Men schijnt daartoe in onderhandeling geweest te zijn met den heer Van Swinderen lid van de eerste ka mer der staten-generaal en gewezen zee-o de uitslag is echter nog niet bekend. AMSTERDAM, 15 Maart. koning in de maand April van een bezoek bragt aan den stedelijken raad op het stadshuis alhierverzochten de leden van dien raad aan Z. M. zijne toestemming te ver- leenentot het laten vervaardigen van zijn por tretdoor hen bestemd tot versiering van de raadzaal van het stadshuis alwaar de afbeeld sels van Willem I Willem II en van prinses Marianne prijken. Dit verzoek werd door Z. M. toegestaan en de vervaardiging van liet portret opgedragen aan den heer N. Pieneman waar van de kosten persoonlijk werden gedragen door de leden van den raad. De heer N. Pieneman heeft zich van zijne taak gekweten op eene wij ze die hem allezins eere aandoet. De koning is levensgroot en ten voete uit afgebeeld in de uniform van admiraal, en daarin zijn, bij eene treffende gelijkenis uitmuntende eigenschappen die daaraan beven vroegere portretten gewis de voorkeur verschaffen. Hiervan zal het publiek zich kunnen over tuigen, want, door eene goedgunstige beschik king van den E. A. heer burgemeester, zal dit portret van dingsdag den 18 Maart tot dingsdag den 8 April tentoongesteld worden in de kunst- zaal van de maatschappij Arti et Amiciliae.” Naar wij vernemen, is gisteren avond de heer rar. B. Donker Curtins van hier naar Berlijn vertrokken. Van wege ons gouvernement gaat de heer in genieur Van der Kun ook derwaarts beiden ter zake van de aansluiting van den Rijnspoorweg aan Pruissen. Wij zien dus, dat een onzer correspondenten te ’s Gravenhage die ons bij herhaling aangaan de deze voor Nederland zoo hoogst belangrijke aangelegenheid het een en ander mededeelde wel onderrigt was en voegen er nog bij dat er zeer groote waarschijnlijkheid bestaat op een gunstig resultaat der bemoeijingen in dezen van ons gouvernement en van de directie van den Rijnspoorweg. ZWOLLE, 13 Maart. Morgen vertrekken de gouverneur-generaal de heer mr. A. J. Duy- rnaer van Twist, met zijne echtgenoot naar Arn hem van daar met de Rijnsnelboot naar Dus- seldorff, alwaar mejufvr. Pahud wordt afge wacht, om de reis te vervolgen; van de laatste stad gaat het gezelschap per spoortrein naar Berlijn aldaar zal het eenige dagen verblijven alsdan Weenen bezoeken, van daar een uitstap je voor 3 a. 4 dagen doen naar Venetie en dan de landmail te Alexandrie aantreffen. De heer Van Schreven behoort mede tot het reisgezel schap terwijl zijn zoon dezer dagen is uitge zeild met het schip Neêrlands Indië. GRONINGEN, 13 Maart. In de maand Ja nuary II. is door ons melding gemaakt van een’ manslag op den persoon van Hendrik Iliskes landbouwer te Stads-Kanaal in verband waar mede de veeschatter Dopper, mede aldaar woon achtig als vermoedelijke dader te Winschoten werd in arrest gesteld en hoe vervolgens laatst genoemde al spoedig tot de bekentenis kwam dat hij door zelfverdediging daartoe gedron gen ongelukkiglijk en zonder boos opzet, aan iliskes de wonden had toegebragt, waaraan deze bleek te zijn bezweken. Thans vernemen wij dat Dopper bij 'arrest van liet provinciaal geregtshof, in raadkamer gewezen is gerenvoijeerd om crimineel te wor den tereglgesteld ten welken einde hij reeds herwaarts is overgebragten dat hij op zijn verzoek in dezen zal worden bijgestaan door jonkh. ,mr. 0. Q. I. J. van Swinderen advo- kaat te dezer stede. Men is met het lot van den beschuldigde zeer begaan daar