NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1851. No. 37. Woensdag den 7 Mei. V s t BINNENLAND. i i Z. M. zijn dekens k dezen omtrek gezegd in- BUITENLAND. i r (r 5 l e i r s op ecr- van ee- van i- t- f- e 'j i- ondernomen. GRONINGEN, 29 April. grond van brieven door haar betrekkingen in in zij meldt van haren gelukkigen toestand en verblijdende uitzigtenvooral met betrekking tol de zaak waarvoor zij dien verren togt heeft Deze Coulant verschijnt eiken Woensdajf en Za- turdag. Aboimeaients-prijs voor 3 iiiaauiiun f 1.10 buiten de Stad ranco /1.U5, enkele noinrners 7’ cent. hier ten ook reeds het is zoo het noemt te weekte vochtig en vatbaar voor hetin de gevolgen zoo en afwatering minder dan warmte zijn thans voor den landbouwer, in dezen omtrek, zeer wensche- lijke zaken. SNEEK 6 Mei. Ingevolge de wet van 4 Ju lij 1850 hebben gedeputeerde staten van de provincie hoogst gen in leden FRANKFORT, 29 April. Ofschoon liet zich bevestigt, dat de prins Metternich weldra naar Oostenrijk zal terugkeeren zoo houdt men liet toch algemeen daarvoor, dat zijne tegenwoor digheid geenerlei invloed op den gang der open bare aangelegenheden zal uitoefenen. De aarts hertogin Sophia, moeder des keizers, en die op hem alles vermagis de gezworene vijandin van prins Metternich. Overigens is er reeds veel in Oostenrijk tot stand gekomen dat on- vereenigbaar is met het Melternichsche regering- Aveyron stoffen naar gen departementen worden gevoerdbreidt de ziekte zich sedert tien jaren allengs verder uit. liet verlies, in den tijd van 18 jaren door die ziekte aan den landbouw in het departement van liet noorden toegebragt, is berekend op niet minder dan vijftig millioen franken. De deskundigen, die de zaak liet best kunnen be- oordeelen achten de ziekte besmeitelijkmaar de mannen der theorie betwijfelen dit. Er is tot onderzoek dier vraag van regeringswege eene commissie benoemd en deze heeft een onder zoek op uitgebreide schaal begonnen maar zij kan bet niet voortzetten bij gebrek van fondsen welke de minister zwarigheid maakt aan te vra gen. De bestaande wetgeving te dezer zake is onuitvoerbaar zij behelst zoo strenge bepalin gen dat de maires groote moeijelijkheden vin den om haar toe te passen en er bezwaarlijk toe overgaanom de overtreders te vervolgen. GRONINGEN 29 April. Zoo als men weet is door de medische faculteit der Utrechlsche hoogeschool in 1850 eene prijsvraag uitgeschre ven over het couguleren van het bloed, enz., en is daarop één antwoord ingekomenhetwelk met het accessit is bekroond. Rij de opening van het naambriefje, bleek de schrijver daarvan te zijn de heer M. J. Baart de la Faille, can- didaat in de medicijnen aan deze hoogeschool. Wij vernemen dat bovengenoemde heer dezer dagen dan ook het zeer loffelijk getuigschrift van de bedoelde faculteit heeft ontvangen. aan voor de van van Montmirail, bragtenofschoon be de 1ste 5600 fr.de 2de 5300 de 4de 10,000 fr. wetgevende vergade- besle gevolg, van t stoomschip Padangbestemd vaart in Neêrlands-hidië. Dit schi> ste der drie sloomvaartuigenwelke aanvanke- SNEEK, 6 Mei. De buitengewoon zachte winter, de over het geheel schoone maand Maart hadden ook hier, bij den landbouwerde hoop opgewekt, dat hij dit jaar zijn vee eens regt vroeg den stal zou doen verlaten. De maand April echter met hare vele gure en vooral voch tige dagen heeft zijne hoop verijdeld want de de 1 Mei is reeds eenige dagen voorbijen nog jaagt niemand zijn vee uil, die nog hooi in zijne schuur heeft. Deze teleurstelling is intus- schen niet te wijten aan schraalheid van gras gewas; integendeel het land staat, minste, algemeen uitmuntend en zou voedsel genoeg opleverenmaar als men dus zeer nadeelige, vertrappen. Droogte niet i lijd geleden met den lieer Van Swinderen over het aanvaarden der portefeuille van marine, heb ben plaats gehad, doch later afsprongen thans weder op nieuw wjn aangevangen. AMSTERDAM 3 Mei. Heden