NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 'Si I 1851. No. 41. Woensdag den 20 Mei. 6de Jaargang. is I. .<51 BINNENLAND. 1» 11 1 1 1 d BUITENLAND. i 1 1 1 .1 Pruissen Oostenrijk ‘e >- e Jti- en gs- toe len sni >pa iti- 'ge lie ac ini ni- iet »E- n. n- ,e- :r- et iw et af in at ë- er ie id ti. IX al ►u Ie es d waarop ik geloof staat te kunnen II. M. de koningin op den 17 de- niet regtstreeks de reis maar vooraf of andere bad- bevolking weersgesteldheid bij oppervlak- eenen nadeeligen toestand i vreezen zoo luchtsgcsteldheid om de vruchten de schadelijke uitwerkselen welligt door den in de jongst verloopen meni Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nonimcrs 74 cent. BERLIJN12 Mei. De voorstellen welke Oostenrijk voornemens is aan den bondsdag te doen zijn aan de Pruissische regering niet me degedeeld waarschijnlijk hebben alleen die re geringen er kennis van bekomen op welke Oostenrijk meent te kunnen vertrouwen. Voor de gehecle regeling der Duitsche aangelegenhe den zijn de aanstaande verhandelingen te War schau zonder twijfelvan meer belang dan de opening van den nu herstelden bondsdag. De omstandigheid dat de koning van Pruissen en niet te gelijker lijd de keizer van eene uitnoodiging ontvangen heeft, om zich met zijnen eersten minister naar deze stad te bege ven om daar met den keizer van Rusland eene bijeenkomst te hebbenbewijstdat men hem en gen stoet zal defileren vervolgen. Na den afloop rijen van geboden, geïllumineerd zijn. ONDERDENDAM15 Mei. Bij de leveran- ciën van het naar Holland te verzenden vee, welke hier des voorjaars schier dagelijks plaats hebben bestaat bet gebruik dat voor ieder stuk rundvee, dat wordt afgeleverd, 25 cents aan den kastelein wordt betaald om door de gezamenlijke drijvers van het vee (doorgaans de knechten van de verkoopers) te worden ver teerd. Men kan nagaan lot welk een misbruik zulks aanleiding geeft, daar die jonge lieden, die doorgaans op den laagsten trap van bescha ving staan, daardoor niet zelden in de gelegen heid zijn om kosteloos zoo veel sterken drank te gebruiken als zij verkiezen en waaronder velen er eene eer in stellen van veel te kun nen drinken. Dit gebruik of liever misbruik kostte hier wederom een menschenleven. Toen gisteren een knecht van den landbouwer Pes- man van Stitswert, alhier een zestal ossen had aangebragtledigde hij successive!ijk vijf zooge naamde halve oortsglazen jenever, en begaf zich daarop omstreeks acht uur zingende op weg naar huis hetwelk hij evenwel niet heeft mogen be reiken want heden morgen vond menin de nabijheid van deze plaats, zijn lijk in eene sloot, zijnde hij ongetwijfeld door zijne dron kenschap daarin geraakt en verdronken. COEVORDEN, 14 Mei. De voorjaarsmarkt die steeds een feestdag voor de omliggende land jeugd was vermindert van jaar tot jaar. Men houdt het er voor, dat geldgebrek bij den land man daarvan oorzaak is; het vee is laag in prijs en de oogst was voorleden jaar niet rujin zoo- dat vele dienstboden hun loon nog niet hebben ontvangen. EXLO, 14 Mei. Reeds sedert lang is alhier behoefte aan eene Hervormde kerk met eenen ei genen predikant gevoeld; deze plaats ligt op vrij verren afstand van liet kerkdorp Odoorn waar onder dezelve kerkelijk ressorteert bovendien bestaat dit gehucht uit 98 huisgezinnen, uitma kende 525 ingezetenen, terwijl Exloërveen eene van 126 zielen telt. Met genoegen verneemt men dan ook dat de ingezetenen van dit gehucht onder elkander zijn overeengeko men om uit eigene middelen eene kerk en pas torij te doen bouwen mits van rijkswege in de bezoldiging van den predikant worde voorzien. Wij kunnen berigtendat omtrent dit laatste punt dezer dagen een rekwest aan Z. M. den koning is ingezonden. 