EN ADVERTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1 1851. No. 25. J® 1 3 ïr BINNENLAND. ver liet inwendig bestuur worden ver liet Athenaeum zijn in- BUITENLAND. gemakkelijk voor Deze aan 7 19 6 20 36 12 4 13 17 6 1 verkeert de koning slechten gezondheids-toestand men er te 59 stud. liet moedwillig nalaten of grove- van uitvoering te geven aan de nader aan post vat. regeringen ge bezorgdheid bergBaden Te zamen en allen vrij voor- FRANKFORT18 Maart. Het bevestigt zich datbehalve Frankrijk ook Engeland geprote steerd heeft tegen de toelating der geheele Oos- tenrijksche monarchie in het Duitsche verbond. Lord Palmerston beweert, dat geene verande ring kan gemaakt worden in dcszelfs zamenstel- ling zoo als die door de tractaten van 1815 is vastgesteld, zonder de toestemming der buiten- landsclie mogendheden, die dezelve mede ge waarborgd en ondcrteekend hebben. Lord Pal merston zal op deze vraag nader terug komen eu geeft intusschen te kennen dat Engeland niet onvoorwaardelijk aan dit plan zijne toe- ucze liUiiraiit, verscii'jrii ei hen woensdag- en Za- turdag. Abonucments-prijs voor 3 maandenƒ1.40, buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers 71 cent. 18 149 stud. 7 kw. 63 de onderscheidene schepen die haven bezochten deelige vrachten vonden. Daarvan kwamen van Amsterdam 4, van Rot terdam 12, van Dordrecht 4, van Schiedam 1 van Vlaardingen 4, van San Francisco 4, van Guayaquil 1 en van Guancias 1. AMSTERDAM, 21 Maart. De op heden, ten behoeve der stads armenscholen gedane collecte heeft opgebragt ƒ7655. lij, zijnde ƒ1079.69 meerder dan in 1850. De dames-vereenigingonder den naam van de Louise-Krans alhier werkzaam om kin deren uit behoeftige huisgezinnen van kleeding- stukken te voorzien, heeft onlangs van II. K. 11. de kroonprinses van Zweden wier naam zij draagt, een geschenk van honderd gulden ont vangen met de toezegging eener jaarlijksche herhaling van die gift. Eere der vorstin die ook in haar nieuw vaderland de armen van land harer geboorte niet vergeet Bij het Athenaeum Illustre alhier, zijn in October 1850 als studenten ingeschreven Regtsgel., Ie maal 22,bij recensie 37,zamen Medicijn., Theologie, Letteren Phyl. Nat.» Kweekelingen Seminariën die tevens op de rol der studenten aan geschreven van den tweeden duim wezen en zou alsdan de lote- de dienst even geschikt als een ander was echter daar volstrekt niet aan remplacant van zijn duim hem een’ voor de militie bespaarde. Hierbij komen: Kweekelingen aan de onderscheidene Seminariën die niet op de rol der studenten zijn ingeschreven, maar toch de lessen der hoogleeraren aan het Athenaeum Illustre plegen bij te wo nen Kweekelingen aan de Clinische School Alzoo in het geheel 219 stud, en kweekelingendie gebruik maken van het onderwijs, dat aan het Athenaeum Illustre wordt gegeven. ASSEN, 21 Maart. Het is geen ongewoon verschijnsel dat zich aan ééne menschelijke hand zes vingers bevinden de zesde vinger is dau echter in den regel niet meer dan een stomp je, een zeer onvolmaakte vinger, meestal niet of weinig beweegbaar. Door den militieraad al hier- is echter dingsdag j.l. een loteling uit de gemeente Smilde voor een jaar vrijgesteld op grond dat hij in de goede behandeling van ie der wapen belemmerd werd door het bezit aan eene hand van twee duimen die beide goed uitgewassen, beweegbaar en bruikbaar waren; de duim echter, die dagelijks dienst verrigtte was meer beweegbaar en als bet ware handiger dan zijn in reserve geplaatste tweelingbroeder, die gewoonlijk niets anders deed dan toe te zien wat de andere uitvoerde. Volgens de geneeskun digen zou eene amputatie zeer ling zijn, toe daar de remplacant vermaand worden op hare hoede