NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. f ng. 1S51. No. 24. Zaturdag den 22 Maart. BINNENLAND. 4 I t <1 1 °P u- zer van e 1 de afdeelin- memoriën n 1 2 i de ver- t ontslag officieren der n e- >e c- e- et >e- e- >g u- el bet, door eene Engel- van Zuid-Voor- daaj-na dadelijk gezonken :en zal zijn. Eene edele daad den nood van on- lelding. liet strekt kunnen mededee- ijverigen beoefenaar mr. De de pro te n bee- w - II II I - Bill amaMBBMwgii'HO 'II i bet te mede tn- te- m- n8 ok ai de L n. m Deze Cotr.aul verscUüot e'ken H en Z«i- turduff. AboiHienieiüs-prijs v<;<n 3 maanden I .40 builen de Slud jrtuico 1.6u, enkele nom/ners 71 cent. akadem. proefschrift en in v. Heussen hist. epis. foeder. Belg. Door de schenking dezer belangrijke stukken heeft de beer Hettema aan hen, die de geschie denis onzer provincie uit de bronnen zelve wen- schen te beoefeneneene groote dienst bewe zen daar deze nu voortaan beidehet oor- Prijs der Advci tenliën van één tol vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegel'cgt, voor iedere plaatsing. huis beboorende te Alblasserdam gevoerd door kapitein R. A. Tanger, en haar, na verlaten van het schip, op gemeld eiland vier dagen, niet alle mogelijke gastvrijheid kosteloos te ver plegen en behoorlijk voor de veiligheid liet geredde te waken. Aan Pierre Pichongezagvoerder van GRONINGEN, 1G Maart. Naar men ver neemt, worden in onderscheidene plaatsen de- provincie vereenigingen opgerigv, ten doel hebbende, om goedkoop en gemal.kelijk naar de aanstaande weretd-lenloonsielling te reizen. Tot dat einde wil men koffen aannemen en ze te Londen laten liggen om er in te logeren, en om na verloop van 14 dagen of langer, er mede terug te komen. Dit plan is om onder scheidene redenen aanbevelingswaardig! voor eerst toch reist en logeert men met bekenden en ten tweede zijn de verblijfkosten betrekke lijk gfl’ing, en weet men vooruit, dat men een goed logement krijgt, waqrvan men anders toch niet verzekerd is bet vindt vooral te Zuid- broek en Winschoten veel bijval, en aldaar is, naa'- men wil, bet aantal deelnemers reeds aan zienlijk. GRONINGEN, 17 Maart. De bijeenkomsten van hut en Genoegen, voorden dienst baren stand op den zondag avond zijn den 16 Maart voor dit winlersaizoen weder pleglig gesto.en. Deze nattige inrigiing beeft ook na weder aan haar doel beantwoord. De bijeenkomsten wer den telkens met graagte bezocht. Door het doen van nuttige en aangename verbalen het voor dragen van verzen, het doen van schoone na tuurkundige proeven het uitvoeren van ver- sclullende aardigheden uit de gooi lieliasvan zangkoren en door onderling gezang werden zij den bezoekers steeds hoogst genoegelijk en niet zelden verrassend gemaakt. Geen wonder der halve, dat velen van hen met een onaangenaam gevoel het sluiten dezer inrigting tegemoet za gen waardoor zij zoo dikwijls een even aange naam als nuttig genot smaakten. Ook nu heersch- ten in deze bijeenkomsten bestendig eene voor beeldige orde en blijde stemming, zoodat dc bestuurders dezer vereeniging eene genoegzame zeil voldoening van hunne bemoeijingen ten be hoeve van den dienstbaren stand, mogen sma ken. Wierden dergelijke vereenigingen ter be vordering van zedelijke beschaving en verlich ting weldra in alle steden en aanzienlijke dor pen tot stand gebragt! Want ook de dienstba ren zijn vatbaar voor en stellen belang in meer dere beschaving en edeler genot dan de kroegen kunnen opleveren als het hun slechts gebeu ren mag van zoodanige inrigtingen partij te kun nen trekken. Door de vriendelijke welwillendheid van den heer arebivarius dezer provinciemr. JL 0. Feithzien wij ons in staat gesteld tot de mededeeling van het volgende belangrijke he rig t. Door den geleerden en der oudheid en geschiedenis jonkli. liaan lleltema te Leeuwarden, is aan vincie Groningen een belangrijk handschrift geschenke gegeven hetwelk bij besluit van ren gedeputeerde staten aan den arebivarius der