EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONWSSEI1ENT SNEER. NIEUWS- 1851. No. 31. Woensdag den 16 April. y. BINNENLAND. BUITENLAND. 41 i;: u i h*. 4: 4 a k. zeldzaam- er bij den hoorn be den hoorn koe welke in het turfveen ter diepte van ruim één Ned. el door zijne zonen is ge- ‘j; de eerste u-gadering de onderlian- llen grond ont- den waren staat lengte 2 pa] st ges te ld het school- Mi- bin- 55 5; n- t: J. >t. I>- w. e- Het van in, 'iTJ en, ITZ Zij. ie ti. och ii.” ■en- nu loe ien dag I ra le r- ten lar en. >de -n ge. HIK jen n ps- eid nd L)b- ijk Een on ?en est lar as- ni- ni- er- )s- eii en er ;e- ;e- la- 11 11 iet la- et er In in n- ar ik in ur Deze Coi-i.nt verse.njot eiken Woensdag en Za- turdag. AboiHic.ncnLs-prijs voor 3 maanden 1.40 9 builen de Stad franco ƒ1.65, enkele nonimers 71 cent. vonden, terwijl zij bezig waren met turf te gra ven. Deze hoorn beeft eene lengte van een halve Ned. el, een’ omtrek van 2 palmen, en is aan het dikste einde voorzien van 6 laagten of knaggen. Wanneer men aanneemt, dat deze hoorn de helft der vlugt van eene koi?is, en naar evenredigheid de breedte der kop op 38 duimen stelt (de vlugt eener gewone Drentsche koe is gemiddeld pl. m. 80 duimen nl. ieder hoorn 28 en de kop 24 duimen) zoo zou de geheeie vlugt van het dier, dat dezen hoorn gedragen heeft, één el, 3 palm en 8 duim zijn geweest, hetwelk voorzeker bij de Drentsche koeijen geen plaats heeft. AMSTERDAM, 12 April. Vrijdag nam te ’sGravenhage eenen aanvang de verkooping der boekverzameling van de autographen en vader- landsehe prenten, nagelaten door wijlen den heer Verweij-Mejan in leven lid van de twee de kamer der slaten-generaalen wel door den boekverkooper Fuhri. Een der voornaamste hoo pers van de autographen was de boek-en kunst handelaar A. J. van Tetroode opzigter en ei genaar van het Museum Willem II, dat thans verplaatst is naar de Korte Houtstraat. Eene verzameling van 5000 portretten en vaderland- sche historie-prenten in tien groole kunstboe ken vervat werd toegewezen aan den heer mr. Wintgens, voor den betrekkelijk geringen prijs van ƒ124. Denzelfden avond had bij den boekverkooper Meurs de vierde zitting plaats van eene niet on aanzienlijke verkooping waarop zich bevonden dertien nommers oude Voyagi'ên in 4tovan Matelief, BonlekoëCuron en andere voorva derlijke ontdekkings-reizigers welke eerst, af zonderlijk geveild den belangrijken prijs van 69 gulden bereikten. De voornaamste koopers waren de heeren Meurs Bakhuijzen en van Doorn. Deze dertien deeltjes gezamenlijk herveild bragten op eene som van ƒ105, waarvoor zij aan den lieer van Doorn werden toegewezen. ROTTERDAM, 11 April. Directeuren der bier ter slede gevesUgde Zuid-Hollandsche Maatschappij lol reddiny van Schipbreukelin gen hebben besloten als een erkentelijk bewijs hunner tevredenheid te doen uitreiken Aan Dirk Licet voerende het Nederlandsche hoekerschip genaamd Noordzee, te buis be- hoorende te Vlaardingen de groole zilveren medaillevoor het den 28 Maartop 56 gr. 48 min. N.breedte, bij stormweer, redden der ckwipage van het Hannoversche kofschip Har monie te huis behoorende te Ditson gevoerd door kapt. Bernard Ernst, zijnde op zijne reis van daar naar Noorwegen door het Nederland- sche smakschip Twee Gebroeders kapt. II. Spik van Zwolle naar Noorwegen bestemd aangezeild, en wel met dat ongelukkig gevolg dat de smak vermoedelijk met de equipage, dadelijk is gezon ken terwijl alleen de jongen op de Harmonie bij den stoot, is overgesprongen en welk schip op zijne inhebbende lading bout, nog eenigen lijd is blijven drijven hebbende schipper Licet zich in deze redding door stoutmoedige pogin gen onderscheiden, door gemelde ekwipagie met zeemans hartelijkheid en gulle gastvrijheid aan zijn boord te behandelen en veilig te Vlaardin gen aan te brengen. Aan Willem Schouten Jz.matroos, de klei ne zilveren medaille voor zijne onmiddellijke bereidvaardigheid, om de sloep der Noordzee te bemannen en de schipbreukelingen