l NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAÖ VOOR DE STAD EN HET AI1D0NDISSEJ1ENT SNEER. anfr. I Woensdag den 23 zipril. 6de Jaai^ BINNENLAND. BUITENLAND. I 1 j j lid. II. M. W (fl W 7 van Neder- Twistmet gelegenheid in al hare «gat waarschijnlijk nog de tweede kamer 1 rijs der Ad ver ten tien van één lot vier regels, gewone letter, 4(1 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelicgt, voor iedere plaatsing. en sette onverwijld de reis naar van hanen, het laten opvliegen van duiven, en met zijne jonge mamelukken de djeuda te laten werpen. Eenige dagen geleden liet hij eenen hyena tegen eenige zijner honden vechten hij beproefde zijne bulhonden doch dezen sche nen den hyena niet te vertrouwen. Hierop liet hij eenen grooten hond te voorschijn brengen afkomstig van eenen bulliond met eenen bloed hond deze schudde zijnen tegenstander een oo- genblik heen en weder, en liep toen van hem af. Vervolgens we,rd een bulhond (eene teef) voorgebragtdoch deze weigerde den hyena aan te tasten. Eindelijk werd een kleine door den heer Murray uitgezonden bulhond mede eene leef en niet zwaarder dan 24 pond in de kooi geplaatst. Oogenblikkelijk vloog deze den hyena te lijf en werd, na vijfendertig minuten vech- tens weggenomenzijnen vijand bijna het le ven benomen hebbende. Zoodanig zijn de be zigheden des onder-konings van Egypte. Eene menigte Alexandrische kooplieden zijn hiermet oogmerk om Z. II. over handelszaken te on derhouden doch hij vertrok op den dag van hunne aankomst kringen spreekt Beijersche familie lieden nu I den tweeden Beijeren. FRANKFORT, 17 April. De reglbankte Greifswald, zoekt nog altijd naar een middel, om aan Hassenpdug op wettige wijze eene dag vaarding te beteekenen. De Kassei. Zeiltrny heeft geweigerd die dagvaarding op te nemen en ook de procnreur-generaal van bet opper- geregtshof, te Kassei, wil er zich niet mede in laten. BERLIJN, 17 April. Men spreekt dezer da gen veel van eene vrij levendige woordenwisse ling welke tusschen den koning en den minis ter-president zou hebben plaats gehad. Laatst genoemde had zich zeer krachtig uitgelaten te gen diplomatieke onderbandelingen welke bui ten zijn weten plaats hadden en moet op die klagt juist geen zeer aangenaam antwoord ont vangen hebben. ALEXANDRIE 5 April. Den 1 dezer arri veerde hier de gouverneur-generaal landsch Oost-IndiëDuymaer van WEENEN, 14 April. Te Genua is eene pestaardige ziekte ontstaan. De autoriteiten heb ben terstond maatregelen in het werk gesteld om bare verbreiding te sluiten. FRANKFORT, ll April. Volgens een’ brief uit Konstantinopel zou zekere geleerde Griek in een hol aan den voet van den berg Athos een aantal Grieksche bandschriften van de hoog ste oudheid gevonden hebben. Men voegt er bij dat het gewigt van deze ontdekking onbe rekenbaar is aangezien er zich onder bevinden een aantal geschriften waarop de oude schrij vers verwijzen en welke verloren waren als mede vele bijzonderheden, die een helder licht verspreiden over de meest duistere tijdvakken der oude geschiedenis. Onder de gevondene werken telt men o. a. eene volledige interpre tatie van het hieroglyplienscbriftmet behulp van welke de persoon die de ontdekking ge daan heeft, reeds in staat is geweestde inscrip tion op de obelisk van de renbaan van Kon- stantihopel te ontcijferen. FRANKFORT. 