NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1851. No. 26. 6dc Jaargang. Zaturdag den 29 Maart. r- I 'S 0. 9. BINNENLAND. N. 9 ning 1 BUITENLAND. l 1 ii t r T 5 lict- lieen enkas Tus- door at do eene ecli- jreep zelve naar lan- grie- «w etste de I "'■'g voor A. I jken eene kA. eet oni- t te lijd- l'"S ko- ■ije- van en- >od- ett de bevelhebbers Ban ka dienst gedaan Deze Courant verschijnt eiken turdafj. Abonneincnts-piijs voor 1 builen de Stad Jruiuo 7i. cent. Oostenrijk is er om in bet gansche westelijke de Oostzee tot aan de Zwit- eene vaste positie te nemen de Lemmer, Joure Sloten den 29 Maart j lialve zal 3j uur: 3 J u u r. Sneck27 Maart 1851. De Directeur voornoemd B. VAN HASSELT. Ponlianak loopende waren aldaar op den ijf behoorlijk gequalificeerde af- ijandelijke Chinezen. [rijs der Adverlenliënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel ineer 10 cents, behalve 35 cents zcgelrcgtvoor iedere plaatsing. vierden Drentschen i voor het gewashad Staphorst, een den avond van pogingen aan meisje te overal en deJijk eveneens zullen onderloopen in dat ge val zal de gemeenschap tusschen deze slad de Langstraat en het land van Heusden wie weet voor hoe lang weder zijn afgebroken. KOLONIËN. De sedert één jaar onder de inlandsche be volking van Banka geheerscht hebbende onlus ten kunnen ten gevolge van de onderwerping van den hoofdmuiteling Amir, als geëindigd be schouwd worden. Deze Amir de zoon van den zich gedurende de jaren 18191829 door zijn verzet tegen ’s gouvernements gezag, berucht gemaakt heb bende depati Baliazin de voetstappen van zijnen in Junij 1848 overledenen vader druk kende deed zich sinds lang, door knevelarij en mishandeling der bevolking, bij het bestuur van Banka van zoodanige ongunstige zijden ken nen dat de resident aldaar in December 1849 vermeendein het belang der rust en veilig heid verpligt te zijn zich van dien gevaarlij ken persoon te verzekeren. De tot dit einde te Panka) Pinang aangewen de poging tot opvatting van Amir mislukte. Slechts eenige zijner naaste verwanten en volge lingen werden gevat Amir zelf wist te ont komen en ging van toen af tot openlijk verzet over; hetwelk zich kenmerkte door roof, plun dering het vernielen der wegen en het verwoes ten van mijne etablissementen. Ongeacht alle minnelijke aanmaningen en de zoowel door de policie als door de successive- lijk versterkte militaire magt in bet werk ge stelde maatregelen van bedwang, bleef hij in dit gedrag volharden en aanzienlijke schade aan- rigten. Eerst op den 7 January 1851 is hij met één zijner broeders en twee volgelingen in onder werping gekomennadat hij door de meeste zijner aanhangelingen verlaten was; tot dezen stap waarschijnlijk ook aangespoord door ge brek en de aanhoudende vervolging welke hem zelfs in de wildernissen geen oogenblik rust liet. Deze gebeurtenis, welke eene spoedige ge- heele herstelling van de rust op het eiland Ban ka doet tegemoet zien mag grootendeels wor den toegeschreven aan onvermoeiden ijver door de land- en zeemagt en door het civiel bestuur aan den dag gelegd en tevens aan de uitmun tende goede verstandhouding welke heeft ge heerscht tusschen den waarnemende!» resident, den militairen kommandant van de in de wateren van hebbende stoomschepen. Volgens berigten van tot 31 December 1850, 29 aangekomen v gevaardigden van de v Alvorens zij het gouvernementshuis binnen traden bonden zij een stuk roode zijde aan on zen viaggestok plantten kaarsen aan deszelfs voet, ontstaken een reukoffer, knielden en baden. Daarmede zeggen zij hebben de drie vijan delijke kongsies in liet openbaar, en onder aan roeping van het Opperwazengetuigenis willen afleggen van hunnen wil om zich met goed en bloed te verbinden aan de mogendheid wiel’ vlag dit is en welke zij erkennen beleedigd te hebbenhopende dat hun berouw hen weder in genade zal doen aannemen. Over de voorwaarde, op welke hunne onder werping kan worden aangenomen zijn de on- derliandelingen geopend zoo lang de zaak niet is beëindigd zal het zigtbaar teeken van hunne onderwerping gelaten worden waar zij hetzelve geplaatst hebben. