NIEUWS- EN ADAERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER'. 1851. No. 42. Zaturdaq den 24 Mei. Wan laargang. ?d :n a I WtJ BINNENLAND. j BUITENLAND. 4. over de onbeschaamdheid van ketterij te durven be velen ken BONE, werk van «,c- mc><f oAo^ vereeniging gevormd liet glazen ar- het halve Eeuwfeest der Schoolver- Er beeft zich te Londen om te gelijk met de paleis eene wereld-ten- schilderwerken door de beste te doen plaats van het Nederl. onder- eene oproeping gedaan e. k. den dag waarop in op het onderwijs is uitge- 1 1 te vie- die oproeping heeft bij de verschillende van dat genootschap weerklank ge breke gebleven heid ontsnapt. LONDEN, 19 Mei. De lieer Chr. Morgan, secretaris van staat te New-Yorkheeft voorde Londensche wereld-tentooristelling eene vrïj be langrijke bijdrage geleverdbestaande in eene verzameling van alle in den staat New-York Prijs der Advcrtentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regelmeet 10 cents, behalve 35 cents zcgclregtvoor iedere plaatsing-. rti 41 .‘s.-fci. tield-house bekend mes Square, werken van L teloos zullen worden toegelaten loop der maand Mei geopend en toberte gelijk met de andere sloten worden men zal er en teekeningen in sapverf zenden. LONDEN17 Mei. Binnen kort zal aan de Clyde eene nieuwe schroefstoomboot te water worden gelaten, voor de dienst tussclien Liver pool en de Vereenigde Staten. Dit schip is, op eene uitzondering na het grootste dat ooit in dit rijk voor de koopvaardij gebouwd is. Het is een driedekker, 290 voet in de volle lengte metende omstreeks 2500 ton. Het zal in bewe ging worden gebragt door twee werktuigen van 450 paardenkracht, en naar hetzelfde beginsel I als de schepen die thans met zoo goed gevolg voor Glasgow in dienst zijn. Van alle verbete ringen is partij getrokken, om eene snelle vaart met hechtheid van bouw te vereenigen. Er zijn zeven walerdigte afscheidingen van ijzer, tot liet dek toe, gemaakt, waardoor elk van die afscheidingen vol water kan loopen zonder dat het schip nog eenig gevaar loopt. Gisteren werd er andermaal een diefstal gepleegd in het gebouw der tentoonstelling; ditmaal was het een kostbare, met edelgesteen ten bezette, vrouwenring. Men heeft de policie onmiddellijk gewaarschuwd en aan alle deuren van de verdwijning kennis gegeven. Doch dit maal is het scherpziend oog der policie in 'ge breke gebleven en de dief aan hare waakzaanx- SNEEK, 23 Mei. Naar men verneemtheeft zich alhier eene vereeniging van goud- en zil versmeden gevormd onder liet bestuur van de heeren J. Feenstra als president en T. S. Beit- sma als secretaris, welke ten doei heeft, om, behalve onderlinge vriendschap en goede ver standhouding te bevorderen hunne, zoo zeer door lands wetten miskende, industrie eene betere toekomst te bezorgen. Voor zoo velen, die ten vorigen ja re eene gave hebben geschonken aan den heer Van Ette ren afgevaardigde van de Protestantsche ge meente te Charleroi, ten einde daardoor in staat gesteld te worden een bedehuis te stichten, zal het aangenaam zijn te vernemen dat een onzer geachte ingezetenen die eene ruime gift daar voor geschonken had, eenen brief van den pre dikant dier gemeente beeft ontvangen, houden de het berigtdat het bedehuis werkelijk vol tooid is en op bet aanstaande Hemelvaartsfeest aan zijne bestemming zal worden toegewijd niet bijgevoegde uitnoodigingom door afge vaardigden aan die plegtigheid deel te willen nemen. Dit laatste zal wel door niemand on zer geschieden maar nu kan toch ieder zich overtuigd houden hoe goed zijne gaven be steed zijn, en in den geest willen wij ons met die broeders vereenigen op dien dag en hun toebidden dat zij en velen met hen in dat be dehuis den Eenigen Waaracbtigen meer en meer in geest en waarheid mogen leeren kennen en Jezus Christus, dien Hij gezonden beeft, en al- zoo het eeuwige leven deelachtig worden. De Groninger Couranten hebben een likel over I betering. De boofd-vereeniging