i AllVERTENTIE-liLAI) VOOR DE STAD EN HET AllRONIllSSEllENT SNEER. NIEUWS- EN 1851. No. 40. laturdag den 17 Mei. Ij c BINNENLAND. BUITENLAND. de Neder- 1 lie- lis- z,j Ier en- rre ▼e- in- 5e~ in de St en ur 5 it i I L men Ei* is dan ook Ie n d n :e en ra- en J, 3 e. id Hl *d er le in van het het nie die zich van de westkust rika naar en hare buiten-kromming noordwaarts tot oostel ijken oever van de Caspische Buiten dezen alzoo bepaalde Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abomiements-prijs voor 3 maanden f 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nominees 7|. cent. FRANKFORT10 Mei. Uit Leipzig hoort luide klagten wegens de slechte zaken, die aldaar op de mis gedaan worden. Het ontbreekt over het algemeen aan koopersen de prijzen van alle goederen zijn zeer gedrukt. Voor ar tikelen van luxe bestaat er geene vraag. Deze lusteloosheid heeft hare voornaamste oorzaak in de bezorgdheid welke de onzekere staat van zaken in Frankrijk, en de terugwerking, welke zulksop Duitscbland uitoefentalgemeen verwekt. Sedert eenige dagen merkt men in onder scheidene Zuid-Dnitsche staten dat er een streng toezigt wordt gehouden op de personen die per spoorweg aankomen of vertrekken. Dit is bijzonder het geval in het groothertogdom Ba den. Deze maatregel schijnt zijnen oorsprong verschuldigd te zijn aan eene mededeeling van de policie te Parijs, volgens welke agenten van Mazzini en andere hoofden der ultra-dcmocra- tische partij zich naar Duitscbland op weg be vinden om hunne aanhangers voor te bereiden op eene demonstratie, die gelijktijdig moet ge daan worden met eenen opstand in Frankrijk. Reizigersdie zich thans naar Duitscbland op weg begeven hebben zich te voorzien van goede passen indien zij zich niet aan moeijelijk heden willen blootstellen. FRANKFORT, 11 Mei. In Weenen wil men weten, datbij de regeling der Duitsche bonds- aangelegenheden sprake zou wezen om Luxem burg en Limburg van Nederland te scheiden tenzij het laatste zich geneigd mogt toonen met het gansche koningrijk in den Duitschen bond te treden. Dat plannen van dien aard in Wee nen op til zijn is ons reeds van onderscheide ne zijden verzekerd geworden. Stellig is het, dat het ten zelfden tijde er op gemunt is, otn de constitution der kleinere Duitsche staten ver anderd en beperkt te zien. Men vreest zelfs landsche regering de uitlevering van eenen per soon gevraagd, die beschuldigd wordt, zich aan opligting en ontvreemding te hebben schuldig gemaakt. Dezer dagen kwam Garcia te ’s Gra venhage aan en nam zijn intrek in een der ho tels dier residentie. Reeds spoedig na zijne aan komst werd hij gearresteerd en naar het stads huis overgebragt. Hij werd daar ondervraagd. Het moet toen gebleken zijn dat het signale ment van den persoonwiens uitlevering door Frankrijk is verlangd, met dat van den gearres teerde veel overeenstemming had. Ten gevolge daarvan, is de opgemelde, naar aanleiding van art. 18 1ste lid der wet op de vreemdelin gen van 13 Aug. 1849, van het stadshuis over gebragt naar het huis van burgerlijke en mili taire verzekering te dier stede. De gearresteer de blijft echter stellig ontkennen dat hij de gene is, wiens uitlevering is verzocht. Gisteren is hij, ingevolge art. 18, 3de lid, der gemelde wet, voor de regtbank in raadkamer vergaderd verschenen om te worden verhoord. Volgens later berigtis hij weder ontslagen. AMSTERDAM, 13 Mei. Een reiziger, die Italië doorkruiste, geeft daarvan de volgende beschrijving: Italië heeft, gelijk andere landen, drie partijen: eene republikeinscheeene abso lute en eene constitutionneel-monarchale partij. De laatste is de minst talrijke maar de meest krachtige. Rossi de ongelukkige staatsman was haar hoofd. De absolute partij telt de meeste leden en het kleinste getal heeft de re publikeinsche maar hel is stout en onderne mend. Te Venetie wordt de politiek klein gehouden door den handelsgeest. Te Rome is alles gereed voor eene omwente ling, heeft de noodige veiligheid