ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN 1 1 s R K 1851. No. 35. 1(1(1 6 Woensdag den 30 .April. E 3 L ;d n S- 0- Wfö’ iW ■ft X Ml j- BINNENLAND. het BUITENLAND. de patenten af te halen, tel- II II j hl 11 uitreiking der biljetten de beschrijving van het patentregt over (i/1 w Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnenients-prijs voor 3 maanden 1.40 builen de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7i. cent. vermeld onder tab. 14 der wet van 21 Mei 1819 (Slaals- no. 34) zijnde slijters in wijnen dran- likeuren in het klein, tappers, kroeg en koffijhuishouders, als aan v.~" van wege de ont'angers zoodra den ingang van Prijs der Advertentie»van één tot vier regels, gettone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregtvoor iedere plaatsing. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen bij deze ter kennis der ingezetenen 1° Dat de uitreiking der biljetten en decla- ratoiren voor de beschrijving van de personele belasting en het patentregt over het dienstjaar 1851 zal plaats hebben in de maand Mei dezes jaars en wel op den vierden dag na deze gemeente bepaalden verhuistijd SNEEK 29 April. Door HII. gedeputeerde staten der provincie. Overijssel is de aanvraag tot oprigting van eene school van afgescheide nen te Zwolle toegestaan, welke reeds bij de 100 leerlingen telt. Dezer dagen is aldaar de- de koning de tentoonstelling te Londen zoude bezoeken, doch daartoe schijnt, tot nu toe al thans, geen plan te bestaan daarentegen schijnt zulks wel het geval te zijn met Z. K. II. prins Hendrik, die, naar men verneemt, reeds bin nen eenige dagen de reis naar Londen zal aan nemen en voor of bij bet openen der groote tentoonstelling aldaar zal zijn aangekomen en in het Mivaris-hóiel zijn intrek zal nemen Het verblijf van den prins aldaar zou tot in de helft van Mei voortduren. AMSTERDAM, 26 April. Het gerucht, dat de dienstbode uit bet huis op de Heerengracht bij de Oude Leliestraat waar de bekende be langrijke diefstal plaats had en die nog ver mist wordt, aan handen en voeten gebonden, in den regenbak zou zijn gevondenis onge grond. Er is nog niets aangaande het lot of het verblijf dier dienstbode bekend. ’s HERTOGENBOSCH24 April. Onze stad genoot, de beroemde beeldhouwer U. J. van de Ven heeft de laatste hand gelegd aan eene marmere buste van H. M. de koningin welke bij met nog een drietal andere kunststukken naar de tentoonstelling van ’sGraveubage zal zenden. Wij wenschten in staat te zijn deze voortref felijke stukken in détails te kunnen beschrijven doch willen zulks liefst aan de beoordeelaars dier expositie overlaten wij voor ons zullen het niet wagen den man te beoordeelen over wiens gewrochten de nazaat zal verstomd staan en wiens onsterfelijke naam op de lijst der We reld beroemden onder de eersten zal prijken. zelfde vergunning verleend tot het oprigten van twee R. C. scholen. De regering dier stad aan welke het eerste verzoek was geschied, sloeg bet af, op grond der eerlang te wachten wet op het onderwijs. De landverhuizing naarNoord-Amerika van het platte land der provincie Noord-Brabant is dit jaar ook wederom begonnen. In den avond van den 18 kwam te ’s Hertogenbosch een schip aan van Veghel op reis naar Rotterdam aan boord hebbende 162 mannen vrouwen en kin deren uit de gemeenten Uden Oefelt, Völkel, Boekel en Cuyk begeleid door den wel-eerw. heer Dams, R. C. geestelijke; onder dat gezel schap bevonden zich twee grijsaards van 60 en 70 jaren en eene oude blinde vrouw. In het Goudsch Kronijkske leest men volgende: Wanneer wij de stad onzer inwoning vergelijken met hetgeen zij voor twee a drie jaren was, dan springt het in het ooghoezeer zij sedert dien tijd in bloei en welvaren is toe genomen. De fabrijken, zoo in touw als pij pen gaan voordeeliger dan te voren. Zagen wij vroeger