ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN Woensdag den 2 April, 4, 1851. No. 27. 6de 'laareang* e- BINNENLAND. BUITENLAND. d d 1) Zij die zich s 6 1 e ii zelve heid eld uli- de ■Ifs dj» ijft nd as em ni si, 10- 11 ;s ?- e- e- n 2t voor voor de De nieuw benoemde gou- van Nederlandsch Indiëde Twist, is den 22 Maart te na- I Let te- uit Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden/1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele noinmers 7* cent. van 1850 treden Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregtvoor iedere plaatsing. voor de landmagt aantnelden dat er voor de dienst hier te lande 29 plaat sen van I en wel 1 valerie 4 nie en werd onze oude, nu zoo rijk aan ondervinding bewaard en zoude men een boekdeel van zij ne lezenswaardige ervaringen kunnen vullen. Nimmer behoefde hij het gebruik eener bril bij zijn lezen of schrijven bezit nog heden het volle gebruik zijner zintuigen, en redeneertbij een goed verstand, nog met het vuur der jeugd. Jammer maar, dat hij aan den laten avond zijns levens, in zulke behoeftige omstandigheden ver- keeren moet. AMSTERDAM, 31 Maart. Wij hadden dezer dagen gelegenheid om liet Photographisch eta blissement, sedert korten tijd door den heer P. Oosterhuis opgerigtte bezoeken. De Photo graphic is eene meer volmaakte Daguerreotype. De beelden zijn op papier en gelijken veel op eene schoone sepia-teekening. Beschuldigt men de Daguerreotype van doodschheid onduur zaamheid en van dikwijls slechte gelijkenis, de voortreffelijke werking der- Photographie staat ons borg voor levendigheid, frappante gelijke nis en duurzaamheid daar noch het zonlicht noch de vochtdeelen hier eenige verandering te weeg brengen. De afbeeldingen, die wij za gen overtreffen die welke wij er vroeger van onder het oog kregenhet moge de oorzaak zijn, dat de heer Oosterhuis tevens kunstschil der is, of dat zijne methode allen overtreft, zooveel is zeker, dat de buitenlandsclie af beeld- sels met die van den beer Oosterhuis niet kun nen wedijveren. Elk die de zijnen eene kleine aangename gedachtenis willen aanbieden, raden wij dit etablissement te bezoeken. GRONINGEN, 27 Maart. Bij arrest van het provinciaal geregtshof, uitgesproken ter open lijke audiëntie van den 26 dezeris zekere Klaas Hindriks Ileelhuisvan beroep arbeider, wo nende te Groningen eerloos verklaard en ver oordeeld tot vijfjarige rasp-of tuchthuisstraf alsmede ten behoeve van den staattot eene geldboete van vijftig gulden en in de kosten der procedure; ter zake hij, bij een rekwest, gedagteekend den 8 Augustus 1850, gerigt aan Z. M. den koningen strekkende tot liet beko men eener militaire gratificatie, ter ondersteu ning van dat verzoek heeft overgelegd een pas poort (congé defmitif'} houdende zijn ontslag als fuselier bij de 8ste afdeeling infanterieniet tegenstaande hij wistdat dit stuk was ver- valschtdoor in de uitdrukking: hebbende geene aanspraak op militaire belooningde eerste letter (g) van het woord y> geene” uit te krabben of op eenige andere wijze te vernie tigen en alzoo dat woord te veranderen in het woord eene.” SNEEK, 1 April, verneur-generaal heer Duyinaer van Weenen gearriveerd, komende uit den Daag: hij zou zich naar Triest begeven om van daar de reis naar Oost-Indië voort te zetten. De ministers van oorlog en marine hebben bij aankondiging van 20 Maart ieder voor zoo veel hem aangaat, ter kennis gebragt van ou ders of voogden die verlangen mogten dat hunne zonen of pupillen in dezen jare als ka- dets of adelborsten voor de marine op de ko ninklijke militaire akademie worden geplaatst dat zij ten einde bedoelde hunne betrekkingen worden toegelaten tot het vergelijkend examen hetwelk omtrent het midden van de maand Julij aanstaande te Breda, tusschen de adspiranlen naar gezegde plaatsing zal worden gehouden een adres aan het departement van oorlog of dat van marine zullen behooren in te zenden, en wel vóór den 8 Mei aanstaande, zullende na