NIEUWS- s EN ADWENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. DM 1851. No. 36. Zaturdag den 3 TWFei. preid- I d P ‘J e :t e a r r »®»a 1 BINNENLAND. i i BUITENLAND. I I 5 I’ L* 1 t 1 1 2 2 2 teekening wijlen den e kleine pleglig- doop le u e- e- o van i Hens en bc- Deze Courant versclnjrit eiken Woensdag en Za- turdag. Aboo'iements-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad Jranco ƒ1.65, enkele nominees 71 cent. den heer had men o. a. van der Plank van eenen aangedrongen om de eischen te bestrijden. meer te wend met het verzoek om matiging zijner eischen aan te manen, nogtans twijfelachtig, of het kabinet WEENEN, 25 April. Te Konstantinopel is het plan weder ter sprake gekomen om den Donan met de Zwarte Zee door middel van een kanaal te vereenigcn; de kosten worden op 23 inillioen Tnrksche piasters geraamd. FRANKFORT, 25 April. De invoering van het Russische toltarief in het koningrijk Polen was slechts de voorlooper van de algeheele in- eensmelting van dit gewest in het keizerrijk* Naar wij vernemen, zullen eerstdaags ook de Russische munten maten en gewigten in Polen ingevoerd worden en uitsluitend in gebruik ko men. Met dit oogmerk worden reeds de Pool- sche zilveren muntspeciën ingetrokken en daar voor Russisch en Poolsch papiergeld in omloop gebragt. Ook worden in de onderscheidene tak ken van administratie bijna uitsluitend Russische ambtenaren aangesteld en de Russische taal in gevoerd. In cén woord alles is er op bere kend om van Polen eene gewone Russische provincie te maken. FRANKFORT, 27 April. Alle Duitsche sta- WILDERVANK, 25 April. Naar men ver neemt, zal bier binnen kort door de Christe lijke Afgescheidene gemeente eene bijzondere school van de 1ste klasse worden opgeiigt. De approbatie daartoe moet van wege bet gemeentebestuur dezer plaats reeds aan de sta ten der provincie zijn opgezonden. Dit is de eerste school van dien aard welke in deze pro vincie is opgerigt. ASSEN 29 April. Naar wij vernemen is den 12 dezer te Rutenbroek koningrijk Han nover de landbouwer 11. van Husen gestorven onder verschijnselen welke aan vergiftiging de den denken. De justitie, hiervan ouderrigt, beeft het lijk doen opgraven en onderzoeken waardoor het beslaande vermoeden is bevestigd. De vrouw van genoemden Van Husen is daarop in arrest genomen. Deze vrouw had met eenen uit Sleeswijk-Holsleinsche dienst ontslagen sol daat, Wilhelm Vogt genaamd en uit Osnabruk geboortig op eenen zoodanigen verlrouwelijken voet geleefd dat men daaruit tot de medeplig- tigbeid van dezen aan de vermoede vergift ighig besloot. Er werd dus ook lot de arrestatie van dezen last gegeven en een landgendarme daartoe afgezonden Vogt echter, een zeer sterk per soon, 28 jaren oud en zes voet 2’ duim groot, was niet zoo gemakkelijk te vatten; er had eene worsteling plaats, waarbij de landgendarme ge wond werd doch ook Vogt vier sabelhouwen ontving een over het achterhoofd een over de schouders en twee over de reglerzijde, die tot op het been moeten zijn dóórgedrongen hij is echter over de Nederlandscbe grenzen naar de zijde van Stads-Kanaal ontvlugl. De Hannoversche autoriteit heeft aan de justitie hier le lande de aanhouding van dezen persoon verzocht. ’sHERTOGENBOSCH, 26 April. Gisteren avond te 9^ ure heeft de licdertafel Oefening en Uitspanning den minister eene schoone se renade gebragt, waarbij de leden de eer geno ten door hem zelven binnen gevraagd te wor den alwaar bij zich met den president derlie- dertafel eenigen lijd beeft onderhouden. Heden heeft de minister, gelijk gisteren be reids is aangestiptde geïnundeerde polders bet Boschveld en May,, Ham en Rijskampen en de algemeene omkading tot aan den Baardwijk- seben Overlaat in oogensebouw gaan nemen. Wij twijfelen geenszins of de minister zal alom de overtuiging gekregen hebben dat bet meer dan lijd is dat onze zoo lang geteisterde