te zijn en een zeer waakzaam oog te houden op de vijanden der bestaande orde van zaken. Volgens dit dag blad wordt door de roode republikeinen eene nieuwe omwenteling voorbereid die hoogst waar schijnlijk binnen zeer kort zal plaats grijpen. Dezen keer zal, naar het schijnt, de storm het eerst in Italië losbarsten om zijne uitwerkselen alsdan van daar naar Frankrijk en Duitschland uit te breiden. De berigten die zoowel uit Turin als uit Londen en Parijs ontvangen wor den stemmen overeen in de verzekering dat men tegen het voorjaar door ernstige gebeurte nissen bedreigd wordt. In gansch Italië smeult liet vuur onder de asch en er is weinig noodig om alles in ligte laaije vlammen te doen uitbar sten. In Pimont bevinden zich duizende vlug- telingen die met ongeduld het oogenblik af wachten om de bestaande RomcinscheTos- kaansche en Napelsche regeringen omver te wer pen. De gewapende benden die thans de groo- te wegen in Italië zoo onveilig maken en dik wijls dorpen en stedeu overvallen, zijn eigenlijk staatkundige guerillas. Hoe weinig op de Itali- aansche troepen te rekenen ishiervan heeft men dezer dagen een bewijs gezien toen een talrijk detachement Romeinsche soldaten dat tegen deze benden werd afgezonden grooten- deels met geweer en wapenen tot dezelve over liep. Deze staat van zaken verklaart de ijverige krijgstoerustingen van Oostenrijk iu Italië waar het Oostenrijksche leger, bestendig versterkt, de grenzen van Piemont en Toskans Door dit alles voeden de Duitsche van den 2den en 3den rang ernsti- voor de toekomst. In Wflrtem- en elders hoort men in hoogere kringen de noodzakelijkheid beweren dat deze staten zich tot eenen bijzonderen bond behooren te vereenigen om zich eene zoodanige organi satie te geven waardoor hunne veiligheid liet best gewaarborgd zou zijn. FRANKFORT 19 Maart. Naar men verneemt van Beijeren in een zeer zoo zelfs, dat voor zijn leven bevreesd is. Men spreekt reeds van datzoo die vorst mogt komen overlijden, koning Lodewijkdie in 1848 abdiceerdeweder de regering zal aanvaarden. Koning Otto van Griekenland die zich nog altijd te München ophoudt, moet mede sedert lang zeer lijdende zijn en men ook voor diens leven ernstige vrees koesteren. Volgens sommi gen zou de koning spoedig naar Athene terug- keeren volgens anderen daarentegen abdiceren en voor altijd in Duitschland blijven. FRANKFORT, 20 Maart. Veel opziens baart hier eene telegrafische depêche uit Parijs, vol gens welke de garnizoenen der oostelijke grens vestingen beduidend versterkt zullen worden. In onze politieke kringen wil men weten dat deze maatregel gevolgd zal worden door eene nieuwe en zeer nadrukkelijke nota der Fransche regering tegen de toelating van al de Oosten rijksche siaten in den Duitschen bond. Men verwacht hier met zekerheid, dat in geval lord Palmerston aan liet roer blijfthet met opzigt tot deze vraag, tot ernstige verwikkelingen zal komen. BERLIJN, 17 Maart. In Penissen is, op be vel van den minister van oorlog met eene ver dere vermindering des legers een begin gemaakt. BERLIJN, 19 Maart. Omtrent het concen treren van talrijke Russische troepen aan de Poolsche grenzen, verneemt men dat daarmede niets anders bedoeld wordt, als het houden ee ner groote troepen-manoenvre in de nabijheid van Lowitsch. De keizer zelf zal die exercitiën bij wonen. BERLIJN, 19 Maart. Heden is liet antwoord van het Weener kabinet ontvangen op de van hier aan hetzelve gerigte nota van den 9 dezer. Volgens eene vertrouwelijke mededeeling is zij STATEN-GENERAAL. Het wetsontwerp tot regeling der ministeriële verantwoordelijkheid behelst hoofdzakelijk de Volgende bepalingen Strafbaar zijn de hoofden der ministeriële departementen 