23 Junij aanstaande zesendertig handboogschut- aan den door den koning te geven wed strijd deel nemen. Den 22 zal het feest door het gelui der klokken en het lossen van het geschut worden aangekondigd. In den morgen van den 23 zullen de prij zen, in gouden, zilveren en bronzen medailles bestaandebij den intendant van het Loo in optogt door al de schutterijen worden afgeliaald vervolgens door 12 meisjes en 12 jongelin- uit deze gemeente gedragen worden. De over de binnenplaats van het paleis en dan zijnen weg naar den Doelen De vogel is 80 voeten hoog geplaatst. van den strijd zal aan de schntte- wege Z. M. een feestmaal worden aan- Des avonds zal de doelen prachtig van Friesland heeft de dienstmeid P. J. C. uit Sotidel veroor deeld tot de strafte van het zwaaijen met het zwaard over het hoofd en tuchthuisstraf voor den tijd van zeven jaren. Uit Leeuwarden schrijft men aan hel Zon dagsblad: Volgens ingewonnen berigten van den landbouwenden stand in deze provincie, beloven de te velde staande gewassen gelijk de tarweroggehet koolzaad het vlas enz. zonder buitengewone nadeelig werkende omstan digheden eenen ruimen oogst, en hoezeer de sedert de laatste weken geheerscht hebbende bui tengewone gure kige beschouwing, eenen nadeelig voor den plantengroei zoude doen schijnt integendeel die fijnere zeer geschikt geweest te zijn te vrijwaren van welke dagen menigvuldig gevallen regen het gevolg hadden kunnen zijn. Intusschen heeft de aard appelplant op enkele plaatsen door den regen veel geleden en geheele reeds bepootte akkers heeft men door verrotting der zetknollen op nieuw moeten omploegen en van andere vruch ten voorzien. Wat overigens in het algemeen dit kostbaar product van Frieslands nijverheid betreft, zoo is het vooruitzigt evenwel ook geenszins als on gunstig te beschouwen immers op vele plaat sen heeft de plant reeds goede vorderingen ge maakt, terwijl er op de kleur en gezondheid van het loof niets valt af te dingen. Aan de Kerkelijke Cour, schrijft men uit Leyden 9 Mei De breede kerkeraad der N. II. gemeente aldaar heeft dezer dagen aan den raad inge zonden eene memorie betrekkelijk hetgeen deze vermeende niet te kunnen aannemen in de door dien kerkeraad reeds vroeger ontworpene en aan den raad aangebodene overeenkomsttot beslechting der geschillen, wegens het Huis- zittenhuis: en, voor zoo ver bescheidenheid iets van het reeds bekende mag beoordeelen dan heeft de kerkeraad ook nog bij die memorie aan de eene zijde, zoo vele blijken van toegeeflijk heid aan den dag gelegd, en aan de andere zij de zulke overtuigende gronden voor de door hem voorgestelde en vastgehouden punten van schikking bijgebragt dat men in tegenstel ling van de meening des berigtgeversin de Nieuwe Rollerd. Courant van 14 April 11. zich zal durven vleijen dat de raad volkomen vrijheid zal kunnen vinden, om tot hel ontwerp des kerkeraads toe te treden zoodat Leydens ingezetenen zich spoedig over een steeds ge- wenscht einde zouden mogen verheugen en met een vergeten van hetgeen achter is -eene eensgezindheid zal worden hersteld die te lang was verbroken.” De Delftsahe Courant meldt: Naar men wil, moet er bij liet ministerie van oorlog, echter altijd onder zekere bepalingen, om van de officieren die in het huwelijk te treden niet vorderen de geldstorting bij vroegere en verordeningen voorgeschrevenen er reeds in dien zin vergunningen zijn het plan bestaan voornemens zijn meer te wetten zouden toegestaan. De Rordrechtsche Courant meldt dd. 14 Mei het volgende: Eergisteren namiddag omstreeks zes ure be merkte J. V.welke aan den Krommendijk SNEEK20 Mei. Met genoegen vernemen wij, dat liet Z. M. den koning en prins Frede- rik behaagd hebben om in te teekeneli op de Geschied- en Aardrijkskundige Beschrijving van Frieslandte bewerken door den heer A. J. van der Aa en uit te geven door onze stad- genooten Van Druten en Bleeker. Wij wen- schen en vertrouwen in het belang der zaak dat dit voorbeeld inzonderheid door Frieslands