15 April. Heden wordt stel- lig verzekerd, dat de bondsdag den 1 Mei we der geopend zal worden. Betreffende de 'Grieksche troonopvolging verneemt men nu dat de prins Luitpold van Be ijeren wel genegen zou zijn om voor zijnen zoon den Griekschen troon aan te nemen op de be kende voorwaarde dat hij de Grieksche godsdienst zal omhelzen indien zijne echtgenoot en schoon moeder daar niet zoo sterk tegen waren die van geene verandering van godsdienst willen hooren spreken. In doorgaans goed onderrigte men er van, dat de koninklijke en de beschermende mogend- het oog zouden hebben geslagen op .1 zoon van koning Maximiliaan van zijne familie Cairo voort. LONDEN, 17 April. De heer Weisweiller deelt lieden morgen eenen brief mede aan de Spaansche fondsenhouders, welke echter slechts weinig voldaan heeft. Over het algemeen beeft men hier zeer weinig vertrouwen in de zoo dik wijls herhaalde beloften van het Spaansche gou vernement. PARIJS, 15 April. Te Rouaan heeft de vol gende treurige gebeurtenis niet weinig ontstel tenis veroorzaakt: De abt Maccartan had namelijk in de met biddenden opgevulde kerkdienst verrigt cn wilde, met zijne gebedeboekeu in de hand den kansel verlaten toen hij op de bovenste trede van den trap struikelde. Zijne handen niet vrij hebbende om zich vast te houden viel hij eerst met de slapen van het hoofd tegen den puntigen hoek eener balustrade, en van daar met eenen geweldigen smak op de steenen platen waarmede de grond der kerk belegd is. De verschrikte kerkgangers boden onverwijld hulp, doch liet was te laatde ongelukkige priester was dood. PARIJS, 15 April. Vo- r eenigen tijd arri veerde alhier in een hotel, iemand die zich offi cier noemde en voorgaf van Californië te komen. Hij bleef er eenige dagen bestelde toen een rijtuig en liet zich naar den spoorweg op Bordeaux brengen. Eenige dagen later ontving de policie berigtdat aan een Belgisch koopman eene aan zienlijke som was ontvreemd door een individu dat den naam droeg van den officiercn wel dra ontdekte zij, dat deze vreemdeling niet naar Bordeaux vertrokken was, maar nog te Parijs en wel in dezelfde straat woonde. Op het onverwachts trad zij bij hem in de kamer en vond hem nog te bed 11 ij stond haastig op cn greep naar een scheermes doch men hield hem vast. De huis zoeking leverde, door onderscheidene verdachte papieren, wissels, enz. het bewijs op, dal het vermoeden der policie juist was, trouwens de gearresteerde bekende alles. Gevraagd zijnde, wat hij voorhad met het mes, antwoordde hij: «daarmede wilde ik mij de keel afsnijden, ten einde mijne aanzienlijke familie de schande te besparen, haren bloedverwant voor de regtbank te zien. Voor liet overigezoo sprak hij verder, «zult gij mij niet beletten te sterven, want toen ik u de trap hoorde opkomen en. vermoedde, dat ik ontdekt was, nam ik een dosis vergif in die ik sedert twee jaar bij mij droeg, en die binnen één uur wel zal werken. Gij hebt dus door uwe tusschenkomst mijn 1c ven slechts épn uur verlengd.” Daar hij die verklaring met groo’.e bedaard heid '■flegde bragt de policie hem naar het hospitaal waar hem onmiddellijk een tegengif werd ingegeven zoo doeltreffend werkende dat hij spoedig zonder gevaar was eu aan de jus titie werd overgeleverd. PARIJS, 16 April. De lieer Jeckereen Zwilsersch geneesheer, die zich in Mexico eene aanzienlijke fortuin verworven had en in de laatste jaren binnen deze hoofdstad woonde, overleed weinige dagen geleden. Bij testemen- taire beschikking had hij bestemd: 200,000 fr. voor de akademie van wetenschappen ten ein de premiën te kunnen bestemmen voor eene jaarlijks uit te schrijven prijsvraag over de or ganische scheikunde 100,000 francs aan bet hos pitaal van Porentruy, de geboorteplaats des hee- ren Jecker. Het overige gedeelte zijner bezit tingen ten bedrage van meer dan 2,000,000 francsvervalt ten voordeele der familie des overledene. PARIJS 17 April. Men schrijft uil Marseil le dat aldaar groote maatregelen van voorzorg worden genomen tegen gewigtige gebeurtenissen die in de Mei-maand kunnen plaats hebben. Het geschut werd in de forten gebragtdie de haven bestrijken en die des noods de halve stad in bedwang kunnen houden. De roode partij is daardoor verbluft. Zij geeft ook voornog niet gereed te zijn tot den strijd maar het gouvernement