EN AÜVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HËT ARRONMSSEIBST SNEER. NIEUWS- -•I 1851. No. 38. Zaturdag den 10 Mei. k- A p- :k. rk J. BINNENLAND. n BUITENLAND. O 11 gezamenlijk den drenkeling, reeds vol- 3 G 1 t n n m ui ill et- io. se- ouds naar las- r*tf A 1 r 6 1 I. 1 as- •es re ‘j- c- sr- f t e- s 1: ts. fl a il Deze Courant verschijnt el.en Woensdag en Za- turdag. Altonnements-prijs voor 3 maanden/ 1.40, buiten de Stad franco /1.65, enkele nommcrs cent. een zeer natuurlijk gevolg toenemen in getal en gevestigde winkels en magazijnen rige is op weinige uitzonderingen van ouds. Tot bewijs echterdat de zoogenaamde volks spellen en vertooningen met den wansmaak der eeuw gelijken tred houden, zij dienende: dat men in een der laatstgenoemden kan zien een diorama der hel, waarin onder anderen aan de kermislustige menigte vertoond wordt: het rijk van satan; het lijden der veroordeelden, en, tot slot van dat tableau, de helsche verrijzenis van satan en de zeven hoofdzonden Volgens particuliere berigten uit Alexan- driëis de onlangs benoemde gouverneur-ge- neraal van Ncêrlands-Indiëden 1 April te dier ste gearriveerd en door de hooge Egyptische au toriteiten met de meeste gastvrijheid ontvangen. Den 2 April vertrok Z. Exc.vergezeld door Hij ontvangt talrijke bezoeken niet al- van de reeds aangekomene leden des honds- maar mede van de hier geaccrediteerde vreemde gezanten en andere diplomaten. Uit eene goede bron verneemt men, dat alle staten van den Doitschen bond den 12 dezer in de bondsvergadering zullen vertegenwoordigd zijn. Onlangs is door den heet* toeslel uitgevonden, ter het omwenleleiï der s aan eene belang* verduidelijkt wordt, de polytechnische school i ^1 hier een verblijdende oogst te wachten is. Het kool- of oliezaad belooft veel en staat in vollen bloei hoewel van dit gewas hier niet bijzonder veel werk wordt gemaakt en men zich er wel meer op kon toeleggen het meeste wordt voor der boeren eigen gerief gezaaid, daar de Drent- sche boer ongaarne in den zak tast en liefst, in hoe geringe kwantiteit dan ook, alles zelf ver bouwt. De aardappelen zijn meest te gronde, alsook de haver en garstuitgezonderd in eelti ge laag gelegene landen, die niet vele zijnzoo- dat wij ondanks liet aanhoudend vochtige we der, boven vele laag gelegen streken van dezo provincie, waaronder vooral Coevorden zyn bevoorregt. FRANKFORT, 3 Mei. Ofschoon de opening; der zittingen van den nieuwen .bondsdag zich nog met geene zekerheid laat bepalen zoo bc- merkt men toch aan hetgeen ten huize des gra ven von Thun voorzitter der vergadering plaats heeft, dat de installatie op handen moet zijn, leen dags TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL. Zitting van dingsdag 6 Mei. De tweede kamer der staten-generaal heeft heden hare werkzaamheden hervat. liet voor stel van wet tot het verleenen van schadeloos stelling aan de leden der voormalige eerste ka mer is, nadat de afzonderlijke artikelen waren goedgekeurdmet 32 tegen 28 stemmen aan genomen. Tegen hebben gestemd de heeren De Lom de Berg, Slicher van Domburg, Van der Lin den Ter Bruggen Ilugenholtz Sloet tot Old- hnis L. D. Storm Dirks Jespers Van Eek DullertVan HoëvellZijlker, De Limpens, Van VValcliren De Poorter, Dommer van Pol- dersveldt Westerhoff, Reinders Van Wylick, Jongstra, Huguenin Hengst, Van der Heijde, De Moraaz De Fremery, Van der Veen Poort man en Bachiene. ’s GRA VENHAGE 5 Mei. Uit een algemeen overzigt van den vermoede!ijken toestand van ’s rijks schatkist op 1 January 1851 blijkt, dat hel overschot op de dienst van 1850 beliep ƒ4,146,102.57, waaruit zal kunnen worden ge vonden hetgeen men zich voorstek aan te wen den tot uildelging van nationale schuld (dooi de wetgeving aangenomen) ƒ1,000,000 en bet benoodigde tot kwijting van het aandeel van Nederland in de Russische schuld in Holland (nog in overweging) ƒ1,318,750, te zamen ƒ2,318,750, waarna er op