de publieke opinie hem voortdu rend gunstig en men algemeen van meening blijft dat de door hem afgelegde verklaring opregt is en hij dus door eenen droevigen zamelt- loop van omstandigheden in den treurigen toe stand is geplaatst, waarin hij zich thans be vindt. ’s HERTOGENBOSCII13 Maart. Op den 9 November van het vorige jaarwerden door de ambtenaren der posterij te Nijmegen (als fraudu leus vervoer) aangehaald 8 stuks adressen be- hoorende tot de goederen door de diligence van de heeren II. Bogaei ts en Co.van ’s Bosch aldaar aangebragt en werd deswege voor 5 te gen de ondernemers en voor 3 tegen den con ducteur proces-verbaal opgemaaktde zaak werd door het publiek officieel voor de arrond.-regt- bank te Nijmegen vervolgd; deze veroordeelde de ondernemers in eene boete van ƒ20 en in de kosten en zulks op grond datofschoon het bewezen was dat de goederen tot de adressen behoorendeop de diligence aanwezig waren, die adressen of facturen op de goederen hadden moeten vastgehecht zijn; van dat gewijsde werd geappelleerd voor het provinciaal hof van Gel derland hetwelk bij arrest van den 11 dezer I besliste, dat er geen frauduleus vervoer had plaats gehad liet vernietigde alzoo bet vonnis ter eerste instantie gewezen, en ontsloeg, zoo- BUITENLAND. FRANKFORT, 10 Maart. Keurhessen blijft bij voortduring het schouwtooneel eener hate lijke vervolgingszuchtdie, indien ook niet in naam echter met voorkennis des keurvorsten uitgeoefend wordt. Nadat reeds de heeren Hen kel en Schwarzenberg, leden van liet voorma lige permanente comité der kamer, sedert ver scheidene dagen in hechtenis waren genomen is nu mede een ander- lid van hetzelve de hoog- leeraar Bayrhoffer, plotseling te Marburg gear resteerd en met gendarmen naar Kassei ver voerd. Zoo wel bij zijn vertrek van Marburg als bij zijne aankomst te Kassei, werd hij door het volk luide toegejuicht. Met uitzondering van den heer Kedner, die reeds vroeger de vlugt heeft genomen zitten thans al de leden van het comité in het kasteel gevangen. Hunne ar restatie is geschied in naam van den graaf vou heiningenin zijne hoedanigheid van bonds- commissaris en wel op grond, dat zij den heer Hassenpflug hadden beschuldigd van zich aan hoog verraad te hebben schuldig gemaakt. BERLIJN, 11 Maart. Het gebouw, waar de eerste kamer hare vergaderingen houdt, is giste ren avond een prooi der vlammen geworden. Kort na 6Ï- ure barstte het vuur uitwaarschijn lijk veroorzaakt door het verwarmingstoestel in het lokaal. Door het houten werk en de met tapijten en draperien bekleede wanden gevoed, strekten de vlammen zich al spoedig over het en namen zoo zeer in he- voor de nabijgelegen Room- en zelfs de koninklijke bi bliotheek waarop een lijd lang een stroom van vonken nederviel beducht was. Gelukkig ech ter mogt het aan de krachtig aangewende po gingen gelukken die gebouwen le sparen en de vlammen te beteugelen. Van het lokaal der eerste kamer, met de daarbij behoorende zalen bureaux en woningen bleef echter niets over, en niet dan met moeite kon men de voornaam ste archieven, een groot deel der bibliotheek, en de acten der eerste kamer redden. Behalve drie personen die heden morgen bij het op ruimen van het puin gewond werden beeft men geene ongelukken te betreuren. HAMBURG, 12 Maart. Gisteren is het lijk van den burgemeester Benecke met groote pracht en onder algemeene deelneming van de burgerij ter aarde besteld. Al de schouwburgen en pu blieke vermakelijkheden waren des avonds ge sloten. liet