provincie is ter hand gesteld, om in bet pro vinciaal archief te worden bewaard. Het hand schrift, groot vier folio vellen perkament, be vat de beschrijving van het leven en de daden der 28 eerste abten van het klooster van Adu- ard. liet is met eene duidelijke letter, enge lijk de beer Hettema in zijne daarbij gevoegde beschrijving van het handschrift teregt opmerkt zeer waarschijnlijk door een der monniken in het klooster Adnard geschreven ten tijde of kort na de benoeming van den 28sten abt, El- bertus de Rees, in 1507, daar, wat na de ver melding van die verkiezing over dezen abt is opgeleekend met eene andere hand en met een veel zwarteren inkt, alhoewel met eene gelijke letteris geschreven. De beer Hettema heeft dit handschrift afgeschreven en op dit afschrift dat mede ten geschenke is gegeven telkens aan- geteekend de afwijkende en verschillende lezing dierzelfde levensbeschrijvingen, gedrukt in het akadem. proefschrift van den beer F. Koppius heer B. II. Es- Fransche loggerschip genaamd St. Pierre, de 3e klasse. De aldeelin- de staten-generaal zijn vergaderd geweesten hebben bet onderzoek omtrent het ontwerp van gemeente-wet voortgezet. Zoodra dit onderzoek zal zijn afgeloopen zullen de afdeelingen zich achtereenvolgend onledig houden met het on derzoek der ontwerpen van wet 1) tot verliooging van het 7de hoofdstuk der staalshegroolingvoor de herstelling eener sluis te Willemsoord 2) houdende bepalingen wegens de scherp- regters en hunne adsistenlen 3) tot naturalisatie van B. J. J. F. Bahlman en J. Irish Stephenson 4) houdende nieuwe verordeningen omtrent de schalkist-biljettenen 5) lot regeling der bevordering, bet en bel op pensioen stellen van land- en zeemagt. Daarna zullen de ontwerpen buis beboorende te Boulogne-sur-Mer eene zilveren medailleen tweehonderd fran ken om onder de equipage van zijn schip te verdeelen voor bet op den 11 February II. op nemen der equipage van I sebe stoomboot, op de hoogte land overzeilde en Ncderlandsche galjootschip Jeannette Annoge voerd door kapitein E. J. van Braak komende van Livorno, en bestemd naar Antwerpen hier ter slede te buis beboorende; welke equipage, bestaande uit elf man zich in de boot had ge reddoor gemeldeu kapitein Pichon is opgeno men, en onder allerloffelijksle behandeling te Boulogne voornoemd aan wal gezet; terwijl de stoomboot zonder naar de equipage van Jeannelle Anna om te zien of hulp te i leenen dadelijk bare reis heeft vervolgd. Aan P. Strijbos, voerende het Nederlandsclie boekerschip ITelkomte buis beboorende te Vlaardingen, mede eene zilveren medaille en vijftig gulden, om onder zijne equipage te ver deelen voor het op de hoogte Plymouth op den 28 February ziende noodseinen redden der equipage, bestaande in zeven personen, van bet, mede door overzeilen van een brik schip, zich in eenen zinkenden staat bevindende boekerschip de Taag gevoerd door F. van der Bordebestemd naar Lissabon en ben veilig te Vlaardingen aan wal te brengen hebbende mede, in weerwil der noodkreten gemeld brik schip zich verwijderd, zonder eenige hulp aan de in doodsgevaar verkeerende equipage te ver- leenen. Zijnde bij deze medailles behoorlijke getuig schriften, de edele daad van redding vermel dende gevoegd. Terwijl mede aan onderscheidene weduwen uit liet zoo weldadig fonds van wijlen mejufvr. Ida Maria de Raath onderstand is verleend. LEERDAM, 16. Maart. Ds. Vinke, tbeol. doet, en predikant te Beestheeft beden zijne afscheidsrede gehouden om naar Sneek te ver trekken. ARNHEM, 16 Maart. Dezer dagen hebben twee regterlijke ambtenaren in het provinciaal geregtshof alhier hunnen veertigjarigen dienst tijd plegtig gevierd, te weten: de heer mr. W. Staats Evers, vroeger officier bij de regtbank van eersten aanleg te Arnhem thans procureur- generaal bij gemeld geregtshof, en de heer mr. N. van de Wallvoorheen regler van instruc tie bij de regtbank, en thans raadsheer in meer gemeld geregtshof. V0LLENI10VEN 