langs de best gelegene grachten en straten verscheidene huizen ledig staan thans kan men zeggen bestaat er behoefte aan hui zen. Hieraan bragt voorzeker de oprigting van het gymnasium veel toe. Verschillende huisge zinnen toch kwamen ook omdat er hier een gymnasium bestond die ledige woningen be trekken. Ja zelfs velen zien nog naar geschikte huizen uitzonder daarin tot hiertoe te hebben kunnen slagen. Men schrijft uit Hoogëveen De werkzaamheden ter exploitatie der Bork- en Broekerveenen tot dat einde door eene Hol- landsche maatschappij aangekocht zijn thans in volle werking; meer dan honderd arbeide.ts zijn dagelijks aan het werk, oin de ruwe veenen aan de snede te brengen en om de boven-vee- nen daarvan ter afgraving te kunnen verkoo- pen. Daar waar voor korten tijd niets anders te zien was als veen en heide staat thans een Hink lieerenhuis, omgeven van jong plantsoen, bouw en akkergrond. Er wordt eene kapitale bouten sluis gebouwd, er is concessie aange vraagd, om eenen molen te slichten en er zul len zich verscheidene ambachtslieden, zoo als bakkerssmeden timmerlieden enz. met der woon vestigen, waardoor het zich laat aanzien, dat die doodsche stille en eenzelvigheid, welke gewoonlijk in de veenen heerschtdoor nijver heid en leven zullen vervangen worden.” Engeland toont veel zorg voor de geeste lijke behoeften der bezoekers van de tentoon stelling. liet comité, door den bisschop van Londen ingesteldheeft kerken scholen en andere gebouwen gehuurd ten einde een iege lijk in de gelegenheid te stellen zijne godsdienst uit te oefenen. Op 4 Mei houdt die bisschop, ter gelegenheid van de opening der tentoon stelling, eene plegtige gödsdienst-oefening in de hoofdkerk St. Paulen daar vele vreemde lingen de Engelsche taal niet kennen zijn er I Fransche en Duitsche predikers aangesteld ten dienste hunner landslieden. Wijl echter vol gens Engelsche kerkelijke wetten in gewijde ker ken en kapellen alleen in de Engelsche taal mag gepredikt wordenbeeft men reeds zeven on gewijde gebouwen tot straks genoemd doel in gebruik genomen. Ook het Engelsche gebeden boek wordt ten gebruike van vreemdelingen in de Fransche en Duitsche talen gedrukt en ver spreid. Verder zullen er gedurende de tentoon stelling avond-godsdienstoefeningen worden ge houden en de niet te Londen bekende bezoe kers vinden in die kerken een gedrukt boek waarin de kerken der hoofdstad zijn aangewe zen en wanneer daarin wordt gepredikt. Bij bels in Engelsche en vreemde talen zullen zeer goedkoop te verkrijgen zijn, en in eene daar voor bestemde zaalvinden de bezoekers gele genheid om eenmaal per week met vreemde en Engelsche geestelijken te spreken. ’s GRAVENHAGE 22 April. In buitenland- sche en ten gevolge daarvan ook in eenige binnenlandsche dagbladen is gemeld dat Z. M. FRANKFORT, 23 April. De financiële toe stand van het tegenwoordig centrale bonds-be- stuur is allertreurigst. Met het einde'van 1850 bedroeg de post van nog niet geïnde gelden 2,328,468 fl.zonder dat daarbij nog gerekend zijn 1,189,052 fl. voor verplegings-kosten der bondstroepen in 1848. Het centraal bestuur schrijft de eene memorie voor, de andere na, om bij de bond-staten op de betaling hunner bijdragen aan te dringen, maar te vergeefs. Zoo zijn, voor het eerste kwartaal van het dienst jaar 1850, nog slechts ontvangen 50,099 fl. terwijl bet bonds-besluur reeds, aan noodzake lijke en onmisbare uitgaven, eene som van 580,000 fl. moest besteden. Niet minder dan 24 regeringen zijn gedeeltelijk of voor het ge heel met liet betalen van hare bijdragen over 1850 ten achtere. Slechts 12 stalen hebben aan hunne verpligtingen geheel voldaan. Het is niet onbelangrijk hierbij op te merken, dat Keur-Hessen hetgeen anders zoo gaarne van de bondsreglen gebruik maakt nog volstrekt niets betaald heeft. Hetzelfde geldt ook van het