zijner besten maar generaal Gemeau, die het weet, maatregelen genomen voor de armee. Men kan ook met den wil der wereldniet onstaatkundiger handelen dan het pauselijk gouvernement. In de heilige week waren er veel vreemde lingen te Rome, en men verspreidde het ge rucht, dat zich daaronder wel een lOOtal Maz- zinisten bevondendie het plan haddenden paus te vermoorden. De policie ontving anony- me brieven ter waarschuwing. Zij was dan ook ter dege wakker. Toen de paus vrijdag avond uitreed was hij zoo om ringd van edelen Zwitsers en andere personen dat hij een gevangene geleek. E. L J_..L niets geschied, dat een toeleg op ’s pausen le ven verried. Naar wij vernemen zal het standbeeld van Rembrandt in de volgende maand worden ge goten, en wordt de plaatsing en onthulling daar van le dezer stede in den aanstaanden herfst tegemoet gezien. AMSTERDAM, 14 Mei. Naar aanleiding het zoo hevig bestreden voornemen van Belgisch ministerieom tot dekking van deficit der schatkist nieuwe belastingen te hef fen geeft de Lndépendanee een overzigt van den toestand van Europaten einde te bewij zen dal eene inkrimping van uitgaven in dezen tijd niet tot bestrijding van het budget kan worden aangewend. Zij zegt onder anderen in Frankrijk is alles verwarring. Wat zal die chaos baren Nie mand kan liet met eenige zekerheid voorspel len maar de droevigste gebeurtenissen mag men aldaar onder de mogelijkheden rekenen. Duitscbland en Italië schijnen rustiger, maar ook daar kunnen verwikkelingen ontstaan. De rust, daar heerschende is meer schijn dan we zenlijkheid. Het is daarom dat Oostenrijk met al zijne landen in den Duitschen bond wenscht opgenomen te worden. Vereenigde magt zou eene poging tot oproer het best kunnen onder drukken. Zal Oostenrijk zijn wil tot uitvoering kunnen brengen? Het is mogelijk, maar dan komen Engeland en Frankrijk daartegen in op positie. Frankrijk verklaarde zich dienaangaande reeds zeer bepaald en zou des noods de wapens opvatten. Moet men daarvan geene verwikke lingen vreezennog ernstiger dan een demo cratische uitbarsting iu duitscbland eu Italië In Spanje werd een ministerie, gesteund als het ware door de eenparige stem der wetgeven de magtgedwongen om af te treden. In Por tugal brengt een oproer den troon in gevaar. Het oude Engeland heeft thans eene tentoon stelling, die grooten invloed zal kunnen uitoe fenen op de rigting van den menschelijken geest godsdienst-twisten beroeren er de me nigte en groote handels-k westiën verdeelen het volk. Welligt leidt dit alles tot ontbinding van het parlement en lot het vormen van een ander kabinet. Daarin ligt wel geen revolutie, maar wie voorspelt wat eene ontbinding van liet par lement voor Engeland worden kan Waar wij dus het oog slaan overal onrust en vrees voor de toekomst. Er bestaat eene crisis en zij heeft honderd kansen om ergens tot uitbarsting te komen. Daarom behoort het Belgisch gouver nement steeds gereed te zijn voor elke mogelijke gebeurtenis, en daartoe beeft het noodiggeld* GRONINGEN, 12 Mei. Uit Rolde meldt men dat aldaar gepasseerd en gevankelijk naar Assen overgebragt is de beruchte Wilhelm Vogt, geboren te Osnabruckdie, uit de Sleeswijk- Holsteinsche dienst is ontslagen ouder ver denking ligt van schuldig of medepliglig te zijn aan liet vergiftigen van wijlen Harm van Husen ook genaamd Harmen Lutken Buulte Ruten- broek in Hannover, wiens nagelatene wedu we, op den 12 der vorige maand, ter dezer zake aangehouden en naar Meppen getranspor teerd is. Men voegt er bij dat het den veld wachter te Borger, Jan Hendrik Voorstok wiens overleg en onverschrokkenheid wel bekend zijn, is geluktgenoemden W. Vogt te vatten ter wijl hij in eene der veenstreken onder Borger zich met turfgraven onledig hield. Hij zal ver moedelijk weldra aan de Hannoversche autori teit worden uitgeleverd otn aldaar te regt te staan, zoo ter zake van gemeld feit, als wegens het toebrengen van gevaarlijke wonden aan ee nen land-dragonderdie, gelijk