s 1 *"fl fl NIEliWS- EN IDVERTENTIE-BLID VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. fl IHB I I I I 1851. No. 45. III I Woensdag den Junij» 1 1- o ihR AM 1. I e 9 ii BINNENLAND. s BUITENLAND. op- i I veel gemakkelijker belastingen zweeg. ii ii is 1 i t en het te moe- van wijze de daardoor liet alge- g- ii- le 7- n W! I I H Prijs der Ad ver ten tién van één tot vier regels^ gewone letter. 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, belialve 35 cents zcgelregt, voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden/1.40 buiten de Stad franco /1.G5, enkele nommers 71 cent. 4V' aangemerkt, dat hij zoo veel i zon al hetgeen in den loop der beraadslaging reeds beantwoord scheen te zijn alsmede hetgeen tot het belastingstelsel in het algemeen betrekking had, heeft de minister 1) de bedenkingen behandeld die geacht kun nen worden de strekking te hebben om de op lossing van het vraagstuk te verschuiven 2) ALLERLEI. Op den namiddag van 3 Mei II.vertoonde de hond van cenen slagter, te Breda, alle teekenen van dolheid. Hij beet zelfs zijnen meester, en liep, als gejaagd, door verscheidene straten der staddoch werd gelukkig spoedig door een ge weerschot gedood. Men meldt uit Vollenhove, dat het on gedierte er buitengewoon toeneemt, en verhaalt, tot staving daarvan het volgende Onlangs werd een boer te Ainbt Vol lenhove gewekt door het geschreeuw der jonge biggen. Toen hij bij het hok kwam, vond hij een derzelve door verscheidene ratten omringdterwijl er reeds drie anderendoor de vraat zucht dier dierenverscheurd lagen. Men verneemtdat Z. M. de koning de algemeene vergadering der Geldersche maatschappij van landbouwdie op den 3 Junij dezes jaars te Harderwijk zou geopend wordenop eene der volgende da gen als beschermheer met een bezoek zal vereeren. Te Helder zal, op den 10 Julij aanslaande, eene tentoonstelling gehouden worden van vee en pluimgedierte. Mr. G. graaf Schiminelpenuinck is, op zijn verzoek, eervol ontslagen uit zijne betrekking van Zr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmag- ligd minister bij het hof van Groot-Brittanje; en in zijne plaats benoemd inr. A. A. baron Bentincktot nu toe buitengewoon gezant enz. bij het hof van Belgic. op 29 Maart il., be droeg het getal behoeftigenin de verschillende werkhuizen van Ierland, niet minder dan 251,202 personen. Tc Kol- horn en in den Wieringer waard hebbendezer dagenge lijktijdig verscheidene meer of min belangrijke diefstallenzelfs met inbraak, plaats gehad, zoodat men vreest voor het be slaan eener bende dieven, welke voor gezamenlijke rekening werken. Zesenveertig winkeliers, goud- en zilversmeden en juwelierste Amsterdamhebben een adres aan de tweede kamer ingezonden aandringende op eene spoedige opheffing der Gisteren had een zonder- aanlal bezoekers in het gelokt. Er zou namelijk eene op stijging plaats hebben, waarbij een dergenen die zich in de ballon bevonden zich op eene bepaalde hoogte met de parachute zou nederla- len. De luchtballon ging zeer voorspoedig op, was eerst boven de Champs Elysées en zoodra dezelve zich boven de place de la Concorde bevond, werd de parachute losgemaakt en een der broeders Godard die zich in de ballon be vondenbegaf zich in dezelve. Men kan zich de angst der toeschouwers voor stellen die allen ingenomen waren door het moedige gedrag des heeren Godard, daar het te vreezen was, dat hij door den sterken wind niet in staat zou wezen om de parachute met goed gevolg neder te laten doch in dat opzigt werd de verwachting der toeschouwers teleur gesteld en de heer Godard kwam zeer geluk kig op den grond neder. Dadelijk begaven de omstanders zich naar hem toe, doch bij onttrok zich aan hunne toejuichingen en verwijderde zich zoo spoedig mogelijk uit het gezigt. FRANKFORT, 28 Mei. Men voelt hier moet en meer de behoefte aan eene reglstreeksche verbinding met de Nederlanden door middel van eenen doorloopenden spoorweg tot aan de Hollatidsche grenzen, met vermijding van Keu len of andere concurrerende handelsteden. Tot dat einde zijn reeds onderscheidene plannen ont worpen waarvan de verwezenlijking echtern'el door