van de Harmonie in groot gevaar af te halen en daar door mede heeft aangespoord de matrozen Jan de Koning en Pieter van den Berg aan welke mede eene bronzen medaille, is toegekend be nevens aan ieder dezer drie stoutmoedige red ders de som van f 20 en vereerende getuigschrif- 1 ten, waarin hunne edele daad is vermeld. Voorts nog ƒ45, om aan de overige negen menschen uitmakende de ekwipagie van den hoeker, te verdeden. LEEUWARDEN, 8 April. Nadat in de vo rige week de geldleening, ten behoeve der pro vincie ad ƒ123,000, legen 4 pCt. was vol ge- leekend geworden, voedde men de hoop, dat ook de stad Harlingen er in zoude mogen sla gen de door haar uileeschrevene negotiate van ƒ25,000, legen dezelfde rente, te sluiten. Dit is echter niet het geval geweest, zoodat de re gering van Harlingen er toe heeft moeten over gaan de inschrijving tot die geldleening op nieuw open te stellen, en wel thans legen eene rente van 4h pCt. De gelegenheid tot inteeke- ning is gegeven van 10 tot en met 16 April e. k. BU1NERVEEN, 8 April. Als eene heid mag aangemerkt worden dat landbouwer W, Warners zich een vindt hebbende de gedaante van eener SNEEK15 April. De leden van kamer der slaten-generaal zijn ter ve opgeroepen op donderdag den 24 dezer. Uit ’sGravenhage wordt gemeld: Men ver neemt met zekerheid dat de heer Lucas den 20 dezer zijne betrekking van minister van ma rine zal ncderleggen en dat de minister van oorlog, generaal-majoor Spengler, tijdelijk met de waarneming der portefeuille van marine be last zal worden. Uit ’s llerlogenbosch wordt aan de Arn- hemsche Courant geschreven In kleine faillissementen welker opbrengst niet meer bedroeg dan het salaris en verschot van den curator, zonder de zegel- en registra- tic-reglen daarin begrepen werden door deze regtbank de voorhanden gelden aan den cura tor toegekend, de en debet ontvangen zegels en registraturen worden nu door den curator niet belaald. De wet trouwens zegtdat bet salaris en verschot van den curator in faillisse menten preferent is op de geheeie opbrengst der goederen en aan de onderscheidene deden eene rangorde te geven. Krachtens een vonnis van de arrondissements- reg thank te Sneek zouden de zegel-en regislra- tie-regten in failliten vóór alles preferent zijn, en onaangezien of de regtbank zekere som aan den curator toelegtzouden deze reglen echter vóór alles moeten betaald worden. Bleef er niets over, dan ontving de curator niets voor al zijne werkzaamhedenwas er nog te kort men moest betalen zoo veel men had ontvan gen. Dit beeft ten gevolge, dat alle curators, in bovengezegd geval hier verkeerende, voor de betaling van die zegels en administralie-reg- ten vervolgd worden. Wie zal nu nog in klei ne faillissementen zonder eenig salaris curator willen wezen Men schrijft uit Iloogeveen aan het Han- delsblad: Een meisje klaagde over onophou delijke pijn in de maag; haar werd de raad ge geven om zekere dosis gebrande aluin te ge bruiken de raad werd eenigen tijd opgevolgd doch de maagpijn in plaats van te beteren werd hoe langer hoe erger. Eindelijk werd ge neeskundige hulp ingeroepen, doch, helaas! te laatwant de geneesheer bevond dat de maag door liet vele gebruik der aluin was aangesto ken of verbrand, en is de patiënt dan ook den 6 dezer overleden. Het weekblad The Hollander, uitgegeven wordende te Holland (Michigan, N. Amerika) meldt, dat de wetg. vergadering te Lansing op den 5 Febr. door den gouverneur geopend is, en deze tevens een breedvoerig verslag omtrent den staat des lands heeft uitgebragt. Hij wees er o. a. op boe Michigan ofschoon vroegtijdig ontdekt slechts sedert weinige jaren bewoond was; voor 20 jaren was de bevolking nietsbe- dnidend en in 1842 bedroeg zij reeds 200,000 zielen terwijl zij nu lot 397,567 gestegen was. De koper- en ijzermijnen van Michigan zegt hij verder, zijn onuitputtelijk de busschen ge ven overvloed van timmerhouten de land bouwhandel en het fabrijkwezen zijn in bloei- jenden staat. Door de