dat tijdstip geene verzoeken ter admissie tot voorschreven examen meer worden aangenomen. De belanghebbenden worden voorts verwit tigd te weten Term’bij het gebergte dat het Romeinsche van het Napelsche gebied scheidt, zijn vertoogen van de Fransche en vermoedelijk ook van de Engelsche zijde geschied. Desniettemin wordt deze beweging van troepen ongestoord hoewel in stilte voortgezet. WEENEN, 24 Maart. De nieuwe constitutie voor Hongarijen is naar men verzekert reeds door den keizer onderteekend zoodat men verwachten mag, dat de provisionele toestand in die landen binnen kort zal ophouden. BERLIJN, 25 Maart. Nopens de geheime plannen van Oostenrijk deel ik u mede hetgeen mij daaromtrent van eene zeei- geloofswaardige zijde verzekerd is, zonder dat ik evenwel voor de geheele waarheid zou durven instaan. Men zegt namelijk het volgende: Oostenrijk, welks financiële toestand eene spoedige regeling der Duitsche aangelegenheden dringend noodzakelijk maakttrekt zijne troepen uit Holstein terug doch houdt de Hanzesteden bezet. Buiten staat om zijne armee van 6700,000 man langer op de been te houden, concentreert het eene aan zienlijke strijdmagt op de grenzen van Piemont en Zwitserland welke het onmiddellijk in be weging zal brengen zoodra het de Duitsche aangelegenheden zoover gebragt heeftdat liet van de bondshulp van Pruissen tegen Frankrijk zeker is. Een aanval op Piemont en Zwitser land moet Frankrijk noodwendig in het conflict wikkelen en zulks zou het ware doelwit zijn van prins Schwarzenberg, die daarin door den jongen krijgszuchtige!! keizer ondersteund wordt. Men zou voornemens wezen den strijd legen Frankrijk nog in dit jaar aan te vangen en aan Pruissen is de rol toegedacht, om van de Rijn linie tegen de republiek te ageren. Daarom zoo voegt men er bij stelt Oostenrijk er zoo veel belang in, om met al zijne landen in den Duitschen bond opgenomen te worden. FRANKFORT, 26 Maart. De aandacht rs hier algemeen gevestigd op de memoriedie eerst daags door prins Schwarzenberg aan de onder scheidene Duitsche regeringen zal worden toe gezonden betreffende de Oostenrijksche poli tiek ter zake van de reorganisatie van het Dori sche verbond. Naar men verneemt, behelst de- een uitvoerig betoog over de noodzakelijk- van de toelating der gansche Oostenrijksche monarchie in voorzegd verbonden wel op grond van de verdragen van 1815, die aan het zelve het onbetwistbare regt toekennenzijn grondgebied te vermeerderen door de toelating van al de provinciën dier.staten, die er reeds toe behooren. Op grond hiervan wordt aan de vreemde mogendheden het regt betwistzich daar tegen te verzetten en wijders geldend gemaakt de omstandigheid, dat in het jaar 1848 de vreem de mogendheden als het ware stilzwijgend hare goedkeuring hebben gegeven tot de toelating van Oost- en West-Pruissen alsmede van de pro vincie Posen in liet Duitsche verbond. Wijders wordt daarin uiteengezet, dat het in het wel begrepen belang van Europa ligtdat de magt en het aanzien van het Duitsche verbond der mate wordt vermeerderd dat het eenen toerei kenden waarborg kan aanbieden zoowel tegen den dcmocratischen geest der kleinere Duitsche staten als tegen elke aanranding van naburige groote mogendheden. LONDEN, 24 Maart. De Express, van Nieuw- York deelt mede, dat het congres der Veree- nigde Staten eene som van 125,000 francs heeft toegestaan voor het nemen van proeven met een nieuw licht, hetwelk al het vorige in glans en uitgebreidheid verre achter zich laat. De hoogleeraar Grent komt de eer dezer uitvin ding toe. Blijkens eene dezer dagen welgeslaagde proeve verspreidden zich de stralen van dit licht, van 7^ tot 8| ure ’savonds, over een kasteel, gelegen op een’ afstand van 8|-mijlen, en voorts over de schepen die in de haven ten anker lagen op 4|- mijlen afstands. LONDEN, 25 Maart. Volgens de Mexicaan- sche bladen, zijn aldaar de meest gewaagde dief stallen aan de orde van den dag, waaruit niet alleen blijkt, dat de