1 I 9 fSy NIEUWS- EN ADIEllTENTIE-IIL.il) VOOR DE STAD EN HET AIIIIONIIISSEHENT SNEEK. J Ode Jaargang w® 1851. No. 39. Woensdag den 14 TKfet» 1 l r L t t BINNENLAND. Belgie (het 8 1 i waren smaak 3 s t B 1 10 11 11 12 ss beden van Lief- ver- landge- heid maar die ook te ondervinden in de vele geschenken, ZHEw. als gedachtenis aangeboden; Eene commissie uit de gemeente overhandigde ZHEw., namens gemeentenaren, vier sierlijke, smaakvol bewerkte en doelmatige zilveren voor werpen tot eigen gebruik waarbij anderen on derscheidene kleinere geschenken voegden na dat eenige dagen vroeger, door eene commissie uil de priesterschaar van Friesland en namens dezelve ZilEw. was ter hand gesteld een zwaar met good gemonteerd crucifix van hooge waar de. Te dier gelegenheid gaf’ men eenparig den wensch te kennen, dezen lieügelijken stond met een luisterrijk kerkfeest te vieren waartoe ZilEw. toestemming verleende, doch na de vasten en den paaschtijd terwijl zulks is verschoven tot heden. De voorbereidselen tot hetzelve zijn naar wij vernemen, vele; het kerkgebouw is smaakvol getooid in feestelijke!! dos, en de gemeente heeft de blijken barer gehechtheid blijvend gemaakt door het daarstellen van eenen zeer schoonen geheel nieuw bewerkten tabernakel die de werk plaats van P. Molenaar de architectuur van zij nen broeder M. Molenaar, en den beeldhouwer T. Giliam, allen woonachtig te dezer slede, voorzeker zeer veel lof doet inoogsten vooral ook wanneer men in aanmerking neemt dat zoodanige stukken vroeger uitsluitend in Belgie en later alleen mede in Noordbraband moesten worden besteld. Nadat gisteren heid is aangevangen zal 10 uur voordenmiddag worden gedaan waartoe geestelijken van Prijs der Advertentie!!van één tot' vier rebels,» gewone letter, 40 cents,, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. Deze Courant verscliijnl eiken Woensdag en Za- turdag. Abooueuients-prijs voor 3 maanden/1.40, buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele iloiiimcrs 7’ cent. ’s morg. ’s inidd. om 12 Dat de zoodanigen welke schoon bevorens in andere Gemeenten ingeschreven sedert de inschrijving van het vorige jaar binnen de Ge- 9 tot 10 uur voor die van SNEEK, 14 Mei, Heden viert de R. C. ge meente te dezer stede een voor haar zeer heu gelijk feest; De Itoogeerw. heer Johannes Si mons, sedert 7 Maart 1826 haar ijverige en geliefde herder en aartspriester van dit district, mogt op dien dag In dit jaar het voorregt sma ken de blijken van de gehechtheid zijner ge- ineentenaren en onderhoorige geestelijken niet alleen te zien in de dankbetuigingen voor zijne zorg, moeite, hulpvaardigheid en vredelievend- Weldadigheid beliep, op in de gewone kolo- 2559; ümmerschans 2448; Veenhuizen 1ste gesticht 1586, 2de gesticht 1637, 3de ge sticht 1781; Wateren 70; ambtenaren en hun ne gezinnen 628; totaal 10,709. De koninklijke akademie van Belgie (het eerste wetenschappelijke en letterkundige iig- chaam van dat rijk) had op het einde des vo- rigen jaars baren gouden eerepenning uitgeloofd voor het best gekeurde Nederduitsche gedicht, ter nagedachtenis der algemeen betreurde ko ningin Louisa Maria. Onder het twintigtal in gezonden stukken, bij welke er zich eenige zeer verdienstelijke bevondenmuntte door verhe venheid van gedachte en diepte van gevoel een lierzang uit, ten opschrift voerende de woor den van koning Leopold sa mort est sainte oomme sa vie. Bij de opening van het naam- biljet is de dichter van dezen lierzang gebleken te zijn mr. A. Bogaersvice-president der ar- i'ond.