eenparigheid waarmede de grondwet is aangenomen hoopt hij dat zij gunstig zal werken onderscheidene wetten moe ten nog als uitvloeisel derzelve vastgesleld wor den. Weinige staten zijn er, waar wezen op beteren voet is ingerigtdan in chigan ingevolge de grondwet zullen er jien vijf jaren wettelijke bepalingen vastgesteld worden betreffende een stelsel van scholen waarin ten minste gedurende drie maanden in liet jaar kosteloos onderwijs zal worden gegeven. De hoogeschool was eeliter niet in zulk eenen blo&ijenden toestand, hetgeen hoofdzakelijk'te wijten was aan gebrek aan die scholen, welke eenen middeltrap tusschen hooger en lager onderwijs vormen maar daar de middelen niet voorhan den zijn om zoodanige scholen op te rigten en dezelve toch onontbeerlijk zijn voor den bloei der hoogeschool, werd deze zaak der wetgevende vergadering bijzonder ter behartiging aanbevolen. WE EN EN, 8 April. De spoorwcg-linie van Verona naar Mantua, de eerste schakel van het groole spoorweg-netdat geheel Duitschland met zuidelijk Italië vereenigen moetis gisteren plegtig geopend. FRANKFORT, 7 April. Dadelijk na de te rugkomst van den graaf v. Thun voorzitter der tegenwoordige bondsvergadering die zich thans in Weenen bevindt, zal de oude bondsdag ge ïnstalleerd worden. In het bondspaleis alhier worden reeds de noodige toebereidselen voor het houden der zittingen gemaakt, die nog vóór het einde dezer- maand zullen geopend worden. Al wat in de ministeriëele Pruissische dagbladen gezegd wordt, over de voortzetting van de Dres- dener conferentiën alsmede over delingen met Oostenrijk, is van al bloot, en strekt slechts, om van zaken te verbloemen. Meer geloof verdient hetgeen daaromtrent uit Weenen wordt mede gedeeld en waaruit blijkt, dat al de plannen, eerst door Pruissen en vervolgens door Oosten rijk gemaakt om zich ten koste der overige bondsstaten te vergrooten en te verheffen vol komen schipbreuk hebben geleden deels op de onderlinge ijverzucht dier beide mogendheden en deels op den wederstand der overige Duit- sehe staten die in den ouden bondsdag eenen grooieren waarborg voor hunne onafhankelijk heid vinden. FRANKFORT, 9 April. Als eene bijdrage tot de verbazende snelheid waarmede de berigten thans per telegraaf worsen overgebragtmag dienen dat gisteren binnen den tijd van 2j- uur, de noteringen der beurs van Weenen bier be kend waren. Dedepeche ging na afloop der Wee ner beurs (te 3 ure) af en kwam hier te 51 ure aan. Tenzelfden tijde ontving men mede de no teringen van Berlijn van denzelfden en van Parijs en Amsterdam van den vorigen dag. HAMBURG, 9 April. De koninklijke biblio theek te Koppenhage is dezer dagen aanzienlijk verrijkt. De heer Engelstoftgeschiedschrijver en hoogleeraar aan de universiteit te Koppen hage die dezer dagen overleden is heeft aan de bibliotheek 40,000 gedrukte boekdeelen en 400 handschriften vermaakt, zoodat bet aantal boekdeelen der koninklijke bibliotheek thans 500,000 en dat der handschriften 11,000 be draagt. "Verder is haar gelegateerd eene rijke minera- logische en botanische verzameling, door wijlen den luit.-kolonel Sommer, op zijne reizen door Europa, Azië en Amerika, bijeenverzameld. MADRID, 9 April. De corles zijn den 7 de zer ontbonden en de nieuwe verkiezingen zul len binnen drie maanden plaats hebben. Men weet niet, wat hiervan te denken, doch zeker is het dat de cortes sedert eenige dagen beraadslaagden over de regeling der Spaansche schuld, en dat het niet de eerstemaal is dat de Spaansche regering de kamers ontbindt op het oogenblikdat de beslissing nabij is. Het is een spel dat reeds meermalen vertoond is en waardoor velen zich hebben laten misleiden. LONDEN, 8 April. In een Engelsch blad komen eenige bijzonderheden voor omtrent de voorgenomene reis van den heer Kennedy, ter opsporing der expeditie van sir John Franklin. De heer Kennedy bevindt zich thans te Aber deen zoodra hij gereed iszal hij zich naar de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1