policie zeer onachtzaam is maar tevens dat de dievenhiervan overtuigd WEENEN, 22 Maart. Omtrent de vreesselijkc verwoestingen welke de aardbeving op het ei land Rhodus aangerigt heeft, verneemt men liet volgende: Op 28 Februarij omstreeks 5 ure des avonds, ontstond er eene vreesselijke aardbeving welke in de stad Rhodus buitengewoon veel schade veroorzaakte. Eene menigte huizen zijn ingestort onder anderen de toren Arap Kuïe genaamd welke de monding der haven beheerschtook het gebouw van het agentschap van den Oos- tenrijkschen Lloyd is ingestort. Menschenlevens had men niet te betreuren. Berigten uil Makri meldendat aldaar op den 28 Februarij des avonds ten 5j uur de aardbeving begon. Bij na alle nieuw gebouwde huizen en magazijnen zijn verwoest, evenzeer als onderscheidene plaat sen in den omtrek onder anderen de stad Le- vissiwelke 1500 huizen teldeen die allen in de aarde verzwolgen zijn. Men berekent dat omstreeks 600 menschen in die streek zijn omge komen. De oppervlakte der aarde te Makri is met ontzettende spleten doorsnedenwaaruit bedwelmende dampen opstijgen. De bevolking van Makri is aan boord van onderscheidene koopvaardijschepen gevlugt, om haar leven te redden. Den 6 Maart duurden de schokken van aardbeving nog voort ofschoon minder hevig. WEENEN, 23 Maart. Ter zake van het bin nenrukken van Oostenrijksche troepen in den Paiiselijkcn staat, cn wel in den omtrek van kadet ter vervulling zijn opengesteld 18 voor de infanterie; 3 voor de ka- voor de artillerie en 4 voor de ge- dat er voor de dienst in de koloniën 25 jongelingen bij gemelde akademie als kadets zullen kunnen worden geplaatst, als: 12 de infanterie 8 voor de artillerie 4 genie cn 1 voor de kavalerie. 2) Zij die zich voor de zeemagt aanmelden dat er vermoedelijk een twintigtal plaatsen van adelborsten der marine ter vervulling zullen open komen. De miliciens der ligting op 15 Mei e. k. in dienst. De Delfische Courant meldt Er heeft te ’s Gravenhage eene gebeurtenis plaats gegrepen die geluk-kig in ons land zeer zeldzaam voorkomt. Eene Engelsche dame die sedert eenigen tijd daar vertoefde, cn intime betrekkingen had aangeknoopt met en bezoeken ontving van eenen voornamen oosterling heeft zichzonder dat iets haar voornemen kon ver raden plotseling door vergif om het leven gebragt. Men vond haarkostbaar gekleed dood op bare zitplaats. Men vorscht vergeefs naai de oorzaak van dezen geheimzin nigen zelfmoord. Men meldt aan het Zondagsblad uit Vol lenhoven 25 Maart. De medegedeelde bijzon derheden, omtrent zekeren alhier woonachtigen hoogbejaarden zeeman, opgenomen in het Zon dagsblad van den 9 dezer, heeft veler belang stelling zoodanig gaande gemaakt dat schrijver dezes van onderscheidene kanten is aangezocht om als een vervolg op het vorigenog zoo veel mogelijk, dien merkwaardigen ouden betref fende door middel van dit blad publiek te wil len maken. Ten einde daaraan te voldoen heb ik mij persoonlijk met den visscher onderhou den en van hem vrijheid bekomen zijn’ naam zijnde Hendrik van Gulik te mogen noemen. Met genoegen hoorde ik uit zijnen nog zoo welbe- spraakten mond dat hij een onafgebroken tijd vak van ruim 30 jaren de Noordzee heeft be varen zich steeds met de vangst van kabel- jaauw schol en sclielvisch bezig houdende terwijl onder de menigvuldige gevaarvolle wor stelingen met dat element de bangste strijd zijns levens op zekeren nacht plaats had toen de zee, door sneeuwjagt en stormwind als be roerd, de schuilen nu eens hemelhoog opwierp en dan weder als in eenen afgrond stortte, met dat ontzettend gevolg dat er in dien noodlot- tigen nacht niet minder dan 70 vaartuigen met man en muis vergingen. Verder vernam ik hoe bij eenmaalop een met 800 koppen bemand oorlogschip varende, op hetzelve eene zoo woe dende pestziekte bijwoonde, dat er in den kor ten tijd van 6 weken slechts 100 menschen van de bemanning het leven behielden. Steeds

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1