NIEUWS- EN ADVE11TENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN IIET AIIII0NDISSE1IENT SNEER. 1851. No. 30. Zaturdag den 12 April, 0.1e Jtiargan;;. i I BINNENLAND. 7 voor BUITENLAND. v. J J 1 1 Tff 11 is de Brit- haren ten gevolge dee Z. Exc. den mi- eene v. :r ie P 11 tier ui- de ui- :11- n- ot en en te id te ■r n r‘. r’< I :a 0 .5 an Daar het noodzakelijk behoeve der schatkist jvcn be- wanneer de for- wederhaar rad ten voordeele indien ledig te van klei- gistzou tregel in verband staan met de eerlang Afrika. men zich in de hare omstreken schuldig eenden doch de Zai ur- i Schipluide lOgenaamden Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonneinents-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nummers 7*. cent. istgesteld door het oud-hoofd van den echt opgenomen jonge dochters, wier ook plegtig voor het WEENEN, 1 April. De bekende taalkundi ge P. J. Schaffarik bibliothecaris te Praag is bezig met de vervaardiging van eene vergelij kende spraakkunst van alle bekende talen. WEENEN, 4 April. Een merkwaardig ant woord, naar men zegt, heeft de minister van het ge- pte iar- j in oei en. er- nd el- be- en de it ft, re- el- nJ- er- le- te ft, ne moet hen namelijk niet onduidelijk te kennen gegeven hebben, dat het hem minder moeijelijk voorkwam om hunnen pecunielen dan om hun nen morelen toestand te verbeteren. FRANK FOUT, 5 April. Men bemerkt, dat sedert eenigen tijd met verdubbelden ijver aan de voltooijing der werken van de bondsvestin- gen gearbeid wordt. Hiermede is o. a. ook te Ulm een aanvang gemaakt, en naar men ver neemt, zullen er onderscheiden nieuwe vesting werken te Meintz aangelegd worden. Dit een en ander bewijst duidelijk, dat men in Duitsch- land niet zonder bezorgdheid is omtrent het geen in Frankrijk nog kan plaats grijpen. Van daar dan ook dat de onderscheidene Duitsche regeringen zich beijveren voor de versterking der bondsvestingen hare geldelijke bijdragen ge regeld te leveren. Volgens de jongste berigten uit Dresden is bet hoogst waarschijnlijk dat de conferentiën aldaar nog voor liet einde dezer maand gesloten zullen worden. Er worden geene belangrijke vraagstukken meer behandeld. De commissiën hebben gewigtige besluiten ge nomen die tot grondslag zullen dienen voor de hervorming van den Duitschen bond waar van de noodzakelijkheid thans algemeen erkend wordt. Volgens eene telegrafische depêche uit Ber lijn,zou het plan, betreffende de toelating van de geheele Oostenrijksche monarchie in den Duit schen bond, ten gevolge van de nadrukkelijke verloogen van Engeland en Frankrijk, volko men schipbreuk hebben geleden KEULEN, 4 April. Den 2 dezerdes avonds ten 8 uur, werd op Main lustbij Frankfort, eene proef genomen met de door den mechani cus Olf vervaardigde galvanische zon. De uit werking was verrassend men kon op eenen af stand van 200 schreden den glans des lichts naauwelijks verdragen, en op eene dubbele leng te der plaats Mainlust nog goed lezen. Toen men het apparaat de rigting over de Main gaf, verscheen eene rij der aan den overkant liggen de buizen zoo vei licht, dat men alle voorwer pen kon onderscheiden. HAMBURG, 5 April. De dagbladen deelen thans het ontwerp tot regeling der Sleeswijk- llolsteinsche aangelegenheden mede. Het komt hoofdzakelijk op het volgende neder: De Deen- sche monarchie vormt één geheel met denzelf- den vorst, dezelfde erfopvolging, dezelfde ver tegenwoordiging bij het buitenland vlag en vloot. Zij heeft bovendien één stelsel in han del en scheepvaart, dezelfde munt, één post en tolwezen enz. hiervan is Lauenburg ech ter uitgesloten. Betreffende de schuld zullen nadere schikkingen gemaakt worden. Uolsleiii en Lauenburg blijven leden van den Duitschen bond met eenen zelfstandigen landdag die met den koning de wetgevende magt daarstelt. Slees- wijk heeft ook eenen bijzonderen landdag met afzonderlijke ministeriële en lokale administratie voor civiele en criminecle wetgeving, justitie