EX AOVERTENTIE-RLAI) VOOR DE STAD EX' HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEliWS- 1851. No. 44. Zaturdag den 31 Mei. i-: i; is n r» Is P 1s fl il- ‘ai B I NN E N L AND. BUITENLAND. ‘S I deze i. B ingesteld i t i '8 1 Ik tX X 1 ch )r- 11- lle )C- n bet 11 de n a- iet ft C ft ti er- id- els 11 et- an *e n I- ir t- •n ;n in Ü- ?n 1 A I r z Deze Contant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonucnients-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten dc Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 71 cent. De koningin heeft daardoor afgezienen werd den £3 te de de verjaardag van II. M. de koningin in de Martini-kerk worden gehouden waarop prof. Moulding eene toepasselijke rede, afgewisseld door mannen-koren en kiuderen-gezang zal uitspreken. Door de Nederlandsche Handel-Maatschap- pij zijn bevracht geworden de navolgende 31 schepen als voor Amsterdam 15 voor Rot terdam 13; voor Middelburg 2; voor Schie dam 1. Zij die dit jaar verlangen te worden toe gelaten ter inschrijving op de rolle der studen ten aan eene der hoogescholen of aan het athe naeum te Amsterdam of te Deventer, worden opgeroepen om zich vóór of uiterlijk op den 20 Junij bij gefrankeerde brieven aan te melden bij den voorzitter der commissie, den heer II. J. II. Modderman te ’s Ilagemet naauwkeurige opgave van naamvoornaam woonplaats en ouderdom. Het badhuis te Katwijk-aan-zee is thans op eene zeer doelmatige wijze en geheel vol gens de eischen der wetenschap ingerigt. De heer H. B. van Rhijn med. chir. en art. obst. doet., op de plaats zelve woonachtig, heeft, met adsistenlie van den hoogleeraar Krieger en dr. Lülirmann de geneeskundige leiding op zich genomen. De heeren L. J. Enthoven Co.te ’s Da ge hebben de vervaardiging aangenomen van het gedenkteeken datter nagedachtenis van den bij Balie roemrijk gesneuvelden generaal A. V. Michiels, op Batavia zal worden opge- rigt. Het monument zal bestaan in eenen in gothischen stijl zich verheffende naald ter hoog te van 10 Nederl. ellen, en prijkende aan zijne acht zijden met de eereteekenen van den held. Ook in hunne fabrijk zal het kolossale monu ment voor Rembrandt, in den loop der maand Junij e. k. gegoten worden. Te Stuttgart is den 22 dezer uit Fried richshafen het berigt ontvangen van het onver wachte spoedige afsterven van den Nederland- schen luit.-generaal grootmeester van het huis der koningin, jhr. W. F. Boreeldie met II. M. de koningin der Nederlanden naar Zwitser land op reis was. van haar reisplan Stuttgart terug verwacht. Als bewijs, hoe eene stedelijke belasting op de inkomsten de aanzienlijken tot verhui zing kan noodzaken meldt men uit Bannen (Pruissen) het volgende Onze stad heeft 37,000 inwonersen brengen aan directe belastingen ’sjaarlijks op ƒ238,764.50. Het getal belasting-betalenden bedraagt 14,063 doch daarvan brengen 11,276, die in de 20ste klasse zijn gesteld niets op aan arm- of gemeente-geld dat tot een bedrag van ƒ141,379.20 wordt geheven. De 3 belasting schuldigen der 1ste klasse betalen ƒ3328.20 de 3, uitmakende de 2de klasse, bijna even zooveel en de 1237 der 3de klasse slechts ƒ2671. De hoogst belasten moeten dus ieder opbren gen ƒ1109,40 en die der 19de klasse ƒ2.70. Geen wonder, dat velen de stnd verlaten en elders hun geld verteren! Vele huizen staan dan hier ook ledig. Te Elberfeld is de verhouding nog ongun stiger. Z. M. de koning der beide Siciliën heeft de gelukkige bevalling zijner gemalin door eene belangrijke en zoo zeer gewenschte amnestie, voor velen tot een heugelijk feest gemaakt. Twin tig ter dood veroordeelden ontvingen gratie. Vijftien individuen om politieke misdaden tot zware straffen verwezen erlangden aanzien lijk ligtere straf tien anderen geheele vrij spraak en nog zeventien anderen zagen hunnen straftijd tot op de helft