stre ken uit haren elendigen toestand gered wor den. Mogten nu ook eenige leden der 2de kamer, op het voorbeeld van den heer Tborbecke, een onderzoek komen instellen, dan twijfelen wij niet of zij zouden zich met hem vereenigen ons ongelukkig gewest zou geene verdere te leurstelling ondervinden en weldra van zijnen alvernielehden vijand bevrijd zijn. 27 April. Heden morgen zet de minister Tborbecke zijne reis voort naar Limburg. SOMEREN, 14 April. In de godsdienstoefe ning van gisteren had eene, voor eene Meijerjsche gemeente lioogslzeldzame heid plaats; de belijdenis namelijk en doop van eenen tot het Christendom bekeerden Jood den heer 1). v. P. rijks-ambtenaai' van de tweede klasse, alhier tijdelijk gestationeerd. Opgeko men ter voorbereiding tot het II. Avondmaal hetwelk wij op den a. s. Goeden Vrijdag hopen te vieren maakte onze geliefde leeraards. G. D. Steringa Knijper, ons in zijne vooraf spraak bekend met de heilige plegtigheid welke wij zouden bijwonen en legde vervolgens tot grondslag zijner rede Joh. XIX: 2330a wel ke woorden ZEw. op indrukmakende wijze be zigde tot het dubbele doeleinde der godsdienst oefening. Ofschoon het niet van te voren was aangekondigdwaren toch velen op bet gerucht af van elders opgekomen en bevonden er zich ook verscheidene Roomscli-kalholiekeu in dc kerk doch niemand die niet geroerd door de treffende aanspraken van onzen waardigen leer aar aan doopeling en gemeente haar verliet. On- vcrgetelijk zal voor ons allen maar inzonder- SNEEK 2 Mei. Volgens de dagbladen, heeft de heer E. G. van der Plaat kapt, ter zee directeur en kommandant der marine te Wil lemsoord zich bereid verklaard tot het beklee- den van het ministerie van marine. De tweede kamer der slalen-generaal zal. gelijk vroeger bepaald was, op dingsdag aan staande, den 6 Mei, des morgens te 11 ure, bijeenkomen ten einde hare werkzaamheden le hervatten. Den 26 April werd door jhr. v. Bronk- borst intendant van ’s konings paleis de eer ste steen gelegd aan de koninklijke school wel ke op het Loo wordt gesticht. Dc Toekomst meldt, dat in de residentie en naar zij verneemt ook in andere plaatsen des rijks, bij sommige Katholieken een adres circuleert van zijne Z. II. den paus de benoe ming van bisschoppen in ons land vragende. Men schrijft uit Zwolle: De dienstbode, die gewoond heeft in het huis in dc hoofdstad, waarin onlangs zulk een belangrijke diefstal werd gepleegd, is te Zwolle geboren. Haar vader woont hier en hare broe der en zusters in de nabijheid dezer siad. Het zijn allen even oppassende lieden en het is daarom ook, dat de omstandigheden van dezen diefstal bij onze ingezetenen de grootste deelneming jegens die familie hebben opgewekt. Dc huiszoeking, van wege de justitie bij de familie bewerkstelligd, heeft tot geene uitkomst geleid.” AMSTERDAM, 28 April. De Zweedsche ko ninklijke maatschappij van wetenschappen te Slokbolm heeft, ter vereering der nagedachte nis van wijlen den beroemden Berzelius (over leden in 1848), een’gedenkpenning laten slaan waarvan een exemplaar in zilver is toegezonden aan het kon. Ned. instituut van wetenschap pen letterkunde en schoone kunsten en een dergelijk ex. aan prof. G.J. Mulder. teUtrechl. In de laatste dagen zijn de Sleeswijk-llol- steinsche aangelegenheden in Duitschland weder op den voorgrond gesteld. Van alle kanten verlangt mendat aan handelingen ten laatste Maar nog altijd stuit eischen nog heid voor den nieuwen broeder, dit gewigtig uur zijn, terwijl de goede getuigenissen, welke onze leeraar ook aangaande zijn vroeger gedrag en leven gaf, ons bijzonder verblijden. HEUSDEN, 26 April. Naauwelijks verspreid de zich het verblijdende gerucht in deze plaats dat de minister van binnenlaudscbe zaken mo gelijk ook den Baardwijkscben Overlaat zou ko men bezigtigen of bet Hoog-Maasdijk-bestuur van Stad en Lande van Heusden en dat het waterschap