el! policicwezen kerkelijke en schoolaangelegen- lieden gemeente-wetgeving openbaren onder stand industrieinkomsten en uitgaven voor binnenlandsche aangelegenheden. Ook onder houdt Sleeswijk een afzonderlijk leger, doch overigens alles gemeenschappelijk met Denemar ken. LONDEN, 1 April. Men meldt, dat de pa cha zijn voornemen heeft te kennen gegeven om tusschen Cai ro en Alexandria eenen spoorweg te doen daarslellen ten einde die later tot aan Suez te verlengen. Door tusschen de twee voor naamste steden van Egypte eene zoo versnelde gemeenschap daar te stellen zal het gouverne ment het verkeer met Indiëde gemeenschap met de overige deelen van Azië en vooral ook den voorspoed des lands aanmerkelijk bevorde ren. De werkzaamheden aan dezen spoorweg zullen door den Engelschen ingenieur Robert Stephenson worden bestuurd. Binnen twee ja- ren zal de spoorweg tot gebruik gereed zijn ten eenenmale nietig en van onwaarde moesten worden beschouwd. Men achtte het zich ten pligt, dit den pseudo-eehtelieden ter kennis te brengen en hen in substantie de voor hun ze delijk gevoel gewis verpletlerende mededeeling te doen dat zij tot dusverre iir ongebonden heid leefden. Hoewel aanvankelijk hevig bel tegendeel volhoudende, bij alles wat hun dier baar was bezwerende wel degelijk voor wet en kerk getrouwd te zijn, aarzelden zij, bij bel besef van hunnen treurigen maatschappelijke!) toestand, geen oogenblikterstond de plaats gehad hebbende informaliteit te herstellen. Ver mits er tusschen hen derhalve geen wetiige band hoegenaamd bestond heeft het driepaar dezer dagen alzoo na eenen huwelijksproeftijd van meer dan een jaar, andermaal het trouwpak voor den dag gehaald en, na vervulling der bruidsda gen op nieuw voor den bevoegden ambtenaar de verklaring afgelegd dat zij elkander aanna men tot echlgenoolen en dat zij gelrouwelijk al de pligten zouden vervullen welke aan den huwelijken staat verbonden zijn, liet zal wel geen betoog behoeven, dat bij deze huwelijken erkend werden de, wegens het onderhavig ver zuim in den vorm, zeer zeker toevallig natuur lijke kinderen. ROTTERDAM, 8 April. Van wege sebe regering is, door tusschenkomst van zaakgelastigde te ’s Hage en welwillende medewerking van uister van koloniën door Z. II. E. G. gouden medaille uitgereikt aan kapitein J. J. van der Eb, gevoerd hebbende het brikschip St. George de la Mina en thans gezagvoerder van het barkschip Celebes (beide bier ter stede te huis behoorende) voor zijn menschlievend en edelmoedig gedrag aan den dag gelegd bij de stranding van het Engelscbe schip Norma kapitein Reuss, op de Westkust van In de Delfische Courant leest Sedert geruimen lijd maakte men gemeente Schipluide eti aan het stelen van kippen en daders kon men niet in handen krijgen, dag nacht had de veldwachter van zich bij den molenaar (van den zot loovermolen) in hinderlaag gesteld met belofte van den molenaar, dat hij, bij voorkomend on geval hem de behulpzame hand zou bieden. Eindelijk kwamen er drie personen met kippen beladen aan; de veldwachter hield hen staande. Een van ben, die een geweer met dubbelen loop bij zich had, zette hem dit op de borst, het schot werd gelukkig door hem afgeweerd waar door hij aan zijnen arm deerlijk gekwetst raakte toen een tweede hem met eenen polsstok verschei den slagen op het hoofd toebragtzoodat hij bewusteloos bleef liggen vervolgens namen de stroopers de vlugt. De molenaar schijnt bloot aanschouwer gebleven te zijn door schrik be vangen liet hij den veldwachter vergeefs om bij stand roepen. D0CKUM, 3 April. Bij gelegenheid der vol trekking eens huwelijks, wordt beden aan de behoeftigen dezer stad eene vette koe van pi. in. 1000 oude ponden uilgedeeld, waartoe de be langhebbenden per trommelslag zijn uitgenoo- digd geworden. Schoon dit eene uitmuntende en welgekozene gift moge genoemd worden waarvoor de milde gevers hoogen lof toekomt is het echter te bejammeren dat het getal be- boeftigen