15 Maart. Jl. woensdag had te Blokzijl de ter aardc-beslelling plaats van wijlen den weleerwaarden zeer geleerden heer B. A. Plemper van Balen predikant al daar. Nimmer werd daar ter plaatse een doode grafwaarts gebragt, achter welks lijkbaar zich zoo groot een aantal deelnemende vrienden schaardeals hier het geval was. Een onaf zienbare rij burgers uit alle standen voegde zich achter de familie-leden des ontslapene, waarbij eene schaar van circa 180 vrouwen. Zelfs was men van naburige plaatsen derwaarts gekomen om de laatste eer te bewijzen aan een’ man die eene algetneene achting en liefde had verworven daarvan getuigden vooral zij die hoewel eene andere geloofsleer omhelzen de zelfs een niet gering aantal Israëliten nog- tans zich aan de rij der volgelingen sloten. Toen de lijkstoet ter begraafplaats was aangeko men, voor zooveel dezelve de menigte kon be vatten en de lijkkist in het graf was neerge laten hield een der aanwezige ambtgenooten de weleerwaarde zeer geleerde beer LeCoultre, mede predikant te Blokzijl en alzoo ambtsbroe der des overledene, eene treffende en hartroe rende lijkrede. SNEEK, 21 Maart. Bij kon. besluit van den 16 Maart 1851, is benoemd tot directeur van het postkantoor, te Hoorn, mr. B. van Has selt, thans directeur van het postkantoor te Sneek; zullende, volgens hetzelfde kon. be sluit, worden vervangen door den 1 ser, thans commies der posterijen van ’s GRAVEND AGE, 18 Maart. gen der 2de kamer van gisteren en heden weder van wet op de zamenstelling der regterlijke magttot wijzigin gen in het belasting-steltelen op de ministe- riecle verantwoordelijkheidin de afdeelingen onderzocht worden. Aanstaanden vrijdag zullen in eene openbare vergadering de beraadslagingen worden begon nen over de weis-ontwerpen 1) tot regeling van de ontvangsten en uitga ven wegens verstrekkingen; 2) tot het brengen eener wijziging in de wet omtrent bet Nederlanderschap en 3) lot naturalisatie van dr. H. T. A. Sasse. Inmiddels ziet men nog een aantal verslagen van rapporteurs omtrent reeds in gen behandelde wets-ontwerpen en van antwoord der regering op reeds ingediende verslagen tegemoet. Alles laat aanzien, dat de kamer nog eenen geruimen tijd bije, AMSTERDAM, 17 Maart. eene poging tot leniging van gelukkigen verdient altijd verm ons dan ook lot genoegen te 1 len dat de heer D. E. Sluijs, Israëlitisch gods dienstig onderwijzer alhier, bewogen met het lot van eenige ouderlooze weezen die door den dood van vader en moeder, van alle verzor ging waren beroofd het zijne willende bijdra gen om die ongelukkige kinderen te onder steunen op eene zeer eigenaardige wijze daarin te werk ging door namelijk jl. woensdag avond in een door den eigenaar daartoe be langeloos afgestaan lokaal eene godsdienstige rede te houden, waarbij de toegang tegen eene kleine bijdrage werd verleend. De heer Sluijs sprak over de weldadigheidnaar aanleiding van Psalm CVI: 3. Deze 'poging heeft liet gun stige gevolg gehad, dat de som van ƒ250, tot leniging van den eersten nood, is bijeengebragt. Van wege de regering is ter kennis der plgatselijke besturen gebragt, om aan de mili ciens van de ligling 1847, des verlangende, vergunning ie vet leenen tot het uitoefenen der buitenlandsche zeevaart, onaangezien zij dat be- Toëp vóór hunne inlijving niet hebben uitge oefend. ÉOTTERDAM18 Maart. Directeuren der hier ter stede gevestigde Zuid-Ilollandsche maat- Scbappij tot redding van schipbreukelingen Rebben, in hunne jongste vergadering, gehou den dén 14! dezer besloten te doen uitreiken: Aan Brala-Yoeda opperhoofd van het eiland Ra-os, gelegen beoosten het eiland Madura, en Behoorden bet oostelijk gedeelte van Java de grooie zilveren medaille voor zijnen krachti- gen bijstand en verleende hulp aan de equipa ge van bet op den 4 October II., op de klip pen nabij gemeld eilandgestrand en vergaan Nederlandsch barkschip, de drie Vrienden te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1