EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- I 1851. No. 29. Woensdag den 9 April. I BINNENLAND. BUITENLAND. on- ian- was end en de oen ge had as, *g. L irnia meer toch 813,001; 1851 der. trein Ier 51 lo. io. an- )iid het en d, eni .en ran ba len me re en lit- eii ok rte ter te lix ïa- ee 1, 'S ar it- 9 id et 2 16 lie •d. he w. id k wa m te Franeker aan. en zonder eeltige der na- dd, eurt han- I het het- I van l*ij uit rde. en bÖ md ge- Prijs der Advcrtentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegebegt, voor iedere plaatsing. PARIJS, 3 April, en meer van een afgevaardigden gaande legen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonncnienis-prijs voor 3 maanden/1.40 builen de 'Stad franco ƒ1.05, enkele noinmers 7‘ cent. den het hel hof van Drenthe ver had 'de behandeling dezer zaak bij het hof alhier plaats. De beklaagde mr. Van Baerle verscheen in het costnum van advocaat met toga en bef; de president echter deed hem opmerken dat hij niet als advocaat maar als beklaagde kwam en dus dit costnum onvoegzaam was. Dc beklaagde repliceerde hier- 5J ‘r’. ’r‘< S4 84 iii 0 7J SNEEK, 8 April. Zondag avond II., hield de nieuw beroepen leeraar bij de Hervormde gemeente alhier, de WelEerw. Zeer Gel. Heer G. J. Vinke, zijne intrée-leerrede naar aanlei ding van 1 Corinth. 3: 11 nadat Z. WelEerw. des voormiddags in zijne bediening was beves tigd geworden door den oudsten leeraar dier gemeente, den WelEerw. Zeer Gel. lieer D. A. de Grootdie daarbij predikte over 1 Corinth. 1: 23a. De rijksmiddelen en inkomsten hebben in 1850 bedragen 75,589,401.97 zijnde4,595,492.64 meer dan de raming. Trekt men van die op brengst het totaal der uitgaven af, ad ƒ70,819,141.77, dan erlangt men op hel dienst jaar 1850 een overschot van ƒ4,770,320.20, wordt van deze som 1,000.000 voor amortisa tie van schuld en ƒ624.217.63 tot dekking van het ten slotte nog bestaand tekort van 1848 af getrokken dan zal op het dienstjaar 1850 nog overschieten ƒ3,14G, 102.57. Naar mededeeling van den minister van fi nanciën is van de gouden munt ingewisseld eene waarde van ƒ49,790,970, waarvan nog moeten te gelde gemaakt worden 1,572,997 stukken van ƒ10. Op hetgeen in 1850 is verkocht, is een verlies geleden van ƒ244,446. Op hetgeen in 1851 is of nog moet worden verkocht, zal bij raming een verlies worden geleden van C welk laatste bedrag op de begrooting voor daartoe wettel ijk te verhoogen zal dienen te worden aangewezen weshalve het algeheel ver lies op de ingewisselde gouden munt zal beloo- pen ƒ1,057,447. De Arnhemsche Courant meldt de aan komst te ’s Gravenliage van onzen gezant graaf Schimmelpennink bij het Engelsche hof. Hij zou een definitief antwoord verlangen op zijne bezwaren tegen het verminderd tractementhem bij de laatste begroolingswetten toegekend. Blijft dit tractement zoo bepaald dan zal hij zijn ontslag vragen. ROTTERDAM, 5 April. Thans bevindt zich hier ter stede een portret-teekenaarLouis Pötsclike genaamd en geboortig van Dresden die liet ongeluk heeft van doofstom te zijn, maar tevens zijne kunst op eene wijze beoefent die wezenlijk aanmoediging verdient. Wij heb ben twee door hem geteekende portretten van bekende stadgenooten gezien die van eene spre kende gelijkenis waren. Zijne behandeling is helder, fijn en uitvoerig en tevens zoo krach tig dat men zich bijna niet kan voorstellen dat zulk een effect door potlood kan verkregen worden. DEVENTER, 4 April. Op den eersten de zer maand zijn uit het gesticht voor krankzin nigen alhier 27 lijders, die voor rekening der provincie Friesland verpleegd waren naar het nieuw ingerigte geslicht te Franeker overgebragt. Het transport is door den opzigter de moeder en 5 bedienden uit dit gesticht begeleid en kwam des avonds omstreeks elf uur De reis is in dc beste orde stoornis volbragt. ASSEN, 4 April, reglbank te Groningen heeren mr. C. A. VV. P. Bij vonnis van de arr. van 8 Julij jl. zijn de van Baerle advocaat hij den Hoogen Raad der Nederlanden en J. C. F. Trip, student, ieder tot 1 maand gevange nisstraf veroordeeld wegens het toebrengen van slagen aan elkander. Beiden kwamen hiervan in booger beroep aan het prov. geregtshof te Groningen hetwelk overigens het vonnis der reglbank bevestigde, doch de straf van den heer Van Baerle lot 14 dagen verminderde. De heer Van Baerle vroeg van dit arrest cassatie aan Hoogen Raad, welke, met vernietiging van arrest, de zaak naar hel bof van Drenthe wees. Gisteren nu op. Op een daartoe strekkend requisitoir van den adv.