vroeger is ge meld te vergeefs had getracht hem gevangen te nemen en bij welke gelegenheid Vogt over de grenzen was gevlugt en de wijk op Neder- landsch grondgebied genomen had. SNEEK 16 Mei. Naar wij nader hebben vernomen is het beeldsntjwerk aan den in de R. K. kerk alhier aangebragten tabernakel hoofd- zakelijk vervaardigd door den heer G. F. Rohé te Amsterdam, welke deswege eene loffelijke vermelding verdient. Naar men verneemt, heeft de koning de zer dagen benoemd tot raadsheer in den Hoo- gen Raad der Nederlanden mr. G. van IJssel- steinraadsheer in het provinciaal geregtshof van Zeeland. De heer J. W. van den Bergh, notaris te ’s Gravenhage is door het provinciaal hof van Zuid Holland vrijgesproken. Die vrijspraak is hoofdzakelijk daarop gegrond, dat, hoezeer het volledig gebleken was, dat de beschuldigde in de jaren 1844 of 1845 en 1846 onder de mi nuien van twee testamenten, welke voor zijnen vader als notaris in de jaren 1797 en 1799 wa ren verleden, terwijl hij, beschuldigde, na het overlijden zijns vaders als notaris diens protocol onder zijne berusting had gekregen de naam- leekening zijns vaders, die onder de beide ge zegde minuten ontbrak, had nagemaakt, ech ter aan het hof niet gebleken was het bestaan van liet bedriegclijk oogmerk, hel hoofdver- eischte voor de misdaad van valschheid. Het hof heeft daarbij in aanmerking genomen dat bereids door den vader des besch. geteekende afschriften der minuten aan de belanghebben den waren uitgereiktdat voorts de besch. na het plegen zijner hierboven gemelde daden gee ne afschriften bad doen toekomen; dat zijne be doeling alleen was geweest de nalatigheid zijns vaders te bedekken bedenkingen bij de regis tratie voor te komen, opspraak te vermijden; en dat eindelijk, hoezeer ook de gepleegde han deling hoogst onvoorzigtig was voor een’ per soon bekleed met een dergelijk ambt van ver trouwen echter ten deze geen nadeel is ont staan en de minuten der meergemelde testamen ten weder in het protocol des besch. waren ge deponeerd. Luide teeltenen van goedkeuringdoor het tal rijk opgekomen publiekvolgden het uitspre ken van dit arrest. Het Handelsblad zegt, dat de daders van den belangrijken diefstal van effecten die in den avond van 21 April II. te Amsterdam is gepleegd, in Londen zijn opgespoordbenevens een gedeelte der gestolene goederen. In het Journal d'Anvers van 13 Mei II. vindt men aangekondigd dat er den 28 Julij aanstaande te wachten is eene geheele zonsver duisteringdie evenwel slechts op enkele pun ten der wereld zigtbaar zal zijn de volgreeks dier punten vormt eene naauwe ingebogene li- 1 l van Noord-Ame- door Europa uitstrekt, zich met aan den zee rigtende. n wegzal het na tuurverschijnsel algedurig flaauwer en flaatiwer worden en zelfs eindelijk in de kathegorie van gewone gedeeltelijke verduisteringen vervallen. ’s GRAVENHAGE, 12 Mei. De minister van financiën maakt de belanghebbenden opmerk zaam op de wet van 2 Mei 1851 waarbij tot de inwisseling der reeds verjaarde muntbiljet ten, daargesteld krachtens de wet van 18 De cember 1845, een nieuwe termijn geopend is, welke termijn is ingegaan met den 2den dezer maand en zal eindigen met 31 December 1851. Gedurende dezen termijn zullen de muntbil jetten uitgegeven volgens de wet van 1845 nog ter inwisseling worden aangenomen bij de Nederlandsche bank en worden derhalve de be zitters van voorschrevene biljetten in hun be lang aangemaand, om, door eene tydige aanbie ding van dat papier, ten kantore van de bank le Amsterdam .eene nieuwe, doch alsdan onherroe pelijke verjaring hunner biljetten te voorkomen. •sGRAVENHAGE, 12 Mei. Den 25 April jl. werd te Arnhem een concert gegeven door den heer R. Garcia, eerste tenor, prof, in de zang. Het Fransche gouvernement had aan "-E— Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels 4 gewone letter, 40 cents 5 en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zigelrcgt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1