wijzers-gezelschap heeft om den 15 Junij i 1801 de eerste wet vaardigd, door het geheele land plegtig renen afdeelingen vonden. ’s GRAVEN1IAGË18 Mei. Naar men ver zekert, zal de kamer, onmiddellijk na afloop der discussiën over de gemeentewet, het onder zoek aanvangen van de ontwerpen betreffende de regterlijke organisatie en de wijzigingen in het belastingstelsel. ’s GRAVEND AGE 19 Mei. De eerste zitting van het bestuur der hulpbank tot het hooren van hen die verlangen bij deze inrigting op gestelde voorwaarden gelden ter leen op te ne men zal gehouden worden op dingsdag den 27 dezer, in het lokaal der spaarbank, op het raadhuis alhier, van 12 tot ure, en vervol gens elke week ter zelfder uur en plaats. liet doel der hulpbank is, om minvermogende am- bachts- en handwerkslieden landbouwers en andere nijvere personen door geldelijk voorschot in staat te stellen hun brood te verdienen of hunne verdiensten uit te breiden. Dit voor schot (van /5 tot ƒ100) zal wekelijks in ge lijke deelen met bijvoeging van rente, berekend naar 4 percent ’sjaars, moeten terug betaald worden. De leener is verpligtbij zijne aan vrage twee borgenten genoege van het be stuur, aan te wijzen. Het reglement der hulp bank bevat de overige bepalingen voor geldop- nemer en borgen verbindende. AMSTERDAM, 19 Mei. Volgens eenen brief uit Rome aan het Journal des Débats hebben aldaar tussclien bet Fransche garnizoen en de pauselijke troepen ernstige onlusten plaats ge had, die tot gewigtige gebeurtenissen aanleiding hadden kunnen geven. De Fransche generaal Gémeau toonde de bezadigdheid en de veer kracht van eenen echten krijgsmanen zal wel zor gen dat de schuldigen strengelijk worden ge straft. Eene compagnie Romeinsche jagers ?n het 3de bataljon van het 1ste regement van linie verlieten Rome in den nacht van 10 Mei en de eerewacht aan het Valikaan tot nu toe ertrouwd aan soldaten der beide legerszal voortaan alleen door Franschen worden bezet. I pen, Brugge, Luik, Aken, Keulen Koblents Maints Frankfort, Mannheim en Heidelberg te zien. Het verblijf in Baden is op twaalf dagen berekend na afloop van welke de terugreis wordt aanvaard. Er bestaat gegronde hoop dat, bij deze uiterst voordeelige voorwaarden, van deze gelegenheid gebruik zullen ma- om eene hoogst aangename reis te maken. 15 Mei. De paus beeft het jongste den beroemden godgeleerde Rosmini de vijf wonden der Kerkveroordeeld. Reeds vroeger werd hij van vele zijden van ketterij beschuldigd, maar paus Gregorius XVI nam hem in bescherming en prees hem. Nu echter wor den de aanvallen tegen hem vernieuwd. Ver scheidene geschriften zien tegen hem het licht, in beschuldigd bedektelijk liet 1...VI i i maar ja ve)é van de waar-» en de afschu- AMSTERDAM, 21 Mei. De entrée-gelden ten behoeve van de algemeene armen dezer slad voor het bezigtigen eener verzameling van oudheden, in het gebouw den Doelen, op den Singel, alhier, van den 12 tot en met den 18 Mei 1851, hebben opgebragt de aanzienlijke som van zeven honderd zevenenzestig gulden zevenentwintig en een halve cent. ROTTERDAM, 21 Mei. Met het schip Gou verneur van der Eb, kapitein J. Muller, is hier een fraai Afrikaansch vlek-luipaard van St. George d’Elmina aangebragt, hetwelk door den reeder van dat schip, den heer II. van Rijcke- vorselaan het bestuur der vereeniging Nalura Arlis Magislra te Amsterdam, ten geschenke is aangeboden. GRONINGEN, 19 Mei. Zaturdag namiddag jl. brak, tussclien den Korenesch van IJde en het tolhek nabij de Punthet regter vóórrad van de diligence Concordia, ten gevolge waar van de wagen op de as viel. Geen van de zich daarin bevindende vijf reizigers heeft door dit ongeluk eenig letsel bekomen. Zij zijn meteen ander rijtuig overgebragt naar Groningen waar heen ook de bagaadje en de vrachtgoederen met eenen boerenwagen zijn vervoerd. Volgens berig- ten moet de diligence eenen bijzonder zwaren bo venlast hebben gehad waardoor het breken van het wiel schijnt te zijn