der Oude Maas’slands van den, vereenigde zich in een oogenblik, i noemde eene gemengde commissie uit hun mid den beslaande uit de heeren J. C. Eax van Dongen en II. Jiskoot, voor het eerst-, J. A. Gerlach Jr. en V. G. A. Boll, voor het laatst genoemde bestuur. Deze commissie begaf zich onverwijld derwaarts en had de voldoening den minister aldaar te ontmoeten en hem hunne opwachting te maken. Met beleefdheid werd zij ontvangen en met belangstelling aangehoord en voor de commis sie zelve was bet een slreelend genoegen de tolk te mogen zijn van zoo vele dankbare ingezete nen van bet Land van Deusden en de Lang straat, die zoo gaarne erkennen bet behoud van hun geheel land, bij het dreigende gevaar van eenen indringenden waterstroom aan de tijdige en gepaste maatregelen welke door den minis ter van binnenlandsche zaken en den staatsraad commissaris des konings, den boofd-ingenieur en ingenieur van den waterstaat Fijnje en Van Rappard werden aangewend verschuldigd te zijn immer zullen dan ook de bewoners dier landstreek erkentelijk blijven voor de strikte onpartijdigheid, de goede zorg, de onvermoeide inspanning en de groote belangstelling die wel gemelde autoriteiten aan die van Heusden en Waalwijk en bare omstreken, in de gegevene omstandigheid, op nieuw hebben bewezen. NEDERLANDSCH WEST-INDIE. In de Fransche koloniën in West-Indië is sedert den invloed, door de socialistische leer aldaar uitgeoefend de produciie zeer vermin derd. Martinique houdt zich zeer goed. Hier is het socialisme dan ook het minst doorgedron gen vrede en eensgezindheid heerschen er on der de verschillende mensebenrassen. De pro ductie is in de beide eerste maanden van 1851 een weinig hooger dan in hetzelfde tijdvak van liet vurige jaar. Maar Guyana en Guadeloupe zien er treurig uit. De arbeid scbjnt er ver nietigd of op het punt er van. Guadeloupe, dat gemiddeld sedert 30 jaren 59,000 kisten suiker fabriceerde, dat er wel eens 65,000 aan den handel beeft geleverd in één jaar, datzelf de Guadeloupe beeft in Februerij 11., dat is ten tijde van den oogst, wanneer de arbeid bet werkzaamst is, slechts 920 kisten suiker en 75 kilogrammen kollij voortgebragt. Men zou zeg gen het is een land dat naar den natuurtoe stand naar dien der wilden, terugkeert. Van alle kanten de zoo gerekte onder- eens een einde kome. men op de hardnekkige van Denemarken. Ook Oostenrijktot nog toe der Deensche regering zoo wel gezind heeft thans met kracht op eene eindregeling en zich bij Pruissen gevoegd van bet kabinet te Koppenhagen Ten einde aan die tegenkanting klem bij te zetten hebben de beide groo- Duiische mogendheden zich tot Rusland ge- Dencmarken lot Het is van St. Petersburg zich tot die rol zal willen leeneil. DORDGECDT, 28 April. Gisteren voormid dag, omstreeks 11 j- uur, begaven zich 14 pas sagiers van het ter reede liggende ennaarNew- York bestemde barkschip l'lora, welke aan wal waren, in eene boot, om aan boord van bo vengenoemd vaartuig te komen. Naauwelijks was de boot buiten de draaiburg, aan het ein de der Kalkhaven gekomen of zij kantelde om, en vielen al de passagiers in liet water. Op het hulpgeschrei der dienstboden van Duppe, kwam men hen te hulp, en het aan de koene mensclilievendheid S. Sassclehr, C. Louwmans, S. van A. Schaap enz. te danken dat allen wissen dood werden gered. GRONINGEN 28 April. Wij vernemen met veel genoegen dat onze verdienstelijke stadge noot, de heer Van de Weijer, eene teekening heeft vervaardigd, ter gedachtenis aan hoogleeraar Van Swinderen en bestemd, om. bij voldoende deelneming op steen te worden overgebragt. Het is een monumentter eere van den hoogst verdienstelijken afgestorvene ell dat ook die verdienste bezit, dat het portret van den overledene daarop uitnemend juistgelijkend voorkomt en beter dan een der bestaande por tretten is.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1