het dienstjaar 1850 nog beschikbaar blijft 1,827,352.57. AMSTERDAM, 5 Mei. Als een bewijs, dat de voortbrengselen onzer schilderschool buiten lands de belangstelling genieten welke men hier te lande te dikwijls schenkt aan producten uit den vreemde, en dat de buitenlander de goede eigenschappen onzer kunstenaars waar deert, kunnen wij mededeelen dat de heer A. Pleysier thans hier woonachtig eene be stelling uit Noord-Amerika heeft ontvangen op acht kapitale zee-gezigten. Vier van deze zijn reeds afgewerkt en hebben tot onderwerp: een strandgezigt te Scheveningen een gezigt op hel Yeene episode uit de St. Paulus rots van ter Haar, en eene woelende zee aan de Hollandsche kust. Door de Nederlandsclie Handel-Maatschap- pij zijn bevracht geworden de navolgende 44 schepen, als: voor Amsterdam 20; voor Rot terdam 17; voor Dordrecht 2; voor Middel burg 1 en voor Schiedam 4. AMSTERDAM 6 Mei. Men meldt ons uit ’s llage het volgende: De reeks der Hollandsche stedelijke feesten van ouds bekend onder deu naain van kermis sen is, zoo als gebruikelijk was, met die van ’s Gravenbage begonnen, en deze heeft gisteren een’ aanvang genomen mede met de van her gewone plegtigheden. Zij belooft ook het uiterlijk aanzien met al hare lusten en ten, op hare voorgangsters te zullen gelijken. Alleen volgen de zoogenaamde kramen en in kwantiteit, en vooral in kwaliteit, hunne se dert jaren opgemerkte achlerwaartsche beweging zeer natuurlijk gevolg van liet dagelijksch in pracht der in de stad voor het ove na alles als den Nederlandschen vice-consul den heer S. W. Ruijssenaersnaar Cairo, waar bij na aan komst dadelijk een bezoek van den minister van buitenlandscbe zaken ontving. Den volgenden morgen maakte hij bij Abbas-Paclia zijne op wachting, die hem allervriendelijkst ontving en zijn leedwezen betuigde dat liet oponthoud van het reisgezelschap in Egypte zoo kort was. Z. 11. bood den gouverneur-generaal eene ei gene stoomboot aan zoo hij Opper— Egypte mogt willen bezoeken. Na den 5 de pyramides be klommen en de meeste merkwaardigheden der stad, moskeen enz. bezocht te hebben, vertrok de gouverneur-generaalbenevens zijn gezel schapden volgenden morgen met een spiciaal convooi en rijtuig van den Pacha naar Suez waar Z. Exc. zich den 7 aan boord begaf der Engelsche stoomboot Oriental, om daarmede de reis naar Singapore voort te zetten. GRONINGEN, 5 Mei. Zaturdag namiddag speelden bij de Breedegang alhier, nabij den Stadswal, eenige knapen. Een hunner wierp een ouden schoen in eene daal- aanwezige mod dersloot. Een ander, zijnde het zesjarige zoon tje van den conducteur J. Huisman wilde dien schoen er weder uithalen, maar werd, terwijl hij daarmede bezig was, door zijn makker in de sloot gestootenen terwijl gene wegzakte in het slijk ging deze zeer bedaard naar de an dere knapen, zonder van het gebeurde ook maar een enkel woord te reppen. Daar ook geen der overigen er iets van gemerkt had, bleef het zoontje van Huisman in zijnen gevaarlijken toe stand, zonder dat hem iemand kon te hulp ko men. Toevallig komt een andere knaap, ge naamd Roelf Timmer, bij de sloot, om er ee nige vuilnis in te werpen. Deze ziet, dat er een oor boven het slijk uitsteekt, en op zijn gerucht komen verscheiden personen toeschieten die nu gezamenlijk den drenkeling, reeds vol komen bewusteloos, uit den modder trekken. Te huis gebragt en onder geneeskundige behan deling gesteld, bleef bij 2J uur buiten kennis, doch mogt het eindelijk gelukken, hem weder bij te brengen. Gelijk wij reeds gemeld hebben heeft de besmet lelijke longziekte onder het rundvee zich geopenbaard in den stal van Jan Douwes Bak ker, te Enumalil gemeente Leek, waar zich vijf runderen bevonden en waarvan twee blijk baar in erge mate door die ziekte waren aange tast. Door heeren gedeputeerde staten dezer provincie is onmiddelijk Jast gegeven tot het dooden en afmaken van al hel voormeld, zoo wel ziek als schijnbaar