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te SN EEK brengt ter kennisse van de belangheb benden 1) dat de verzending van postpaketten naar de Lemmer en Amsterdam, met de diligence en stoomboot, weder een’ aanvang zal nemen op dingsdag den 1 April e. k. voor welke corres pondentie de tijd van frankeren en aanteekenen en van de laatste ligting der bus blijft vaslge- steld zoo als zulks bij de uitgegevene dienstre geling, gedateerd 27 Febr. 1851, is bepaald; 2) dat het vertrek der gewone expeditie naar i en Balk van af uur wordt vervroegd en dier- plaats hebben des nademiddags ten laatste ligting der bus en frankeren tot keur, voor den ploeg, ja tot het miskende en verachte lastdier is geschapen of wel dat het ook door den Schepper is begaafd met voor ons onzigtbare vermogens, z. o als men die door het geduld en het onderrigt aan het voortreffelijk dier, kan leeren kennen en bewonderen.” In de voormiddags-godsdienstoefening wel ke voorleden zondag door dr. N. IJ. Tatum Zu- bli predikant bij de Hervormden te Assen in de kerk van die gezindte is verrigtwerd de Heilige Doop toegediend aan vijf vol wassene per sonen waaronder Samuel Simson Moetjon en zijne huisvrouw Froukje Nijstad te Assen woon achtig benevens twee van hunne kinderen welke tot dusver, met hunne ouders, tot de Israëlitische godsdienst behoorden. De bedoelde vijf personen werden vervolgens bevestigd als lidmaten der Hervormde gemeente te Assen. AMSTERDAM25 Maart. Het is opmerke lijk hoezeer Triëst en Alexandrië in de jongste jaren in bloei zijn toegenomen. Ju 1846 ves tigden zich 4450 Europesche kooplieden waar onder 1400 Engelschen in Alexandrië de han del door Oostenrijk in die stad gedreven be draagt eene waarde van 7 millioen, en het ver bruik van Oost-Indische voortbrengselen in het tolverbond en in Oostenrijk 40 millioen gul dens’, die gedeeltelijk over de Nederlandsche en Noord-Duitsche havens doch in het vervolg vrij zeker over Egypte en den Donau zullen worden vervoerd. Triëst, dat in 1820 ongeveer 33,500 inwo ners lelde heeft nu 90,000 zielen. De bevol king is dus in 30 jaren bijna driemaal grooter geworden en de uitvoer in denzelfden tijd ver tienvoudigd. In 1844 beliep de waarde daar van 44 millioen guldens. GRONINGEN, 24 Maart. Heden is bij onze hoogeschool na afgelegd examen en het verde digen van verloskundige stellingen tot doctor in de verloskunde bevorderd de heer A. J. Jor- ritsma med. doet, te Sueek. APPINGADAM '23 Maart. In eene vergade ring van de onderafdeeling der maatschappij van Nijverheid te Onderdendam alhier ten vorigen jare gevestigd, is het wcnschelijke overwogen van het in werking brengen eener stoomboot- dienst tusschen Delfzijl en Londen. Koeijen ossen schapen en onderscheidene voortbreng selen van den landbouw, welke in groole me nigte uit onze provincie derwaarts worden ver voerd gaan thans meerendeels over Harlingen en Rotterdam. Men begrijptdat het voor de landbouwers van groot belang zoude zijn op deze wijze in de gelegenheid gesteld te worden hun vee als anderzinsop eene meer gemak- kelijke en goedkoope wijze in de ontniddellijke nabijheid der plaats hunner inwoning te kunnen inschepen ja des noods zei ven door commis sionairs te Londen ter markt te doen brengen. Er is eene commissie benoemd om over de mogelijkheid van het daarstellen dier stoomboot- vaart rapport uit te brengen. MEPPEL 23 Maart. Op den laatstelijk ge en Ovcrijsselschen biddag l er te Rouveen gemeente bedroevend ongeluk jilaats. In dien dag, wendde een jongeling om een mede aldaar wonend sprekenzooals dit bij jongelieden dikwijls