-regtbank te Rotterdamlid van het K. N. Instituut. Uit Haarlem meldt men dd. 7 Mei jl. Voor honderd achtentwintig jai'en (zoo schreef omstreeks het jaar 1568 de altijd hooggeachte BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze op alle mansper sonen binnen deze Stad en Jurisdictie woon achtig, welke op den 1 January 185 1 hün 25sle jaar zijn ingetreden en mitsdien allen die gebo ren zijn in den jare 1826 ten einde zich voor de Schutterlijke dienst te doen inschrijven zul lende daartoe door en lïamens Heeren Burge meester en Wethouders op den Raadhuize wor den gevaceerd Maandag den J9 Mei J85J van eene wer- bun ver- hun bestaan. dan in ééne Gemeente Nederlandsche geschiedschrijver Adriaan de Jon ge anders gezegd Hadriautts Junius) heeft te genover bet stadshuis te Haarlem gewoond Lau rens Janszoon Coster, de man, aan welke de eer der eerste uitvinding der boekdrukkunst welke de beschaafde wereld heeft hervormd, niet kan worden ontzegd. Dat huis werd toen reeds, te dier zake, in eere gehouden, en is 4 Omstreeks het jaar 1628ten tijde van Petrus Scrivcrius, met het afbeeldsel van dien uitvin-» der versierd geworden. Het gebouw is menigwerf van eigenaar veran derd maar men beeft steeds dat afbeeldsel voor hetzelve kunnen behouden. Dezer dagen is echter het huis door een’ der geboren aange kocht en tot vergrooting en verfraaiing van zijn eigendom bestemd geworden en wel derwijze; dat er voor het op hout geschilderde afbeeld sel van onzen Costei’ geene gevoegelijke plaats kon overblijven. De aloude rederijkers-kamer de Wijngaard ranken onder de zinspreuk Eiefde boven al welke er steeds op bedacht isom voor het geen der vaderstad tot roem kan verstrekken een blijvend aandenken te stichten, heeft zich deze zaak aangetrokken, en zich met den te gen woordigen eigenaar van het huis, den heer Van der Möhlen, verstaan omtrent de plaatsing van een nieuw uiterlijk blijk, hetwelk steeds aan liet nageslacht het gebouw kan aanwijzen in hetwelk de eerste beginselen zijn uitgedacht beproefd en te werk gesteld van een bedrijf, hetwelk zulke merkwaardige gevolgen heeft ge had voor de beschaving en verlichting van het menscheiijke geslacht. Men is alzoo overeenge komen dat dit nieuwe gedenkteeken zou be staan in eene hardsteenen plaatwelke op eene geschikte plaats in den gevel van het nieuwe en vergroote gebouw zoude worden ingemet seld, en tot opschrift voeren de woorden: COSTERÏ AEDES TYPOGRAPHIC NATALES. (De woning van Coster, de geboorte plaats der boekdrukkunst.) Dit is alzoo dezer dagen volbragten is de gedenksteen ontbloot. De eigenaar het gebouw zoowelals de rederijkers van de boven al, hebben zich op deze wijze dienstelijk gemaakt bij hunne stad- en noolen. Den 5 dezer werden op de wekelijksche groenmarkt te Nijmegen de eerste nieuwe aard appelen aangebragt, geteeld in den tuin van het huis de Pol, van den heer G. J. A. Beije- rinek. Deze aardappelen waren reeds van zeer goede hoedanigheid en smaak en hadden eene middelmatige grootte. Het vorige jaar werden uit denzelfdcn tuin de eerste nieuwe aardappe len aangebragt, doch eerst den 10 Junij dus 5 weken later dan thans. ’s GRAVEND AGE 9 Mei. De minister van binncnlandsche zaken heeft ter kennis gebragt van degenen die mogten verlangen tot den op den eersten September aanstaande aan te vangen cursus der koninklijke akademie tot opleiding van burgerlijke ingenieurs te worden toegelaten dat de commissiebelast met liet onderzoek der kandidaten hare zittingen zal houden in het akademie-gebouw te Delft in den loop der volgende maand Junij, op de dagen en uren, welke zullen worden bekend gemaakt aan allen die zich voor het einde der loopende maand Mei schriftelijk aan den lieer directeur der akademie zullen hebben aangemeld. OUDEWATER, 9 Mei. Voor een paar dagen is op de niet ver van deze stad gelegene hof stedegenaamd: hel Huis te Vlietbehoorende aan mevrouw Bisdom, te Ilaestrecht, nabij den Oven door eenige werklieden een schat gevon den bestaande in p. m. 150 verschillende goud stukken van de 17de en vroegere