ingezetenen moge worden nagevolgd opdat de ze nuttige en belangrijke onderneming werkelijk tot stand moge komen. Het prov. geregtshof onder Dubbeldam, in het land was eene vrouw die, na iets uit een mandje gehaald en onder terijen den grond begraven te hebben zich met eeni- gen spoed scheen te verwijderen. Eenig kwaad vermoeden koesterende, begaf J. V. zich naai de plaats, waar hij de vrouw bezig gezien had en ontdektedat daar een pas geboren kind in doeken gewikkeld, begraven was, hetwelk, volgens zijn zeggen, na de opdelving nog eenig leeken van leven gaf. Dadelijk zond hij zijn zoontje, dat bij hem was, de vrouw achterna, welke met behulp van anderen aangehouden en terstond met het gevonden kindjenaar de policiewacht te dezer stede is overgebragt. Al daar is onverwijld een geneeskundig onderzoek ingesteld waarbij echter bleek dat het kind toen niet meer in leven was. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken en houdt zich met een prnstig onderzoek bezig; te dien einde heeft lieden eene geregtelijke lijkschouwing plaats ge had terwijl de vrouw zekere A. van L. (welke nog denzelfden avond bekend heeft de moeder van het kind te zijn)zich alhier in verzekerde bewaring bevindt. De Amsterdamsche afdeeling der maatschap pij Tot Nut der Israëlieten in Nederland beeft besloten tot de oprigting van eene zang school tot het bevorderen en beloonen van den dienstbaren stand en tot liet doen aanlee- ren van ambachten aan Israëlietische minvermo gende knapen. AMSTERDAM, 16 Mei. Wij vernemen, dat de heer mr. II. J. Koenen aan liet zoo ver dienstelijk Historisch Gezelschap te Utrecht ten geschenke heeft aangebodeneen thans zeer zeldzaam geworden exemplaar der Keulsche Kro- nijk die als overoude oirkonde hoogst belang rijk is tot staving van Coster’s eer, als uitvin der der boekdrukkunst onder voorwaarde»dat het genootschap een zijner leden binnen Utrecht woonachtig, zoude benoemen, ten einde bet gewigtig vraagstuk van de uitvinding der boek drukkunst bestendig bij te houden en hetgeen daaromtrent binnen- en buitenlands verschijnt openbaar te maken. Het Historisch Gezelschap heeft met bijzondere dankbetuiging aan den heer Koenen èn voor diens belangstelling in onzen vaderlandschen roem, èn voor het vertrouwen in bet Historisch Gezelschap gesteld dat ge schenk gaarne aangenomen en den heer mr. II. Hooft Graafland de bewuste taak opgedra gen die door dezen met de meeste bereidwil ligheid is aanvaard. AMSTERDAM, 17 Mei. Wij ontvangen uit ’s Gravenhage de volgende mededeeling: Volgens berigten alhier uit Stuttgardt ont vangen en maken zou zer die stad verlaten en naar de Nederlanden aan nemen in het hertogdom Nassau eene plaats bezoeken. II. M. zou daar slechts kor ten tijd vertoeven, daar men zich steeds vleit, dat Hare Majesteit Ud. verjaardag op het Loo zal vieren.” Men schrijft ons het volgende: Betrekkelijk het plan tot aansluiting van on zen spoorweg aan den Belgischen aan den kant van Rotterdam verneemt mendat door het Belgisch gouvernement zouden benoemd zijn de hoofd-ingenieur Wilmas en de ingenieur Kummesten einde met de heeren Van der Kun en Conraddie zoo als gemeld is daar toe door ons gouvernement zijn benoemd, over die gewiglige aangelegenheid te confereeren.” VLAARDINGEN, 14 Mei. De haringvloot zal in dit jaar zijn zamengesteld als volgt: van Vlaardingen 60 schepen, Maassluis 11, Zwarte- waal 6Middelharnis 4Delftshaven 1 Enk- huizen 7, Amsterdam 4, de Rijp 4 en Wormer- veer 1te zamen 98 schepen. Zes haringjagers, waaronder weder een rijks stoomschip de dienst van eersten jager zal ver- rigtenzullen den eerst gevangen wordenden haring aanvoeren van welke er vijf naar Vlaar dingen en een naar Maassluis zijn bestemd. APELDOORN, 13 Mei. Volgens een regle ment dat heden het licht zietzullen op den f- a,O<Aorfl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1