EN ADVEPiTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1851. No. 32. Zat ur dag den 19 April, 6de Jaargang. 7 I- %o *9# n- BINNENLAND. nog van L BUITENLAND. Derhalve I I i 3 l I j 1 1 L* i l I- l 11 11 II L- e- k e- :r n n E k liet belang maakt en minister van tot lid men voegt Prijs der Adverteniiën Van één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregtvoor iedere plaatsing. Deze Coirant veisc.ijnl eiken Woensdag en Za- tunlag. Aboixienienis-prijs voor 3 maanden 1.40 builen de Stad jrnnco ƒ1.65, enkele noniiners 71 cent. ‘jn )s- tat te- oo I te en 211 is- 'E- 3e ik Is u “J m ir Toen hij hem en dat in zulk eenen toestand had gevonden ontstak die man in woede en wilde den drager het lijkje afnemen hetwelk eene worsteling ten gevolge had, die echter ein digde met het lijkje in de magt te brengen van den te regt verontwaardigden bloedverwantdie het nu zelf naar het kerkhof droeg. De dra ger jammerde nu uitermate over het verlies van het rouwlaken en begaf zich door honderden joelende en jouwende jongens achtervolgd naar het kerkhof, om zijn laken te balen. NEDER-BETUWE, 13 April. Het water, hetwelk den 4 dezer op de rivier de Rijn zoo hoog geklommen was dat de Uiterwaarden door het doorbreken der zomerkade ten eenen male werden overstroomd ook bet binnendijks gelegene land door kwelwater veel te lijden had, is thans gelukkig zóóver gedaald, dat er gegronde hoop beslaat op eenen spoedigen af loop. Het gunstige drooge weder draagt hier toe veel bij en doet verwachten dat een weel derig grasgewas den landman in de gelegenheid zal stellen om zijn vee de stallen te doen ver laten. De schrale hooibouw in bet vorige jaar en de daardoor veroorzaakte mindere voorraad maakt dit alleszins wensebelijk en doet met ver langen naar dal oogenblik uitzien. Overigens is hier alles leven en beweging. De handen arbeid die, door het langdurige natte weder, zoo lang stilstond, is nu in vollen gang, en overal ziet men zich beijveren om de velden met aardappelen te bepoten. Het koolzaad ver toont reeds hier en daar enkele bloemen de vruchlboomen geven de meest blijde vooruitzig- ten en ook de slaat van het graangewas geeft zonder ongelukken die boven mensclielijke krachten zijn, gegronde hoop, dat dit jaar, in alle opzigten een gezegend zijn zal. WEENEN, 11 April. Bijna dagelijks vinden beraadslagingen plaats tussehen den minister president met graaf Thun en den heer von Thierry. De Duitsche aangelegenheden maken uitsluitend hel onderwerp der beraadslagingen uil. Het Engelsch-Fransch protest tegen de opname van de niet-Duilsche landen van Oos tenrijk in den Duilschen bond schijnt ook nu bij hel Russische kabinet aanleiding lot bezwa ren gegeven te hebben; den 7 arriveerde alhier een Russische kabinelskoerier met depêches be treffende deze aangelegenheid. Rusland verzet zich in deze depêche wel niet tegen de opname maar meent echter, dat de tegenwoordige tijds omstandigheden in dit opzigt niet geheel uit hel oog behooren verloren te worden. FRANKFORT, 12 April. Volgens handcls- brieven uit l’estli is, sedert de invoering van het labaksmonopolie de sluikhandel aldaar bui tengewoon toegenomen. Deze maatregel is zoo algemeen gehaat in Hongarije, dat zelfs bet achlenswaardigsle gedeelte der bevolking er geen onregt of schande in ziet, om dien handel te bevorderen en de regering te bedriegen. Om de voordeelen welke deze laatste uit het mo nopolie hoopt te trekken zoo veel mogelijk te verminderen, onthouden de Hongaren zich van het rooken van sigaren. Men zoekt het zoo ver te brengen dat de regering bij deze onderne ming welke zeer belangrijke uitgaven vereischt in plaats van te winnen, verliezeom haar daardoor te dwingen, het monopolie weder af te schaffen. FRANKFORT, 13 April. Volgens de jongste uit de Levant ontvangen berigtenwas men ook te Athene van meening, dat de tweede zoon van den tegenwoordigen koning van Beijeren als erfgenaam van de Grieksche kroon bij kin derloos