EN AOÏEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1851. No. 46. Zaturdag den 7 Junij. BINNENLAND. ;te- it e l BUITENLAND. lan eel en de i li en den sur- ii- :n e s t e- en nacht te hulp gc- zij de daar- moeten on- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- tirrdag. Abonncmcnts-prijs voor 3 maanden/1.4O, buiten de Stad franco /1.65, enkele nommcrs 7£ cent. rrno- In l'jh be- eene mige Jijua eren 5 in lllS y :hen zien de ds~ ling en en eer Die wel d- af- lar- en nog geschon- het arme spoedig moge FRANKFORT, 30 Mei. Nu de gevolmagtig- den van bijna alle Duitsche bondsstaten thans hier aanwezig zijn zullen de zittingen der bonds vergadering eerstdaags hervat en ‘geregeld voort gezet worden. Onder de kwestiendie onver wijld ter sprake zullen komenbehoortnaar wij vernemen de regeling der militaire aange legenheden diebij den dreigenden staat van zaken in Frankrijk geen langer uitstel gedoogt. Ook dringt Oostenrijk er op aan omzonder verwijl met al zijne staten in den Duitschen Drenkelingen, op 7 February 1850. Te Ènkhuizen is dezer dagen een aan de Tijd:< een dubbel feest, en het plaatsen der 14 statiën van den Kruisweg in onze kerkhet geen met veel plegtigheid geschiedde. De schilderijen in olieverw doen, volgens het oordeel van deskundigen den jeugdigen schil der M. van Dalen uit Sneek eer aan. De Hervormde gemeente te Koog aan de Zaan is bij testamentaire dispositiedoor een voormalig achtingswaardig lid dier gemeente, mevr. M. Honig, wed. van wijlen heer P. Bruinen gelegateerd vrij ten en gemeente-regten eene som aan de diakonie en van ƒ2000 aan Hervormde gemeente zegd met ben naar het kantoor der belastingen te moeten gaan. Begaan met het lot van den armen man mogten echter de bestaande bepa lingen niet verzuimd wotden, doch werd al daar door de aanwezige ambtenaren het geld bijeengebragthetwelk onder goedkeuring ten behoeve van het rijk als cautie moest gestort worden en den man het kalf daarenboven geld om zout te koopen ken. Groot was de vreugde van huisgezin 11 Men leest in de IJ- en Amstelbode; Een nieuw en treffend bewijs, welk eene weldaad de heer Goldberger, door het uitvin den zijner kettingen aan het mensclidom be wezen heeft levert het volgende ons medege deelde verhaal hetgeen wij hier getrouw over brengen. Een werkman in de suiker-fabrijk van de hee ren Beukers Hulshoffte Amsterdam heeft vijf maanden aan eene rheumatische ziekte ge leden die hem geheel verlamde en de hevigste pijnen veroorzaakte. Het behoeft niet gezegd te worden dat hij zijn werk niet kon verrig- ten daar hij zich naauwelijks op krukken kon bewegen. Des nachts werd hij door ondrage lijke pijnen gefolterd, die niet alleen hem maar ook zijne huisgenooten verhinderden de weldaad van een’ rustigen slaap te genieten daar hij met den besten wil de angstkreten die de pijn hem ontrukte, niet onderdrukken kon. Hoe treurig zulk een toestand zijn moet, kan men zich denken en dubbel ongelukkig moet een man zich gevoelen als hij in den bloei zijner jaren zich zoo hulpeloos bevindt. Deze gedachte, de verscheurende pijnen en het ver langen, om weder met nieuwe kracht aan het werk te kunnen gaan, deden den ziekedanook besluiten alles te beproeven wat in zijn ver mogen was, om genezen te worden; hij ver zuimde niets, deed alles, wat hem zijn genees heer voorschreef, gebruikte zelfs de zoo dure dampbaden maar alles zonder vrucht. 