verminderd. Daarenboven werd aan nog 68 personen om gewone mis drijven in den kerker, verligting van straf ge schonken. In het geheel aldus honderd en der tig veroordeelden. Eindelijk heeft Z. M. allen, die tot minder dan één jaar gevangenisstraf wa ren veroordeeld ontslagen en alle panden in LONDEN, 24 Mei. Een scheepsbouwmeester in Amerika is voornemens binnen den tijd van 18 maanden een Atlantisch stoomschip te ver vaardigen, hetwelk 439 mijlen daags, of 100 mijlen meer dan de snelst varende stoomboot, zal afleggen, en daarbij in veiligheid hechtheid en lage vrachtprijzen alle tot dusver gebouwde zeeschepen zal overtreffen. De kosten van het vaartuig worden op 250,000 doll, geraamd. De tweede hangende brug over de Niagara rivier werd kortelings voleindigd en voor het publiek geopend. Op beide zijden zijn torens gebouwd wier afstand 1043 voet van elkander is. Het geheele gevaarte hangt aan 10 kabels, welke ieder uit 250 draden gemaakt zijn, en elke draad heeft eene draagkracht van 1500 pond. De kabels zijn aan de rotsen bevestigd en gaan over twee massive steenen torens die omtrent 14 voet hoog zijn. De kabels hebben hare spanning in den vorm van eenen regen boog met den bogt benedenwaarts. In plaats dat de planken en de gangweg over de kabels zijn liggen zij onder dezelveen liet werk wordt door ijzeren staven vastgehouden welke aan de kabels bevestigd zijn. De passage ie 20 voet breed en thans ingerigt voor den overtogt van wagens. Zij is de grootste hangende brug der wereld. PARIJS, 24 Mei. Zekere M. en D.beide schrijnwerkers van beroep en van hunne jeugd af vrienden woonden dezer dagen op verzoek van een’ hunner kameraden, diens huwelijk als getuigen bij. Het huwelijksfeest werd in een logement gegeven. Toen de maaltijd waaronder men zeer vro lijk was. afgeloopen was, verwijderden zich de genoodigdenwelke geen deel aan den dans wilden nemen, om andere vermaken te zoeken. M. en D. begaven zich naar de koffijkamer en begonnen eene partij biljard te spelen. Zij speelden reeds eenen geruimen tijd toen M. die verloor in eenen kwaden luim geraakte, en zijne tegenpartij beschuldigde, valsehe aantee- kening der punten te houden. D. verdedigde zich met bitterheid tegen deze aantijging zeide eenige kwetsende woorden tot M.welke laatste hierop met eenen slag antwoordde. De omstanders, in stede van hen tot bedaren te brengen hitsten hen daarentegen nog meer op, en raadden D. aan, zich op zijn tegenstan der te werpen. Toen ontstond er lusschen bei den een gevecht. Men vormde eenen kring om de strijdenden die gelaakt en toegejuicht wer den naarmate zij zich verweerden tot dat D. weldra onder het slaken van eenen kreet neder- viel. Men wilde hem helpen oprigtendoch te vergeefs, want zijn been was gebroken. Men haalde eenen geneeskundige die nadat hij aan den gewonde de eerste hulpmiddelen der kunst bad toegediend verklaarde dat deze in eenen ernsligen toestand verkeerde, en onmiddellijk naar het hospitaal moest gebragt worden. Eenige oogenblikken daarna werd de gewonde op eene draagbaar vergezeld van den jong ge huwde en verscheidene genoodigden naar het hospitaal gebragt, maar toen men in hetzelve aangekomen wasvond men slechts een lijk. D. was onderweg gestorven. Nadat een geregtelijk onderzoek was ingesteld is M. in verzekerde bewaring genomen. De vertegenwoordiger Chavoix die in der tijd een’ zijner ambtgenooten der constituerende vergadering, in een duel, doodde, is door de civiele regtbank van Perigueux veroordeeld tot eene schadeloosstellingaan de familie des over ledenen van 30,000 francs. de bank van leeningbeneden de waarde van twee ducaten voor de eigenaars gelost. AMSTERDAM 26 Mei. De heer Is. VVarn- smek alhier, secretaris der vierde klasse van het koninklijk Nederlandsch Instituut, is be noemd lot corresponderend lid van de Acadé mie d’Archéologie