vermogen door den overledene nagelaten, en door trouw en eerlijkheid hier ter stede opgespaard, beloopt 1* millioen Mark Banco. Volgens uiterste wilsbeschikkingen zal een derde van dit vermogen tot liefdadige doel einden gebruikt worden. LONDEN, 11 Maart. Het volgende moge ten voorbeeld verstrekken van de snelheidwaar mede uien in Engeland den scheepsbouw beoe fent. Op dit oogenblik ligt op de rivier van Glasgow tot vertrek gereed een schroefstoom- schip van 700 ton en 130 paardenkracht, het welk 12 Dec. 1850 op stapel is gezetden 3 Febr. jl. te water gebragt en den 28 dier maand geheel afgewerkt, van masten, wand en machi nerie is voorzien en zijne volledige uitrusting bekomen heeft. Deze bouw is dus binnen den tijd van 10 weken volbragt. Dit opmerkens- waardig product der Britsche scheepsbouwkunst heet Arabian. Het schip is bestemd voor de vaart tusschen Liverpool en Konstantinopel. LONDEN, 12 Maart. Om redenen vroeger vermeld heeft de commissie der tentoonstelling het noodig geoordeeld de sterkte van het ge bouw nog eens te doen beproeven. Ten dien einde bragt men zeven ramen elk bevattende 36 kogels van 68 ponden zwaar, op de galerij en liet ze daar, over de geheele lengte van het gebouwdoor sapeurs naar het midden gedeelte voortsleuren. De uitslag dezer proeve heeft op nieuw de SNEEK 18 Maart. Uit den Groninger Stu denten Almanakeerst onlangs uitgekomen, blijkt, dat het getal studenten aan die hooge- school op den 31 December 11. 238 bedroeg. Dit getal is verdeeld als volgt: 118 in de reg- ten67 in de godgeleerdheid40 in de ge neeskunde 8 in de letteren 5 in de wis- en natuurkunde. Bij deze 238 zijn niet gerekend een 25tal chirurgijns- en apothekers-lcerlingen die de akademische lessen mede bij wonen. Op den 31 December 1849 bedroeg het aantal studenten aldaar 237 als 109 in de regten 55 in de godgeleerdheid 45 in de geneeskun de 6 in de letteren, 1 in de wis- en natuur kunde, en 21 die nog niet weder gerecenseerd waren. Men meldt uit ’s Gravenhage Men verzekert, dat II. M. de koningin op lid. reis naar Stuttgardt (waarover bereids ge sproken is) zal vergezeld worden door H. M. geneesheer, doet. Vinkhuizen. Het spreekt van zelf, dat hierdoor liet gerucht, als zoude H. M. zich in eenen toestand bevinden die voor het vorstelijk gezin en de natie eene verheugende boodschap voor de toekomst voorspeltniet wei nig vermeerderd wordt. Het door de meeste dagbladen als vrij stellig gegeven berigtdat namelijk de vergaderingen der kamers voor eenen geruimen tijd zouden geadjourneerd wordenwordt door sommigen nog al betwijfeld. Men verzekert i tweede kamer bezig is een nieuw ontwerp 1 organisatie. Het ontwerp, door den minister van justitie bij de tweede kamer ingediend, schijnt over het algemeen weinig genoegen te geven. Z. M. de koning zal op woensdag 26 de zer, aan het paleis in het Noord-einde au diëntie verleenen aan civiele autoriteiten, com- missiën en particulieren. De nieuwe Doopsgezinde kerk te Stadska naal werd zondag 9 dezer ingewijd door ds. A. Winkler Prins, naar aanleiding van Psalm 118: 24, 25. Het gebouw kon naauwelijks de helft der menigte bevatten. Voor ruim 60 jaar zag men daar ter plaats niets dan dorre heide. Op 18 February jl. werd te St. Peters- 1 en op den 20 dier maand geslo- Zij hield zich onder anderen ook bezig de zaak van het onderwijs der behoeftige Prijs der Advertentie!)van één tot vier regels, wone letter, 40 cents* en voor eiken reuel mppr

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1