EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1851. No. 43. ll oensdag den 28 Mei» I L’ I ^*6dc\ Jaargang. s J I BINNENLAND. BUITENLAND. zamen e i. De nota den senaat Ie Ie en >te aS ?c- lle ET an O- b- :e :t Je Je kS- m af :u e- U kracht blijven,” weder en de stipte naleving en rk ir- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonuements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers 7 J.’ cent. ROTTERDAM23 Mei. Het was alhier gis teren voor een’ der stedelijke ambtenaren een ware feestdag de bijna tachtigjarige agent van policie eerste klasse, Cornelis Mommaal mogt de zeldzame gebeurtenis beleven zijne vijftigja rige dienstvervulling bij het policiewezen dezer stad te vieren. Op verschillende wijzen mogt hij by deze zoo buitengewone gelegenheid als eene regtmatige hulde aan zijne steeds trouwe en ijverige dienstbetraebting vele vleijende ge tuigenissen en blijken ontvangen zoo boden hoeren burgemeester en wethouders die de ver diensten hunner ondergeschikten naar waarde weten te beloonen en dus bij deze gelegenheid niet achterblevenden waardigen nog steeds ijverigen grijsaard tevens tot een bewijs van aandenken aan dezen voor hem zoo builenge- wonen feestdag eene keurige zilveren tabaks doos aan, in het deksel waarvan eene gegraveer de toepasselijke inscriptie was gesteld. Door den heer directeur van policie werd hem tot een aandenken aan dezen dag eene zilveren brillendoos, mede van eene toepasselijke inscrip tie voorzien overhandigd. Ook de beambten ter stedelijke secretary, in wier dienst hij, in zijne gemelde betrekking, gedurende de laatste jaren tevens werkzaam is, boden hem eenen gemakkelijken armstoel zoo- vanger eenen zilveren eetlepel en vork en van diens beambten eenen zilveren bril in de boven vermelde doos. Ook werd bij door zijne betrekkingen op de zen zoo heugelijken dag niet vergelen maar tot eene herinnering daaraan, met een zeer aar dig voorwerp in verguld zilver begiftigd. FRANKFORT, 17 Mei. In Pruissen is een oud koninklijk besluit van 26 February 1826 waarbij bepaald wordt, dal daar, waar tot dusver op den eersten dag van het Kers- Paasch- en Pinksterfeest alle tooneel-voorstellin- gen, bals en dergelijke publieke vermakelijkhe den verboden waren ook deze bepalingen ver der van kracht blijven,” weder van kracht ver klaard, en de slipte naleving aan de policie- besturen aanbevolen. FRANKFORT, 21 Mei. De ingezetenen van Friedrichshafen hebben door het luiden der klokken het lossen van het geschut en door eene algemeene illuminatie hunne vreugde aan den dag gelegd de geliefde koningin der Ne derlanden in hun midden te zien. II. M. heeft aan de stedelijke autoriteiten op eene zeer vlei jende wijze hare tevredenheid voor dit gulle onthaal en tevens hare vreugde betuigd over het bloeijen dier stad die II. M. sedert 13 ja ren niet bezocht had. Na aldaar eenige dagen vertoefd te hebbenzal de koningin hare reis naar Zurich over Schaffhausen voortzetten. FRANKFORT, 22 Mei. Op 18 Mei is te Gotha overleden de opper-bibliolhecaris en hof raad dr. Friedrich August Uckerteen man om zijne groote geleerdheid door geheel Europa bekend. Volgens de Triester Zeit.hebben de Bo- heemsche glas-fabrykanten in eene onlangs ge houden conferentie besloten, den prijs van hun fabrijkaat 40 pCt. te verboogen. De bekende dr. Slrausz schrijver van das Leben Jesu die eenige dagen geleden te Wee nen aankwam heeft op last der policie die hoofdstad weder spoedig moeten verlaten. BERLIJN, 18 Mei. De keizer en keizerin van Rusland kwamen laatstleden woensdag na middag te Warschau aan. Die monarch wiens wensch eene volkomen toenadering en nieuwe alliantie der regeringen van Pruissen Oosten rijk en Rusland is en die daarin den eenigen dam zietdie den stroom der revolutie keeren kan, zou zich onlangs dus hebben uitgelaten: Heden ben ik nog tegen de revolutie opge