de Belgiguete Antwerpen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van dingsdag 27 Mei. lieden zijn de beraadslagingen over de gemeen- te-wet en wel bepaaldelijk wat betreft de ge meentelijke belastingen voortgezet. De lieer Groen heeft de voorgestelde wette- lijke voorschriften op dat stuk bestreden. Hij acht de voorgedragene regeling van de gemeen telijke geldelijke aangelegenheden in strijd zoo wel met het voorschrift der grondwet, als met de belangen des lands. Ook de inlassching van het laatstelijk voorgemelde artikel in de wel heeft hem geenszins in dat opzigt van gevoelen doen veranderen. De heer Sloel heeft l) den aard der bij de wet voorgedragene belastbare voorwerpen over wogen 2) het bedrag tot hetwelk de belas ting op dezelve kan worden opgevoerd, en 3) de voorgestelde orde voor de heffing dezer be lasting. Hij heeft met nadruk de noodzakelijk heid doen uitkomen van het toezigt der rege ring op deze aangelegenheid niet alleen maar om dit toezigt bij de wet te waarborgen. Hij is uitgegaan van bet beginsel dat de belasting op de eerste levensbehoeften gaandeweg behoort te worden verminderd en dat er in elk geval moet worden gezorgd dat zij niet bovenmate kan worden opgevoerd. Ook de ontlasting van den landbouw is den spreker dringend nood zakelijk voorgekomen om de mededinging met den buitenlander ie kunnen volhouden. In weerwil van dit alles, heeft hij zich tegen den titel betreffende de gemeente-belaslingen ver klaard, ter zake van de rangregeling, als welke hem voorkomt bij geene mogelijkheid te kunnen worden volgehouden en welke hij in strijd acht met het voorschrift der grondwet. Dit bezwaar zal hem hoe gaarne hij ook het thans beslaande bewind verlangt te ondersteunen verhinderen zich voor dezen tilel te verklaren. De genoemde spreker heeft gewaagt! van be loften, in 1848 gedaan, tot afschaffing van sommige accijnsen op de eerste levensbehoeften. Dit heeft den minister van financiën aanleiding gegeven, om te verklaren, dat hij wel in den loop van het jaar 1848 het beheer der geld middelen heeft aanvaard doch dat de bedoelde toezegging .niet van hem is uitgegaan, maar wel van eenen ambts-voorgangeren voor dat hij deze taak had op zich genomen. De heer v. Voorst heeft zich voor het voor gedragen stelsel verklaard. Ook hem was aan vankelijk menig bezwaar voorgekomen ten aan zien der onderwerpelijke bepalingen, en bijbel naeaan van de verschillende plaatselijke gesteld- heïd der gemeenten was het hem gebleken dat, onder anderen, de stad zijner inwoning (Haarlem) bij de voorgestelde verordeningen in hare geldmiddelen zoude worden benadeeld en dit nadeel kwalijk zoude kunnen lijden doch in dat opzigt was hij door de voordragt van het nieu we 255ste artikel bevredigd geworden. De heeren Van der Linden en Jongstra heb ben het ontwerp in het breede verdedigd en getrachtde daartegen ingebragte bedenkingen te wederleggen. Beide zijn zij uitgegaan van het beginseldat de accijnsen in sommige gemeen ten op eene schrikbarende wijze zijn opgedre ven; dat de verhouding lusschen dezelve en de directe belastingen ten eenenmale verbroken is geworden, en dat daarin ten behoeve der min gegoede klasse moet worden voorzien. Naar hun inzien bad men zelfs bij deze voordragt in dit opzigt nog veel verder kunnen en zelfs moeten gaanmaar al waren zij dan ook te dien aanzien niet geheel en al bevredigd zoo vonden zij daarin geene reden om zich tegen het ontwerp te verklaren, bij hetwelk in elk geval aan het bestaande misbruik paal en perk wordt gesteld. JSNEEK, 30 Mei. Te Groningen circuleert eene lijst van inteekening voor de viering van het halve eeuwfeest der eerste staatszorg om trent het lager onderwijs in Nederland. Het feest zal op den morgen van 17 Junij, Prijs der Advertentie»van één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1