eeuwen in een kannetje van steen te zamen eene waarde hebbende van p. m. ƒ1200. APPINGEDAM 6 Mei. Gepasseerden zondag avond, den 4 dezer, heeft de heer H. D. van Gennip eene rede uitgesproken in de kerk der Chr. Afgesch. gemeente alhier, voor eene groote inschrijving van het vorige jaar binnen de ge meente Sneek zijn komen wonen zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven in dat Register, loopende over een der jaren 1817 tot en met 1825 waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Wordende wijders bekend gemaakt: Dat een ieder, zonder onderscheid of zij ver- meenen mogten al of niet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren tot deze inschrij ving verpligt is. Dat voor Ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf hou dende, alsmede alle vreemdelingen binnen deze Gemeente woonachtigwelke hun voornemen om zich binnen dit Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd hetzij door uitdrukkelijke verklaring, hetzij door liet kelijk overbrengen van den zetel van 1 mogen en de lioofdmiddelén van Dat zijdie in meer hun gewoon verblijf höuden of den Zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrij ving verpligt zijn binnen die Gemeente, alwaar eene Dienstdoende Schutterij aanwezig is. Dat de Registers ter inschrijving op den 15 Mei e. k. geopend en op den 1 Junij daaraan volgende gesloten worden en dat allen die bevonden worden zich alsdan niet te hebben doen inschrijven volgens art. 9 der wet op de Schutterijen, door het Stedelijk Bestuurambts halve zullen worden ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete worden verwe zen terwijl zij bovendien zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd indien het zal geblijken dat er tijdens de verzuimde in schrijving geene redenen tot uitsluiting of vrij stelling ten hunnen aanzien bestonden. Dat eindelijk een ieder, welke binnen deze Gemeente niet geboren is wordt aangemaand om zich tijdig van eene geboorte-acte te voor zien en zich alzoo van zijnen juisten ouder dom te verzekeren ten einde de inschrijving naar behooren geschiede en hij alzoo niet ko- me te vallen in de strafbij het aangeliaalde art. 9 bepaald. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zoude kunnen voorwendenzal deze worden afgekondigd en aangeplakt, zoo als te geschie den gebruikelijk is. Sneek den 28 April 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven II AG A avond ten 7 uur de feestelijk er op dezen dagten eene solemnele dienst de gezamenlijke R. C. dit gewest zijn uitgenoodigd. ’s Mans alom bekende geschiktheid voor het ambt dat hij bekleedt zijne verdraagzaamheid en liefdadigheid doen verwachten dat de feest vreugde en deelneming vrij algemeen zullen zijn. Men leest in de Handwijzer Wij vernemen dat er bij het ministerie een ontwerp van wet in behandeling is,belrek- kelijk het armwezen en de diaconiën. Naar men zegt, zal dit ontwerp in dien geest uitvallen, dat de diaconiën ten eenenmale van hare zelf standigheid beroofd en zoo goed als in arinen- bureaux van den staat zullen veranderd wor den. Wij houden dit Voor eenen maatregel die aan de vrijheid der kerk den bodem zou inslaan en haar in eene barer uitnemendste roepingen de Christelijke liefdadigheid ver lammen zou. Wij maken daarom de predikan ten eti diakenen der verschillende gemeenten op dit punt opmerkzaam opdat zij weten hoe zich te gedragen, wanneer de zaak tot bare volle rijpheid mogt gekomen zijn. Bij koninklijk besluit van den 8 dezer, wordt bepaald dat de groote of zoutharing- visscherij voor 1851 een aanvang zal mogen ne men op den 1 Junij e. k. De sterkte der bevolking in de koloniën der Maatschappij van T" den 15 April jl., als volgt: i niën wijk 1, 2 en 3; 4, 5 6; 7, 8 9; 10.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1