overlijden van koning Ottozou wor den aangenomen. De Grieksche senaat hield zich met eene hervorming der kieswet bezig. In eene der jongste zittingen van de kamer van afgevaardigden (in het einde van Maart) was eene gebeurtenis voorgevallen welke het minis terie zeer compromitteerde. Terwijl de minister Chrislidcs aan eene levendige discussie deel nam wordt hem een brief toegereikt. Hij breekt dien SNEEK18 April. Dezer dagen is van re- i geringswege afgewezen Lel verzoek van Cornells van der Eems schipper te Oosterend grietenij Uennaarderadeel om kwijtschelding der geld boete van ƒ12 en van de kosten, waartoe hij, hij vonnis van den kantonregter te Bolsward van 28 October 1850, is veroordeeld, dewijl hij met zijn vaartuig, zonder van eene acte van vergunning te zijn voorzien, zes stuks onder scheidene goederen of partijen voor zes onder scheidene personen heeft vervoerd van de siad Sneek naar het dorp Oosterend tussehen welke plaatsen een geadmitteerd beurtteer beslaat. Men schrijft uit Nijmegen dd. 13 April: De trek tot landverhuizing schijnt zich hier en daar wederom in meerdere of mindere mate te openbaren. Wij vernemen toch dat op heden te Beugen door een gezelschap van 28 perso nen waaronder welgestelde!) de reis naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is aange nomen ten einde aldaar aan de oevers van den Ohio hoofdzakelijk in den landbouw hunne for tuin te beproeven of te verbeteren. De ’s Gravenhaagsche Nieuwsbode zegt Men verhaalt, dat het ministerie er op aan dringt, dat de lieer Olivier, die hel eerst op de lijst van voordragt voor den Hoogen Raad staal, tot lid van dien raad worde benoemd, en men voegt er bij dat de minister van jus titie zijn contraseign voor eene andere benoe ming weigert. liet eerste komt ons onredelijk voor het tweede schijnt ons ongerijmd en onmogelijk. Indien de koning met het oog op de wet op de zamenstelling van den Hoogen Raad, op van den slaat van zijn regt gebruik een der voorgedragenen kiestde van justitie zal dit goed en wettig be sluit onderschrijven. Hel is ongerijmd hieraan te twijfelen en ongepast door uitstrooisels den koning in de uitoefening van zijn grond wellig gezag te belemmeren.” ’s GRAVEND AGE 15 April, liet gerucht, gisteren in de residentie in omloop nopens bet ontvangen bij de regering van het berigt van het overlijden van den vice-admiraal Van den Bosch, kommandant van Zr. Ms. zeemagt in Oosl-Indië heeft zich, tot ons leedwezen, bevestigd. Het berigt is met den telegraaf uit Triëst. naar Antwerpen en van gewone gelegenheid naar bragt. Derhalve was daar met bui ten ’s Gravenhage overgc- de landmail reeds eenige dagen geleden te Triëst aangekomen. Hel over lijden moet den 17 February jl. hebben plaats gehad. AMSTERDAM, 12 April. Gisteren middag heeft alhier eene gebeurtenis plaats gehad die eene menigte straatjongens genoegen heeft ge geven maar elk weldenkende, die het heeft aanschouwd met ergernis heeft vervuld. Er beslaat hier ter stede namelijk de gewoonte kin derlijkjes in eene rouwslede of anders door een’ drager naar hel kerkhof te doen brengen. Zoodanige drager, die onverzeld gaal, is dan gekleed met eenen driekanten hoed en wijden rouwmantel en draagt het kistje met een rouwlaken overdektop beide handen voor het lijf. Wanneer men nu ook soms ziet, dat de aansprekers of groefbidders beschonken vaneen begrafenismaal terugkeereneene beschonkene lijkstatie is eene zeldzaamheid die echter gis teren was te aanschouwen. De lijkdrager, een bejaard man had vooraf en onderweg zooveel Schiedammer nat gebruikt, dat hij met het lijkje langs de straat zwierde, met honderden jongens achter zich, die hem uitjouwden; zijn besef en krachten eindelijk geheel kwijt rakende, nam bij liet lijkkistje onder den eenen arm en wilde het aldus verder brengen. Door dat bij zich echter bijna niet kon slaande houden besteedde hij langen lijd, om een eind ver'te komen. De betrekkingen van het lijkje stonden inmiddels op het kerkhof te wachten en toen men den drager niet zag komen en bet kerkhof weldra gesloten zon wordenbegaf zich een der be trekkingen den weg op en den drager tegemoet. 