1) wegens het contrasigneren van koninklijke besluiten a. schendende de grond wet b. behandelende onderwerpen aan de wetge vende magt opgedragen of c. maatregelen ordenende tot verkrachting der wetten 2) Wegens het uitvoeren van koninklijke be sluiten niet door eenen minister gecontrasig neerd 3) Wegens lijk verzuimen grondwet of andere wetten; 4) Wegens het moedwillig nalaten of grove lijk verzuimen van uitvoering te geven aan al- gemeene maatregelen van inwendig bestuur; 5) Wegens het nemen van beschikkingen waarbij de grondwet, de wetten of algemeene maatregelen van inwendig bestuur worden ver kracht. SNEEK25 Maart. Zaturdag avond 1.1. het was reeds donker viel de vrouw van een’ tabakskervers-knechtwonende op het Achter om alhier, terwijl zij bezig was eenig werk bp den wal voor hare woning, te verrigtenin het water. Op het hulpgeschrei van baren zoon die het eerst dit ongeval ontdekte, kwam A. C. looijers-knechtvan de overzijde der gracht toeschieten en begaf zich zonder aarze len te water. Zwemmen kon hijnaar men zegt, niet, zoodat hier, met al zijnen goeden wil de ramp slechts verzwaard werd want de vervolgens toegesnelde helpers hadden nu twee, in levensgevaar verkeerende personen te redden. Dit redden gelukte intusschen naar wensch en beiden, de helper- en de geholpe ne, kwamen er af met den doo.rgestanen angst en een nat pak. In 1850 werd het kerkhof van Gemert (in Noord-Brabaut) door de zorg van den pastoor, geheel nieuw aangelegd. Daarbij werd het graf ontdekt van Karei van Brimeu graaf van Me- gen bekend in de geschiedenis des vaderlands als stadhouder en kapitein-generaal over Gelder land en het graafschap Zutphen Friesland Overijssel, Groningen, Lingen enz., en iu 1572 te Zwolle overleden. Van het groote werk hetwelk de Alexan- drijnsche kerkvader Origenes tot wederlegging der ketters schreef, en waarvan tot nog toe al leen het eerste der tien boeken bekend was zijn door den heer Miller, bibliothecaris der Nationale Boekerij te Parijs, de zeven laatste boeken teruggevonden in een der Grieksche handschriften, welke de heer Mynas in 1842 van eene op kosten der Fransche regering on dernomen wetenschappelijke reis in liet Oosten terugbragt. De zeven nu hervonden boeken van het. voor de Christelijke wetenschap hoogst belangrijke, werk zijn door den heer Miller thans in druk uitgegeven en aan de Parijsche Aka- demie van Opschriften en Fraaije Letteren, in hare zitting van den 14 dezer, aangeboden. De heer dr. A. L. Gastman benoemd tot directeur van een op Java door eenige particu lieren op te rigten gymnasium, onder den naam van Herwijnenvertrekt dezer dagen met zijn gezin naar Java; de beide andere voor die school hier te lande benoemde leeraars (een Zwitser aan eene ^witsersche hoogeschool opgeleideu een Nederlanderdie met den tweeden onder wijzersrang eenige jaren als secondant op eene voorname kostschool is werkzaam geweest) vol gen hem zeer spoedig. AMSTERDAM, 20 Maart. De Slaats-Cuo- ranl heeft een belangrijk artikel over den han del te Valparaiso in 1850. e geenszins als gunstig te beschouwen men kan als zeker aannemen dat Oostenrijk bij zijne eischen omtrent het presidium blijft volharden. Maar ook omtrent andere punten moeten de Prijs der Advcrtenliënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgtvoor iedere plaatsing. Nadat in 15 jaren aldaar de Nederlandsclie vlag niet was gezien nam het verkeer tusschen Nederland en Chili eensklaps zoo toe, dat in de laatste 18 maanden niet tuinder dan 31 Ned. FRANKFORT 19 Maart. Buitengewoon veel opziens baart hier een artikel van het officieele dagblad van Münchenwaarin de regeringen Cï

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1