11 ij be- SNEEK6 Junij. Zoo wij wel onderrigt zijn hebben de heeren goud- en zilversmeden alhier een adres bij de tweede kamer der sla- ten-generaal ingediend waarin aangedrongen wordt op de intrekking van eene wetwaar door de buitenlandsche fabrijkant vrij zijne gou den en zilveren werken van slecht gehalte mag invoeren en verkoopen. Adressen van gelijke strekking circuleren door deze provincie. Wij hopen dat door de vereenigde pogingen van velen deze voor den kooper en fabrijkant zoo schadelijke wet spoedig moge worden buiten werking gesteld. Men schrijft uit Irnsum Den 29 Mei vierden wij namelijk den Hemelvaartsdag wijzen te kennen dat hem die wonden door twee nachtwachts waren toegebragtzonder ee- nigen grond daarvoor te kunnen geven. Uit het onmiddellijk door den commissaris van policie ingesteld onderzoek bleekdat die persoon in stede door die ambtenaren te zijn verwond geworden zelf oorzaak was van zijn ongeval. De poort uit willende gaan zonder poortgeld te betalenwas hij achter op een rijtuig gesprongen in de daarop zich bevinden de ijzeren baken of spijkers geraakt, en alstoen een eind wegs op de knieën voortgesleurd ter wijl de nachtwachts op zijn hulpgeschreeuw wa ren toegeseboten. De patient die zwaar maar niet gevaarlijk gewond is is heden morgen met de stoomboot naar Keulen vertrokken. DRUTEN, 30 Mei. Voor eenigen tijd werd te Borgharen uit eene broodbakkerij brood ont vreemd waar aanvankelijk weinig acht op ge slagen werd, doch de diefstal dikwerf herhaald wordende zonder dat men ontdekken kon boe en op welke wijze, en terwijl alles gesloten waskwam men op het vermoeden dat dit door den schoorsteen koude geschieden. De ondervinding heeft dit bevestigd. Twee knechts, des nachts op de wacht gesteld, ontdekten dat zich iemand door middel van een dubbel touw door den schoorsteen liet zakken. Spoedig daar na zat de dief in de gevangenis te Nijmegeii. HULST, 31 Mei. Men heeft in de gemeente Houtenisse weder een sterfgeval te betreuren ten gevolge van het onmatig gebruik van ster ken drank. J. P. overigens een achtingswaar dig persoon zou gisteren avond van eene vei ling van landerijen te Kloosterzande huiswaarts keeren doch was daar heden morgen nog niet aangekomen. Na gedaan onderzoek bleek het dat de ongelukkige onder weg in eene sloot ge vallen en daarin verdronken was. Het is op merkelijk, dat die gemeente, in een tijdsverloop van zes jaren vier zoodanige sterfgevallen heeft aan te wijzen. ZWOLLE, 2 Junij. Zaturdag jl. had er te ’s Heeren broek een groot ongeluk plaats; de landbouwer II. had met Mei eene nieuwe dienst maagd gekregen volgens oude en helaaszoo dikwerf treurige gevolgen opleverende gewoon te, moest de wagen worden aangespannen, om de kist, waarin de kleederen van de meid gebor gen worden in vrolijken logt op te halen. Te 6 ure wordt de wagen met 8 jonge vrolijke gasten bestegen geen herberg mag gepasseerd worden zonder tol aan den drank te betalen aldus in vreugde en zang schrikken de paar den hollen door en de wagen wordt weldra ontlast van de feestvierenden de eene slingert hier, een ander daar zoo onzacht op den har den grindweg neder, dat reeds 2 derzelve .an de bekomen wonden zijn gestorven en nog 2 anderen welligt hetzelfde lot ondergaan. In den regel geschiedt dat kistenhalen na melk- avond in den regel is het ook eene. dollemans- pretdie dikwerf eindigt met ongelukken of althans beschonken te huis te komen. KAMPEN2 Junij. Gepasseerden zaturdag had een boer op den weg tusschen hier en Zwolle, het ongeluk met zijn’ wagen en twee paarden op hol te geraken met dat verschrik kelijk gevolg, dat zijn knecht en zijne meid, door onder den wagen te geraken belangrijke wonden bekwamen aan de gevolgen waarvan beiden reeds overleden zijn de boer zelf is er zonder ernstige kwetsuren afgekomen. den wel ed. van alle las- van 3000 ƒ2000 aan de kerk del en beide legaten zijn na behoorlijke autorisatie des konings ontvangen. Men schrijft uit Westkapelle dd. 29 Mei Heden werd op het raadhuis dezer gemeente aan 11. van Rooijen Wm. MinderhoudP. Ver- straatedijkwerkers, en aan den heer J. D. Dingmans, voor diens zoon A. Dingmans stuur man ter koopvaardij, thans afwezig, allen in deze gemeente woonachtig, de zilveren medaille uitgereikt, hun bij Zr. Ms. besluit van 3 Febr. jl. no. 62, verleend, wegens de met levens gevaar verleende hulp bij liet redden van schip- vierdub- I