verhaast. Naauw- keurige en dagehjksche inspectiën der openbare middelen van vervoer schijnen niet genoeg te kunnen worden aangeprezen. Maar al te vaak ziet men diligences rijden met bovenlasten om er van te ijzen. DALFSEN, 17 Mei. De maatschappij, ter wering der bedelarij alhier, heeft zich eindelijk na vele deliberatiën geconstitueerd. Dezelve bestaat uit eene lioofd-commissiewaartoe op eene laatstelijk gehoudene algemeene vergadering zijn benoemd de heeren G. W. baron van DedemF. II. baron Mulert baron Coi'ot d’Escury Van der Kelten en J. Platvoet die zich allen deze benoeming hebben laten welge vallen geadsisleerd door eenige subcommissiën. Genoemde maatschappij zal met den IJulij aan staande in werking treden zoodat alsdan een ieder ingezeten, bedelaar, die niet tot het ver- rigten van eenigen arbeid door het eene of andere ligchamelijke gebrek geheel ongeschikt is, op eene alleszins prijzenswaardige wijze zijn brood zal kunnen verdienen. Hij wordt er i Jansenismus te hebben geleerd punten nog verder dan Jansenius heid zich te hebben verwijderd welijksle leerstellingen over de noodzakelijkheid der zonde over de genade en verkiezing in den geest van Calvijn enz. aan te hangen. Dit maakt zoowel in Rome als in Opper-Italieal waar vele tijdschriften zich in den strijd men gen veel opspraak. Ook de kerkelijke over heden bemoeijen er zich reeds mede. De zaak schijnt ernstig te zullen onderzocht worden. Dit is dan ook zeer noodig want Rosmini geniet hooge achting en invloed. Hij is de stichter eener congregatie die zich zoowel met het on derwijs der jeugd als met de uitoefening van bet geestelijk ambt bezig houdt. Zijne vrienden zijn hoogst verbolgen om zulk eenen man schuldigen. LONDEN, 14 Mei. eene expositie in toonstelling van levende meesters uit alle landen, hebben. Die expositie van de schilderijen zal het geheel werkelijk tot eene algemeene ten toonstelling maken. Men heeft daartoe bet zeer uitgestrekte gebouw gehuurd dat vroeger voor de bijeenkomsten van de oude Army and Navy- club heeft gediend, onder den naam van Licht en gelegen op het St. Ja- Die tentoonstelling, waartoe de goede meesters uit alle landen kos- zal in den op den 31 Oc- expositie ge- olieverf-schilderijen en pastel kunnen WEENEN, 18 Mei. Uit Triest schrijft men dat de Nederlandsche scheepsbouwmeester, de heer C. Scheffer, die nu reeds twee jaren bij de Oostenrijksche marine dient, het plan heeft ontworpen tot den aanbouw in die haven van een drijvend dok hetwelk naar het voorbeeld van de in Frankrijk Nederland en Amerika bestaande ten gebruike der selleepsfeeders en op zoodanige schaal ingerigt zal worden dat het gebezigd kan worden voor liet onderzoek en de reparatie van de grootste hier te lande aankomende zeil- en stoomschepen. Volgens hel ontwerp zal het dok eene lengte van 220, eene breedte van 66 en eene hoogte van 24 voet, Weener maat, beslaan. FRANKFORT, 17 Mei. Uit Baden-Baden wordt medegedeeld, dat Engelsche en Fransche speculanten zich onderling vereenigd hebben omeven als voor de tentoonstelling te Lon den badgasten uit die hoofdstad alsmede uit Parijs en andere westelijke hoofdsteden op eene hoogst aangename en gemakkelijke wijze over Holland en de Rijnstreken per stoomboot en spoorwegnaar Baden te vervoeren en van daar na verloop van vier weken weder terug te brengen en zulks voor de som van 500 fran kenwaaronder begrepen huisvesting in de voor naamste hotels, dejeuner en diner, bediening enz. Elke week veytrekt een gezelschap der »ich te Londen en Parijs aangemeld hebbende personen die in Brussel bijeenkomen en dan gezamenlijk de reis naar Baden voortzetten hierbij wordt hun den noodigen tijd gelaten om al de merkwaardigheden in Gent, Antwer- e ti ii s Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za turdag. Abonne/nents-prijs voor 3 maanden/1.40, buiten de Stad franco ƒ1,65, enkele nummers 7J. cent. r- e- n A J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1