-gen. en na in raadkamer geraadpleegd te hebben gelastte het hof, dat de beklaagde zijne distinctive teeltenen als advocaat zou afleg gen. De beklaagde verzocht aanteekening dal hij hiertegen protesteerde. Mr. Van Baerle deed daarop verzoek zich in de balie te mogen be geven de adv.-gen. verzette zich hiertegen waarop de beklaagde aan het openbaar ministe rie kleingeestigheid te last legde en jegens het zelve onvoegzame uitdrukkingen bezigde. Nadat de president den beklaagde had vermaand, om zich voegzaam te gedragen daar hij anders bui len de gehoorzaal zou moeten worden gebragl en deze zich op de plaats der beschuldigden had gesteld werd met de behandeling der zaak aangevangen. Er werden drie getuigen a dé charge gehoord. De adv.-gen. reqnireerde de bevestiging van het vonnis der arr. reglbank te Groningen, waarbij de beklaagde tot eene maand gevangenisstraf was veroordeeld. De beklaagde droeg daarop zeer uitvoerig zijne verdediging voor. De uitspraak is bepaald op donderdag e. k. De secondanten verklaarden de eer voldaande beide strijders reikten elkander de hand en keer den naar het orkest terugalsof er niets ware voorgevallen. LONDEN, 3 April. Een heelmeester te Pres ton met name Dixon, aan wien eene onlangs overledene dame 3000 p. st. gemaakt had ten na- deele van hare wettige erfgenamen beeft een zeldzaam blijk van edelmoedige belangeloosheid gegeven door afstand van dit legaat te doen ten behoeve van de neven en nichten zijner patiënte. PARIJS, 2 April. Sedert eenigen tijd zijn er te Parijs een aantal gevallen van sporadische cholera voorgekomen. Van daar zonder twijfel het gerucht, dat de epidemie weder verschenen was. Wanneer men nagaat, dat de thans heer- schendc griep door vele personen als een voor teelten der cholera beschouwd wordt, dan zal men zich gemakkelijk de verontrustende geruch ten kunnen verklaren. Maar het verdient op merking, dat zich jaarlijks op gelijk tijdstip, eenige gevallen van sporadische cholera te Parijs voordoen. Misschien zijn deze gevallen ditjaar talrijker dan gewoonlijk en dit is dus geene reden om zich daarover’ te verontrusten. In de jaren volgende op 1832 kwamen de gevallen van cholerische aandoeningen veel tal rijker en van meer ernstigen aard voor, zoodat er in 1835 nog 14 slagtoffers te Parijs aan be zweken. Men behoeft zich dus niet bezorgd te maken over eenige weinige gevallen welke van geen ernstigen aard zijn geen epidemisch kenmerk dragen, en die, naar men verneemt, al waren zij in groolen getale voorgekomen nog geen’ grond zouden geven om beducht te we zen voor de weder-verschijning der cholera. Ein delijk dient gezegd te worden, dal de griep aan het afnemen en van geen ernstigen aard is ge weest, daar men slechts eene geringe vermeer dering in de sterfte heeft opgemerkt. Men spreekt steeds aanslaand oproer. Een der der regler zijde zeide dienaan- een zijner medeleden van de roo- de partij te Parijs zou toch een opstand spoe dig gedempt zijn!” Het is waar antwoordde deze maar als gij in 1852 het algemeen stemregt niet hebt hersteld zullen de rooden in het gebeele rijk opstaan. En hebt gij dan soldaten genoeg om hen te bedwingen?” De afgevaardigde die alzoo sprak is geene autoriteit maar in oproer heeft bij veel gezag. Het werkvolk meent, dat de wetgevende ver gadering en de president het eens zijn om de constitutie te verkrachten. De noodkreet der Presse heeft het doen ontwaken. PARIJS, 3 April. De hertog van Bronswijk die te Londen zijn verblijf houdt, en