op het mid daguur had alhier, in de Kerkstraat, bij de Leydschestraatop eene treffende wijze de eer ste steenlegging plaats aan het nieuwe lokaal der arinen-bewaarschoolSophianaar II. M. de koningin benoemd. Besluurderessen mevr. Coninck Westenberg, mevr, de Vos-Wurf bain mej. J. Willink en mej. A. C. Cruijshadden tot metselaars en opperlieden voor dit werk een zoontje van mr. Jo. de Vries Jzn. en een van den heer M. C. Ooster gekozen terwijl door 230 kinderen en daarna door de werklieden een toepasselijk lied werd aangeheven. Sedert 1840 bloeit deze school hopen wij dat zij eerlang in het nieuwe lokaaldoor stadgenooten beweldadigdtoeneme in welvaart, ten beste der ouders en der schamele jeugd! ROTTERDAM, 3 Mei. Wij zijn in staat ge steld uit goede bron mede te deelen dat het geen betreffende eene reis van II. M. de ko ningin naar Nizza door de dagbladen vermeld werd, geheel onjuist is, en daarentegen de staat van gevorderde zwangerschap waarin H. M. zich bevindt, zulk eene reis niet zoude gedoo- gen. Vooralsnog bestaat er bij de koningin ook geen plan om voor lid. terugkomst in het va derland nog andere streken te bezoeken, maar alleen zoolang te Stuttgart te verblijven. ROTTERDAM, 4 Mei. Gisteren, omstreeks 5 ure liep van de werf der Nederlandsche stooniboot-maatsebappij te Fijenoord, met het stapel liet ijzeren schroef- l voor de pakket- p is het eer lijk in de vaart zullen gebragt worden voor de onderneming der vennootschap, onder directie van den heer W. Cores de Vries, en zal omstreeks de maand Julij, onder het bevel van kapt. Bis- schop Grevelink, via de kaap de Goede Hoop naar Indië vertrekken om in de beurt op I’a- dang gebezigd te worden. Hel schip wekt de bewondering van alle ken ners door deszelfs fraaijen vorm en solide con structie hetwelk den bouwmeester alle eer aan doet. Hetzelve wordt op eene doelmatige wijze voor den overvoer van passagiers ingerigl en buitengewoon fraai betimmerd. Het gerucht, als of mej. Wacker, die met den heer Gützlaff naar China vertrok zich bij hare komst te Hong-Kong teleurgesteld zou ge voeld hebben kan worden tegengesproken aan hare belrek- Nederland geschreven en waar van baren gelukkigen toestand Friesland vastgesteld eene lijst van aangeslagene!! in ’s rijks directe belastin- i tot de eerste kamer der staten-generaal. Die lijst bevat 82 namen, is die van jhr. G. R. G. ƒ9053.33 de laagste die Wassenaar met ƒ922.13. Den 30 April zijn, in het gebouw der ko ninklijke akademie te Delft, bijeen geweest ee ltige heeren om te beraadslagen over liet regle ment voor het instituut voor de taal- land en volkenkunde van Neêrlandsch Indië. Wij vernemen, dat 4 Junij e. k.eene algetneene vergadering zal worden gehouden waartoe al len zullen worden opgeroepen die zich bereid hebben verklaard tot oprigting van gezegd in stituut mede te werken. ’sGRAVENHAGE, 1 Mei. Beden heeft voor het prov. geregtshof van Zuid-Holland de be handeling een aanvang genomen omtrent de zaak van den heer J. W. van den Berghnotaris te ’s Gravenhage beschuldigd en vervolgd ter zake van valschheid in openbare antlientieke geschrif tendoor het namaken van handteekeningen. De beschuldigde beeft bekend twee malen de ontbrekende handteekening zijns vaders onder minuten te hebben geplaatst, en wel, toen die minuten na liet overlijden der respective erf laatsters, zouden worden geregistreerd als reden van die handelwijze opgevende, dat hij den goe den naam zijner ouders ongeschonden wenschte te bewaren. Twee deskundigen hebben als hunne overtui ging opgegeven dat de handteekeningen on der de minuten geplaatst, niet kunnen zijn die van wijlen den notaris, maar zij hebben ook naar de regels der kunst geen bewijs kunnen vinden, dat de beschuldigde zou zijn de steller der verdachte handteekeningen. AMSTERDAM, 2 Mei. In de zitting der sle kamer van gisteren heeft jhr. mr. IL J. der Heim, na het afleggen der gevorderde den zijne betrekking