de Pruissische regering schijnt begunstigd te worden. FRANKFORT, 28 Mei. Te BerlijnDresden en Keulen zijn eenige personen gearresteerd bekend als ultra-democraten tevens zijn daar bij verscheidene papieren in beslag genomen waaruit blijkt, dat eene zamenzwering was be raamd die te Londen haar brandpunt had. BERLIJN, 30 Mei. De politieke aangelegen heden van den dag worden thans geheel ver drongen door liet ophanden zijnde feest der onthulling van bet standbeeld van Frederik de Groote dat morgen met buitengewonen luister, in tegenwoordigheid van de hoogste autoriteiten en corporation zal gevierd worden. Ofschoon het te verwachten is dat de toevloed van toe schouwers uit alle deelen des lands ontzettend groot zal zijn baart het nogtans algemeene ver wondering dat het gouvernement gemeend heeft zulke buitengewone militaire maatregelen te moe ten nemen. Wanneer men hoort zegt de Nation. Zeit. wat al omvattende militaire policie-maatregelen van den 31 genomen wor den dan zou men gelooven nietdat eene groote parade tot de onthulling van een stand beeld ophanden is, maar dat het Russische ka binet uit Polen of het Oostenrijksche corps van Olmutz tegen Berlijn in aanlogt was, zoo als ten tijde van Frederik de Groote. Niemand kan zich herinneren, dat in deze tijden voor de aan stalten van eene parade te Berlijn ooit zulke voorzorg-maatregelen genomen waren. Vrees voor ongeregeldheden of onlusten kon moeijelijk tot het bijeen brengen van zoo groote magt hebben aanleiding gegeven daar op dit oogenblik nergens eenig gevaarlijk teeken voor handen is. Wanneer de inwoners van Berlijn op dit oogenblik in opgewonden stemming ver- keerendan betreft dit louter het vooruitzigt van een schoon en grootsch feest, waarmede de politiek niets te maken heeft. Hier en daar verneemt men wel eenige sarcasmenwaartoe het onthullen der beeldtenis van Pruissens groot- slen koning in deze oogenblikken zoo gereede aanleiding geeft, maar daarbij blijft liet ook. LONDEN, 28 Mei. II. M. en prins Albert, alsmede de hertog van Wellington hebben gis teren weder de tentoonstelling bezocht. Er werd entree betaald door dertig duizend perso nen. Een ieder is intusschen niet even voldaan met de alles absorberende tentoonstelling, en de winkeliers van bet W. End klagen luide over mindere vertier, dat door de afleiding der ge goede klassen naar Hydepark veroorzaakt wordt. De tegenwoordige maand, die gewoonlijk de voordeeligste is levert ter naauwernood een verkoop van artikelen op gelijkstaande met de gewoonlijk stille maand Julij. Men is het wel eens over de circulatie, die aan het geld ge geven wordt doch deze is lot nog toe slechts eene verplaatsing van numerair en geen schep pen van nieuwen rijkdom tenzij de lang ver wachte stoet vreemdelingen zich eindelijk ver toont. De 120,000 p. st. (circa veertien en een halve ton gouds) die aan het bureau der ten toonstelling ontvangen werden, zijn, volgens het gevoelen van sommigen, voor een groot gedeelte minder uitgegeven aan magazijnen en winkels. De corporatie van Londen heeft het plan om ter viering van de tentoonstelling H. M. een feestmaal in de City aan te bieden waarvan de kosten op ruim 8000 p. st. geraamd worden. De Times vraagt of deze som niet wat verkwistend is, en of het niet wenschelij- ker ware een gedeelte daarvan tot aankoop van kunstvoorwerpen, als standbeelden enz., te be steden. PARIJS, 29 Mei. ling schouwspel een Hippodrome men met goed ge- om de hoornen tegen Een ring van koper en van zink de een aan bet onder- de ander aan liet boveneinde van den TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAt. Zitting van vrijdag 30 Mei. In de bijeenkomst der tweede kamer van he den heeft de commissie van rapporteurs verslag gedaan nopens het ontwerp tot lijdelijke in standhouding van eenige wellen van vreemden oorsprong in Limburg. Uithoofde van den spoed, dien deze voordagt vordert, zullen de beraadslagingen daarover plaats hebben morgen vóór die over de gemeenle-wet. De algemeene beraadslaging over titel VI van het ontwerp der gemeente-wet wordt voortgezet. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans het woord. Dij vangt aan met op te mer kendat hij zeer wel voorzag, dat de aanne ming van dit ontwerp zeer zou worden indien het van Indien bij evenwel gemeend heeft, dezen titel in de voordragt te moeten inlassclien als een wezenlijk deel van het ontwerp ten opnemen, het was alleen het gevolg innig pligtbesef, dat alleen op die grondwet zou worden nageleefden eene weldaad aan de gemeenten over meen zou worden bewezen. Na te hebben i moge]ijk vermijden de aanmerkingen tegen de voorgestelde regeling der plaatselijke belastingen 3) betoogd dat het aannemen van het voorgedragene stelsel over het algemeen eene weldaad voor de ge meenten zal zijn 4) eenige bijzondere vragen beantwoord en inlichtingen gegeven. Nadat de minister gedurende drie uren gespro ken had hebben de heeren Van Hall Van Nispen, Groen en Jongstra nog het woord gevoerd, en heeft daarna nog de minister geantwoord. De algemeene beraadslaging over den titel is daarop gesloten en de behandeling der tot denzelven behoorende artikelen bepaald op mor gen ochtend nadat een voorstel van den heer Sloetom eene avondzitting te houden, was verworpen met 35 tegen 29 stemmen. Den 19 Junij zal de eerste kamer hare zittingen hervatten. ’s GRAVENHAGE 29 Mei. Gisterenmorgen zijn BIL KK. HIL prins en prinses Frederik, bij buitengewone gelegenheid, door Z. M. den koning van Pruissen uitgenoodigdom tegen woordig te zijn bij de onthulling van het stand beeld van Frederik den II. HU. KK. IIH. zul len aan die uitnoodiging voldoen. Reeds zijn Hoogstdezelven heden morgen met den eersten spoortrein uit deze residentie vertrokken om zich naar Berlijn te begeven. AMSTERDAM, 30 Mei. In den nacht van woensdag op donderdagomstreeks twee ure is een allerbelangrijkste brand uitgebarsten in de stoom-plaatzagerij van de gebroeders Gup- fertop de Baangracht bij de Nieuwe Lelie straat, welke terstond zoodanig in hevigheid is toegenomen dat korten tijd daarna behalve de zagerij, zes huizen in de Nieuwe Leliestraat een op de Baangracht en twee in den gang naast de zagerij, geheel zijn uitgebrand, terwijl daarenboven een pakhuis in de Nieuwe Lelie straat en een op de Baangracht belangrijke schade hebben bekomen. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid bekend doch schijnt in het zaagsel te zijn ontslaan lot laat in den avond was in de zagerij gewerkt. Zeventien brandspuiten zijn in werking gebragten ten ruim vier uur, was men den brand reeds in zooverre meesterdat het gevaar voor verderen voortgang genoegzaam geweken was. Voor zoo veel bekend is, zijn er geene persoonlijke on gelukken voorgevallen. Men leest in de Prov. Gron. Courant: In deze dagendat er in de nieuwspapie ren vóór en tegen gestreden wordt over de Goldberger galvanisch electrische kettingen rin gen enz., vindt men in een bekend journaal: Revue medicatef rancaise et étrangère par Cayol 31' Mars 1851, pag. 377 liet navol gende In Schotland gebruikt volg het galvanismus insekten te bewaren. 1 een andere ste en »siam, vereenigd door een’ geel koperdraad 'zijn voldoende. Het insekt, dat den koperen ring aanraakt, krijgt zulk een’ schok, dat het dood of ter aarde geworpen wordt.” Men zoude dit eenvoudige middel in deze provincie waar de vruchtboomen nog al van insekten te lijden hebben en men zich al meer en meer op tuin- en ooftbouw begint toe te leggen, getnakkelijk kunnen beproeven. COEVÖRDEN28 Mei. Met genoegen ver nemen wij dat de aannemer van den bouw der kerk en pastorij in het Hollandsche Veld J. Schuilenberg alhier, met zijne werklieden over een is gekomen waarin allen volgaarne toestem den dat ieder hunner 25 centen per week van zijn werkloon zou slaan laten, lot daarsiell'ng van een fonds, waaruit ieder hunnerbij ziekte of ander ongevalƒ3 per week zoude kunnen trekken. Hij wil het beproeven om aan dit fonds eene grootere uitbreiding te geven zoo dat alle werklieden dezer stad hieraan deel ne men. Het gebruiken van sterken drank is bij den bedoelden bouw verboden volgens zeggen van den aannemer gaat het werk nu geregelder en spoediger van de hand dan anders.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1