zoo men zegtdoor den president der republiek was uit- genoodigd om met dezen over aangelegenheden van particulieren aard te spreken heeft de reis naar Parijs, in plaats van over zee, met den luchtballon ondernomen. Met den vermaarden Engelschen aeronautGreen steeg hij maandag jl. van Londen op, en stak het kanaal over. In den avond van dienzelfden dagomstreeks 6 ure, kwamen zij behouden in hel dorp Neuf- chatel12 mijlen van Boulogne gelegen ne- De hertog reisde onmiddellijk per spoor- naar Parijs en arriveerde aldaar dingsdag morgen. De heer Green vertrok met zijnen bal lon naar Boulogneen scheepte zich dingsdag in naar Folkstone. Een der laatst overgebleven verdedigers van Lodewijk XVIde heer Squimbre is te Orle ans in 91jarigen ouderdom overleden. Hij dien de bij de Cent-Suisses en behoorde ondei’ de dapperen die op 10 Augustus den koning te gen liet graauw verdedigden en bijna allen in het paleis der Tuilerien werden omgebragt. Aan deze ramp ontkomen bad de heer Squimbre zich te Orleans met der woon gevestigd. Betreffende den eergisteren gemelden brand van het gebouw van den agent der schatkist te Lyon verneemt men nog de volgende bijzon derheden FRANKFORT, 2 April. De Duilsche bonds vergadering zal eerstdaags geheel in haren voor- maligen vorm hare zittingen hervatten. De iiiinoodigingsbrieven zijn gemeenschappelijk door Oostenrijk en Penissen aan de onderscheidene Duilsche staten toegezonden. Men wil weten dat de generaal von Peucker bestemd is, om Pruissen bij dezelve te vertegenwoordigen. Bij Meinls had de Rijn gisteren de buiten gewone hoogte van 15 voet 5 duim bereikthet lagere gedeelte der stad stond geheel onder water. Naar men ons mededeelt is de Neckar van 8 tot 9 voet boven zijn gewonen waterstand ge wassen. De tusschen Heidelberg Heilbronn en Mannheim varende stoombooten hebben hunne vaart moeten staken. Dit is mede met alle ove rige vaartuigen op den Neckar het geval. BERLIJN 2 April. Er is nog geen ant woord uit Weenen ontvangen; men verwacht hetzelve in de laatste dagen der volgende week. Hel is mogelijk, dat.de afzending van hetzelve met de terugkomst des keizers uil Italië in ver band staat. Men schrijft uit Weenen dat het antwoord geenszins de voorstellen van Pruissen beamen en dat prins von Schwarzenberg zich houden zal aan de door Pruissen te Warschau voorgestelde 6 punten, welke Oostenrijk aange nomen heeft. Behalve de reeds meermalen ge noemde verschilpunten tusschen de beide mo gendheden kan men dit ook nog voegen dat Pruissen bepaald weigertom aan de toekom stige Duilsche constitutie een zoodanig overwigt boven de afzonderlijke constilutiën der Duilsche stalen toe te kennen als Oostenrijk verlangt. LONDEN, 2 April. De Amcrikaansehe clip pers blijven, door hunne snelheid hunnen eens verkregen naam met eer bewaren. Een dezer vlugge vaartuigen de Typhoon genaamd ge voerd door kapitein Salter, heeft in dertien da gen en tweeëntwintig uren de reis van Ports mouth (Vereenigde Staten) naar Mersey (nabij Liverpool) afgelegd hetgeen in waarheid gelijk staat mei de snelheid van een stoomschip. De bladen van Liverpool zijn opgetogen over den sclioonen bouwtrant en vorm van de Typhoon. Het schip is 2000 ton register groot, en heeft de eerste Trans-Allantisclie reis in ballast gedaan. Een zonderling voorval heeft voor eenige dagen te Lincoln plaats gehad. In de Assem bly Rooms zoude een concert worden gegeven doch kort voor den aanvang kregen twee mu- zijkanten twist wegens eene tusschen hen be slaande geldschuld. Weldra volgde er eene uit daging waaraan zij besloten onmiddellijk gevolg te geven. Men bragt pistolen in een der gan gen van het gebouw twintig schreden van el kaar, plaatsten zich de twee strijders door hun ne secondanten vergezeld tegenover elkander en op een gegeven teeken werd gelijktijdig vuur gegeven. De kogel van den eenen miste doch de andere kogel doorboorde den jaskraag van den ander en drong vervolgens in den muur.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1