wilde liefst zoo lang niet wachten. SNEEK, 22 April. Rij kon. besluit van den 14 /pril 1Ó5I is herbenoemd en bij continua tie aangesteld, in het kanton Sneek, tot plaats vervangend kantonregter mr. H. Hiddinga pro cureur alhier. Binnen kort zal aan de staten-generaal eene conceptwet op de jagt en visscherij worden aangeboden in welk concept men als beginsel heeft aangenomen eerbiediging van ieders ei gendom en niet zoo als hij de tegenwoordige wet eene vrije jagt op een anders eigendom ten zij men schadeloosstelling betale. Het regt tot afpalen van privaat-eigendom blijft behou den de jagt-acten zouden gesteld worden op /!4. Men verzekertdat het ontwerp van wet op liet onderwijs bij liet ministerie van bin- nenlandsche zaken in behandeling is dat het deze hoogst gewigtige aan: takken zal omvatten en hoogst in den loop dezer zitting aan zal worden medegedeeld. ’sGRAVENHAGE, 16 April. Den 2 Mei zal Z. M. de koning zich naar Amsterdam begeven en na aldaar eene week vertoefd te hebben van daar naar het Loo vertrekken waar zal verblijven tot na den verjaardag van de koningin. Het heeft If. K. TL prinses Frederik der Nederlanden behaagd, een fraai bewerkt canapé kussen te schenken voor de loterij van hand werken, ten behoeve der breischolen voorarme en behoeftige Protestantsche meisjes te Leyden. GRONINGEN, 17 April. In den jare 1849 werden de rijks-ambtenaren te Stads-Kanaal ter gelegenheid eener aanhaling van smokkel goederen gewelddadig aangerand en een hun ner gevaarlijk verwond. Zekere Geert Lube (bijgenoemd Vuisten Geert), een berucht smok kelaar, wonende te Schaalberg onder de ge meente Odoorn werd te dier zake aangeklaagd en wegens voortvlugtigheid verklaard wederspan- nig aan de wet en tegen hem een bevel van inhechtenisneming uitgevaardigd. Maar welke pogingen door de justitie ook werden aange wend om dien persoon in handen te krijgen hij wist dezelve door zijne sluwheid en vlug heid te verijdelen. Brutaal zette hij den sluik handel voort en had volgens loopende geruch ten erge bedreigingen tegen bovenbedoelde commiezen gcuitdie derhalve steeds in angst verkeerden van onverhoeds door hem te zullen worden overvallen. Maar eveneens had de nieuw benoemde veldwachter J. Nijdéken te Stads-Kanaal, zijn voornemen geuit, van niet eer te zullen rusten voordat hij den beluch ten smokkelaar, die, hoezeer aan zijne handen zeer verminkt algemeen door zijne sterkte en vlugheid was gevreesd, in handen der justitie had overgeleverd. Trouw heeft deze zijn voor nemen uitgevoerd. Op den 14 dezer zag de veldwachter meergenoemden smokkelaar te Stads- Kanaal onder de gemeente Onstwedde in de verte aankomen. Hij posteerde zich derhalve in eene woning die Lube moest passeren. Naauwelijks was deze tegen die woning, of de veldwachter, hoezeer op dat oogenblik toevalli gerwijze van geene wapenen voorzien, sprong op hem toegreep hem aanen kreeg hem eindelgk na eehe geweldige worsteling en na ontweldigd onder de hem toegteép hem na h"em een mes te hebben voeten. Weldra snelden andere personen den veldwachter te hulp en werd Lube gebonden en gevankelijk naar Winschoten opgebragt. Zulk een uitmuntend gedrag des veldwachters verdient zekerlijk eene openlijke en eervolle ver melding en erkenning van de zijde zijner stipe- rien ren. Genoemde Lube heeft reeds vroeger, wegens gewelddadigheden aan twee rijks-ambtenaren ge pleegd te Hoorn gevangen gezeten. BATAVIA, 22 February. Een correspondent van de Bombay-Times schrijft uit Cairo, 19 Januari) 1851 dal de doorluchtige omler-ko- ning zich bijna nooit in bet publiek laat zien doch zich amuseert met gevechten van rammen Deze Courant verschijnt eiken W’ocnsday en Za terdag. Abomiements-priji voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers 7* cent. j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1