1 - open en de inhóud, twee bankbiljetten, valt op den grond. Oj» het zien dier biljetten maakt eene onbedwingbare nieuwsgierigheid zich van de afgevaardigden meester; de minister konden brief irel langer geheim houden en bet komt uit, dal een amblenaar hem 200 drachmen voor verleende gunst ten geschenke toezendt. Deze ambtenaar werd nog denzelfden dag ontslagen maar de kwade tongen waren daarmede vooreerst niet aan het zwijgen gebragt. BERLIJN, 12 April. In de omstreken Dantz'g is onder de Mennonilen liet plan ge vormd tot eene landverhuizing naar zuidelijk Rusland. Reeds zijn toebereidselen gemaakt tot hel aankoopen van land en in geval zij de voor de Mennonilen noodwendige vrijstelling van krijgsdienst kunnen verkrijgen, zullen 200 fa- miliën de reis derwaarts aannemen. BERLIJN, 12 April. Het is bekend hoe door den vorigen koning van Pillissen de Lu- thersche en Gereformeerde gemeenten lot één kerkgenootschap die Unirle Kirche” zijn ver- eenigd geworden. In den toenmaligen lijd vat» verslapping en onverschilligheid omtrent liet godsdienstige kon zoo iets in het hart van een anders verdienstelijk en welgezind vorst opko men en kon de kerk zich zulk eene daad laten welgevallen. In de laatste jaren openbaren zich de niet onverwachte, maar niet te min hoogst treurige vruchten. Op vele plaatsen niet het minst in Pommeren scheiden zich de Luther- schen in klimmend aantal van de Union af en stichten separirleoud-Lulhersche gemeenten. Er heerschen daarbij eene spanning en verket tering van de zijde hoofdzakelijk dezer genoem den, die inderdaad bedroevend genoemd mogen worden. Openlijk komen er gesepareerde leer aars voor uit dat alleen hij hen in hunne kerk nimmer in de Unirlezaligheid te vin den is. PARIJS13 April. Eene buitengewone me nigte spoedde zich vrijdag jl. naar een der Pa- rijsclie regtbanken. Eene jeugdige vrouw, zou, in eene handels-kwestie voor hare moeder plei ten. Met zeer veel bedaardheid trad mej. Grange voor de regtbank ontdeed zich van hoed en handschoenen legde die met de meeste zorg ter zijde en sprak toen zonder eenige ontroe ring of aandoening, drie uren lang. De advo caten van het hof boorden niet zonder verwon dering en zelfs met eenige jaloerscliheid de welsprekende taal van de pleitster. Toen hare rede geëindigd was, kwam zij tot de conclusie, en hier spitsten zich de ooren van alle advocaten en de critiek zweefde reeds op hunne lippen. Zij sprak echter niet luide daartoe was de con clusie te goed gesteld. Er was wel te veel re denering in maar die kon eene vrouw er toch niet uitlaten. Mejufvr. Grange eindigde haar pleidooi aldus: «Mijne heeren 1 ik geloof alles gezegd te hebben wat u over mijn regt kan in lichten. Vergeef het mij als ik uw geduld misbruikte. Jong als ik ben zag ik mij ech ter verpligt de belangen mijner moeder te ver dedigen zij is te oud om dit zelve te kunnen doen. En ook als moeder trad ik op als ver dedigster van de reglen mijner kinderen.” De heer Delangle beantwoordde mej. Grange hij bragt zijne moeijelijke taak de pligten der beleefdheid en die van zijne dient te ver- eenigen zeer goed ten einde en de eenigste vergissing die hem nu en dan tot groot ge noegen van het publiek, ontsnapte, was, van de beminnelijke en geestige pleitster te zeggen: myn geaehte heer collega PARIJS, 14 April. De tijdingen uit Lyon luiden nog immer zeer ongunstig. De nadering van het inzamelen der zijde heeft bereids eene daling van 5 a 6 pCt. op die grondstof doen ontstaan, terwijl men voorziet, dat, vóór nog deze maand ten einde zal wezen de daling 12 a 15 pCt. zal bedragen. Daarbij hebben de fabrijkenbij de algeheele ontstentenis aan orders voor verreweg helgroot ste gedeelte den arbeid gestaakt. De magazijnen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1