wassen, en kan haar nederwerpen na ver loop van twee jaren, welligt niet meer.” BERLIJN, 21 Mei. De nota van den prins von Schwarzenberg aan den senaat van Bremen heeft onmiddellijk het verwachte gevolg gehad. De senaat dezer vrije stad heeft door een een voudig raadsbesluit het regt van vereen'ging en vergadering opgeheven, alle vereenigingen ver boden en de drukpers zoodanig aan banden ge legd dat de uitgave van tijdschriften en boe kenzonder een regterlijk bevel, verboden en drukkers en uitgevers door een bevel van den raad in bun bedrijf geschorst kunnen worden. BERLIJN, 23 Mei (des morgens). Oosten- rijksche bladen melden dat te Weenen eene Fransche nota zou ontvangen zijn, waarin de republiek haar protest tegen het deelnemen van geheel Oostenrijk aan den Duitschen bond we der intrekt. Wij vernemen dat dit berigt ge heel onjuist is en dat het Fransche gouverne ment integendeel verklaard heeft, in zijn pro test te moeten volharden. LONDEN, 21 Mei. Gisteren had er een ern stig ongeval plaats op den midden-spoorweg de sneltrein, des avonds te 5 ure uit deze hoofd stad naar Derby vertrokken verliet te 9 ure 5 minuten laatstgenoemd station om de reis ver- Volgens de Zeeuwsche- Courant zou dc minister van binnenlandsclie zaken liet land- huishoudkundig congres te Goes bij wonen en zou er weldra een wets-ontwerp bij de tweede kamer inkomen tot invoering der telegrafie over de geheele uitgestrektheid van ons land. AMSTERDAM, 23 Mei. In de vier eerste maanden van dit jaar zijn hier te lande met den post verzonden 2,357,725 ongefrankeerde en 347,334 gefrankeerde brieven te 2,705,059 dat is 215,352 meer dan in de voor afgaande 4 maanden en 1,280,202 meer dan in de maanden Mei Augustus 1850, dat is in de vier laatste maanden voor de invoering der nieuwe postwet. Onder de in January April jl. verzonden brieven waren 2,602,607 met pnkelen 102,452 met dubbel port. Aan het observatorium van den heer Bis hop te Londen is den 20 dezer eene nieuwe planeet ontdekt. Zij is er des morgens tien mi nuten voor een ure waargenomen in het ge sternte van den Scorpioen op omstreeks 8 gra den van de ecliptica een gelijkbeenigen drie hoek vormende met de sterren van den Scorpioen en van de Weegschaal. Turkije, dat zoo vriendelijk was, om zijne grenzen open te stellen voor en gastv rijheid te schenken aan de emigranten aller natiën peinst reeds op middelen en ziet uit naar eene geschikte gelegenheid om zich van een troepje Italianen die te Constantinopel gedurig aanlei ding tot ongelegenheden geven te ontslaan. De regering heeft daartoe nu een voorwendsel. Dezer dagen stierf er een Napelsch emigrant. Zijne makkers wilden hem begraven voorafge gaan door muzijk en het vaandel der Italiaan- sche onafhankelijkheid. Ten drie uur zou de plegtigheid beginnen maar door de zorg van het Napelsch en Sardinisch consulaatwas het lijk een uur vroeger reeds begraven. Dit ver toornde de emigranten en zij besloten toch eene begrafenis te houden. Zij droegen op den volgenden dag eene ledige kist naar het kerk hof, en hielden daarbij waarlijk geene Turk- scheredevoeringen. De stoet werd door de policie gevolgd, die meende eene wezenlijke begrafenis bij te wonen, en door een’ priester, ook emigrant; men trok de geheele straat van Pera door, onder het geroep van leve de vrij heid en andere vrijheids-kreeten. Dit alles ver wekte zooveel schandaal en opspraak dat de sultan eene begrafenis van eenen tweeden emigrant zal voorkomen door de levenden bij tijds de stad uit te wijzen. AMSTERDAM 24 Mei. Men verneemt dat Z. M. de koning de arbitrage heeft aangeno men waartoe Hd. van wege Frankrijk en Spanje was aangezocht, over een geschil, ontstaan in het jaar 1823, ten gevolge van schadevergoe ding voor aangehouden schepen. De heer mr. A. J. Duymaer benoemd gouvcrneur-generaal Na zich door het grootbrengen van onder scheidene