gezond vee. De twee hevig zieke runderen eergisteren gedood zijnde werd daarbij de besmeitelijke longziekte dan ook in zeer Imogen graad aangctrolfen. Het plaat selijk bestuur van de gemeente Leek had rede nen toen niet dadelijk tot de dooding en af making van liet overige vee over te gaan maar heeft, bij gebreke van voldoende plaatselijke po- licie, ter bewaring der orde en rust, dringend verlangd dat ten voormelden einde een detache ment dragonders naar Enumalil zou worden af gezonden aan welk verzoek onmiddelijk he den morgen voldaan is. Bij de afmaking van den geheelen stal (en nog twee kalveren die daarbij behoorden) op he den morgen bleek dat niet één stuk vee ge heel van de ziekte was vrijgebleven hoe gezond enkele deu onkundigen ook mogten zijn toege- schenen. Men schrijft uit Uithuizen Niettegenstaan de den aanhoudenden regen, staan hier de win tergewassen uitnemend, vooral het koolzaad, dat echter niet zoo veelvuldig is uitgezaaid als wel ten vorigen jare. Ook de gerst ontwikkelt zich sterk en belooft een goed gewas. Jammer maar, dat de lage streken zooveel lijden en noch daar noch op de hoogere landen liet zoo nood zakelijke ploeg- en zomer-zaaiwerk kan verrigt worden. DALEN 4 Mei. Wij kunnen met genoegen berigten dat de winterrogge in deze gemeente alleruitmuntendst staat, en zoo zich voordoet, als weinige voorjaren het geval is, zoodatin dien er geeije bijzondere rampen zich opdoen LONDEN, 3 Mei. I Foncault te Parijs een veraanschouwelijking van aarde, hetwelk thans dagelijk stellende menigte vertoond en in eene der zalen van binnen de hoofdslad door den beer dr. Bach- hoffer. Deze laatste houdt zich volkomen aan de wijze, waarop gezegden toestel vroeger in bet Panthéon te Parijs ter bezigtiging gesield werd. PARIJS, 4 Mei. Heden is hei dc feestdag, waarover zoo lang en zoo onheilspellend is ge spreken en geschreven. De burgerij wil zich vermaken maar geen oproer. Zij vergeeft der democratie wel, dat deze haren handel en nij verheid roofde maar haar ook de pret van een schitterend feest te benemen dat zou zij zeer euvel duiden. De democ-alie deed het dan ook niet, maar de regen vatte die taak op en daar tegen was maar één middel ter bescherming de parapluie. Men zag du« des namiddags de geheele bevolking zoo welgemoed mogelijk onder eenen parapluie-hemel naar de Elyséesche velden wandelen, want als zij weet, dal er in eenigen hoek der stad feest wordt gevierdis zij door niets in buis te honden. De schoone helft van liet menschel ijk geslacht maakte al spoedig de droevigste figuur. Wat de smaak volste hand des morgeus aan menig toilet be steedde, werd onmcêdoogend door den regen verwoest en het is aan een’ ieder bekend wat liet verdriet daarover van een vrouwelijk aan- gezigt kan maken. De schouders van alle wan delaars werden doorweekt van druppels, ja van beekjes, die van het talloos tal van parapluies nederdaalden; de chales rekten zich in de diep ste moedeloosheid ter aarde, en welk akelig ge heel zij aldaar met de bemodderde onderklee- ding en schoeisels maakten kan de zwakste ver beelding zich wel voorstellen. Geen wonder, dat verscheidene echtelieden knorrend naast el kander liepen en dat weinig kinderen lief wa ren op dien dag. En dat alles geschiedde om dat de zon niet van de partij was. Waarlijk men mag op eenen volgenden Mei-feestdag wel vooraf vragen: «Zoudt gij, o zon! ook van oordeel zijn dat de Parijzenaar zich niet mag verblijden op den verjaardag der republiek?” Des avonds stormde de menigte naar de schouw burgen ten einde daar, in liet drooge de natte rampen van den dag te vergeten. PARIJS, 4 Mei. Vrijdag II. kwam de dili gence, welke van Parijs naar Nancy rijdt, op den gewonen tijd te Void aan. De postiljon wilde, na van paarden verwisseld te hebben we der op den bok stijgen toen een der afgespan nen paarden op hem toesprong, hem in het A1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1