groothertogdom Hessen. Beijeren is nog één millioen schuldig en Pruissen bijna 150,000 florijnen. Te Emmerik bevindt zich op dit oogenblik eene zeer zeldzame en buitengemeen schoone Indische kunstverzameling, voornamelijk bestaan de uit de schoonste wapenen. Dit prachtig ka binet, gedurende drieëntwintig jaren met groo- ten ijver en zeer belangrijke geldelijke opoffe ringendoor een der hoogste staats-amlitenaren in Nederlandsch Indië, bijeengebragtis onlangs overgegaan aan den majoor Westerman te Em merik. MÜNCHEN, 22 April. Koning Otto van Grie kenland zal den 27 dezer van hier naar Athene terngkeeren en wel over Weenen en Triest. Daar Z. M. nog onlangs het voornemen scheen te hebben om zich nog eenige maanden in Duitschland op te houden, zoo leidt men uit dit spoedige vertrek af, dat de quaeslie der Grieksche troonopvolging, gelijk men weet, het doel der reis van koning Otlo op de eene of andere wijze opgelost is. Waartoe de onderhandelingen geleid hebben zal men waarschijnlijk eerst na aankomst van den koning te Athene vernemen. LONDEN, 23 April. Toen de hertog van Wellington met zijue schoondochter de mar- den voor en dat met de weder inzameling daarvan acht dagen daarna eenen aanvang zal worden gemaakt. 2° Dat evenwel hiervan zijn uitgezonderd de patentpligtigen vermeld onder no. 3740 van blad ken en likeuren in het klein, tappers, Kroeg houders en koffijhuishouders als aan welken door of van wege de ont'angers zoodra mo- gelijk na den ingang van het dienstjaar en zon der de gewone beschrijving af te wachten een declaratoir zal worden bezorgd hetwelk na verloop van drie dagen van hen weder zal wor den afgehaald. 3° Dat diegenen welke bij het aanbieden of bezorgen der biljetten of verklaringen of ook bij het terughalen van dezelvemoglen zijn voorbijgegaan of overgeslagen zich in geen ge val op zoodanig verzuim mogen beroepen maar integendeel gehouden zijn, om de vereischteen behoorlijk ingevulde verklaringen vóór of uiter lijk op den 31 Mei e. k. in te dienen ten kan tore der ontvangers, alwaar de biljetten ter in vulling steeds verkrijgkaar zullen zijn. 4° Dat de patentpligtigen van de tabellen 7 en 16 (zijnde de kramers, vreemde kooplieden en schippers of directie voerenden van vaartui gen) zoo mede de debitanten van loterijbrief jesvoor zoo veel dezelve hun beroep niet be ginnen aan te vangen ter bekoming van hun patent aangifte behooren te doen bij de hoof den der plaatselijke besturen aan de plaatselij ke secretarijenvóór de expiratie van den ter mijn voor de opbaling der gewone declaratoiren van patent bepaald. 5° Dat voor de onder 4° gemelde patent pligtigen op vertoon der kwitantie van de be taalde regten dadelijk de patenten verkrijgbaar zullen zijn wordende de patentpligtigen ver meld onder no. 3740 van tab. 14, bij deze tevens opmerkzaam gemaakt, dat bet patent, overeenkomstig art. 2 der wet van 24 April 1843 no. 16, niet aan hen mag worden afgegeven, dan nadat zij de helft van hunnen aanslag over het dienstjaar hebben betaald en het verschul digde van liet voorgaande jaar ten volle zal zijn aangezuiverd, terwijl zij bovendien wanneer zij in gebreke blijven de patenten af te halen, tel ken reize dat zij het vereischte patent of afschrift van dien aan de bevoegde ambtenaren niet kun nen vertoonen volgens art. 32 1 der wet van 21 Mei 1819, vervallen in eene boet» van 15.00. 6° Dat, ingevolge art. 29, 2, der wet op het personeel van den 29 Maart 1833 (Staats blad no. 4) tot legenschatlers dezer gemeente zijn benoemd WILHELMUS van DRUTEN, JAN FOPPES BAKKER, MEINSE MOLENAAR, KLAAS K0RNEL1S KOOIJ. En zal deze op de gewone wijze worden af- gekondigd en aangeplakt. Sneek den 28 April 1851. Burgemeester en IK el houders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Deze leen 1IA<*A.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1