kinderen trouwhartig van baren pligt als huismoeder gekweten te hebben heeft zij voor zich zelve een meer woelig genot van het leven willen hebben, en is zij, nu tien jaren geleden begonnen de wereld te doorkruisen met de woede en toomeloosheid van een buiten spoor geraakten locomotief. Op die wijze is zij gehold door Palestina, Egypte, Schandinavië Ijsland en tot nagenoeg aan den Noordpool vervolgens is zij overgegaan tot eene reis rond om de wereld heeft de woeste wouden van Brazilië doorkruist en er een jaar onder de inboorlingen doorgebragt zich voorts over Kaap Hoorn naar Valparaiso begeven, is de Stille Zuidzee overgestoken heeft eene halte gemaakt te Taïti China, Ceylon, Bengalen, geheel In- dostan en Himalaya overstekende, zich naar Arabic begeven dit nog al aardig uitstapje be sluitende met het in oogenschouw nemen van geheel Azië, met inbegrip van Mesopotamie PersieGriekenland en Turkije. Zoo als wij gezegd hebben is dit alles in een tijdsbestek van tien jaren afgeloopenen bevindt mevr. Pfeifer zich tegenwoordig te Londen, om er de tentoonstelling te bewonderen en er zich zelve te doen bewonderen. Als een voorbeeld van snelle correspon dentie, deelt de Belgische Indépendance me de dat haar de koers der beurs van Weenen van 22 dezer des namiddags, ruim 2 uur uit laatstgenoemde stad werd getelegrafeerd en die op baar bureau aankwam te 4k ure. In wei nig meer dan twee uur, was dus dit berigt uit Weenen te Brussel gearriveerd. Men verneemt, dat er plan bestaat, om eene stoomboot in de vaart te brengen van bet Nieuwe Diep naar Texel en Harlingen welke tweemaal op een dag den heen- en lerugtogt naar Texel zal doen bereids is door particu lieren te Nieuwe Diep en Texel daarvoor eene aanzienlijke som bij elkander gebragt. Het dichtstuk van den heer H. Tollens Cz.goeden nacht van de armen aan de rij ken heelt in Nederl.-Indië opgebragt de som van ƒ635, en alzoo met de opbrengst hier te lande te zamen ƒ2500. Naar men verneemt, zijn thans de kinder pokken in het Hervormde weeshuis te Edam uitgebroken. Sedert ruim 6 weken, dat deze ziekte zich daar vertoonde bleef het gesticht gelukkig verschoond. Men berekent, dat er daar ter stede 150 menschen aan de kinder pokken liggen. van Twist, 1 onzer Oost-Indi- sche bezittingen is den 16 April te Aden aan de kust van Arabië aangekomen en zoude de reis naar Ceylon en Singapore onmiddellijk voort zetten. Zijne Excel), en bijhebbend gezelschap bevonden zich wèl ofschoon gedurende de vaart op de Roode Zee, die acht dagen geduurd had eenigzins door zeeziekte aangetast. Een der zonderlingste voorwerpen die men van tijd tot tijd in de zalen der tentoon stelling kan bewonderen wij zeggen van tijd tot tijd, want aanhoudend is het er niet, en AMSTERDAM22 Mei. Wij vernemen met genoegen dat dezer dagen de eerste geregelde seinen met den electro-magnetischen telegraal van Amsterdam naar het Nieuwe Diep beproefd en zoo voldoende uitgevallen zijn dat binnen weinige dagen deze voor het publiek zal wor den geopend. wegs te hebben afgelegd bij bet uitrijden van een tunnell even stoppen, ten einde een gebrek aan de locomotief te herstellen. Een goederen trein ongeveer tien minuten na eerslgemeld con- vooi vertrokken en 20 mijlen in een uur af- Prijs der Advertentie»van één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. genaamuen voitatre, aan, met den wensen, aai hij zijne nog overige levensdagen in gezond heid tevredenheid en in eene aangename rust moge doorbrengen en dat daartoe ook die zetel bevorderlijk moge zijn. Nog ontving hij van den heer stedelijken ont- men vindt het ook niet op den catalogus ver meld is eene Duitsche vrouwmevr. Pfeifer van Weenen voor welker zucht tot reizen door het ten uitvoer brengen er van gevolgd ook zelfs de stoutste Engelsche reizigers moeten onderdoen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1