plaats vindt, en riep haar tot dat einde van buiten het huis om bij hem te komen. Doch in plaats van het meisjekwam haar stiefvadergewapend met eene mestvork snelde den jongeling, die het op een loopen zette naen stak hem met zijn wapen in het hoofd aan de gevolgen waarvan hij in de nu vcrloopene week is overleden. ’slIERTOGENBOSCH, 23 Maart. Het water is alhier sterk wassende, en teekent aan de peil schaal alhier reeds 3 el 26 dm. AP. of 15 dm. oude»- 0; het Boschbroek onder Berlicum Don gen St. Michiels-GestelVught en ’s Bosch zijn reeds geheel onder geloopen terwijl daarenbo ven de polders van het Ertveldde Muntel, de Vliert, het Boschveld en Maij den Hamen Rijskampen zoo mede de daar achter liggende beurt landerijen onder Cromvoirt en FRANKFORT, 22 Maart, blijkbaar op uit Duitschland van sersche grenzen en zijn gezag in de kleinere staten te vestigen. Na Holstein’en Meints bezet te hebben, ligt de thans aan Rastatt en Luxemburg. Het Vught, vermoe-garnizoen van Rastatt bestond reeds sedert eeni- SNEEK 28 Maart. Volgens de Stem uit JEIontfoort bestaan er in ons land 126 weeshui- huizen. Daarvan zijn bestemd: a. uitsluitend voor jongens 7, b. uitsluitend voor meisjes 6, c. voor jongens en meisjes te gelijk 113. 114 gestichten voor oude en gebrekkige lie den.; waarvan uitsluitend voor mannen 15, 6) uitsluitend voor vrouwen 21 c) voor man nen en vrouwen 78. 93 gestichten voor oude lieden en kinderen te zamen waarvan uitsluitend voor mannen en jongens 1 6) voor beide geslachten 92. 11 bestedelinghuizen alle bestemd voor bei de geslachten. 76 arm- of werkhuizenalle bestemd voor beide geslachten. Naar men verneemt, is het aan Z. M. in gediende verzoekschrift door het hoofdbestuur van de broederschap der notarissen tot buiten werkingstelling van hoogstdeszelfs besluit dd. 18 Jan. 11. {Staatsblad no. 6) wegens onge- grondheid der daarbij aaugevoerde bezwaren gewezen van de baud. De hoogleeraar C. L. Blume directeur van het rijks-herbarium te Leyden is dooi- den ko- ning van Pruissen wegens zijne groote weten schappelijke verdiensten, met de ridderorde van den rooden adelaar 3de klasse begiftigd. Uit de laatstelijk uitgegeven handelingen van de algeraeene synode der Nederl. Herv. kerk van 1850 blijkt, dat in het jaar, waarover het laat ste verslag loopt, van de Hervormde tot de Roomsche kerk zijn overgegaan 84 personen en van de Roomsche tot de Hervormde 237. Nopens pen bezoek op de Sayterbij II ar- tenadeelt iemand in de Prov. I riesche Cour. het volgende mede: Van tijd tot tijd hooiende gewagen van W. Jager en diens door hem zei ven geleerd paard werd de nieuwsgierigheid bij mij opgewekt, een bezoek op de Sayter af te leggen. Het doel mijner komst aldaar kenbaar makende voldeed de Friesche Frauconi gaarne aan mijn verzoek haalt zijn driejarig paard van stal, en gaat mij daarmede vóór in eenen fraaij.cn nieuw opge- rigten cirque van omstreeks 30 voeten in door snede behoorlijk verlicht door een doelmatig aangebragt dakvenster. De kunsten die ik daar gezien heb van het genoemde paard laten zich beter bewonderen dan beschrijven. Men ziet er geenen weidschen tooigeene beenbrekende sprongen van rijders of rijderessenmaar wat liet leerzaam en goedwillig dier, geheel los en aan zich zelven overgelaten alléén op den hand- wenk of een woord van zijnen meester doet zal misschien bezwaarlijk in de beroemdste Eu ropesche paardespellen overtroffen worden. Het verdient zoo wel de aandacht der lief hebbers als de hulde der gewestgenooten van eenen Frieschen boer, die, te midden in bet waterland, eene bijdrage levert tol de oplossing van het raadsel, of het paard voor den krijg, voor hel praalkaros der rijken voor de meê- doogenlooze spoorsteken van een doldriftig pi- i Woensdag- en Za- 3 maanden 1.40 /1.65, enkele nominers ujn

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1