gaf zich later in het gasthuis onder behande- bel huwelijksfeest gevierd, hetwelk op zulk eene wijze al zeer zeldzaam zal voorkomen en daar om ook wel eenige vermelding verdient. Jacob Bruin Pz. en C. de Vries vierden het feest hunner vijftigjarige echtverbindtenis hun zoon P. Bruin en M. de Haas vierden op dienzelfden dag bun zilveren feest, terwijl nu van laatst genoemden weder op denzelfden datum twee kinderen met name A. Menz en A. Bruin en J. Bruin met J. Mantel in het huwelijk traden. Volgens ons oordeel mag dit al zeer sterk ge noemd worden, daar vader, zoon en twee klein kinderen op denzelfden dag aan een voor hen allen zoo belangrijk feest kunnen gedenken. Z. M. de koning van Pruissen heeft onzen landgenoot, den hoogleeraar dr. Blume, te Leyden benoemd tot ridder der roode Ade- laars-ordederde klasse. Gaarne deelen wij den volgenden trek van barmhartigheid mede, welke uit lloogeveen aan het Zondagsblad wordt geschreven Het maakt een onaangename!! indruk wanneer men min gegoeden of belioeftigen bij het plegen van eene kleine smokkelarij, zoo die uit nood geschiedt, door de commiezen betrapt ziet, en voor bij de wet bepaalde straffen dêrgaan het is echter eene noodzakelijk heid de wet gebiedt zulks; maar als de amb tenaren na bunnen pligt volbragt te hebben den boetschuldige helpen en ondersteunen, om het leed te verzachten dan verdient zoodanige daad vermeld te worden. Zulks is voor eenige dagen alhier geschied. In den avond van 20 Mei, waren twee commiezen alhier op veillance en vonden eenen armen sukkel die vrouw en zeven kleine kinderen heeft bezig een kalf te slagten zonder daarvoor den accijns te hebben betaald. Met tranen in de oogen verflkteirde de man, dat hij, om een stukje vleescli te bekomen uit nood smokkelde en geen geld had om den daarvoor verschuldig- den accijns te kunnen betalen. Onbevoegd hier over te oordeelen werd hem proces-verbaal ge declareerd het kalf in beslag genomen en ge- ling der kundigste geneesheeren en was zoo ongelukkigook daar geene hulp te vinden. Eindelijk besloot hij zonder er zich veel goeds van te beloven, een’ Goldbergerschen ketting te koopenen had geene reden er zich over te beklagen. Hij bespeurde spoedig beterschap en na verloop van drie weken was hij bijna hersteld alleen gevoelde hij nog pijn bij ver andering van weder, en waren zijne krachten nog niet teruggekeerd; thans echter, nadat hij den ketting twee maanden gedragen heeft, is hij geheel hersteld, en verrigt zijne bezigheden even als vroeger. ’s GRAVENHAGE 2 Junij. De minister van buitenl. zaken in Belgie heeft dezer dagen aan onzen stadgenootden heer W. F. Kervel medicinae doctor, doen toekomen eene prachti ge medaille met begeleidend diploma hem door den koning der Belgen vereerd wegens de uitstekende diensten welke hij in Belgie bewezen heeft, bij het heerschen der cholera in 1849. ROTTERDAM, 2 Junij. Op het koopvaardij- fregat Sara Lydia, kapt. B. van der Tak thans aan de overzijde der Maas op de scheepshelling' staande greep zaturdag avond omstreeks 7 ure een droevig ongeluk plaats. Een sjouwerman uit het Overmaasche Vogel genaamd, door de poortgaten vau het schip naar beneden willende klimmen, had het ongeluk mis te stappen, ten gevolge waarvan hij van deze aanmerkelijke hoog te neder stortte. De ongelukkige overleed on middellijk, en laat eene zieke vrouw met 4 kin deren na. Hij zou den volgenden dag zijn zil veren bruiloftsfeest gevierd hebben. ARNHEM, 2 Junij. In den afgeloop wcr.d de policie gewaarschuwd en roepen aangezien een der manschappen van eene alhier voor den wal liggende stoomboot zwaar gewond was geworden. De ontboden ge neesheer G. J. Greij verklaarde dat de lijder eene gescheurde wond aan den arm bad en bei de-zijne knieën gekwetst waren. Intusschen gaf die man die de eigenlijke daders niet kon aan-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1851 | | pagina 1