door den achteruitgang van den mid delstand zoodanig is toegenomen datdoor het groot aantal de porliën bij gevolg klein (2| N. oneen) moeten uitvallen. Men verneemt dat gedep. staten in de onderschei- j i aangeschreven om, daartoe termen aanwezig zijn, zich on houden met het werk der vereeniging i ne gemeenten tot grootere. Naar men i die maat tot stand te komen gemeenle-wet. AMSTERDAM, 9 April. Aan boord vaneen der schepen die te Rotterdam in de Leuve- hqpen lagen beeft gisteren eene schrikverwek kende gebeurtenis plaats gegrepen. Een ma troos gaf een’ jongen, die bezig was met aard appelen te schillen eenen slag met een eind touw; de jongen, daarover driftig wordende, vliegt op en steekt den matroos zijn mes in het ligchaamwaardoor deze, zoo als men zegt, doodelijk gekwetst werd. De matroos is naar bet gasthuis en de jongen naar de gevan genis gebragt. De Nederlander heeft, in zijn no. 240, een concept-adres aan Z. M. den koning aan geboden te teekenen door leeraren der Neder- landsche Hervormde kerk, in zake der vacature van een’ der hoogleeraren der theologische fa culteit te Leyden. Daarin wordt voor die be trekking gevraagd: een man, die, bij groote wetenschappelijke kennis, zich vereenigt met de leer der Vaderen naar Gods woord in de be lijden isschriflen uitged rukt. De Nederlander zegtdat voor genoemde vacature in aanmerking komen: Doedes, Van Ooslerzee, Beets, Van den Ham, enz. De landverhuizing uit Duitschland schijnt dit jaar zeer talrijk te zullen zijn. Alle sche pen welke thans te Hamburg beschikbaar zijn, zijn reeds bevracht voor hel transport dier emi granten waarvan het meerendeel zich naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zal be geven. Velen hunner zijn werklieden en arbei ders uit het noordelijk gedeelte van Pruissen en bepaaldelijk uit Pommeren. ROTTERDAM H 7 April. In de eerste dagen des vorigeu jaars werden te Groesbeek met in achtneming der voorschriften bij de wet in deze materie val w het gemeente-bestuur in drie eerzame jongtnans en verbindtenissen vervolgens altaar werden ingezegend. Bij de verificatie der plaalselijke registers, door de bevoegde autori teit, bleek echter onlangs, dat de voltrekking dezer huwelijken geschied was ten overstaan van den wegens expiratie van dienst toen juist AMSTERDAM, 4 April. Gisteren morgen is te Alkmaar de huwelijksplegtigheid voltrokken, tusschen den heer Bosboom en mej. Toussaint. Ds. J. J. van Oosterzee bestuurde de kerkelijke inzegening. Hij verdeelde zijne rede in: 1) het huwelijk door of van God (verleden tijdperk); 2) het huwelijk met God (tegenwoordig tijd perk); en 3) het huwelijk naar of tot God (toe komend tijdperk). De groote kerk was gevuld met toehoorders, en hoe aandachtig deze naai de heerlijke taal des grooten redenaars luister den behoeven wij niet te zeggen. AMSTERDAM 6 April. De prijs van f 100,000 is hier ter stede gevallen op een geheel lot dat gespeeld werd door eene vereeniging 21 handwerkslieden. kwaad (de loterij) ten toch voortdurend schijnt te moeten blij staan is het altijd verblijdend tuin zoo als nu van minder door haar begunstigden keert. Mo gen de gelukkige winners allen doordrongen zijn van het besef, dat bun aandeel met be leid aangewend eene bron van voorspoed en verhoogd geluk kan worden; maar dat het ook in een tegenovergesteld geval daarhenen vliedt gelijk een stroom en niet zelden in deszelfs teugellooze vaart, vlijt, tevredenheid en huisse- lijk heil met zich medevoert. AMSTERDAM, 7 April. Men verneemt dat de collegiëll 'an g dene provinciën zijn engte van Suez voortgang hebben. Eene com missie van deskundigenin 1798 door keizer Prijs der Advcrtentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. hunnen toe- De graaf Thun wijzerswelke op verbetering in stand aandrongengegeven. 7 tenaar van den burgerlijken stand niet bezitten de ten gevolge waarvan de opgemaakte aclcn I ,z.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1