als commies-griflier de kamer aanvaard. Aan de orde van den dag was de behande ling van het vraagstuk, of de heer W. J. Tonc- kens die bij continuatie aangesteld is tot kan- tonregter in het kanton Meppel en die herbe noeming heeft aangenomen, ingevolge artikel 97 der kieswet, heeft opgehouden lid der kamer te zijn Die vraag wordt met eene meerderheid van 19 tegen 11 stemmen ontkennend beslist; zoo- dat de heer Tonckens opgeliouden heeft, lid der kamer te zijn. -Men schrijft ons uit ’s Gravenhage Met terngzien op hetgeen ik gisteren betrek kelijk zeker berigt van den ’s Gravenhaagsche Nieuwsbode gezegd heb en waarvan ik heden niets terugneem wil ik u op mijne beurt ook eens een gerucht mededeelen dat ik lot nu toe nog nergens gelezen heb, en wel: dat de on- derhandelingen die, zoo als bekend is, eenigen stelsel. Zijne terugkomst in Oostenrijk wordt daar uit hetzelfde oogpunt beschouwd als die van Espartero in Spanje. Traunstein eene kleine stad in Opper- Beijeren met ruim 2000 zielen, is in den nacht tusschen den 25 en 26 April bijna geheel af gebrand slechts 15 huizen zijn gespaard ge bleven. Alle openbare gebouwen zijn eene prooi der vlammen geworden. Er schijnen ook onderscheidene menschen omgekomen te zijn. Zoodra bet berigt van dezen verschrikkelijke!! brand in München was ontvangen heeft de ko- ning zich in persoon derwaarts begevenop bevel van Z. M. zijn dekens en levensmiddelen van allerlei aard afgezonden, om in de meest dringende behoeften der ongelukkige ingezete nen te voorzien. LONDEN, 2 Mei. De gezamenlijke krijgs- niagt, welke thans te Londen en in deszelf na bijheid is vereenigd, bedraagt niet meer dan 18,000 man en evenwel acht de regering deze sterkte meer dan toereikend tot het bedwingen van elke, trouwens onwaarschijnlijke, demon stratie van kwaljkgezinden. Het gouvernement is sterk door den goeden geest van het over groot gedeelte der bevolking. PARIJS, 30 April. In onderscheidene ge deelten der voorsteden van de hoofdstad heerscht aanhoudend eene opgewondene stemming, ter zake van pogingen tot manifestatiën op 4 Mei. De policie is intusschen bestendig in de weer. In den afgeloopen nachthebben onderscheidene agenten eene huiszoeking gedaan in eene der beruchtste kroegen men heeft er zinspreuken in roode kleuren vrijheidsmulsen en papieren gevonden, welke alle in beslag genomen zijn. PARIJS, 30 April. De verkoop der schilde rijen behoorende lot de nalatenschap van Lo- dewijk Philips, is gisteren voortgezet. Onge veer een s prijzen verkocht, van C sier, de ander een lijke garde, tegen de zijn toegewezen landsche zaken Louvre. Vier stukken stellende de veldslagen Banau en sebadigd op fr. de 3de 8200 fr. en PARIJS, 1 Mei. Bij de ring is een voorstel ingediend betreffende de besmettelijke longziekte onder liet rundvee strek kende om 1) eene som van 30,000 fr. voor de regering beschikbaar te stellen tot goedma king der kosten van een onderzoek naar den aard dier ziekte en de middelen daartegen; 2) de regering uit te noodigen een wetsontwerp iu te dienen over hetgeen de administratie zou kunnen doen tot voorkoming dier ziekte en tot leniging barer nadeelige uitwerkselen. De longziekte rigt, volgens de voorstellers, in verscheiden departementen aanmerkelijke ver woestingen aan. Eerst beperkt binnen liet de partement Puy-de-Dóme, heerscht zij thans in de departementen van de Lozère, Can tal en en daar uit deze bergstreken mest- de in liet midden des lands gele- die provincie, welke verkiesbaar zijn van De hoogste aanslag van Swinderen met van den heer K. A. PARIJS, 30 April, f rijen behoorende lot de nalatenschap zestigtal dier stukken is tegen hooge waaronder twee zeer fraaije Géricaultvoorstellende de een een kuras- de ander een jager te paard der keizer- som van 23,400 francs den minister van binnen- verzameliug op het Borace Vernet, voor- Jenimapes, Valmy, wij! 3^

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1